*

Αποστολέας Θέμα: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;  (Αναγνώστηκε 29856 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 29, 2010, 09:02:39 μμ »
Εμένα στο σχολείο μου είπαν ότι πρέπει να πάω στον ΟΑΕΔ που ανήκει το σχολείο και στο εκεί ΙΚΑ για τα ένσημα των τελευταίων μηνών.
Ναι, θα πας στο ΙΚΑ που ανήκει το σχολείο σου για τα ένσημα, αλλά για τον ΟΑΕΔ θα πας στον δικό σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 02:54:56 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 29, 2010, 09:05:00 μμ »
ΟΚ ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 02:55:16 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 30, 2010, 04:43:48 μμ »
Ξερει κανεις αν ειναι υποχρωτικο να καταθεσει καποιος τα χαρτια του στον ΟΑΕΔ της περιοχης της οποιας απολυθηκε; γιατι θα μετακομισω και μου ειναι δυσκολο να πηγαινω μονο για αυτο; μπορω να κανω τα χαρτια σρο νεο τοπο διαμονης μου η υπαρχει διαδικασια; :(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 01:58:29 πμ από Lasid »
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:04:44 μμ »
Ξερει κανεις αν ειναι υποχρωτικο να καταθεσει καποιος τα χαρτια του στον ΟΑΕΔ της περιοχης της οποιας απολυθηκε; γιατι θα μετακομισω και μου ειναι δυσκολο να πηγαινω μονο για αυτο; μπορω να κανω τα χαρτια σρο νεο τοπο διαμονης μου η υπαρχει διαδικασια; :(
Αν οι τρεις τελευταίοι μήνες που σου έδωσε ο εκκαθαριστής του γραφείου που ανήκεις έχουν ελεγχθεί και σφραγιστεί από το ΙΚΑ στο οποίο ανήκει το γραφείο σου τότε κάνεις τα χαρτιά σου σε όποιον ΟΑΕΔ θέλεις. Το θέμα είναι ότι πρέπει να παρουσιάζεσαι κάθε μήνα στον ΟΑΕΔ που σου έδωσε την επιδότηση. Έτσι νομίζω πως έχουν τα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 02:00:16 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:20:35 μμ »
Ξερει κανεις αν ειναι υποχρωτικο να καταθεσει καποιος τα χαρτια του στον ΟΑΕΔ της περιοχης της οποιας απολυθηκε; γιατι θα μετακομισω και μου ειναι δυσκολο να πηγαινω μονο για αυτο; μπορω να κανω τα χαρτια σρο νεο τοπο διαμονης μου η υπαρχει διαδικασια; :(
Είναι υποχρεωτικό να περάσεις από τον ΟΑΕΔ της περιοχής που δούλευες ώστε να σου σφραγίσουν την απόλυση. Αυτή η σφραγίδα είναι στην ουσία ένας αριθμός πρωτοκόλλου και απαραίτητος για να μπορείς να απευθυνθείς έπειτα σε όποιον ΟΑΕΔ θέλεις προκειμένου να κάνεις όλες τις ενέργειες για το επίδομα και στη συνέχεια να το εισπράττεις. Κοινώς, πας στον ΟΑΕΔ της περιοχής που δούλευες και λες "θέλω να με παραπέμψετε στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου". Μετά πας όπου θες. Σε αυτή τη φάση χρειάζεσαι μόνο την απόλυση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 02:01:08 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:22:49 μμ »
ευχαριστω πολυ ;) ;) ;)
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:33:57 μμ »
Είναι υποχρεωτικό να περάσεις από τον ΟΑΕΔ της περιοχής που δούλευες ώστε να σου σφραγίσουν την απόλυση. Αυτή η σφραγίδα είναι στην ουσία ένας αριθμός πρωτοκόλλου και απαραίτητος για να μπορείς να απευθυνθείς έπειτα σε όποιον ΟΑΕΔ θέλεις προκειμένου να κάνεις όλες τις ενέργειες για το επίδομα και στη συνέχεια να το εισπράττεις. Κοινώς, πας στον ΟΑΕΔ της περιοχής που δούλευες και λες "θέλω να με παραπέμψετε στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου". Μετά πας όπου θες. Σε αυτή τη φάση χρειάζεσαι μόνο την απόλυση.
??? Δεν πας στον ΟΑΕΔ της περιοχής που δούλευες αλλά στο ΙΚΑ για τα ένσημα. Μήπως μπερδεύτηκες;  ??? Στον ΟΑΕΔ που ανήκει η κατοικία σου πας.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 01, 2010, 12:55:46 πμ »
Είναι υποχρεωτικό να περάσεις από τον ΟΑΕΔ της περιοχής που δούλευες ώστε να σου σφραγίσουν την απόλυση. Αυτή η σφραγίδα είναι στην ουσία ένας αριθμός πρωτοκόλλου και απαραίτητος για να μπορείς να απευθυνθείς έπειτα σε όποιον ΟΑΕΔ θέλεις προκειμένου να κάνεις όλες τις ενέργειες για το επίδομα και στη συνέχεια να το εισπράττεις. Κοινώς, πας στον ΟΑΕΔ της περιοχής που δούλευες και λες "θέλω να με παραπέμψετε στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου". Μετά πας όπου θες. Σε αυτή τη φάση χρειάζεσαι μόνο την απόλυση.
??? Δεν πας στον ΟΑΕΔ της περιοχής που δούλευες αλλά στο ΙΚΑ για τα ένσημα. Μήπως μπερδεύτηκες;  ??? Στον ΟΑΕΔ που ανήκει η κατοικία σου πας.
Δεν μπερδεύτηκα, άλλο ο ΟΑΕΔ κι άλλο το ΙΚΑ. Όσον αφορά στο ΙΚΑ, μπορείς να πας σε οποιοδήποτε ΙΚΑ να πάρεις αναλυτική κατάσταση των ενσήμων κι επιπλέον μπορείς να καταθέσεις (πάλι σε οποιοδήποτε ΙΚΑ) τις βεβαιώσεις εργοδότη, έτσι ώστε στην αναλυτική να φαίνονται και τα ένσημα των τελευταίων δύο μηνών. Αυτό είναι κάτι άλλο από τον ΟΑΕΔ. Για να πας στον ΟΑΕΔ που είναι στον τόπο κατοικίας σου χρειάζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παραπεμπτικό από τον ΟΑΕΔ του τόπου εργασίας. Είμαι χίλια τα εκατό σίγουρη, θα βγω για έκτη φορά στο επίδομα και τα έχω μάθει καλά αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 02:04:46 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 01, 2010, 07:46:34 πμ »
Εγγραφή στον ΟΑΕΔ  μπορείτε να κάνετε και στον τόπο εργασίας σας.
Θα καταθέσετε ολα τα δικαιολογητικά και μετά θα κάνετε μεταφορά στον τόπο κατοικίας σας

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 01, 2010, 09:39:25 πμ »
εχει διαδικασια η μεταφορα?γιατι δεν εχω πολυ διαθεσιμο χρονο ;)
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 01, 2010, 11:43:09 πμ »
Δεν έχει καθόλου διαδικασία. Πας με την απόλυσή σου στον ΟΑΕΔ του τόπου εργασίας και αναλόγως τον κόσμο μπορεί να τελειώσεις και σε ένα λεπτό. Μία σφραγιδούλα είναι πάνω στην απόλυση. Και μετά πας σε όποιον ΟΑΕΔ θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 01, 2010, 03:30:49 μμ »
Δεν μπερδεύτηκα, άλλο ο ΟΑΕΔ κι άλλο το ΙΚΑ. Όσον αφορά στο ΙΚΑ, μπορείς να πας σε οποιοδήποτε ΙΚΑ να πάρεις αναλυτική κατάσταση των ενσήμων κι επιπλέον μπορείς να καταθέσεις (πάλι σε οποιοδήποτε ΙΚΑ) τις βεβαιώσεις εργοδότη, έτσι ώστε στην αναλυτική να φαίνονται και τα ένσημα των τελευταίων δύο μηνών. Αυτό είναι κάτι άλλο από τον ΟΑΕΔ. Για να πας στον ΟΑΕΔ που είναι στον τόπο κατοικίας σου χρειάζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παραπεμπτικό από τον ΟΑΕΔ του τόπου εργασίας. Είμαι χίλια τα εκατό σίγουρη, θα βγω για έκτη φορά στο επίδομα και τα έχω μάθει καλά αυτά.
Τι να σου πω, 12 χρόνια τώρα ποτέ δεν πήγα στον ΟΑΕΔ της περιοχής εργασίας μου. Για να επιμένουμε και οι 2, μάλλον μιλάμε για διαφορετικό πράγμα και δεν το έχουμε καταλάβει.  :-\ Anyway, στο ΙΚΑ που ανήκει η εργασία μου πάω κάθε χρόνο να μου σφραγίσουν ένα χαρτί που χρειάζεται στον ΟΑΕΔ (νομίζω τα τελευταία ένσημα). Δεν έχω πάει ποτέ σε ΟΑΕΔ άλλου νομού.
Πάντως, κάτι πρέπει να συμβαίνει: 2η φορά μέσα σε μικρό διάστημα εδώ στο pde με κάνουν να αμφιβάλλω γι'αυτά που κάνω και λέω! ??? (Στην προηγούμενη "λογομαχία" που είχα εδώ στο φορουμ, είχα δίκιο. Τυχαίο;;;; Δεν νομίζω!!! ;D)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 01, 2010, 07:17:33 μμ »
Δεν μπερδεύτηκα, άλλο ο ΟΑΕΔ κι άλλο το ΙΚΑ. Όσον αφορά στο ΙΚΑ, μπορείς να πας σε οποιοδήποτε ΙΚΑ να πάρεις αναλυτική κατάσταση των ενσήμων κι επιπλέον μπορείς να καταθέσεις (πάλι σε οποιοδήποτε ΙΚΑ) τις βεβαιώσεις εργοδότη, έτσι ώστε στην αναλυτική να φαίνονται και τα ένσημα των τελευταίων δύο μηνών. Αυτό είναι κάτι άλλο από τον ΟΑΕΔ. Για να πας στον ΟΑΕΔ που είναι στον τόπο κατοικίας σου χρειάζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παραπεμπτικό από τον ΟΑΕΔ του τόπου εργασίας. Είμαι χίλια τα εκατό σίγουρη, θα βγω για έκτη φορά στο επίδομα και τα έχω μάθει καλά αυτά.
Τι να σου πω, 12 χρόνια τώρα ποτέ δεν πήγα στον ΟΑΕΔ της περιοχής εργασίας μου. Για να επιμένουμε και οι 2, μάλλον μιλάμε για διαφορετικό πράγμα και δεν το έχουμε καταλάβει.  :-\ Anyway, στο ΙΚΑ που ανήκει η εργασία μου πάω κάθε χρόνο να μου σφραγίσουν ένα χαρτί που χρειάζεται στον ΟΑΕΔ (νομίζω τα τελευταία ένσημα). Δεν έχω πάει ποτέ σε ΟΑΕΔ άλλου νομού.
Πάντως, κάτι πρέπει να συμβαίνει: 2η φορά μέσα σε μικρό διάστημα εδώ στο pde με κάνουν να αμφιβάλλω γι'αυτά που κάνω και λέω! ??? (Στην προηγούμενη "λογομαχία" που είχα εδώ στο φορουμ, είχα δίκιο. Τυχαίο;;;; Δεν νομίζω!!! ;D)


:) Ίσως υπάρχουν δύο εξίσου αποδεκτοί τρόποι να γίνει το ίδιο πράγμα.

Υ.Γ. Καλά η ατάκα του "τυχαίου" έχει γίνει must! :)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 02, 2010, 12:04:36 πμ »
:) Ίσως υπάρχουν δύο εξίσου αποδεκτοί τρόποι να γίνει το ίδιο πράγμα.

Υ.Γ. Καλά η ατάκα του "τυχαίου" έχει γίνει must! :)
Άσε τώρα που ξέθαψαν κι άλλες φοβερές ατάκες στην TV και άρχισα να τις ξαναχρησιμοποιώ. Συμφωνείς....."φανταστική" συναδέλφισσα; ;D ;) (Sorry για το άσχετο)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.