*

Αποστολέας Θέμα: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;  (Αναγνώστηκε 30017 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 27, 2013, 03:47:40 μμ »
Γεια σας! Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου...Τη Δευτέρα θα πάρουμε την απόλυση μας! Επειδή δε θα προλάβω να κάνω τα χαρτιά μου για το επίδομα ανεργίας στην πόλη μου αλλά στην πόλη που είμαι τώρα αναπληρώτρια ...γίνεται αυτό;;; θα κάνω τα χαρτιά μου και μετά μπορώ να μεταφέρω την κάρτα ανεργίας μου στην πόλη που κατάγομαι και θα πάω τον αύγουστο;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 27, 2013, 03:55:15 μμ »
penny* μετακίνησα το μήνυμά σου στο κατάλληλο τόπικ για να πάρεις την απάντησή σου!

Παραθέτω παρακάτω και ένα σχετικό απόσπασμα από τη σελίδα του ΟΑΕΔ:

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ – ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ
Η αίτηση υποβάλλεται από τον ενδιαφερόμενο αυτοπροσώπως εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσής του στην αρμόδια Υπηρεσία του τόπου κατοικίας του (ή εναλλακτικά της τελευταίας απασχόλησής του).

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 27, 2013, 04:33:17 μμ »
Γεια σας! Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου...Τη Δευτέρα θα πάρουμε την απόλυση μας! Επειδή δε θα προλάβω να κάνω τα χαρτιά μου για το επίδομα ανεργίας στην πόλη μου αλλά στην πόλη που είμαι τώρα αναπληρώτρια ...γίνεται αυτό;;; θα κάνω τα χαρτιά μου και μετά μπορώ να μεταφέρω την κάρτα ανεργίας μου στην πόλη που κατάγομαι και θα πάω τον αύγουστο;;;

Τι ειχαν πει σ'εμενα: δεν μπορεις να "μεταφερεις" την καρτα ανεργιας, μπορεις απλά να εμφανιστεις σε αλλο καταστημα ΟΑΕΔ αλλά μονο για μια φορα. Επισης, οταν ερθει η ωρα να διακοψεις το επιδομα (οταν πιασεις δουλειά), τοτε θα πρεπει να εμφανιστεις στον ΟΑΕΔ οπου εβγαλες την καρτα ανεργιας για να το διακοψεις με το χαρτι που θα σου δωσει ο νεος εργοδοτης. Εκτος κι αν εξουσιοδοτησεις καποιον να το διακοψει για λογαριασμο σου ή αν ο ΟΑΕΔ δεχτει να το διακοψεις εξ αποστασεως με φαξ (στον δικο μου το δεχτηκαν).

Παρολο που αυτο που εβαλε ο Lasid γραφει οτι εναλλακτικα η αιτηση μπορει να γινει στον τοπο της τελευταιας απασχολησης, εμενα δε δεχοντουσαν την αιτηση αν δεν ειχα αποδεικτικο διευθυνσης κατοικιας στην περιοχη! (μισθωτηριο συμβολαιο ή λογαριασμο στ'ονομα μου)

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πας να ρωτησεις (ή να παρεις τηλ) τον ΟΑΕΔ της περιοχης οπου βρισκεσαι τωρα, για να μην ταλαιπωρηθεις μετα απο μηνες. Η νομοθεσια ειναι μια, αλλά δυστυχως καποιες φορες διαφορετικα καταστηματα δρουν διαφορετικα.
(Αν καταληξεις οτι δε σε βολευει να κανεις την αιτηση σ'αυτην την περιοχη, δεν ξερω αν μπορεις να βρεις καποιον στην πολη μονιμης κατοικιας σου, να του στειλεις τα δικαιολογητικα με συστημενη επιστολη και εξουσιοδοτηση, ωστε να κανει την αιτηση για λογαριασμο σου;)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 27, 2013, 04:48:48 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερο να κάνεις αίτηση στον τόπο μόνιμης κατοικίας.
Αυτό έχει αρκετά πλεονεκτήματα, γιατί γλυτώνεις τους μπελάδες που αναφέρει ο utenar.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 27, 2013, 06:29:00 μμ »
Την αίτηση την υποβάλλεις στον τόπο μόνιμης διαμονής, αφού ζητάνε να πας εκκαθαριστικό και λογαριαμό δεκο όπου φαίνεται η δ/νση σου.

Αν την έχεις βγάλει στην μόνιμη κατοικία και ειναι να την ανανεώσεις και λείπεις την ημερομηνία που πρέπει μπορείς να πας σε άλλο υποκατάστημα αλλά μόνο μια φορά για την ανανέωση(εξάλλου άνεργος είσαι πώς λείπεις συνέχεια ;)).

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 27, 2013, 07:49:42 μμ »
Πού λέει ότι η ανανέωση γίνεται μόνο μια φορά εκτός ΟΑΕΔ που έχεις αρχικά γραφτει; Η ΑΠΟΦΑΣΗ Δ.Σ. ΟΑΕΔ 3701/55/22.11.2011 τους λέει  στο Άρθρο 2 (Ισχύς Δελτίου Ανεργίας μη επιδοτουμένων εγγεγραμμένων ανέργων) παρ 4. Η ανανέωση ισχύος του Δελτίου Ανεργίας μπορεί να γίνεται σε οποιαδήποτε Υπηρεσία ΚΠΑ2 του ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:56:52 μμ »
Μήπως αυτο ισχύει μόνο για τους μη επιδοτούμενους άνεργους;

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 27, 2013, 09:54:46 μμ »
Πού λέει ότι η ανανέωση γίνεται μόνο μια φορά εκτός ΟΑΕΔ που έχεις αρχικά γραφτει; Η ΑΠΟΦΑΣΗ Δ.Σ. ΟΑΕΔ 3701/55/22.11.2011 τους λέει  στο Άρθρο 2 (Ισχύς Δελτίου Ανεργίας μη επιδοτουμένων εγγεγραμμένων ανέργων) παρ 4. Η ανανέωση ισχύος του Δελτίου Ανεργίας μπορεί να γίνεται σε οποιαδήποτε Υπηρεσία ΚΠΑ2 του ΟΑΕΔ.

Ετσι αοριστα το γραφουν, αλλά γινεται μονο μια φορα, επιδοτουμενος ανεργος ή μη. Τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει σε 2 διαφορετικους ΟΑΕΔ αυτοπροσωπως (ενας περυσι κι ενας πριν 5 χρονια) και απο αρκετους αλλους τηλεφωνικα.

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:19:27 μμ »
Δεν ξέρω, ορισμένοι υπάλληλοι μπορεί και να βγαζουν δικές τους διατάξεις. Εμένα πάντως μου είχαν πει οπουδήποτε χωρίς την συγκεκριμένη δέσμευση. Επίσης στην εγκυκλιο στη σελίδα 10 λεει: "για την αποτελεσματικότερη εφαρμογή της ανωτέρω απόφασης και την καλύτερη ενημέρωση των ανέργων, ακολουθεί αναλυτική κατ’ άρθρον περιγραφή με διευκρινίσεις και παραδείγματα." όπου λίγο παρακάτω ξαναλέει χωρίς καμμία αλλαγη ότι "Η ανανέωση του δελτίου, μπορεί να γίνεται πλέον σε οποιαδήποτε Υπηρεσία ΚΠΑ2 του ΟΑΕΔ". Η εγκύκλιος εδώ http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9F%CE%A744691%CE%A92-%CE%A43%CE%A8

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 27, 2013, 10:23:13 μμ »
Α να σημειώσουμε και το εξής ότι η  απόφαση έχει ισχύ από 1-2-2012. Οπότε μήπως ίσχυε κάτι άλλο παλιότερα..

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 28, 2013, 06:51:10 μμ »
Λοιπόν ρώτησα σημερα στον ΟΑΕΔ και μου ειπαν οτι μπορουμε να βγαλουμε τα χαρτια μας στην πολη που ειμαστε αναπληρωτες αλλα το πρωτο δελτιο που θα παρουμε θα ειναι στην πολη που ειμαστε αναπληρωτες και θα το παρουμε απο εκει....τα υπολοιπα απο οπου θελουμε....ρωτησα και για την καρτα και μου ειπαν οτι μεταφορα γινεται δηλαδη απο την πολη που ειμαστε αναπληρωτες στην πολη που θα μεινουμε μονιμα.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2013, 07:05:02 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Afroditi82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:55:43 μμ »
Καλησπέρα!Σήμερα πήγα στον ΟΑΕΔ της Ρόδου, όπου και εργαζόμουν ως αναπληρώτρια για να κάνω τα χαρτιά μου για το επίδομα ανεργίας.Δεν είχα κάποιο λογαριασμό ή συμβόλαιο στο όνομα μου και δεν δέχτηκαν τα χαρτιά μου.Στην περίπτωση αυτή τι γίνεται πρέπει οπωσδήποτε να τα καταθέσεις στον τόπο κατοικίας σου?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:21:15 μμ »
Καλησπέρα Afroditi82.

Μετακίνησα το μήνυμά σου στο κατάλληλο θέμα. Αν το διαβάσεις, εδώ μπορείς να πάρεις απαντήσεις στο ζήτημα που σε ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση κάνουμε οπωσδήποτε στον ΟΑΕΔ μόνιμης κατοικίας;
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:28:32 μμ »
Καλησπέρα!Σήμερα πήγα στον ΟΑΕΔ της Ρόδου, όπου και εργαζόμουν ως αναπληρώτρια για να κάνω τα χαρτιά μου για το επίδομα ανεργίας.Δεν είχα κάποιο λογαριασμό ή συμβόλαιο στο όνομα μου και δεν δέχτηκαν τα χαρτιά μου.Στην περίπτωση αυτή τι γίνεται πρέπει οπωσδήποτε να τα καταθέσεις στον τόπο κατοικίας σου?


Όχι, δεν είναι απαραίτητο. Την στιγμή που νοικιάζεις και ενδεχομένως οι λογαριασμοί να είναι στο όνομα του σπιτονοικοκύρη σου, θα κάνει μια υπεύθυνη δήλωση ότι μένεις σε σπίτι που νοικιάζεις από αυτόν και θα την πας στον ΟΑΕΔ. Δεν νομίζω να μην στα δεχτούν. Και εγώ στην Ρόδο πρωτοέκανα τα χαρτιά μου και επειδή δεν είχα λογαριασμό στο όνομά μου έτσι είχα κάνει και μια χαρά τα δέχτηκαν!Σιγά μην έχανα μέρα από την ανεργία για να παίρνω αεροπλάνα και βαπόρια να πηγαίνω στο τόπο μόνιμης κατοικίας μου που και εκεί δεν έχω λογαριασμό στο όνομά μου. Μόνο που εκεί ζητούσαν υπεύθυνη δήλωση από τον πατέρα μου ότι με φιλοξενεί στο σπίτι του!!!!!!!!!!!!!!!

Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 627
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.