*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 749943 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1400 στις: Αύγουστος 05, 2014, 08:17:18 πμ »
το κακό με τις κυκλάδες είναι ότι στην αίτηση πρέπει να δηλώσεις ένα νησί (και όχι όλο το νομό) και δυστυχώς όταν συμπληρώνεις την αίτηση δεν ξέρεις που μπορεί να είσαι αναπληρωτής. αυτό το επισήμανα πέρυσι στον υπεύθυνο του προγράμματος και του ζήτησα να το μεταφέρει πάνω στα κεντρικά. περιμένω με αγωνία να δω τη νέα προκήρυξη για να δω αν το έλαβαν υπόψη τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:05:47 »

Αποσυνδεδεμένος aura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1401 στις: Αύγουστος 05, 2014, 12:25:06 μμ »
Σε σχέση με το οικονομικό πάντως, αν υπολογίσει κανείς πόσα τελικά του μένουν καθαρά γνώμη μου είνια πως δεν αξίζει τον κόπο. Πάντα βέβαια με τη λογική ότι δουλεύεις και αναπληρωτής. Γιατί, όπως ανέφερα και παραπάνω, αν κάνεις και ελεύθερο επάγγελμα δεν δικαιούσαι την επιστροφή φόρου που θα έπαιρνες από τις κρατήσεις σου σε Αθμια ή Βθμια. Οπότε, ουσιαστικά, και πάντα με την ισχύουσα φορολογική νομοθεσία, τα ίδια χρήματα περίπου θα πάρεις ως επιστροφή-δηλαδή χωρίς κανένα επιπλέον "τρέξιμο"- αν δουλεύεις ως αναπληρώτρια με αυτά που θα σου μείνουν τελικά από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δουλεύοντας.. Είναι κάπως παράλογο αλλά έτσι είναι! Κι εγώ έπαθα πλάκα όταν διαπίστωσα πως τζάμπα ουσιαστικά δούλευα πρωί και απόγευμα, αφού τα έδωσα στην εφορία. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ συμφέρει μόνο αν δεν εργάζεσαι κάπου αλλού, έτσι όπως έχει τώρα. Αν κάτι αλλάξει με τα ΤΕΒΕ, Α.Π.Υ., Α.Ε.Δ. και δεν ξέρω εγώ τι άλλο θα βρουν τότε βλέπουμε..

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1402 στις: Αύγουστος 05, 2014, 12:32:04 μμ »
Σε σχέση με το οικονομικό πάντως, αν υπολογίσει κανείς πόσα τελικά του μένουν καθαρά γνώμη μου είνια πως δεν αξίζει τον κόπο. Πάντα βέβαια με τη λογική ότι δουλεύεις και αναπληρωτής. Γιατί, όπως ανέφερα και παραπάνω, αν κάνεις και ελεύθερο επάγγελμα δεν δικαιούσαι την επιστροφή φόρου που θα έπαιρνες από τις κρατήσεις σου σε Αθμια ή Βθμια. Οπότε, ουσιαστικά, και πάντα με την ισχύουσα φορολογική νομοθεσία, τα ίδια χρήματα περίπου θα πάρεις ως επιστροφή-δηλαδή χωρίς κανένα επιπλέον "τρέξιμο"- αν δουλεύεις ως αναπληρώτρια με αυτά που θα σου μείνουν τελικά από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δουλεύοντας.. Είναι κάπως παράλογο αλλά έτσι είναι! Κι εγώ έπαθα πλάκα όταν διαπίστωσα πως τζάμπα ουσιαστικά δούλευα πρωί και απόγευμα, αφού τα έδωσα στην εφορία. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ συμφέρει μόνο αν δεν εργάζεσαι κάπου αλλού, έτσι όπως έχει τώρα. Αν κάτι αλλάξει με τα ΤΕΒΕ, Α.Π.Υ., Α.Ε.Δ. και δεν ξέρω εγώ τι άλλο θα βρουν τότε βλέπουμε..

Εννοείς ότι αν κάνεις παράλληλα "ελεύθερο επάγγελμα" στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ δε δικαιούσαι επιστροφή φόρου ή ότι ο επιπλέον φόρος είναι τόσος πολύς που ισοφαρίζει την επιστροφή φόρου και προσθέτει και επιπλέον;
Αν κάποιος δουλεύει ως μισθωτός αλλά δεν έχει επιστροφή φόρου, τον συμφέρει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ;

Αποσυνδεδεμένος panta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1403 στις: Αύγουστος 05, 2014, 02:54:57 μμ »
εγώ πάντως που δούλευα και ως αναπληρώτρια αλλά και ως σύμβουλος σε ΣΔΕ, θα πάρω κανονικά επιστροφή... οπότε κοιτάξτε το πριν αρνηθείτε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:05:47 »

Αποσυνδεδεμένος aura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1404 στις: Αύγουστος 05, 2014, 03:14:35 μμ »
Αν πάρεις επιστροφή προφανώς θα είχες εισόδημα κάτω των 5000 ευρώ ως αναπληρώτρια. Επίσης δεν ξέρω αν οι ψυχολόγοι εργάζεστε με Α.Ε.Δ.. Εγώ αναφέρομαι σε καθηγητές της Αθμιας ή Βθμιας που εργάζονται με Α.Ε.Δ. κι όχι Α.Π.Υ. και έχουν ως αναπληρωτές εισοδήματα άνω των 5.000 ευρώ. Αν είσαι σε αυτή την κατηγορία και έχεις πάρει και επιστροφή τότε πραγματικά πες μου τι λογιστή έχεις!

Αποσυνδεδεμένος panta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1405 στις: Αύγουστος 05, 2014, 03:41:38 μμ »
έχω εισόδημα πάνω από 5000€ από την εργασία μου ως αναπληρώτρια και στο ΣΔΕ πληρωνόμουν με ΑΕΔ. Η αλήθεια είναι ότι έχω καλό λογιστή  ;) , αλλά δεν νομίζω να έκανε κάτι παραπάνω... Τι να πω..... Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι στο ΣΔΕ μας προσλάβανε μέσα Φεβρουαρίου του 2013, οπότε είχα εισόδημα 4,5 μηνών περίπου από εκεί (μέχρι το τέλος Ιουνίου) γιατί τους μήνες Οκτώβριο - Δεκέμβριο 2013 τους πληρωθήκαμε το 2014, οπότε δεν πιάνονται...

Αποσυνδεδεμένος anmais

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1406 στις: Αύγουστος 05, 2014, 06:16:34 μμ »
Τα 5.000 € που αναφέρεις σαν όριο έχουν να κάνουν με παροχή υπηρεσιών. Μόνιμοι και αναπληρωτές πληρώνονται σαν μισθωτοί και είναι λογικό να ξεπερνούν τα 5.000 €.
Σαν να 'ταν χτες...

Αποσυνδεδεμένος aura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1407 στις: Αύγουστος 05, 2014, 07:47:48 μμ »
Panta όντως αναφερόμουν σε εργασία για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, αφού πέρυσι δούλεψα κι εγώ από Φεβρουάριο έως Ιούνιο και στη συνέχεια, με ανανέωση σύμβασης, από Οκτώβριο. Σε κάθε περίπτωση παιδιά ψάξτε το πριν αποδεχτείτε θέση, αυτό ήθελα να επισημάνω. Εγώ πραγματικά δεν ξαναποδέχομαι θέση σε δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ αν εργαστώ ως αναπληρώτρια. Ο καθένας βέβαια κρίνει κατά πως τον βολεύει και τον συμφέρει. Απλά ρωτήστε πριν τι ακριβώς παίζει πριν αποδεχτείτε θέση ΚΑΙ σε σδε, κβδμ κτλ, γιατί εγώ νομίζω πως δεν άξιζε τον κόπο το τρέξιμο..

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1408 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:26:44 μμ »
Μήπως μπερδεύετε το όριο των 5.000 Ευρώ που ισχύει για εισόδηματα από ελευθέρια επαγγέλματα και που πληρώνονται με ΑΕΔ, ενώ αν είναι πάνω από 5000 Ευρώ είναι υποχρεωτική η έκδοση του ΤΠΥ; Αυτά δεν έχουν σχέση και δεν αθροίζονται με τα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες.
Γενικά από όσο γνωρίζω τα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες φορολογούνται με βάση την κλίμακα των μισθωτών, και άρα τυγχάνουν και επιστροφής φόρων αλλά και φοροαπαλλαγών λόγω αποδείξεων, ενώ τα εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα, είτε με ΤΠΥ είτε με ΑΕΔ φορολογούνται χωριστά με τα κριτήρια των ελευθέρων επαγγελματιών.
Φέτος εγώ που για πρώτη φορά δήλωσα και μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας, και μάλιστα με ΤΠΥ, μια χαρά επιστροφή φόρου είχα....
Αν και δεν είμαι αναπληρωτής, νομίζω ότι οποιοσδήποτε μισθωτός με ΙΚΑ μπορεί να αναλάβει και έργα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, εφόσον τα εισοδήματα του από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι κάτω από 5.000 Ευρώ δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, το πολύ πολύ να του γίνει επιπλέον παρακράτηση 6% στο καθαρό ποσό που θα λάβει. Ακόμα και πάνω από 5.000 Ευρώ να είναι τα εισοδήματά του ίσως και πάλι συμφέρει αν έχει πλήρη ένσημα ΙΚΑ, μια και παίρνει απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ.
Εκείνο που δε συμφέρει είναι να είναι κάποιος άνεργος και να κάνει έναρξη μόνο και μόνο για να δουλέψει στα ΚΔΒΜ, εκεί παίζει να πληρώσει και από την τσέπη του...

Αποσυνδεδεμένος aura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1409 στις: Αύγουστος 06, 2014, 01:32:07 πμ »
Grtt υπαρχει το οριο των 5000 οπως περιγραφεις αλλα υπηρχε και οριο 5000 για τη φορολογικη δηλωση, προκειμενου να δικαιουσαι την επιστροφη φορου απο ελευθερο επαγγελμα. Οπως ειπα για μενα αποδειχθηκε ασυμφορο να δουλεψω 8 μηνες σε σδε και παραλληλα να ειμαι και στην αναπληρωση. Παρακρατηθηκε μεγαλο ποσο, δεν πηρα επιστροφη και αυτα που κερδισα ηταν λιγα σχετικα με την επιστροφη που θσ επαιρνα απο την πρωινη αναπληρωση και μη δουλευοντας καθολου στο Ινεδιβιμ. Οποτε, ετσι οπως εχουν τα πραγματα, ο καθενας πρεπει να το ψαχνει λιγο εκ των προτερων για να βλεπει τι τον συμφερει και τι οχι.

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1410 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:19:34 πμ »
Τα πραγματα εχουν οπως τα περιγραφει ο grtt. Επιπλεον, αν δουλευει καποιος αναπληρωτης δεν τον κανουν μεγαλες κρατησεις φορου, αρα δεν προκειται να εχει επιστροφη χρηματων, οπως διαβασα παραπανω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 10:24:05 πμ από peris_PE19 »

Αποσυνδεδεμένος panta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1411 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:59:48 μμ »
aura ίδιο διάστημα δουλέψαμε.... απλώς εγώ το διάστημα Οκτώβριος - Δεκέμβριος το πληρώθηκα το 14, αρα δεν φορολογήθηκα γι αυτό το ποσό... Δεν ξέρω τι έγινε στη δική σου περίπτωση πάντως....

Αποσυνδεδεμένος kotoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1412 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:29:15 μμ »
panta
Εσυ ποτε πληρωθηκες?εγω δηλαδη που τελειωσα τον ιουνιο ποτε θα πληρωθω?του χρονου? :-\

Αποσυνδεδεμένος panta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1413 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:40:23 μμ »
kotoyla μιλαω για ΣΔΕ και όχι για ΚΔΒΜ. Πληρώθηκα για το 1ο τρίμηνο του 2014 πριν κανά μήνα, τα υπόλοιπα τα αναμένω.... και γενικά στα ΣΔΕ πληρωνόμαστε συνήθως με 3-6 μήνες καθυστέρηση
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2014, 02:41:55 μμ από panta »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159804
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.