*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 749923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1988 στις: Μάρτιος 07, 2015, 01:36:31 μμ »
Όπου θέλεις δουλεύεις, αλλά στις δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ (ΙΕΚ, ΣΔΕ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ, ΚΔΒΜ, ΣΧΟΛΕΣ ΓΟΝΕΩΝ) μπορείς να δουλέψεις μόνο σε μία ταυτόχρονα. Εκτός αν έχεις ΟΑΕΕ, οπότε μπορείς να δουλεύεις σε πολλές δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ ταυτόχρονα. Εγώ, π.χ., είμαι τώρα σε ιδιωτικό ιεκ και σε φροντιστηριο και στο δημόσιο ΙΕΚ. Δεν έχω ΟΑΕΕ. Σε ΚΔΒΜ δε μπορώ να πάω όσο είμαι στο δημόσιο ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:02:44 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1989 στις: Μάρτιος 07, 2015, 01:40:06 μμ »
Όπου θέλεις δουλεύεις, αλλά στις δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ (ΙΕΚ, ΣΔΕ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ, ΚΔΒΜ, ΣΧΟΛΕΣ ΓΟΝΕΩΝ) μπορείς να δουλέψεις μόνο σε μία ταυτόχρονα. Εκτός αν έχεις ΟΑΕΕ, οπότε μπορείς να δουλεύεις σε πολλές δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ ταυτόχρονα. Εγώ, π.χ., είμαι τώρα σε ιδιωτικό ιεκ και σε φροντιστηριο και στο δημόσιο ΙΕΚ. Δεν έχω ΟΑΕΕ. Σε ΚΔΒΜ δε μπορώ να πάω όσο είμαι στο δημόσιο ΙΕΚ.
Χμ άρα το θέμα είναι στην ασφάλιση (ή ικα ή οαεε) απ'ό,τι καταλαβαίνω, οπότε πήρα και την απάντηση που είχα πάντα απορία. Δεν παίζονται
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1990 στις: Μάρτιος 09, 2015, 01:25:20 μμ »
Καλησπέρα σας. Έχω μία ερώτηση.  Όσοι είμαστε εκπαιδευτές στα ΚΔΒΜ πρέπει να υπογράψουμε καμία υπεύθυνη δήλωση πριν υπογράψουμε τη σύμβαση;  και αν ναι, τι λέει αυτή η υπεύθυνη δήλωση η δηλώσεις ;;;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1991 στις: Μάρτιος 09, 2015, 10:23:36 μμ »
Καλησπέρα σας. Έχω μία ερώτηση.  Όσοι είμαστε εκπαιδευτές στα ΚΔΒΜ πρέπει να υπογράψουμε καμία υπεύθυνη δήλωση πριν υπογράψουμε τη σύμβαση;  και αν ναι, τι λέει αυτή η υπεύθυνη δήλωση η δηλώσεις ;;;
Ευχαριστώ
Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις (3), που προβλέπονται από της διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι:
-Δεν απασχολούμαι ως μέλος ομάδας έργου ή περιφερειακό στέλεχος σε Κέντρο Διά Βίου Μάθησης του ΑΠ7 & ΑΠ8.
-Δεν είμαι ασφαλισμένος στο Ι.Κ.Α. από το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. λόγω απασχόλησής μου στα Δ.Ι.Ε.Κ.
-Δεν είμαι Δημόσιος Υπάλληλος.
-Δεν  είμαι επιτηδευματίας και δεν υποχρεούμαι στην φορολογική απεικόνιση των συναλλαγών μου σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΦΑΣ.
-Απασχολούμαι περιστασιακά  ως παρεπόμενη απασχόληση και όχι κατά σύστημα με την παροχή  υπηρεσιών ως εκπαιδευτής, δραστηριότητα που θα ασκήσω στο πλαίσιο του έργου «Κέντρα Διά Βίου Μάθησης – Προγράμματα Εθνικής Εμβέλειας – Προγράμματα Τοπικής Εμβέλειας ΑΠ7 & ΑΠ8».
-Τα ετήσια ακαθάριστα εισοδήματα μου από παροχή υπηρεσιών και από πώληση προϊόντων κατά το προηγούμενο έτος δεν υπερέβησαν τα 5.000,00 ευρώ, ούτε θα τα υπερβούν κατά το τρέχον έτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:02:44 »

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1992 στις: Μάρτιος 10, 2015, 05:23:08 μμ »
Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις (3), που προβλέπονται από της διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι:
-Δεν απασχολούμαι ως μέλος ομάδας έργου ή περιφερειακό στέλεχος σε Κέντρο Διά Βίου Μάθησης του ΑΠ7 & ΑΠ8.
-Δεν είμαι ασφαλισμένος στο Ι.Κ.Α. από το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. λόγω απασχόλησής μου στα Δ.Ι.Ε.Κ.
-Δεν είμαι Δημόσιος Υπάλληλος.
-Δεν  είμαι επιτηδευματίας και δεν υποχρεούμαι στην φορολογική απεικόνιση των συναλλαγών μου σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΦΑΣ.
-Απασχολούμαι περιστασιακά  ως παρεπόμενη απασχόληση και όχι κατά σύστημα με την παροχή  υπηρεσιών ως εκπαιδευτής, δραστηριότητα που θα ασκήσω στο πλαίσιο του έργου «Κέντρα Διά Βίου Μάθησης – Προγράμματα Εθνικής Εμβέλειας – Προγράμματα Τοπικής Εμβέλειας ΑΠ7 & ΑΠ8».
-Τα ετήσια ακαθάριστα εισοδήματα μου από παροχή υπηρεσιών και από πώληση προϊόντων κατά το προηγούμενο έτος δεν υπερέβησαν τα 5.000,00 ευρώ, ούτε θα τα υπερβούν κατά το τρέχον έτος.


Αυτά τα αναγραφόμενα, στην υπεύθυνη δήλωση για εκπαιδευτές ΚΔΒΜ, ισχύουν για αυτούς που δεν είναι Δημόσιοι υπάλληλοι ή ελεύθεροι επαγγελματίες.
Υπάρχουν άλλες 2 Υπ. Δηλώσεις, μία για τους Δημ. υπαλλήλους και μία για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Υπογράφει ο εκπαιδευτής ΚΔΒΜ την υπεύθυνη δήλωση που του αντιστοιχεί, ανάλογα σε ποια κατηγορία ανήκει.
Υπ. Δήλωση 1: όλοι όσοι δεν ανήκουν στην κατηγορία 2 ή 3
Υπ. Δήλωση 2: Ελέυθερος επαγγελματίας (κατηγορία 2)
Υπ. Δήλωση 3: Δημόσιος Υπάλληλος (κατηγορία 3).

Την Υπ. Δήλωση στην παρέχουν οι Υπεύθυνοι του ΚΔΒΜ, όταν θα πας να υπογράψεις σύμβαση για να αναλάβεις τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1993 στις: Μάρτιος 10, 2015, 05:41:27 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο! 

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1994 στις: Μάρτιος 10, 2015, 11:24:23 μμ »
Για να επιβεβαιώσω ότι κατανόησα τα παραπάνω σχόλια των συναδέλφων, αν είσαι ωρομίσθιος καθηγητής στα ΙΕΚ, στις ΣΕΚ ή στις ΕΠΑ.Σ του ΟΑΕΔ επιτρέπεται να διδάσκεις και ως εκπαιδευτής στα ΚΔΒΜ. Ή μήπως κάνω λάθος; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1995 στις: Μάρτιος 11, 2015, 01:47:24 μμ »
Τι έμαθα σήμερα; Ότι τα προγράμματα κδβμ σταματούν 30/6/2015 και δεν προβλέπεται να ανανεωθεί η σύμβαση. Το πιο κουφό είναι ότι θα παραμείνει το ινεδιβιμ αλλά χωρίς αυτά. Το ακόμη πιο κουφό ότι στο μέλλον δε θα υπάρχει δωρεάν εκπαίδευση ενηλίκων. Γνωρίζει κάποιος;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος theo1985

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1996 στις: Μάρτιος 11, 2015, 02:23:59 μμ »
Τι έμαθα σήμερα; Ότι τα προγράμματα κδβμ σταματούν 30/6/2015 και δεν προβλέπεται να ανανεωθεί η σύμβαση. Το πιο κουφό είναι ότι θα παραμείνει το ινεδιβιμ αλλά χωρίς αυτά. Το ακόμη πιο κουφό ότι στο μέλλον δε θα υπάρχει δωρεάν εκπαίδευση ενηλίκων. Γνωρίζει κάποιος;
Ναι και εμένα αυτό μου είπε η υπεύθυνη εκπαίδευσης μου σήμερα!! Πως σταματάνε 30/6/2015 μέχρι το επόμενο ΕΣΠΑ (μπορεί σε 1-2 χρόνια). Και το άλλο επίσης, όταν ξαναβγούν προκυρήξεις θα μπορούν να διδάξουν μόνο πιστοποιημένοι εκπαιδευτές ΕΟΠΠΕΠ!!!

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1997 στις: Μάρτιος 11, 2015, 03:47:58 μμ »
Για να επιβεβαιώσω ότι κατανόησα τα παραπάνω σχόλια των συναδέλφων, αν είσαι ωρομίσθιος καθηγητής στα ΙΕΚ, στις ΣΕΚ ή στις ΕΠΑ.Σ του ΟΑΕΔ επιτρέπεται να διδάσκεις και ως εκπαιδευτής στα ΚΔΒΜ. Ή μήπως κάνω λάθος; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

σωστά κατάλαβες!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1998 στις: Μάρτιος 11, 2015, 06:19:53 μμ »
Ναι και εμένα αυτό μου είπε η υπεύθυνη εκπαίδευσης μου σήμερα!! Πως σταματάνε 30/6/2015 μέχρι το επόμενο ΕΣΠΑ (μπορεί σε 1-2 χρόνια). Και το άλλο επίσης, όταν ξαναβγούν προκυρήξεις θα μπορούν να διδάξουν μόνο πιστοποιημένοι εκπαιδευτές ΕΟΠΠΕΠ!!!
Δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι ισχύει αυτό για τον εοππεπ. Ο εκπαιδευτής πέρυσι μας είπε ότι προαπαιτούμενο ήταν το περσινό σεμινάριο που κάναμε (ένα 100 ωρών, αν θυμάσαι, που είχε και εξ αποστάσεως και διά ζώσης + εργασία- εγώ ήμουν στη φουρνιά των Χριστουγέννων), δλδ δε θα προσλάμβαναν όσους δεν το είχαν παρακολουθήσει. Για εοππεπ δε μας είπε τίποτα
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1999 στις: Μάρτιος 11, 2015, 06:43:08 μμ »
αυτό το σεμινάριο γινόταν σε όσους εκπαιδευτές ήταν εν ενεργεία;
Ποιοι είχαν δικαίωμα συμμετοχής; υπήρχαν προϋποθέσεις;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2000 στις: Μάρτιος 11, 2015, 07:04:47 μμ »
Απ'όσο γνωρίζω όσοι συμμετείχαμε μας είχαν καλέσει οι ίδιοι να το παρακολουθήσουμε, αφού πήραν τα στοιχεία μας από το ινδεβιμ, δλδ κάλεσαν όσους ήταν εκπαιδευτές στις λίστες του ινεδιβιμ. Τώρα αν έκαναν ξεχωριστά σεμινάρια με δημόσιο κάλεσμα πχ σε εκπαιδευτικές ιστοσελίδες για όλους τους εκπαιδευτικούς δεν το γνωρίζω.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2001 στις: Μάρτιος 11, 2015, 09:16:45 μμ »
Ναι και εμένα αυτό μου είπε η υπεύθυνη εκπαίδευσης μου σήμερα!! Πως σταματάνε 30/6/2015 μέχρι το επόμενο ΕΣΠΑ (μπορεί σε 1-2 χρόνια). Και το άλλο επίσης, όταν ξαναβγούν προκυρήξεις θα μπορούν να διδάξουν μόνο πιστοποιημένοι εκπαιδευτές ΕΟΠΠΕΠ!!!
απο το 2012 έπρεπε να διδάσκουν υποτίθεται  οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές, βάσει ευρωπαικής οδηγίας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.