*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 750341 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2072 στις: Απρίλιος 06, 2015, 01:22:24 πμ »
Αυτό που οι δημόσιοι υπάλληλοι έχετε και παράπονο γιατί σας εμπαίζουν και καλά μας ξεπερνάει εμάς τους ωρομισθιους που τρέχουμε να βρούμε λίγες ώρες (που θα περισσέψουν από σας που προηγείστε παντού έτσι όπως φτιάχνονται οι προκηρύξεις) για να πληρωθούμε μετά από 100 χρόνια και να μας κλαίγονται άτομα σαν εσένα που θες και το κάτι παραπάνω.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:07 »

Αποσυνδεδεμένος Nightwisher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2073 στις: Απρίλιος 06, 2015, 09:04:36 πμ »
Αυτό που οι δημόσιοι υπάλληλοι έχετε και παράπονο γιατί σας εμπαίζουν και καλά μας ξεπερνάει εμάς τους ωρομισθιους που τρέχουμε να βρούμε λίγες ώρες (που θα περισσέψουν από σας που προηγείστε παντού έτσι όπως φτιάχνονται οι προκηρύξεις) για να πληρωθούμε μετά από 100 χρόνια και να μας κλαίγονται άτομα σαν εσένα που θες και το κάτι παραπάνω.

Καλέ μου φίλε συγνώμη, αλλά η απαντησή σου μόνο πρέπουσα δεν είναι και αποτελεί σκέτη παραπληροφόρηση:

1) Και στην προκήρυξη για τα ΔΙΕΚ αλλά και σε αυτή που αναφέρομαι, οι Δημόσιοι υπάλληλοι μπαίνουν στο ΤΕΛΟΣ της λίστας (διακριτική μεταχείριση εις βάρος τους αν και έχουν μειωμένες αποδοχές γύρω στο 50%- 60% σε ετήσια βάση στο συνολικό τους εισόδημα) και ναι μας εμπαίζουν!! Θα μπορούσε να γράφει η προκήρυξη ξεκάθαρα ότι απαγορεύεται να συμμετάσχουμε γιατί "έχουμε λύσει το οικονομικό μας πρόβλημα". Δεν το κάνει όμως για αυτονόητους λόγους ;)
2. Όπως και εσύ τονίζεις, θα πληρωθείς μετά από 100 χρόνια, οπότε τα 200-250€ από τις 25 ώρες διδασκαλίας που θα έχεις δε θα λύσουν κανένα τρέχον οικονομικό σου πρόβλημα.
3. Δέχομαι ότι μπορεί να αντιμετωπίζεις μεγάλες δυσκολίες αλλά το ότι έχω μόνιμη δουλειά (και αυτό παιζεται πλέον) δε σημαίνει ότι δεν έχω και εγώ και η οικογένεια μου μεγάλες ανάγκες, οπότε το επιχείρημα σου είναι άκυρο. Δεν κλέβω κανένα, ακολουθώ τις προβλεπόμενες διαδικασίες, αν και όπως περιέγραψα ουσιατικά μόνο άνεργοι και υπάλληλοι του ιδιωτικού τομέα μπορούν απρόσκοπτα να προσληφθούν.
4.Λιγότερη κακεντρέχια εκ μέρους σου δε θα έβλαπτε. Θα μπορούσες και εσύ στο παρελθόν να δώσεις εξετάσεις ΑΣΕΠ και να περάσεις στο Δημόσιο όπως εγώ και έτσι πλέον να πληρώνεσαι τον καταπληκτικό μισθό των 1000€, (χωρίς κανένα δώρο και υπερωρίες), έχοντας 12 χρόνια προυπηρεσία, μεταπτυχιακό, γλώσσες και πολλά πολλά σεμινάρια στο ενεργητικό μου.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2074 στις: Απρίλιος 06, 2015, 10:15:54 πμ »
Παράθεση από: Nightwisher
Και στην προκήρυξη για τα ΔΙΕΚ αλλά και σε αυτή που αναφέρομαι, οι Δημόσιοι υπάλληλοι μπαίνουν στο ΤΕΛΟΣ της λίστας
Αυτό  δεν ισχύει,
Στα ΔΙΕΚ ποτέ δεν υπήρχε διαφοροποιηση οσον αφορά την σειρά κατάταξης για τους ΔΥ σε σχέση με τους ανεργους ή τους Ελευθ. Επαγ.
Στα ΚΔΒΜ μόνο στην προηγούμενη προκήρυξη του 2012  εμπαιναν οι ΔΥ στο τέλος της λιστα, στην τελευταία προκήρυξη του 2014 έχει αφαιρεθεί η παράγραφος και μπαίνουν κανονικά στην λιστα οπως στα ΔΙΕΚ.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2015, 10:17:48 πμ από alfa_vita »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2075 στις: Απρίλιος 06, 2015, 10:28:44 πμ »
Αυτό  δεν ισχύει,
Στα ΔΙΕΚ ποτέ δεν υπήρχε διαφοροποιηση οσον αφορά την σειρά κατάταξης για τους ΔΥ σε σχέση με τους ανεργους ή τους Ελευθ. Επαγ.
Στα ΚΔΒΜ μόνο στην προηγούμενη προκήρυξη του 2012  εμπαιναν οι ΔΥ στο τέλος της λιστα, στην τελευταία προκήρυξη του 2014 έχει αφαιρεθεί η παράγραφος και μπαίνουν κανονικά στην λιστα οπως στα ΔΙΕΚ.
Σωστό είναι αυτό alfa_vita. Οι Δ/Υ μπαίνουν κανονικά στη λίστα. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αναθεωρεί τις αποφάσεις του σε κάθε προκήρυξη, έτσι για να μην βαριόμαστε...   :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:07 »

Αποσυνδεδεμένος Nightwisher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2076 στις: Απρίλιος 06, 2015, 10:39:22 πμ »
Καλησπέρα σε όλους-ες!

Αφορμή για τη δημοσίευση στο forum σας είναι ένα απίστευτο γεγονός που μου συνέβη την Παρασκευή το μεσημέρι.
Δέχτηκα τηλ από κάποιο ΚΔΒΜ της Αττικής και με ενημέρωσαν ότι μπορουσα να διδάξω μάθημα οικονομικού περιεχομένου 25ωρών σε τμήμα που θα ξεκινήσουμε μετά το Πάσχα (είχα συμμετάσχει στην τελευταία προκύρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και ήταν το πρώτο τηλ που δέχτηκα). Όταν γνωστοποίησα όμως ότι ήμουν ΔΥ, μου ζήτησαν εντός 3 ημερών να προσκομίσω άδεια άσκησης ιδωτικού έργου με αμοιβή από το υπηρεσιακό συμβούλιο της υπηρεσίας μου για το σκοπό αυτό :o !! Στην παρατηρησή μου ότι η διαδικασία για κάτι τέτοιο είναι χρονοβόρα αλλά μπορώ να τους προσκομίσω το πρωτόκολλο της υποβολής της αίτησης και όταν με το καλό την πάρω στα χέρια μου να τους τη δώσω, μου απάντησε ότι αν δεν την έχω ήδη και μιας και έρχεται και μεγάλη βδομάδα και ούτως ή αλλος δεν κινείται τίποτα, να παραχωρήσω τη θέση μου στον επόμενο υποψήφιο εκπαιδευτή  :-\ Όπως καταλαβαίνετε η "λογική" του κυρίου άρχισε να με ξεπερνάει!!
Στην εύλογη απορία μου πως είναι δυνατόν να έχω ζητήσει προκαταβολικά από το παρελθόν μια άδεια "λευκή επιταγή" χωρίς να έχω στοιχεία για το ΑΝ προσληφθώ να διδάξω, ποιές ώρες και μέρες, σε ποιό ΚΔΒΜ, για να τη χρησιμοποιήσω ενδεχομένως στο μέλλον, η απάντηση του κυρίου ήταν ότι έτσι προβλέπει ο κανονισμός λειτουργίας τους  >:(  >:(     Η ανταπάντηση μου ότι κανένα υπηρεσιακό συμβούλιο δε δίνει άδειες άσκησης έργου χωρίς αναλυτική περιγραφή έργου σε κανέναν υπάλληλο δεν τον πτόησε. Μου είπε ότι μπορώ να πάω να κάνω αίτηση να παραλάβω την περιγραφή του έργου!!!! Η συνέχεια ήταν να μιλήσω όντας εξοργισμένος με την υπεύθυνη του προγράμματος που μου επανέλαβε το ακλόνητο επιχείρημα περί του "κανονισμού"!!
Συνακόλουθα λοιπόν σύμφωνα με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να αναλάβει ένας ΔΥ διδασκαλία πρέπει:
1.Να ειδοποιηθεί από το ΚΔΒΜ
2.Το επόμενο πεντάλεπτο να υποβάλλει αίτηση να παραλάβει περιγραφή του έργου (αλήθεια τη δίνουν αυθημερόν??)
3.Την επόμενη μέρα να υποβάλλει αίτηση στο οικείο υπηρεσιακό συμβούλιο το οποίο θα συνεδριάσει ταυτόχρονα για το σημαντικότατο αυτό θέμα και θα καθαρογράψει την απόφαση μέχρι το τέλος της ημέρας  :P
4.....ώστε να την υποβάλλει την τρίτη μέρα και να γίνει αποδεκτός ως υποψήφιος ωρομίσθιος καθηγητής!!!!!

Επειδή κάπου εδώ η λογική έχει πάει περίπατο αλλά εγώ δεν έχω σκοπό να το αφήσω έτσι το θέμα, μιας και με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά πετάνε έξω όλους τους ΔΥ που έχουν συμμετάσχει στη διαδικασία και υπάρχει ξεκάθαρη εις βάρος τους διάκριση με τους υπόλοιπους υποψήφιους καθηγητές, θα παρακαλούσα κάποιο φίλο-η με γνώση επι του θέματος να μου πει πως θα μπορούσα να ενεργήσχω από εδώ και πέρα.
Επί του παρόντος τους είπα ότι είναι υποχρεωμένοι να τηρήσουν το 3ήμερο πριν προβούν σε άλλη πρόσκληση υποψηφίου. Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μέγεθος της επιστολής μου, αλλά πραγματικά θεωρώ το όλο ζήτημα εμπαιγμό!!

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος να με ενημερώσει τι έχει κάνει σε αντίστοιχη περίπτωση?

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2077 στις: Απρίλιος 06, 2015, 11:58:24 πμ »
Να μην κάνεις τίποτα! Άστο το 25ωρο. Στη φορολογική σου δήλωση θα φανεί ως εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα και, αφού δεν είσαι στο αφορολόγητο, η εφορία του χρόνου θα σε τσακίσει με προκαταβολή φόρου. Ρώτα και το λογιστή σου αν θέλεις γιατί πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι την έχουν πατήσει φορολογικά πληρωνομενοι με ΑΕΔ. Δεν αξίζει τον κόπο, εκτός αν θέλεις, με κάθε τίμημα, προυπηρεσία στην εκπαίδευση ενηλίκων.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2078 στις: Απρίλιος 06, 2015, 12:30:21 μμ »
Υπάρχει κάποιος συνάδελφος να με ενημερώσει τι έχει κάνει σε αντίστοιχη περίπτωση?

Να μην κάνεις τίποτα! Άστο το 25ωρο. Στη φορολογική σου δήλωση θα φανεί ως εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα και, αφού δεν είσαι στο αφορολόγητο, η εφορία του χρόνου θα σε τσακίσει με προκαταβολή φόρου. Ρώτα και το λογιστή σου αν θέλεις γιατί πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι την έχουν πατήσει φορολογικά πληρωνομενοι με ΑΕΔ. Δεν αξίζει τον κόπο, εκτός αν θέλεις, με κάθε τίμημα, προυπηρεσία στην εκπαίδευση ενηλίκων.

Συμφωνώ με τον pipis75.
Πολύ το μπέρδεμα για 25 ώρες!

Αποσυνδεδεμένος Nightwisher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2079 στις: Απρίλιος 06, 2015, 12:58:31 μμ »
Συμφωνώ με τον pipis75.
Πολύ το μπέρδεμα για 25 ώρες!

κατάλαβα....τα 250ε καθαρά που θα εισπράξω κάποτε (- οι βενζίνες, - οι καφέδες - η προετοιμασία), θα πρέπει να τα επιστρέψω στην εφορία.......κοροϊδία δλδ :(

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2080 στις: Απρίλιος 06, 2015, 01:47:01 μμ »
κατάλαβα....τα 250ε καθαρά που θα εισπράξω κάποτε (- οι βενζίνες, - οι καφέδες - η προετοιμασία), θα πρέπει να τα επιστρέψω στην εφορία.......κοροϊδία δλδ :(

Στην δική μας Περιφέρεια δικαιολογείται η πληρωμή οδοιπορικών στον εκπαιδευτή, μόνο όταν είναι εντός Δήμου η μετακίνηση και για 40χλμ. και πάνω (με επιστροφή).
Πάντως απ' ότι μου είχαν πει παλιότερα οι εκπαιδευτές Δημόσιοι Υπάλληλοι, που είχαν αναλάβει τμήμα, άλλαζαν φορολογικό κλιμάκιο.
Τώρα τι να σου πω! Τα φορολογικά αλλάζουν συνεχώς!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2081 στις: Απρίλιος 06, 2015, 02:10:56 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ το κουφό για την πληρωμή; Ξέρω πως καθυστερούν αλλά ρε γμτ λέω μήπως μας πληρώσουν νωρίτερα επειδή κλείνει το σύστημα τον Ιούνιο. Εύη, μήπως γνωρίζεις κάτι;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2082 στις: Απρίλιος 06, 2015, 02:22:13 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ το κουφό για την πληρωμή; Ξέρω πως καθυστερούν αλλά ρε γμτ λέω μήπως μας πληρώσουν νωρίτερα επειδή κλείνει το σύστημα τον Ιούνιο. Εύη, μήπως γνωρίζεις κάτι;

Τα στελέχη δουλεύουν μέχρι 30-6-2015.
Οι οικονομικοί διαχειριστές και γενικότερα η ομάδα έργου μέχρι 31-12-2015.
Οπότε άγνωστο για το πότε θα γίνουν οι πληρωμές.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2083 στις: Απρίλιος 07, 2015, 03:51:05 πμ »
Καλέ μου φίλε συγνώμη, αλλά η απαντησή σου μόνο πρέπουσα δεν είναι και αποτελεί σκέτη παραπληροφόρηση:

1) Και στην προκήρυξη για τα ΔΙΕΚ αλλά και σε αυτή που αναφέρομαι, οι Δημόσιοι υπάλληλοι μπαίνουν στο ΤΕΛΟΣ της λίστας (διακριτική μεταχείριση εις βάρος τους αν και έχουν μειωμένες αποδοχές γύρω στο 50%- 60% σε ετήσια βάση στο συνολικό τους εισόδημα) και ναι μας εμπαίζουν!! Θα μπορούσε να γράφει η προκήρυξη ξεκάθαρα ότι απαγορεύεται να συμμετάσχουμε γιατί "έχουμε λύσει το οικονομικό μας πρόβλημα". Δεν το κάνει όμως για αυτονόητους λόγους ;)
2. Όπως και εσύ τονίζεις, θα πληρωθείς μετά από 100 χρόνια, οπότε τα 200-250€ από τις 25 ώρες διδασκαλίας που θα έχεις δε θα λύσουν κανένα τρέχον οικονομικό σου πρόβλημα.
3. Δέχομαι ότι μπορεί να αντιμετωπίζεις μεγάλες δυσκολίες αλλά το ότι έχω μόνιμη δουλειά (και αυτό παιζεται πλέον) δε σημαίνει ότι δεν έχω και εγώ και η οικογένεια μου μεγάλες ανάγκες, οπότε το επιχείρημα σου είναι άκυρο. Δεν κλέβω κανένα, ακολουθώ τις προβλεπόμενες διαδικασίες, αν και όπως περιέγραψα ουσιατικά μόνο άνεργοι και υπάλληλοι του ιδιωτικού τομέα μπορούν απρόσκοπτα να προσληφθούν.
4.Λιγότερη κακεντρέχια εκ μέρους σου δε θα έβλαπτε. Θα μπορούσες και εσύ στο παρελθόν να δώσεις εξετάσεις ΑΣΕΠ και να περάσεις στο Δημόσιο όπως εγώ και έτσι πλέον να πληρώνεσαι τον καταπληκτικό μισθό των 1000€, (χωρίς κανένα δώρο και υπερωρίες), έχοντας 12 χρόνια προυπηρεσία, μεταπτυχιακό, γλώσσες και πολλά πολλά σεμινάρια στο ενεργητικό μου.

1. Οι δημόσιοι υπάλληλοι ΔΕ μπαίνουν στο τέλος της λίστας οπότε εσύ παραπληροφορείς. (Ειδικά στα ΙΕΚ δημόσιος υπάλληλος με όλα τα μόρια από προϋπηρεσία περνάει και διδακτορικό-έχει γίνει και αυτό. Για να μη φαίνεται δε και πολύ τα μόρια δε βγαίνουν χωριστά ανά κατηγορία αλλά στα βγάζουν σούμα να μη μπορείς να το ψάξεις και πολύ.) Αν εσύ κλαίγεσαι με τη μείωση 50%-60% τί να πούμε κι εμείς που το μόνο εισόδημα που έχουμε είναι οι σκόρπιες ώρες περίσσευμα από σας΄;! Φυσικά και είναι πλήγμα η μείωση και εννοείται δεν έπρεπε να γίνει αλλά μην προκαλείς τον ωρομίσθιο που στο κάτω κάτω δεν ευθύνεται γι'αυτό αποκαλώντας τον κακεντρεχή.
2. Φυσικά και δε λύνεται το οικονομικό πρόβλημα με τόσα λεφτά αλλά μπρος στο να έχεις μηδέν εισόδημα και να κάθεσαι μέσα κλεισμένος βλέπεις και κανέναν άνθρωπο, περνάς καλά αν σου αρέσει αυτό που κάνεις και νιώθεις λίγο πιο χρήσιμος και λιγότερο δυστυχής.
3. Αν εσένα η οικογένειά σου έχει ανάγκες αυτό σημαίνει ότι των άλλων δεν έχει; Τώρα θα πεις οι άλλοι δε μπορούν καν να ζήσουν φυσιολογικά ούτε καν να σκεφτούν να κάνουν οικογένεια με αυτά που γίνονται...οπότε άκυρο το επιχείρημα μου-έχεις δίκιο ::). Παιδιά δε βλέπω να κάνω με αυτές τις συνθήκες αφού τα δικά σου έχουν ανάγκες που δεν καλύπτονται μόνο με το μισθό σου.
4. Το τελευταίο το παρακαλάω να γίνει και ανυπομονώ.Επίσης δε μίλησα για τα προσόντα σου ούτε τα αμφισβήτησα (αν και θεωρώ ότι τα δικά μου υπό τις συνθήκες που έχουν αποκτηθεί έχουν μεγαλύτερη "αξία" και είναι και περισσότερα-σε προϋπηρεσία υστερώ μόνο).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2015, 03:57:44 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Nightwisher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2084 στις: Απρίλιος 07, 2015, 09:39:00 πμ »
1. Οι δημόσιοι υπάλληλοι ΔΕ μπαίνουν στο τέλος της λίστας οπότε εσύ παραπληροφορείς. (Ειδικά στα ΙΕΚ δημόσιος υπάλληλος με όλα τα μόρια από προϋπηρεσία περνάει και διδακτορικό-έχει γίνει και αυτό. Για να μη φαίνεται δε και πολύ τα μόρια δε βγαίνουν χωριστά ανά κατηγορία αλλά στα βγάζουν σούμα να μη μπορείς να το ψάξεις και πολύ.) Αν εσύ κλαίγεσαι με τη μείωση 50%-60% τί να πούμε κι εμείς που το μόνο εισόδημα που έχουμε είναι οι σκόρπιες ώρες περίσσευμα από σας΄;! Φυσικά και είναι πλήγμα η μείωση και εννοείται δεν έπρεπε να γίνει αλλά μην προκαλείς τον ωρομίσθιο που στο κάτω κάτω δεν ευθύνεται γι'αυτό αποκαλώντας τον κακεντρεχή.
2. Φυσικά και δε λύνεται το οικονομικό πρόβλημα με τόσα λεφτά αλλά μπρος στο να έχεις μηδέν εισόδημα και να κάθεσαι μέσα κλεισμένος βλέπεις και κανέναν άνθρωπο, περνάς καλά αν σου αρέσει αυτό που κάνεις και νιώθεις λίγο πιο χρήσιμος και λιγότερο δυστυχής.
3. Αν εσένα η οικογένειά σου έχει ανάγκες αυτό σημαίνει ότι των άλλων δεν έχει; Τώρα θα πεις οι άλλοι δε μπορούν καν να ζήσουν φυσιολογικά ούτε καν να σκεφτούν να κάνουν οικογένεια με αυτά που γίνονται...οπότε άκυρο το επιχείρημα μου-έχεις δίκιο ::). Παιδιά δε βλέπω να κάνω με αυτές τις συνθήκες αφού τα δικά σου έχουν ανάγκες που δεν καλύπτονται μόνο με το μισθό σου.
4. Το τελευταίο το παρακαλάω να γίνει και ανυπομονώ.Επίσης δε μίλησα για τα προσόντα σου ούτε τα αμφισβήτησα (αν και θεωρώ ότι τα δικά μου υπό τις συνθήκες που έχουν αποκτηθεί έχουν μεγαλύτερη "αξία" και είναι και περισσότερα-σε προϋπηρεσία υστερώ μόνο).
Νο hard feelings....όλοι σχεδόν στα ίδια σκατά είμαστε.....

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2085 στις: Απρίλιος 08, 2015, 09:01:50 μμ »
Με καλέσαν σαν εκπαιδεύτρια κδβμ για 25 ώρες. Η σύμβασή μου όμως λήγει στις 30/06 παρά το γεγονός ότι εγώ τελείωσα με το 25ωρο πρόγραμμα τώρα. Όταν τους ρώτησα γιατί η σύμβασή μου λήγει τότε μου είπαν ότι τότε λήγει κ το πρόγραμμα κ ότι υπάρχει πιθανότητα να με καλέσει κ άλλος δήμος αργότερα. Το θέμα όμως είναι ότι εγώ ήμουν άνεργη κ σταμάτησα την κάρτα ανεργίας. Τώρα που θέλω να ξαναγραφτώ στον οαεδ μου είπαν ότι απλά μου δίνουν μία βεβαίωση προυπηρεσίας  την οποία δεν ξέρουν εάν ο οαεδ τη δέχεται. Δηλαδή,σε περίπτωση που δεν με καλέσει άλλος δήμος,θα φαίνομαι ότι δουλεύω μέχρι τον Ιούνιο ενώ έχω σταματήσει από τώρα; Έχει τύχει σε κάποιον κ τι κάνει σε τέτοιες περιπτώσεις; Επίσης σε αυτές τις 25 ώρες παίρνεις κανένα ένσημο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.