*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 747220 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2744 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 05:29:17 μμ »
1ον μας καλεί να κάνουμε ένσταση επί των δηλωθέντων. Δηλαδή να κάνουμε ένσταση στους εαυτούς μας;;; Αφού δε μπορούμε να δούμε αν μας αδίκησαν κτλ.. Να φανταστώ ότι αφού ελέγξουν τα χαρτιά μας θα μας δώσουν χρόνο για ένσταση επί των ελεγμένων;
2ον Στο πεδίο δημόσιο υπάλληλος δήλωσα όχι. Στο πεδίο αναπληρωτής εκπαιδευτικός δήλωσα ναι. Το σύστημα με έβαλε στους δημόσιους! Προβλέπεται κάπου αυτό ότι ο αναπληρωτής θεωρείται δημόσιος. Είναι η πρώτη φορά που το βλέπω αυτό...

Νομίζω μόνος σου έδωσες την απάντηση όσον αφορά τους λόγους ένστασης.

Υ.Γ. κι εγώ αναπληρωτής δήλωσα και με έχει στους δ.υ.
Υ.Γ. 2 εντωμεταξύ, αν δεν έχει γίνει λάθος και ισχύει ότι οι αναπληρωτές είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι  ;D , θα παρακαλάμε να βγαίνουν οι προκηρύξεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ καλοκαίρι...γιατί ως γνωστόν, οι δημόσιοι υπάλληλοι το καλοκαίρι είναι άνεργοι.



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2018, 06:56:50 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:07 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2745 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 06:47:58 μμ »
Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε σαφής οδηγία για τους αναπληρωτές κι εγώ λοιπόν έχω το ίδιο πρόβλημα, γιατί με έχουν κατατάξει στους δημόσιους υπαλλήλους, ενώ στην αίτηση μου έχω επιλέξει "όχι" στο σχετικό πεδίο.

Εν τω μεταξύ, υπάλληλος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ που είναι είχα ρωτήσει τότε στις αιτήσεις, μου εξήγησε ότι οι αναπληρωτές δε δηλώνουν ότι είναι δημόσιοι υπάλληλοι και για το λόγο ότι θα βρεθούν στο τέλος του πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος killbee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2746 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 09:58:24 μμ »
Το θέμα για τους αναπληρωτές πλήρους ωραρίου ίσως είναι πιο σοβαρό και εάν δεν διορθωθεί, μήπως θα αφορά όλες τις μελλοντικές προκηρύξεις για ΙΕΚ, ΣΔΕ κτλ;

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2747 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 10:28:05 μμ »
Ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελείως άλλαξε κάτι σε κάποια νομοθεσία κάποιο π.δ. και οι αναπληρωτές θεωρούμαστε δημόσιοι υπάλληλοι;
Αν ναι να μας το πούνε να διεκδικήσουμε και τη μονιμότητά μας!!!
Έλεος δηλαδή. Εν τω μεταξύ αυτοί οι πίνακες έχουν ισχύ 2-4 χρόνια. Και εμείς από τον Ιούνιο μπορεί να μη ξαναδουλέψουμε ποτέ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:07 »

Αποσυνδεδεμένος mcris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2748 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 10:39:24 μμ »
Είναι απλά προσβολή για τους ανέργους συναδέλφους σου να δουλεύεις 23 ώρες να παίρνεις 1070 καθαρά και να επιμένεις να προηγηθεις στους πινακες για να δουλέψεις κι άλλο! !! Ντροπή ρε παιδιά.  Υπάρχουν κ άλλοι που έχουν στο λαιμό κεφάλι. 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2018, 10:41:14 μμ από mcris »

Αποσυνδεδεμένος klados_PE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2749 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 10:50:24 μμ »
Είναι απλά προσβολή για τους ανέργους συναδέλφους σου να δουλεύεις 23 ώρες να παίρνεις 1070 καθαρά και να επιμένεις να προηγηθεις στους πινακες για να δουλέψεις κι άλλο! !! Ντροπή ρε παιδιά.  Υπάρχουν κ άλλοι που έχουν στο λαιμό κεφάλι.
Συνφωνώ εν μέρει συνάδελφε, αν υπήρχε πίνακας όπου προηγούνταν μόνο οι άνεργοι, κανένας αναπληρωτής δεν θα αντιδρούσε. Εδώ μιλάμε ότι αποκλέιονται οι αναπληρωτές έναντι όλων των ιδιωτικών υπαλλήλων, και όπως είπε κ ο συνάδελφος προηγουμένως, μιλάμε για πίνακες που δεν ανανεώνονται συχνά.

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2750 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 10:58:04 μμ »
Δεκτό το επιχείρημά σου! Και θα έβλεπα normal μία πρόταξη των ανέργων (υπάρχει φυσικά και αντίλογος για απόλυτη πρόταξη αλλά anyway) ενώ (τώρα δίνουν μόνο extra μοριοδότηση) αλλά δε μπορώ να βλέπω να προηγούνται "μόνιμοι" ιδιωτικοί υπάλληλοι ή επιχειρηματίες επειδή εγώ τυχαίνει να έχω μία σύμβαση ιδιωτικού δικαίου με το δημόσιο.
Επίσης είναι κλειδί η διάρκεια των πινάκων! Εγώ από τον Ιούλιο και έπειτα δε ξέρω αν θα ξαναδουλέψω οπότε θα μου έχουν κόψει το δικαίωμα χωρίς λόγο! Πιστεύω λύσεις υπάρχουν με τα ηλεκτρονικά συστήματα (άμεση σύνδεση με τον οαεδ) και οι πίνακες θα μπορούσαν να είναι δυναμικοί.
Φαντάσου να κάναμε χαρτιά αρχές Ιουνίου, που σε λίγες μέρες θα απολυόμασταν. Ή φαντάσου να κάναμε χαρτιά αρχές Σεπτεμβρίου και τότε θα πιανόμασταν άνεργοι. Είναι δηλαδή θέμα τύχης;

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2751 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 10:58:51 μμ »
Με πρόλαβε ο klados pe19 :)

Αποσυνδεδεμένος mcris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2752 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 02:31:36 πμ »
Και κάπως έτσι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.  Και κάπως έτσι θα ξαναφτασουμε στον πάτο. Γιατί απλά μας αξίζει.  Γιατί απλά ο καθένας κοιτάει την κωλαρα του. και μόνο την κωλαρα του!
Δουλέψτε ρε δουλέψτε σα να μην υπάρχει αύριο.  Να δω όμως σε ποιου  ανεργου τα παιδιά θα κάνετε μάθημα.  Είστε κ επαιδευτικοί τρομάρα σας! !! Ντροπή ρε για την παιδεία σας και την αλληλεγγύη σας .
Λοιπόν και αφού όλα τα μετράτε με νούμερα πάμε να δούμε νούμερα:
Θα βγάλεις φέτος μιας κ σε πήραν Σεπτέμβριο 9*1070+360*3 με τα τρία ταμεία του καλοκαιριού.  Και θες ρε μεγάλε να πάρεις το 500αρικο που θα δώσει ένα πρόγραμμα του ΚΔΒΜ???!!! Από ποιον θες να το πάρεις και γιατί?
Ποιος  ιδιωτικός είναι μόνιμος ρε μεγάλε και ποιος τη σημερινή μέρα ξέρει αν θα δουλεύει -όχι τον Σεπτέμβριο - αλλά αύριο το πρωί? Και πάνω από όλα ρε εξυπνάκια ποιος ιδιωτικός υπάλληλος παίρνει 12 ευρώ την ώρα και σχολάει 13:15 με Σαββατα Κυριακές Χριστούγεννα Πάσχα πληρωμένα?
Η εκπαίδευση είτε το θες είτε όχι είναι 23 ώρες την εβδομάδα .  Και πολλές είναι.  Και για κάποιο λόγο είναι τόσες.  Που θα έπρεπε να τον ξέρεις σαν " εκπαιδευτικός ". Αλλά έτσι που τα μετράς δεν είσαι εκπαιδευτικός αλλά έμπορος!  Και επειδή εσύ είσαι έμπορος δεν υπάρχει παιδεία και επειδή δεν υπάρχει παιδεία είμαστε στο σημείο που είμαστε.
Κατάλαβες τώρα ή θα μιξοκλαψεις κι άλλο για τη δαγκωνιά του ψωμιού που δε θα φας? Ή θα κλαψεις κι άλλο επειδή μπορεί να βγάλει ένα χαρτζιλίκι ένας που το έχει περισσότερο ανάγκη?
Αλήθεια ρε μάγκες σε ποια κοινωνία θέλετε να διδάξετε?  Και τι ακριβώς θέλετε νά διδάξετε?  Γιατί εκπαιδευτικός που δεν ξέρει τι πάει να πει αλληλεγγύη καλύτερα να πάει σπίτι του.
Αλλά που να καταλάβετε αφού σε εμπόρους σπουδασατε και εσείς και τον οδηγό σπουδών σας τον αξιολογουσατε με την προσοδο. 
Λοιπόν,  αντε Δευτέρα ξημερώνει ξυπνήστε να πάτε σχολείο να μάθετε στα παιδιά πως θα παίζουν διελκυστινδα και πως θα τραβάνε στη ζωή τους ο ένας από τον άλλον τη δουλειά.  Αντε ρε "παιδαγωγοι" πηγαίνετε να διδάξετε στη νέα γενιά αξίες σαν και αυτές που ανταλασσετε εδώ μέσα! !!

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2753 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 03:36:03 πμ »
Πολύ καλά τους τα λες mcris !!! δεν είναι μόνο τα ΚΔΒΜ παίρνουν και 10 ωρίτσες απο ΣΔΕ και ΙΕΚ ενώ ο απλός θνητός άνεργος με λιγότερα μόρια παραμένει με κάποιες ωρίτσες ΙΕΚ και νομίζει ότι εργάζεται και χαίρεται

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2754 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 03:05:16 μμ »
Ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελείως άλλαξε κάτι σε κάποια νομοθεσία κάποιο π.δ. και οι αναπληρωτές θεωρούμαστε δημόσιοι υπάλληλοι;
Αν ναι να μας το πούνε να διεκδικήσουμε και τη μονιμότητά μας!!!
Έλεος δηλαδή. Εν τω μεταξύ αυτοί οι πίνακες έχουν ισχύ 2-4 χρόνια. Και εμείς από τον Ιούνιο μπορεί να μη ξαναδουλέψουμε ποτέ...

Εγώ πάντως έκανα ένσταση παραθέτοντας όλη τη σχετική νομοθεσία που κάνει ρητό διαχωρισμό μεταξύ μόνιμων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών τόσο αναφορικά με τα διαφορετικά προνόμιά τους όσο και με το είδος της σύμβασης/καθεστώς απασχόλησης. Να δούμε αν θα βγει τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2755 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 08:06:51 μμ »
georgia06 αν θέλετε διαχωρισμό από τους μόνιμους δημοσίους υπαλλήλους να μην ζητάτε με τέτοια θέρμη (και μάλιστε επιθετικά και κόντρα στους ιδιωτικούς) την υψηλή μοριοδότηση της προϋπηρεσίας σας ως αναπληρωτές στο επικείμενο σύστημα διορισμού.

Δηλαδή και το δημοσίο μου χρωστάει για τις υπηρεσίες μου ως αναπληρωτής (πρέπει δηλαδή να προτάξει την προϋπηρεσίας μου για να με κάνει μόνιμο) και δεν είμαι μόνιμος όμως (δεν έχω τα ίδια προνόμια, μην με βάζεις κάτω από τους ιδιωτικούς).

Δεν γίνεται και τα δυο.  Αν για σένα είσαι σχεδόν μόνιμος και θες να ευνοηθείς στην μοριοδότηση της προϋπηρεσίας στο σύστημα διορισμού, δεν μπορείς να ζητάς να είσαι ως αναπληρωτής το ίδιο με τον ιδιωτικό  (που δεν θες η προϋπηρεσία του να αναγνωριστεί για το σύστημα διορισμού.)

georgia06 και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο είστε οι αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2756 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 08:24:59 μμ »
 Ειμαι υπερ των διορισμων με γραπτο ΑΣΕΠ και οχι με προϋπηρεσία αγαπητε μου.Οποτε ακυρα τα οσα γράφεις

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2757 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 08:43:14 μμ »

Όσο όμως ευνοείστε σε σχέση με τους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς στους πινακες αναπληρωτών, δεν γίνετε ξαφνικά (τώρα που κάηκε ο απαυτός σας) να αισθάνεστε αδικημένοι επειδή μπήκατε από κάτω από τους ιδιωτικούς.

Μια φορά μπαίνετε και εσείς από κάτω. Να σου πω την αλήθεια δεν το καταλαβαίνω γιατί μπήκατε απο κάτω. Δεν συμφωνώ με αυτό που έκανε το ινεδιβιμ.

Εσύ έχεις την δύναμη να πεις ότι ειναι άδικο να μπαίνω ο ιδιωτικός εκπαιδευτικός στον πίνακα αναπληρωτών με μηδενική προϋπηρεσία;

Ή στην περίπτωση αυτη που σε συμφέρει θα σκεφτείς το συμφέρον σου. Για να σε δω..


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 588

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.