*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127677 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8638 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 12:43:06 πμ »
Ζόρικο...και ήταν το τελευταίο μου!!!!

Δεν νομίζω ακριβώς....Είχε 3 θέματα και σε όλα δινόταν ένα απόσπασμα..
Στο 1ο το απόσπασμα αναφερόταν στο εκπαιδευτικό υλικό που έχει εθνοκεντρικό χαρακτήρα και ζητούσε να σχολιάσουμε το κείμενο και μετά σε συγκεκριμένο πλαίσιο να αναφερθούμε σε διδακτικές πρακτικές ή μεθόδους διδασκαλιας (δε θυμάμαι) που να έχουν σαν στόχο την προώθηση της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης.

Στο 2ο το απόσπασμα αφορούσε το ποσοστό των μεταναστών στα ελληνικά σχολέια σύμφωνα με το ΙΠΟΔΕ  και ήθελε να γράψουμε χρησιμοποιώντας το συγκριτικό επιχείρημα ή τις συγκριτικές πρακτικές ή μεθόδους ( δεν θυμάμαι ) να γράψουμε από ποιο συγκεκριμένο διαπολιτισμικό μοντέλο θα μπορούσε να πάρει στοιχεία το ελληνικό εκπαιδέυτικο σύστημα.

Στο 3ο το απόσπασμα αναφερόταν στη Σουηδία που προσλαμβάνει εκπαιδευτικούς για τη διδασκαλία της γλώσσας και του πολιτισμού των αλλοδαπών μαθητών και το γεγονός ότι κάποιοιο στην Ελλάδα το θεωρούν επικίνδυνο το να υιοθετήσει και η Ελλάδα αυτήν την πρακτική. Να γράψουμε μία επιστολή προς αυτήν την ομάδα ανθρώπων χρησιμοποιώντας το συγκριτικό επιχείρημα ή τις συγκριτικές πρακτικές ή μεθόδους ( δεν θυμάμαι το μπερδεύω σε ποιο θέμα ήταν) για να τους πείσουμε να αλλάξουν γνώμη .

Αυτά. Εννοείται δεν είναι κατά λέξη γραμμένα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vaggelis ait

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8639 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 08:43:01 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον μάθημα αλλά πολύ δύσκολο!

Αποσυνδεδεμένος ZZZZZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8640 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 10:39:51 πμ »
Ζόρικο...και ήταν το τελευταίο μου!!!!

Δεν νομίζω ακριβώς....Είχε 3 θέματα και σε όλα δινόταν ένα απόσπασμα..
Στο 1ο το απόσπασμα αναφερόταν στο εκπαιδευτικό υλικό που έχει εθνοκεντρικό χαρακτήρα και ζητούσε να σχολιάσουμε το κείμενο και μετά σε συγκεκριμένο πλαίσιο να αναφερθούμε σε διδακτικές πρακτικές ή μεθόδους διδασκαλιας (δε θυμάμαι) που να έχουν σαν στόχο την προώθηση της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης.

Στο 2ο το απόσπασμα αφορούσε το ποσοστό των μεταναστών στα ελληνικά σχολέια σύμφωνα με το ΙΠΟΔΕ  και ήθελε να γράψουμε χρησιμοποιώντας το συγκριτικό επιχείρημα ή τις συγκριτικές πρακτικές ή μεθόδους ( δεν θυμάμαι ) να γράψουμε από ποιο συγκεκριμένο διαπολιτισμικό μοντέλο θα μπορούσε να πάρει στοιχεία το ελληνικό εκπαιδέυτικο σύστημα.

Στο 3ο το απόσπασμα αναφερόταν στη Σουηδία που προσλαμβάνει εκπαιδευτικούς για τη διδασκαλία της γλώσσας και του πολιτισμού των αλλοδαπών μαθητών και το γεγονός ότι κάποιοιο στην Ελλάδα το θεωρούν επικίνδυνο το να υιοθετήσει και η Ελλάδα αυτήν την πρακτική. Να γράψουμε μία επιστολή προς αυτήν την ομάδα ανθρώπων χρησιμοποιώντας το συγκριτικό επιχείρημα ή τις συγκριτικές πρακτικές ή μεθόδους ( δεν θυμάμαι το μπερδεύω σε ποιο θέμα ήταν) για να τους πείσουμε να αλλάξουν γνώμη .

Αυτά. Εννοείται δεν είναι κατά λέξη γραμμένα....

Πωπω. Ευχαριστώ πολύ, καλά αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος Sophia.Tsira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8641 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 01:52:43 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, μόλις γράφτηκα στο πρόγραμμα και προσπαθώ να επιλέξω μαθήματα. Θέλω να διαλέξω 2 γι αυτό το εξάμηνο. Το υποχρεωτικό 610: Μέτρηση κ αξιολόγηση στην Ειδ. Εκπαίδευση και από τα 510, 511 και 512 ποιο μου προτείνετε? Πιστεύετε πως η ποιοτική ή η ποσοτική έρευνα θα είναι πιο χρήσιμη για τα επόμενα μαθήματα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8642 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:10:14 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, μόλις γράφτηκα στο πρόγραμμα και προσπαθώ να επιλέξω μαθήματα. Θέλω να διαλέξω 2 γι αυτό το εξάμηνο. Το υποχρεωτικό 610: Μέτρηση κ αξιολόγηση στην Ειδ. Εκπαίδευση και από τα 510, 511 και 512 ποιο μου προτείνετε? Πιστεύετε πως η ποιοτική ή η ποσοτική έρευνα θα είναι πιο χρήσιμη για τα επόμενα μαθήματα?

Καλησπέρα και καλή αρχή!

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι για τους νεοεισερχόμενους φοιτητές αλλά παλαιότερα το 610 (Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίσευση, δεν είχε μπροστά το Ειδική) δεν ήταν υποχρεωτικό. Τα μαθήματα που αναφέρεις ανήκουν όλα στο Α τομέα (Έρευνα & Αξιολόγηση) και έπρεπε να διαλέξουμς 2 (όποια θέλαμε). Νομίζω ότι δεν μπορούμε να δηλώσουμε μαζί, στο ίδιο εξάμηνο, δυο μαθήματα του Α κύκλου. Καλύτερα, όμως, να κοιτάξεις τον οδηγό σπουδών για σιγουριά. Αν πάρεις το 610 εγώ θα πρότεινα να πάρεις και κάπιο από τον κύκλο της Ειδικής Εκπαίδευσης όπως το 521 "Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών". Τα Σεμινάρια σας τα έχουν αφαιρέσει πλέον, ε;

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8643 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:17:10 μμ »
Καλησπέρα και καλή αρχή!

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι για τους νεοεισερχόμενους φοιτητές αλλά παλαιότερα το 610 (Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίσευση, δεν είχε μπροστά το Ειδική) δεν ήταν υποχρεωτικό. Τα μαθήματα που αναφέρεις ανήκουν όλα στο Α τομέα (Έρευνα & Αξιολόγηση) και έπρεπε να διαλέξουμς 2 (όποια θέλαμε). Νομίζω ότι δεν μπορούμε να δηλώσουμε μαζί, στο ίδιο εξάμηνο, δυο μαθήματα του Α κύκλου. Καλύτερα, όμως, να κοιτάξεις τον οδηγό σπουδών για σιγουριά. Αν πάρεις το 610 εγώ θα πρότεινα να πάρεις και κάποιο από τον κύκλο της Ειδικής Εκπαίδευσης όπως το 521 "Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών". Τα Σεμινάρια σας τα έχουν αφαιρέσει πλέον, ε;

Για το 511 & 512 δεν γνωρίζω να σου πω τις απαιτήσεις που έχουν. Το 510 έχει αρκετά απαιτητική εργασία (5000 λέξεις νομίζω) όπου προτείνεις ένα θέμα που θες να ερευνήσεις μέσω ποσοτικής έρευνας και πρέπει να κάνεις βιβλιογραφική ανασκόπηση και να φτιάξεις ερωτηματολόγιο το οποίο θα πρέπει να συμπληρώσουν τουλάχιστον 20 άτομα. Όμως, αν αρχίσεις να ασχολείσαι από νωρίς με την εργασία θα παν όλα καλά! Οι εξετάσεις είναι πολλαπλής επιλογής με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις.

Αποσυνδεδεμένος ZZZZZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8644 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:19:07 μμ »
Για το 511:

Εμένα το 511 δε μου φάνηκε τραγικό. Έκανες μια βιβλιογραφική ανασκόπηση 3000 λέξεων (συμπεριλαμβανομένης της βιβλιογραφίας) σε θέμα που επέλεγες εσύ, έπαιρνες συνέντευξη από κάποιον και την απομαγνητοφωνούσες και τέλος έκανες μια σύγκριση των δύο σε άλλες 3000 λέξεις. Ο δε χρόνος που είχες διαθέσιμος και για τα 3 ήταν άπλετος - θέμα επέλεγες μέσα Φλεβάρη κι η παράδοση ήταν 23/5 για όλα.

Οι εξετάσεις όντως με κλειστά βιβλία και σημειώσεις αλλά τίποτα το τραγικό. Αυτά που ζητούσαν καλύπτονταν και από τις σημειώσεις, πιστεύω εγώ και εμπεριείχαν σος (διαφορές ποσοτικής ποιοτικής πχ) ή ερωτήσεις που "χάριζαν" μονάδες (να επισημάνεις το τι έκανες λάθος στην έρευνά σου). Όντως ζητούσαν 2-3 σελίδες ανά ερώτημα (κάθε ερώτημα 2 υποερωτήματα) αλλά όσοι πήγαν διαβασμένοι άνετα κάλυπταν την έκταση αυτή.

Το συγκεκριμένο μάθημα για μένα θέλει απλά προσεκτική ανάγνωση οδηγιών και να μην αφήσεις τις εργασίες για τελευταία στιγμή. Κατά τα άλλα, μου φάνηκε απίστευτα βαρετό, αλλά αυτά είναι γούστα.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8645 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:52:00 μμ »
Θα συμφωνήσω με τον/την ΖΖΖΖΖ! Το 511  κι εμένα δεν μου φάνηκε  καθόλου απαιτητικό. Δεν έχει τίποτα υποχρεωτικό απλά από την αρχή καλείσαι να φέρεις εις πέρας τρεις εργασίες. Μια μικρή μελέτη, μια συνέντευξη και η ανάλυση της συνέντευξης. Όλα εξαρτώνται από το θέμα το οποίο ο ίδιος ο φοιτητής πρέπει να βρει (με βοήθεια από τον καθηγητή στη διαμόρφωσή του). Επίσης στη μικρή μελέτη πρέπει να αντλήσεις βιβλιογραφία από 10 ή 20 (δεν θυμάμαι) άρθρα ξενόγλωσσων επιστημονικών περιοδικών. Γι' αυτό και ο καθηγητής αφήνει ένα περιθώριο να ψαχτείς λίγο με τη βιβλιογραφία ώστε να βρεις ένα θέμα που έχει αρκετή βιβλιογραφία.
Βιβλίο εγώ δεν αγόρασα, καλύφθηκα από τις σημειώσεις. Αν το βιβλίο δεν ήταν σε ηλεκτρονική μορφή (και δεν εκτυπώνεται) ίσως και να το αγόραζα. Αλλά δεν μπορώ να διαβάσω από τον υπολογιστή.

Αποσυνδεδεμένος ChristineG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8646 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 04:22:52 μμ »
Παιδια καλησπερα! έδωσε κανείς 521, 529 ή 624 να μας πει κανένα θέμα τώρα που θα τα έχει φρέσκα;

Αποσυνδεδεμένος chryderm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8647 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 06:54:38 μμ »
Εχει δωσει κανενας το μαθημα 610? Είναι εύκολες οι ερωτησεις πολλαπλής επιλογής στην εξεταστικη??

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8648 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 07:29:32 μμ »
Στο 510 έχουμε όλο το βιβλίο στην ύλη, σωστα;;

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8649 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 07:39:39 μμ »
Στο 510 έχουμε όλο το βιβλίο στην ύλη, σωστα;;

Είχα το 510 στο προηγούμενο εξάμηνο και αν θυμάμαι καλά ένα κεφάλαιο είναι εκτός. Το 7 ή το 8... Ενά που δείχνει τον τρόπο ανάλυσης δεδομένων ποσοτικής έρευνας (δεν έχω μπορστά μου το βιβλίο). Τσέκαρε το διάγραμμα του μαθήματος!

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8650 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 07:41:40 μμ »
Εχει δωσει κανενας το μαθημα 610? Είναι εύκολες οι ερωτησεις πολλαπλής επιλογής στην εξεταστικη??

Ναι, αν θυμάται κάποιος να μας πει τι περίπου βάζουν θα βοηθούσε!!!

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8651 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 07:50:06 μμ »
Είχα το 510 στο προηγούμενο εξάμηνο και αν θυμάμαι καλά ένα κεφάλαιο είναι εκτός. Το 7 ή το 8... Ενά που δείχνει τον τρόπο ανάλυσης δεδομένων ποσοτικής έρευνας (δεν έχω μπορστά μου το βιβλίο). Τσέκαρε το διάγραμμα του μαθήματος!
[/q

Είδα την τηλεδιάσκεψη, εκτός του 8 & 13.
ΕυχαριστωΏ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.