*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3136119 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Over_the_Rainbow

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10248 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 09:23:39 πμ »
Καλημέρα σε όλους!!!! Ενδιαφέρομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή!Τόσα χρόνια δουλεύω ειδικη αγωγή αλλά ιδιωτικά και δεν είχα τα λεφτά για μεταπτυχιακό και τώρα που τα δω το πήρα απόφαση.. Θέλω πληροφορίες για το συγκεκριμένο! Πώς είναι γενικά; Απλά επειδή λεφτά δεν έχω γενικά και είναι μαζεμένα για αυτό θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει! Κοιτούσα και του ΕΑΠ! Ξέρετε πληροφορίες;  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10249 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:16:17 μμ »
Το Λευκωσίας το προτιμήσαμε πολλοί λόγω της συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Πατρών, οπότε δεν χρειάζεται αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ. Αν ξεκινούσα τώρα θα επέλεγα κάποιο άλλο. Είναι σαν να κάνεις μεταπτυχιακό στην περίληψη και στην παράφραση. Πολύ χαμηλά όρια λογοκλοπής. Ασαφείς διατυπώσεις στις εργασίες και ψάχνεσαι να δεις τι θα γράψεις. Οι περισσότεροι καθηγητές αυστηροί χωρίς λόγο. Στην εξεταστική θα βάλουν σύστημα επιτήρησης που παρατηρεί την οφθαλμοκίνηση και πρέπει να είσαι 4 ώρες σαν ρομπότ. Στην πρακτική δεν υπάρχουν διευκολύνσεις. Γενικά κάθε εξάμηνο δυσκολεύουν τα θέματα και κάνουν αλλαγές άσχετα αν ίσχυαν άλλοι κανονισμοί όταν ξεκίνησες.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10250 στις: Δεκέμβριος 17, 2021, 01:37:08 μμ »
Παιδιά μακριά από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Μας άλλαξαν τον οδηγού σπουδών της πρακτικής προκαλώντας αναστάτωση εν μέσω εξαμήνου χωρίς να μας ενημερώσουν και περιόρισαν τις ώρες πρακτικής με αποτέλεσμα να αργήσουμε να ολοκληρώσουμε τις σπουδές. Ευτυχώς αποδείχθηκε ότι έγινε λάθος και θα ισχύει από το νέο εξάμηνο .Όταν το ανέφερα αυτό το περιστατικό στο πανεπιστήμιο της Πάτρας στην υπεύθυνη κ. Κοζία αδυνατούσε να το πιστέψει , εν συνεχεία με πήρε τηλ. και αντί να μου ζητήσει συγγνώμη ότι έκαναν λάθος μου είπε ότι έπρεπε να ξέρω ότι είναι για το νέο εξάμηνο..
Κλασική αγένεια δημόσιου υπάλληλου δηλαδή.

Επίσης τώρα τελευταία στην γραμματεία του UNIC δεν απαντάνε στα τηλέφωνα ούτε στα email , ανταγωνίζονται φαίνεται το δημόσιο...

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10251 στις: Δεκέμβριος 17, 2021, 02:12:05 μμ »
Εγώ από την πλευρά μου έχω να πω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από το εν λόγω μεταπτυχιακό. Την επόμενη εβδομάδα ολοκληρώνω την πρακτική μου και ο σύμβουλος είναι πολύ γρήγορος στην έγκριση των portfolio. Είμαστε πάρα πολύ τυχεροί, διότι είμαστε το μόνο μεταπτυχιακό που έχει διατηρήσει 200 ώρες δια ζώσης πρακτική, τη στιγμή που το ΕΑΠ τις ανέβασε στις 300 και το Πανεπιστήμιο Κρήτης στις 500.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2021, 02:20:05 μμ από evrialon »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10252 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 12:07:09 πμ »
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω, στις εξετάσεις που γίνονται εξ αποστάσεως ισχύει ότι οι φοιτητές κατεβάζουν ένα πρόγραμμα το οποίο είναι αυστηρότατο, σε σημείο που όταν κατεβάσεις το βλέμμα κλείνει το σύστημα και κόβεσαι; Ισχύει ή αποτελεί φήμη που βγάζει το πανεπιστήμιο λευκωσίας για να αγχώσει τους φοιτητές;

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10253 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 12:49:48 πμ »
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω, στις εξετάσεις που γίνονται εξ αποστάσεως ισχύει ότι οι φοιτητές κατεβάζουν ένα πρόγραμμα το οποίο είναι αυστηρότατο, σε σημείο που όταν κατεβάσεις το βλέμμα κλείνει το σύστημα και κόβεσαι; Ισχύει ή αποτελεί φήμη που βγάζει το πανεπιστήμιο λευκωσίας για να αγχώσει τους φοιτητές;
Το proctorio θα εφαρμοστεί πρώτη φορά στην ερχόμενη εξεταστική. Εγώ προσωπικά έχω ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό και δε γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά δεν ισχύει ένα τόσο ακραίο σενάριο. Μπορείς να περιμένεις να ακούσεις τα σχόλια αφού εφαρμοστεί.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10254 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 02:16:34 πμ »
Ναι αυτό είναι το πρόγραμμα όντως

Αποσυνδεδεμένος Panais

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • E=mc^2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10255 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 02:39:12 μμ »
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω, στις εξετάσεις που γίνονται εξ αποστάσεως ισχύει ότι οι φοιτητές κατεβάζουν ένα πρόγραμμα το οποίο είναι αυστηρότατο, σε σημείο που όταν κατεβάσεις το βλέμμα κλείνει το σύστημα και κόβεσαι; Ισχύει ή αποτελεί φήμη που βγάζει το πανεπιστήμιο λευκωσίας για να αγχώσει τους φοιτητές;

Εμένα μου είπαν ότι μετράει τους παλμούς σου και αν ξεπεράσουν έναν συγκεκριμένο ρυθμό σου μπλοκάρει τη εξέταση επειδή αντιλαμβάνεται ότι αντιγράφεις και γι' αυτό αγχώνεσαι.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10256 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 03:04:48 μμ »
Κάνεις πλάκα να υποθέσω, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Rominaka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10257 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 02:37:48 μμ »
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Έχω στείλει την αίτηση και περιμένω απάντηση από το πανεπιστήμιο. Ως καινούργια στο πρόγραμμα είμαι λίγο χαμένη με τα μαθήματα. Θέλω να πάρω για αρχή 2 μαθήματα μέχρι να προσαρμοστώ στις απαιτήσεις του προγράμματος. Σίγουρα θα πάρω για 1ο το 400 γιατί δεν έχω παιδαγωγική επάρκεια και σκεφτόμουν για 2ο το 610-αυτό είναι υποχρεωτικό έτσι δεν είναι? Είμαι εντάξει για αρχή ή θα θέλουν να πάρω και άλλο μάθημα πιστεύετε? Θα εκτιμούσα την οποιαδήποτε βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος katerina ioanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10258 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 05:30:43 μμ »
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Έχω στείλει την αίτηση και περιμένω απάντηση από το πανεπιστήμιο. Ως καινούργια στο πρόγραμμα είμαι λίγο χαμένη με τα μαθήματα. Θέλω να πάρω για αρχή 2 μαθήματα μέχρι να προσαρμοστώ στις απαιτήσεις του προγράμματος. Σίγουρα θα πάρω για 1ο το 400 γιατί δεν έχω παιδαγωγική επάρκεια και σκεφτόμουν για 2ο το 610-αυτό είναι υποχρεωτικό έτσι δεν είναι? Είμαι εντάξει για αρχή ή θα θέλουν να πάρω και άλλο μάθημα πιστεύετε? Θα εκτιμούσα την οποιαδήποτε βοήθεια


Καλησπέρα και καλή χρονιά. Πάρε το 400 και το 621 αν θυμάμαι καλά το γενικό μάθημα για όλες τις κατηγορίες της ειδικής αγωγής που είναι υποχρεωτικό. Το 610 αφορά αξιολόγηση. Καλύτερα να το πάρεις στο β εξάμηνο που θα είσαι πιο εξοικειωμένη με την εκπαιδευτική έρευνα (νομίζω 601) αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Rominaka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10259 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 06:50:29 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10260 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 10:05:20 πμ »
Εχω τελειωσει τις υποχρεωσεις μου με το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο της Ειδικης Αγωγης του παν. Λευκωσιας σε συνεργασια με την Πατρα
και θελω να ρωτησω τα εξης :

1) Η Βεβαιώση Κτήσης με Ημερομηνία σε πόσες βδομάδες θα μας αποσταλεί , θα πρέπει μηπως πρώτα να τελειώσει και το ακαδημαικό εξάμηνο ?

2) Προς το παρόν έχω λάβει μόνο μια βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών χωρις ημερομηνια , με καλυπτει αυτη για τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ ?

3) Επίσης το Pass της Πρακτικής θα φανεί όταν τελειώσει το ακαδημαικό εξάμηνο ?

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10261 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 05:58:37 μμ »
Εχω τελειωσει τις υποχρεωσεις μου με το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο της Ειδικης Αγωγης του παν. Λευκωσιας σε συνεργασια με την Πατρα
και θελω να ρωτησω τα εξης :

1) Η Βεβαιώση Κτήσης με Ημερομηνία σε πόσες βδομάδες θα μας αποσταλεί , θα πρέπει μηπως πρώτα να τελειώσει και το ακαδημαικό εξάμηνο ?

2) Προς το παρόν έχω λάβει μόνο μια βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών χωρις ημερομηνια , με καλυπτει αυτη για τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ ?

3) Επίσης το Pass της Πρακτικής θα φανεί όταν τελειώσει το ακαδημαικό εξάμηνο ?
Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι και η διαδικασία είναι η εξής: μόλις τελειώσει το εξάμηνο εμφανίζεται το pass και κάνουμε την αίτηση αποφοίτησης. Έπειτα από 3-4 εβδομάδες παίρνουμε τη βεβαίωση κτήσης την οποία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σε προκηρύξεις και το πτυχίο το λαμβάνουμε 4-6 μήνες αργότερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.149 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.