*

Αποστολέας Θέμα: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων  (Αναγνώστηκε 31033 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 23, 2013, 01:57:11 μμ »
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ !  ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ Η ΣΕΙΡΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΕΧΤΕΙ?
Κάθε κεκ θα βγάλει άμεσα το πρόγραμμα του ώστε οι ενδιαφερόμενοι να πάνε να γραφτούν. Εννοείτε πως θα πρέπει να δημιουργηθεί τμήμα για να λειτουργήσει. Συγγνώμη που το συγκρίνω με τους αναπληρωτές , αλλά για την ενισχυτική πρώτα έγιναν τα τμήματα και μετά δηλώσαμε ΜΟΝΟ 1 σκεδ ενώ για ένα πρόγραμμα ανέργων πτυχιούχων δηλώσαμε μόνο Διοικητική  περιφέρεια.
Έγιναν αιτήσεις μέσω ιντερνετ και τα αποτελέσματα βγήκαν μέσα σε 2 μέρες! Με τις αιτήσεις των αναπληρωτών περνούν πολλές μέρες να μάθουμε τη σειρά μας και πολύ περισσότερος χρόνος να μάθουμε τους αναπληρωτές … .
Αν ενδιαφέρεστε να διδάξετε σε δημόσιο κεκ το νου σας μπορεί κάποιο μεσημέρι να βγάλουν ανακοίνωση που θα λήγει την επόμενη μέρα!
Καλή τύχη σε όσους επιλέχτηκαν, σας εύχομαι να βρείτε να κάνετε και την πρακτική σας μην πάνε χαμένες οι 80 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 23, 2013, 02:39:26 μμ »
άκυρο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2013, 09:21:32 μμ από ermionoula »

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 25, 2013, 06:12:28 μμ »
εμενα με επελεξαν
πηγα απο το κεκ μου λενε εχουμε τις ταδε θεσεις για πρακτικη-εργασια βρηκα μια που καπως εχει σχεση με τις σο=πουδες μου,
αλλα εχω πολλες αποριες γιατι ειμαι και καχυποπτος ανθρωπος.
αν εγω κανω τις 80 ωρες και μετα η εταιρεια τελικα δεν εμ θελει θα τις πληρωθω η ειναι ενα κολπο να εχουν απασχοληση τα κεκ και μετα τιποτα?
επειτα η καρτα ανεργιας συνεχιζει να ειναι σε ισχυ?
δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θα γινει αλλα πτι νεοτερο  εχω θα σας πω...

Αποσυνδεδεμένος Odette

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 & ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 25, 2013, 07:54:43 μμ »
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει τι πρέπει να γίνει από τη στιγμή που κάποιος είναι στους επιλαχόντες?? Please...
Έχω μπερδευτεί... :(
Η γνώση μας κάνει περήφανους, η σοφία ταπεινούς…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Shantelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 26, 2013, 09:26:06 πμ »
εμενα με επελεξαν
πηγα απο το κεκ μου λενε εχουμε τις ταδε θεσεις για πρακτικη-εργασια βρηκα μια που καπως εχει σχεση με τις σο=πουδες μου,
αλλα εχω πολλες αποριες γιατι ειμαι και καχυποπτος ανθρωπος.
αν εγω κανω τις 80 ωρες και μετα η εταιρεια τελικα δεν εμ θελει θα τις πληρωθω η ειναι ενα κολπο να εχουν απασχοληση τα κεκ και μετα τιποτα?
επειτα η καρτα ανεργιας συνεχιζει να ειναι σε ισχυ?
δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θα γινει αλλα πτι νεοτερο  εχω θα σας πω...

Η κάρτα ανεργίας θα σταματήσει να είναι σε ισχύ, διότι πλέον θα εργάζεσαι, έστω και για 5 μήνες. Μόλις τελειώσει η "πρακτική άσκηση" στην εταιρεία, τότε λογικά θα μπούμε στο ταμείο ανεργίας.
Υ.Γ. Έβαλα το "πρακτική άσκηση" σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι στην ουσία για όλους τους κλάδους πρακτική. Εγώ δεν έχω κάποιο ιδιωτικό σχολείο εδώ που μένω να κάνω την πρακτική μου άσκηση.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 26, 2013, 06:41:52 μμ »
Ταμείο ανεργίας δύσκολο να δικαιούστε. Δεν θέλω να πω αδύνατο. Έκανε η γυναίκα μου αίτηση για το πρόγραμμα και δεν την πήραν. Αλλά διαβάζοντας την προκήρυξη κατάλαβα οτι πρόκειται για σεμινάρια και κατόπιν για πρακτική άσκηση. Αυτό πιθανά σημαίνει οτι δεν θα έχει "κανονικά ένσημα", αλλά μάλλον μόνο ιατροφαρμακευτική κάλυψη, οπότε η μέχρι τώρα εμπειρία δείχνει οτι με εισφορές τύπου πρακτικής δεν δικαιούσαι ταμείο μετά. Βέβαια κάθε πρόγραμμα είναι ξεχωριστό και καλό είναι να ρωτήσετε τον ΟΑΕΔ. Το κάθε ΚΕΚ λογικό είναι να θέλει να σας πείσει να το προτιμήσετε για να πάρει το 400ρι για την κατάρτιση.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 26, 2013, 07:29:45 μμ »
πότε θα ξεκινήσει αυτό το πρόγραμμα;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος thanos13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 26, 2013, 11:05:12 μμ »
Καλησπέρα και απο μενα.Σχετικα με τα κεκ θελω να τονισω οτι πρεπει οσοι επιλεχτηκαν να ειναι πολυ προσεχτικοι.Απο προσωπικο λαθος υπαλληλου του κεκ που μου εκανε την αιτηση- χωρις την εγκρισημου- λαθος δεν επιλεχτηκα στο προγραμμα και αντε τωρα να βρω το δικιο μου.
οποιος θελει να του πω ποιο κεκ ειναι για να το αποφυγει ας μου στειλει πμ.δν το λεω εδω μην θεωρηθει οτι κανω γκριζα διαφημιση.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 26, 2013, 11:18:59 μμ »
Συνάδελφοι και στον ιδιωτικό τομέα πολλές επιχειρήσεις θέλουν να μπουν σε αυτό το πρόγραμμα και ζητούν υπαλλήλους μέχρι 29 ετών! Συγκεκριμένα το τονίζουν ότι θέλουν μέσω προγράμματος!

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 29, 2013, 02:54:38 μμ »
Καλησπέρα σε όλους .. Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή..
Εγώ δεν είμαι μέσα στους επιτυχόντες-ούσες και βασικά δεν ξέρω ούτε καν πόσα μόρια μάζεψα .. αλλά τέσπα ..
Για όσους τα κατάφεραν , αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να έχετε βρει ή να βρείτε ένα καλό ΚΕΚ το οποίο θα αναλάβει τόσο την 'πρακτική' σας όσο και με ποιούς θα συνεργαστείτε μετά . Τα σεμινάρια 'πρακτική' που θα κάνετε θα πληρωθείτε 400 ευρώ (5 ευρώ η ώρα) αν θυμάμαι καλά , σ'αυτά τα μαθήματα ουσιαστικά θα προετοιμαστείτε με βασή το πρόγραμμα που έχει δώσει η επιχείρηση και αυτά που ζητάει - ΠΡΟΣΟΧΗ : Αν κάνετε (νομίζω ) παραπάνω από 3 απουσίες χάνεται τα λεφτά ...
Οσο διαρκεί η 'πρακτική' η κάρτα ανεργίας σας ισχύει , αφου τελειώσει αυτό το κομμάτι έρχεστε σε επαφή με επιχειρηματίες , φροντιστήρια κτλ για να υπογράψετε την σύμβαση σας , η οποία διαρκεί 5 μήνες κατά τους οποίους θα πάρετε τα υπολοιπα 2.300 ευρώ , τα ένσημα δεν είναι συντάξιμα , τα λεφτά προέρχονται από το πρόγραμμα και ΟΧΙ τον εργοδότη - ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ που θα υπογράψετε την σύμβαση σας αυτή η Κάρτα Ανεργίας δεν ισχύει ( γιατί δουλεύετε) ...
Τώρα αφού τελειώσει η σύμβαση το τι θα συμβεί είναι αβέβαιο .. μπορεί να τα βρείτε με αυτόν και να θέλει να σας κρατήσει και μετά , να μην ξανα δουλέψετε εκεί και απλά με τη λήξη της σύμβασης ο καθένας τον δρόμο του .. Ανάλογα με το τι θέλει η εκάστοτε επιχείρηση (άλλοι θα κρατήσουν κόσμο -άλλοι οχι) ...
Η πρακτική ξεκινάει ανάλογα με το πρόγραμμα του εκάστοτε ΚΕΚ και την θέση που εσείς επιλέξατε και θέλετε να δουλέψετε .
Οπως και να έχει όμως η 'πρακτική' και η υπογραφή σας στην σύμβαση πρέπει να έχει γίνει μέχρι Οκτωβρη (δεν θυμάμαι ακριβώς ημερομηνία) αλλιώς χάνεται το voucher ...

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 29, 2013, 04:08:04 μμ »
Τα μόρια που μάζεψες μπορείς να τα μετρήσεις σύμφωνα με τη μοριοδότηση που έχει μέσα η προκήρυξη.
Η έκφραση " μη συντάξιμα ένσημα " , που η αλήθεια είναι ότι την χρησιμοποιούν πολλοί, νομίζω δεν είναι σωστή. Ισως την χρησιμοποιούν για να φαίνεται ότι πρόκειται για εργασία αλλά στην ουσία δεν είναι ένσημα γιατί δεν είναι εργασία .Είναι πρακτική και απλά σε καλύπτουν ιατροφαρμακευτικά όπως καλύπτονται οι φοιτητές όταν κάνουν πρακτική.
Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πριν διαλέξεις το ΚΕΚ χρειάζεται να περάσεις από τον ΟΑΕΔ να πάρεις αυτή την επιταγή? Η αν κάποιος είναι στους επιλεχθέντες πάει κατευθείαν στο ΚΕΚ της επιλογής του κι αυτοί βλέπουν από το σύστημα ότι είναι επιλεχθείς?
 Γενικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τελικά δεν είναι ο ΟΑΕΔ ο αρμόδιος της τοποθέτησης των νέων στις θέσεις πρακτικής αλλά το ΚΕΚ. Αρα η επιλογή του ΚΕΚ έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί η θέσηπρακτικής έχει άμεση σχέση με τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις με το συγκεκριμένο ΚΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 29, 2013, 04:27:26 μμ »
Τα μόρια που μάζεψες μπορείς να τα μετρήσεις σύμφωνα με τη μοριοδότηση που έχει μέσα η προκήρυξη.
Η έκφραση " μη συντάξιμα ένσημα " , που η αλήθεια είναι ότι την χρησιμοποιούν πολλοί, νομίζω δεν είναι σωστή. Ισως την χρησιμοποιούν για να φαίνεται ότι πρόκειται για εργασία αλλά στην ουσία δεν είναι ένσημα γιατί δεν είναι εργασία .Είναι πρακτική και απλά σε καλύπτουν ιατροφαρμακευτικά όπως καλύπτονται οι φοιτητές όταν κάνουν πρακτική.
Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πριν διαλέξεις το ΚΕΚ χρειάζεται να περάσεις από τον ΟΑΕΔ να πάρεις αυτή την επιταγή? Η αν κάποιος είναι στους επιλεχθέντες πάει κατευθείαν στο ΚΕΚ της επιλογής του κι αυτοί βλέπουν από το σύστημα ότι είναι επιλεχθείς?
 Γενικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τελικά δεν είναι ο ΟΑΕΔ ο αρμόδιος της τοποθέτησης των νέων στις θέσεις πρακτικής αλλά το ΚΕΚ. Αρα η επιλογή του ΚΕΚ έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί η θέσηπρακτικής έχει άμεση σχέση με τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις με το συγκεκριμένο ΚΕΚ.

Ενσημα παίρνεις και σε καλύπτουν ιατροφαρμακευτικά σαφώς .. αλλά δεν προσμετρούνται στα ένσημα σου αυτά που στο τέλος θα καταμετρηθούν για να πάρεις σύνταξη όταν με το καλό έρθει η ώρα εκείνη.. σαφώς όμως έχεις κάλυψη όσο διαρκεί η σύμβαση (ιατροφαρμακευτική τονίζω όπως είπες και εσύ)..
Από τον ΟΑΕΔ δεν χρειάζεται να περάσεις , πας στο ΚΕΚ που θες εσύ και νιώθεις άνετα / εμπιστεύεσαι , αυτοί ξέρουν αν έχεις περάσει και το βλέπουν στο σύστημα τους ούτως ή άλλως . Σαφέστατα ο ΟΑΕΔ δεν έχει καμία αρμοδιοτητα για την τοποθέτηση σου .. όλα θα τα κανονίσει το ΚΕΚ σου ... και όσο πιο καλό το ΚΕΚ και έμπιστο τότε μπορεί να σου εγγυηθεί κατά ένα μέρος ,μην φανταστεις, ότι οι επιχειρήσεις με τις οποίες συνεργάζονται έχουν σκοπό να κρατήσουν κόσμο και μετά .

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 07, 2013, 09:23:28 μμ »
Γεια σας, παιδιά. Έχω επιλεγεί και είμαι σε δίλημμα. Τον Οκτώβριο περιμένω να κληθώ αναπληρώτρια για πρώτη φορά και θα πάω, φέτος με προσπέρασε γιατί είχα βάλει τρεις νομούς. Αν δεν έχει τελειώσει το 5μηνο μέχρι τον Οκτώβριο τι θα κάνω, θα φύγω έτσι; Κι αν δεν πάρω εν τέλει τα λεφτά; Επίσης, φέτος το καλοκαίρι έχω πρόταση να δουλέψω ως σερβιτόρα, που είναι μεν 3 ευρώ την ώρα, αλλά είναι κάλλιο πέντε και στο χέρι. Εσείς τι λέτε;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους εως 29 ετων
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 07, 2013, 10:22:42 μμ »
Και εγω το ιδιο αναρωτιεμαι demetroula γιατι αν φυγω απο σεπτεμβρη δε ξερω αν θα παρω τα λεφτα(δεν ειναι ξεκαθαρο αν παιρνεις τα χρηματα μεχρι την στιγμη που συμμετεχεις)επισης αν ειναι να μην τα παρω για ποιο λογο να καθομαι να χανω το καλοκαιρι μου?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159858
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.