*

Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις πληροφορίες για ΑΣΕΠ από νέους πτυχιούχους στον χώρο.  (Αναγνώστηκε 31096 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gurgalas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους! Ορκίστηκα πριν 2 εβδομάδες από την σχολή και σαν άπειρος στον χώρο του ΑΣΕΠ θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις και συμβουλές!

Όπως λέει και ο τίτλος, θα ήθελα να ρωτήσω τα στοιχειώδη.
Δηλαδή, (1)  που μπορώ να μάθω αναλυτικά τι είναι οι πίνακες, πως κάποιος μπαίνει σε αυτούς (αν μπαίνει και χωρίς να έχει δώσει ΑΣΕΠ ή αν ισχύει κάτι άλλο ), (2) η διαφορά ωρομισθίων, αναπληρωτών και πως γίνεται κάποιος αντίστοιχα ωρομίσθιος/αναπληρωτής, τα πλεονεκτήματα/μεινονεκτήματα της κάθε κατάστασης, (3) τα μόρια πως μετράνε στην κατάταξη και γενικά τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνω σαν πτυχιούχος όσων αφορά τον ΑΣΕΠ.
 Σας ευχαριστώ για όποια βοήθεια και συμβουλή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elizabeth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συγχαρητήρια συνάδελφε και καλώς ήρθες στο χώρο των αδιόριστων εκπαιδευτικών. Θέλει πολύ κουράγιο να σου μιλήσει κανείς για όσα θα περάσεις για μια σταδιοδρομία στο χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης η οποία δυστυχώς όλοι βλέπουμε ότι δεν έχει μέλλον. 1) Ο τελευταίος διαγωνισμός ΑΣΕΠ έγινε τον Ιανουάριο του 2009 και ακόμα δεν έχουν διοριστεί όλοι οι διοριστέοι του συγκεκριμένου διαγωνισμού. Αυτό δεν ισχύει βέβαια για όλες τις ειδικότητες. Υπάρχουν κάποιες στις οποίες ο αριθμός διοριστέων έχει εξαντληθεί αλλά δεν είναι ακόμα σίγουρο ότι θα διενεργηθεί διαγωνισμός για προσλήψεις (ακούγονται διάφορα τίποτε όμως συγκεκριμένο). 2) Πίνακες υπάρχουν δόξα τω Θεώ πολλοί, εσένα σε αφορά όμως ο πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας στον οποίο κατατάσσονται οι πτυχιούχοι με βάση την ημερομηνία απόκτησης του πτυχίου και το βαθμό του πτυχίου. Κατά τα τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου όταν θα γίνονται αιτήσεις για αναπληρωτές μπορείς και εσύ να καταθέσεις αίτηση μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που απαιτούνται και να ενταχθείς σε αυτόν. 3) Υπάρχουν δύο κατηγορίες αναπληρωτών: οι αναπληρωτές πλήρους ωραρίου οι οποίοι εργάζονται 24 ώρες στην α'θμια και 21 ώρες στην β'θμια και οι μειωμένου ωραρίου οι οποίοι εργαζόνται μέχρι 15 ώρες και στις δύο βαθμίδες. Ωρομίσθιοι είναι όσοι έχουν λίγες ώρες από 1 μέχρι 6 νομίζω. Πιστεύω να σε έχω καλύψει και σίγουρα θα μάθεις πολύ περισσότερα στην πορεία. Δεν ξέρω βέβαια την ειδικότητα σου αλλά όπως και να έχει μην τρέφεις ιδιαίτερες προσδοκίες για τη δημόσια εκπαίδευση. Δυστυχώς όπως δείχνουν τα πράγματα οι προσλήψεις μονίμων τείνουν να εκμηδενιστούν και αν τελικά αυξηθεί το ωράριο των εν ενεργεία εκπαιδευτικών και ο αριθμός των αναπληρωτών θα μειωθεί δραστικά. Καλό κουράγιο!!!!

Αποσυνδεδεμένος gurgalas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου elizabeth! Οι αιτήσεις για αναπληρωτές που μου αναφέρεις γίνονται κάθε χρόνο; Επίσης πες και μπήκα στους πίνακες ,αν γίνω αναπληρωτής από τι εξαρτάται αν θα είμαι πλήρους ωραρίου ή μειωμένου ή ωρομίσθιος; Πάλι από τα μόρια, τυχαία ή εγώ επιλέγω; Επίσης, αν διοριστώ ως αναπληρωτής/ωρομίσθιος για πόσο θα είμαι; Για ένα χρόνο μέχρι να ξαναγίνουν αιτήσεις;  Τέλος που μπορώ να μάθω αναλυτικά για όλες αυτές τις λεπτομέρειες για να μην κουράζω εδώ στο forum με ερωτήσεις; Στον ΑΣΕΠ θα μου εξήγησουν αυτά που ρωτάω ή υπάρχει κάποιος άλλος φορέας για να τα μάθω; Μαθηματικός είμαι elizabeth και από αυτά που ακούω όλα αυτά τα χρόνια δεν ελπίζω πολύ αλλά το προσπαθώ. Ευχαριστώ για το κουράγιο!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου elizabeth! Οι αιτήσεις για αναπληρωτές που μου αναφέρεις γίνονται κάθε χρόνο; Επίσης πες και μπήκα στους πίνακες ,αν γίνω αναπληρωτής από τι εξαρτάται αν θα είμαι πλήρους ωραρίου ή μειωμένου ή ωρομίσθιος; Πάλι από τα μόρια, τυχαία ή εγώ επιλέγω; Επίσης, αν διοριστώ ως αναπληρωτής/ωρομίσθιος για πόσο θα είμαι; Για ένα χρόνο μέχρι να ξαναγίνουν αιτήσεις;  Τέλος που μπορώ να μάθω αναλυτικά για όλες αυτές τις λεπτομέρειες για να μην κουράζω εδώ στο forum με ερωτήσεις; Στον ΑΣΕΠ θα μου εξήγησουν αυτά που ρωτάω ή υπάρχει κάποιος άλλος φορέας για να τα μάθω; Μαθηματικός είμαι elizabeth και από αυτά που ακούω όλα αυτά τα χρόνια δεν ελπίζω πολύ αλλά το προσπαθώ. Ευχαριστώ για το κουράγιο!
Οι αιτήσεις γίνονται κάθε χρόνο. Το αν θα προσληφθείς ως αναπληρωτής πλήρους/μειωμένου ωραρίου ή ως ωρομίσθιος εξαρτάται από δύο πράγματα: το τι επιθυμείς και κατ'επέκταση το τι θα δηλώσεις(π.χ. μπορεί κάποιος να ενδιαφέρεται μόνο για αναπληρωτής πλήρους ωραρίου σε συγκεκριμένες περιοχές) και από τη σειρά σου στους πίνακες. Πρέπει να είσαι αρκετά ψηλά για να έχεις ελπίδες να σε καλέσουν. Αν προσληφθείς θα δουλεύεις από τη στιγμή της πρόσληψής σου μέχρι τη λήξη του συγκεκριμένου σχολικού έτους.Και μετά ξανά κάνεις αίτηση.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gurgalas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις. Που ακριβώς να απευθυνθώ για περεταίρω ερωτήματα που μπορεί να έχω για να μην κουράζω εδώ; Στον Ασεπ θα με ενημερώσουν σχετικά ή μπα;

π.χ. Ερωτήσεις έξτρα:

1) Είδα στον προηγούμενο ασεπ τους πίνακες με τα μόρια των επιτυχόντων και τον άλλο πίνακα με αυτούς που διορίστηκαν.  Τα μόρια αθροίζοταν με το γνωστικό/διδακτικό , βαθμό πτυχίου/μεταπτυχ/διδακτ και προυπηρεσία. Οι ξένες γλώσσες δεν υπήρχαν για να δώσουν μόρια ούτε η πιστοποίηση υπολογιστών. Τελικά μετράνε αυτά στα μόρια και αν ναι πότε αθροίζονται αν όχι στους πίνακες των διοριστέων;

2) Αν κάποιος είναι αναπληρωτής/ωρομισθιος και γίνει ασεπ την περίοδο που είναι, μπορεί κανονικά να δώσει έτσι; Τα συν του αναπληρωτη/ωρομίσθιου αν εχω καταλάβει καλά είναι μόνο το απόθεμα προυπηρεσίας που μαζεύει μέχρι να το δηλώσει στον επόμενο ασεπ ή μπορεί να διοριστεί κάποια στιγμή ως μόνιμος χωρίς να δώσει ασεπ ή υπάρχει και κάτι άλλο;

3)
2) Πίνακες υπάρχουν δόξα τω Θεώ πολλοί, εσένα σε αφορά όμως ο πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας στον οποίο κατατάσσονται οι πτυχιούχοι με βάση την ημερομηνία απόκτησης του πτυχίου και το βαθμό του πτυχίου. Κατά τα τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου όταν θα γίνονται αιτήσεις για αναπληρωτές μπορείς και εσύ να καταθέσεις αίτηση μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που απαιτούνται και να ενταχθείς σε αυτόν.

Για τους πίνακες αναπληρωτών για την σειρά  μετράει όπως μου είπατε ο βαθμός και  η αποφοίτηση . Σε τι ποσοστά το καθένα; Δηλαδή αν κάποιος αποφοίτησε το 2006 και έχει 7 βαθμό πτυχίου και ο άλλος το 2004 με 6 βαθμό πτυχίου ποιος θα περάσει στη σειρά;

Επίσης αναφέρεται εδώ μόνο ο πίνακας μηδενικής προυπηρεσίας. Υποθέτω πως υπάρχουν και πίνακες μη μηδενικής που φυσικά δεν με αφορούν. Όμως αν υπάρχουν με ποια λογική θα πάρουν αναπληρωτές από τον πίνακα μηδενικής προυπηρεσίας όταν θα υπάρχουν πίνακες γεμάτοι με υποψηφίους με προυπηρεσία για τον ίδιο σκοπό; Ελπίζω να μην παρανόησα πολύ.

4) Τέλος το τεστ δεξιοτήτων του ΑΣΕΠ που γίνεται δίνει κάποιο "συν" ή δεν παίζει κανένα ρόλο για εμάς τους εκπαιδευτικούς;
Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Καλησπέρα και καλό κουράγιο και από μένα.

Λοιπόν:

1) Μέχρι τον τελευταίο ΑΣΕΠ, οι ξένες γλώσσες και πιστοποίηση των Η/Υ δεν έδινε επιπλέον μόρια. Αν αλλάξει κάτι (αν και όποτε γίνει νέος διαγωνισμός) θα αναφέρεται στην προκήρυξη του διαγωνισμού, οπου αναφέρονται αναλυτικά ποια δικαιολογητικά πρέπει να καταθέσει ο κάθε υποψήφιος.

2)Αν κάποιος είναι αναπληρωτής ή ωρομίσθιος, βεβαίως και μπορεί να πάρει μέρος στον ΑΣΕΠ. Για να διοριστείς, πρέπει να γίνει διαγωνισμός και είσαι στους διοριστέους, η περίοδος που είσαι αναπληρωτής/ωρομίσθιος, δίνει επιπλέον μόρια (τα ποσοστά δεν τα θυμάμαι), αλλά δεν διορίζεσαι μόνο με προυπηρεσία.

3) Αυτός που έχει πχ πτυχίο του 2004 και βαθμό 6, προηγείται από αυτόν που έχει πάρει το πτυχίο του το 2007 και ας έχει μεγαλύτερο βαθμό. Αν όμως δύο άτομα, έχουν πάρει πτυχίο, για παράδειγμα, στις 3.6.2008 και ο ένας έχει βαθμό 7 και ο άλλος 7,1, θα προηγηθεί αυτός με το μεγαλύτερο βαθμό.
Σε περίπτωση που εξαντληθούν οι πίνακες με άτομα με προυπηρεσία, τότε μόνο θα αρχίσουν να γίνονται προσλήψεις από τον πίνακα μηδενικής. Σε αρκετές ειδικότητες, δεν παίρνουν από τον πίνακα μηδενικής, γιατί απλά, σους υπόλοιπους πίνακες υπάρχουν πάρα πολλά άτομα.

4) Για το τεστ δεξιοτήτων, ισχύει ότι και στο 1.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος gurgalas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να σαι καλά Άννα, ξεκαθάρισα πολλά με την απάντησή σου! :)

Αποσυνδεδεμένος Stef_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις πληροφορίες για ΑΣΕΠ από νέους πτυχιούχους στον χώρο.
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 09:49:23 μμ »
Καλησπέρα σας,
θα ήθελα και γώ με την σειρά μου να κάνω μια ερώτηση. Τον Ιούνιο θα πάρω (καλώς ερχόντων των πραγμάτων) το πτυχίο μου και μετά θέλω να συνεχίσω για ένα μεταπτυχιακό. Επειδή ακόμα δεν το έχω ανάγκη, δεν θέλω να δουλεύω παράλληλα. Μόλις τελειώσω όμως, σκέφτομαι για να μπώ αναπληρώτρια, δηλαδή σε δυόμιση χρόνια από τώρα.
Θα μπορούσα να μπώ στους πίνακες μηδενικής προϋπηρεσίας και να με καλέσουν για υπηρεσία και εγώ να αρνηθώ την υπηρεσία;
Και αν γίνεται όντως κάτι τέτοιο, πιστεύετε πώς θα με συνέφερε να μπώ από τον Ιούνιο στους πίνακες; Θα παίρνω έξτρα μόρια για κάθε χρονιά ή δεν θα έχει σημασία;

Επίσης, στην Σχολή έχει ακουστεί κάτι, πώς για να μπορεί κάποιος να διαγωνιστεί στον επόμενο ΑΣΕΠ θα πρέπει να έχει παρακολουθήσει συγκεκριμένου πλήθους (6 ή 7) μαθήματα με διδακτικό περιεχόμενο ώστε να αποκτήσει διδακτική επάρκεια. Γνωρίζετε εσείς τίποτα σχετικό μήπως;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο και τις συμβουλές σας!!  :) :)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις πληροφορίες για ΑΣΕΠ από νέους πτυχιούχους στον χώρο.
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 10:44:30 μμ »
Καλωσόρισες στην παρέα μας!

Δυστυχώς η πιθανότητα να σε καλέσουν από πίνακα μηδενικής είναι επίσης μηδενική συνάδελφισσα...Πρέπει να συμμετάσχεις στον ΑΣΕΠ, να γράψεις πολύ καλά και έτσι θα έχεις ελπίδες για αναπληρωτής τουλάχιστον... Αν πάντως σε καλούσαν και δεν παρουσιαζόσουν θα είχες ποινή και την επόμενη χρονιά (δεν θα μπορούσες να κάνεις αίτηση). Όχι δεν παίρνεις μόρια όταν απλά είσαι στον πίνακα...

Προς το παρόν δεν χρειάζεται διδακτική επάρκεια για τους κλάδους όπως τον ΠΕ03. Αργότερα προβλέπεται να ισχύσει κάτι τέτοιο.

Καλό πτυχίο!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2014, 10:47:04 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις πληροφορίες για ΑΣΕΠ από νέους πτυχιούχους στον χώρο.
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 09:21:33 πμ »
Αργότερα μόνο για όσους μπήκαν στη σχολή από το 2013-14 και όσοι μπουν τα επόμενα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις πληροφορίες για ΑΣΕΠ από νέους πτυχιούχους στον χώρο.
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 12:44:21 μμ »
Δεν θυμάμαι τι ακριβώς αναφερόταν στο νόμο 3848 και δεν το είχα καταλάβει ποτέ έτσι.  Μακάρι να είναι έτσι kostasMath  :).

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις πληροφορίες για ΑΣΕΠ από νέους πτυχιούχους στον χώρο.
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 02:18:24 μμ »
δεν το είχα καταλάβει ποτέ έτσι.  Μακάρι να είναι έτσι kostasMath  :).
Έχεις δίκιο αλλά ο 3848 δεν ισχύει, έχουν κάνει πολλές τροποποιήσεις.
Στη σελίδα 35. Άρθρο 22 παράγραφος ε (για το νέο λύκειο)
Η παρ. 6 του άρθρου 9 του ν. 3848/2010 αντικαθίσταται ως εξής:
«6. Οι διατάξεις των παραγράφων 2, 3 και 4 του άρθρου 2 εφαρμόζονται σε όσους εισάγονται σε Τμήματα Α.Ε.Ι. κατά το ακαδημαϊκό έτος 2013 - 2014 και εφεξής.
Για όσους έχουν εισαχθεί σε Τμήματα Α.Ε.Ι. πριν την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2013 - 2014 για τη συμμετοχή τους στους διαγωνισμούς για την κατάρτιση πίνακα κατάταξης εκπαιδευτικών κατά κλάδο και ειδικότητα με σκοπό το διορισμό ή την πρόσληψή τους στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση ισχύουν οι κείμενες, πριν την ισχύ του ν. 3848/2010 κατά τη δημοσίευσητου παρόντος διατάξεις.»
 ( Από τον 3848/2010 παρ6)
6. Για τον πρώτο μετά την έναρξη ισχύος του παροντος και τον επόμενο διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π. εξακολουθούν να εφαρμόζονται οι ισχύουσες διατάξεις περίπαιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας, παράλληλα με τις διατάξεις των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 2 του παρόντος νόμου οι οποίες θα ισχύουν εφεξής.
Το άρθρο 2 γράφει για την παιδαγωγική επάρκεια…    
   

Αποσυνδεδεμένος Stef_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις πληροφορίες για ΑΣΕΠ από νέους πτυχιούχους στον χώρο.
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 12:27:56 μμ »
Για αρχή, σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις απαντήσεις σας!!

Το συμπέρασμα είναι λοιπόν να μην πολυψαχτώ τώρα να μπώ στους πίνακες και να μην ανησυχώ για την επάρκεια!! Με κάνατε πάρα πολύ χαρούμενη ομολογώ!!  ;D

Ένα πράγμα έχω ακόμα απορία...Για το ότι δεν πρόκειται να με πάρουν ως αναπληρώτρια αν δεν γίνει ο ΑΣΕΠ είναι σίγουρο ή υπάρχει μια πιθανότητα η οποία είναι ελάχιστη; Γιατί για έναν γνωστό μου, μουσικό βέβαια, τελείωσε πρόπερσυ τις σπουδές του και εδώ και δυο χρόνια δουλεύει ως αναπληρωτής σε μουσικά σχολεία. Αν δεν κάνω λάθος όμως ΑΣΕΠ έχει να γίνει πάνω από δυό χρόνια, έτσι δεν είναι; Άρα λογικά υπάρχει πιθανότητα, σωστά; Ή μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για την ειδικότητα του;  :-\

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις πληροφορίες για ΑΣΕΠ από νέους πτυχιούχους στον χώρο.
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 02:27:44 μμ »

Για κάθε ειδικότητα υπάρχουν διαφορετικά δεδομένα Stef_f.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159883
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.