*

Αποστολέας Θέμα: Εφαρμογή ωραρίου 8-2  (Αναγνώστηκε 30708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #140 στις: Απρίλιος 11, 2013, 11:29:42 πμ »
Λοιπόν να θέσω δύο ερωτήματα. Να κάνω μια παρατήρηση και να πω και κάποιες σκέψεις μου.

1) Είμαι σε ένα σχολείο και επειδή δεν συμπληρώνω ωράριο με στείλαν με διάθεση π.χ. 6 ώρες σε ένα άλλο 60 χλμ (120 πήγαινε έλα). Επειδή στο σχολείο της διάθεσης είχα λίγες ώρες με βάλανε 1,2 και 7 ώρα και τις δύο ημέρες. Σήμερα λοιπόν ακούστηκε κάτι για έλεγχο. Πήγα στον δ/ντη και ρώτησα. "Επειδή κάτι λέει για διοκητικές δουλειές και εγώ διοικητικά καθήκοντα έχω στο άλλο σχολείο να φύγω στο μεσοδιάστημα να πάω εκεί και να ξαναγυρίσω 7η ώρα εδώ και να ξαναφύγω μετά να πάω σπίτι μου. Αν πάω σήμερα τον φάκελο με τις μηχανογραφικές καταστάσεις στη δ/νση έπρεπε να πάρω δικαιολογητικό από το χθεσινό σχολείο ή θα μου δώσετε εσείς σήμερα για δουλειά που αφορά το άλλο σχολείο". Με κοίταξε στα μάτια ο Δ/ντης και μου λέει (επειδή γνωριζόμαστε κιόλας) με ύφος Σαπφους Νοταρά. Βρε δεν πάτε στο διαολ.... όλοι οι τρελοί σε μένα έρχονται. Κατόπιν τούτου σας γράφω από την αναμονή του Νοσοκομείου όπου περιμένω στα εξωτ. ιατρεία τον Ψυχίατρο.... (αλήθεια οι ελεγκτές θα πάνε και στα Νοσοκομεία στις νυχτερινές βάρδιες;;; Να πάρουν και μια κάμερα και να ανεβάσουν τα βιντέκια στο yutube με συνδρομή....το λύσαμε το οικονομικό της χώρας.....)

2) Ενώ το υποχρεωτικό μου ωράριο είναι 30 ώρες και έχω μόνο 21 διδακτικές γιατί για μια επιπλέον μου πληρώνει υπερωρία. δηλαδή η υπερωρία πως ορίζεται αφού όλοι οι εργαζόμενοι είμαστε το ίδιο;;;;

Αυτό με τη Γερμανία πάλι ρε παιδιά πως σας ήρθε;;; Μισό topic για τη Γερμανία έχετε.

Λοιπόν το πνεύμα του Νόμου προφανώς προσπαθει να πει τα παράλογα αυτονόητα. δηλαδή επειδή δεν μπορώ να έχω διοικητικούς στα σχολεία (όχι σε όλα- να το παράλογο) κκ. καθηγητές θα κάνετε και κάποιες εργασίες. Δεν μπορεί δηλαδη να κάνεις το μάθημα σου και να την κοπανάς και το κορόιδο να κάθεται και να τα κάνει όλα. Ομως δεν μπορεί και επειδή δεν σε χωνεύει κάποιος Δ/ντης να σου πει και κάτσε εκτός ωραρίου (αν και μου έχει τύχει γιατί ο τεχνικός του ΟΤΕ για το εργαστήριο ήθελε να μου έρθει στις 3 για να κολλήσει υπερωρία). Επίσης έχετε μπερδέψει κάποια πράγματα. Το εξάωρο 8-2 ισοδυναμεί με 35 ώρες διδακτικές και όχι 30. Αρα το διαχέω το ωράριο μου στην εβδομάδα μέσα για να καλύψω το 8-2 δεν ισχύει ακριβώς έτσι.

Εγώ να κάνω μια ερώτηση. Οι ελεγκτές Δημόσιας Διοίκησης υπογράφουν τα χαρτάκια με το όνομα τους;;; Βρε τους κακομοίρηδες. Καλά δεν μάθανε τίποτα από τους εφοριακούς που δεν θέλουν να πάνε για ελέγχους. Το επόμενο βήμα θα είναι αστυνομικοί για προστασία ελεγκτών....
Επίσης επειδή κάτι ακούστηκε για φουρναρηδες κ.τ.λ. σαφώς και έχουν ζόρικο ωράριο δεν λέω αλλά και εγώ αν δεν έχει δουλειά δεν βλέπω πρωινάδικα μέσα στο σχολείο ούτε χρεώνω το προιόν μου όσο θέλω....Ο καθένας λοιπόν διαλέγει και κάνει μια δουλειά ανάλογα τις δυνατότητες του και το τι του παρέχει η εργασία του. Επίσης ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει μια εργασία όπου θέλει. Αυτό όμως που πρέπει να είναι σαφές είναι οι εργασιακές συνθήκες και ο χώρος εργασίας. Π.χ. δεν νομίζω να λένε στο φούρναρη αύριο πήγαινε στο διπλανό φούρνο να δουλέψεις και μετά ξαναγύρνα στο δικό σου.

Το συμπέρασμα γιατί κουράζω. Καταλαβαίνω το άγχος της Κυβέρνησης να αποδείξει ότι παράγει έργο. Είναι δύσκολο όμως για αυτούς για τον απλούστατο λόγο. Μόνο οι γνωριμίες που τους έφεραν εκεί που είναι δεν εξασφαλίζουν και την αποτελεσματικότητα τους. Και ξέρουμε όλοι γιατί δυσκολεύονται να απολύσουν. Ας μιλήσουμε λοιπόν καθαρά κκ τους κυβερνώντος κόμματος γιατί δεν απολύεται τους αγροφύλακες, τους υπαλλήλους στο Μουσείο της Ακρόπολης και τους μονιμοποιηθέντες με το Διάταγμα Πάκη;;; Γιατί φοβάστε ότι δεν θα γεμιζετε ταξί όπως ο Ευάγγελος ή ο φίλος του που προορίζεται για Πρόεδρος της Δημοκρατίας;;; Ξέρετε κάτι όμως. Οταν θα είμαι άνεργος επειδή δεν θα έχω άρτο θα θέλω θεάματα. Π.χ. στυλ Τσαουσέσκου. Γιατί όπως γνωρίζετε οι "κυβερνήσεις" πέφτουν, πολλές φορές και οι Χούντες, που γράφουν στα παλιότερα των υποδημάτων τους το ίδιο το ΣΥΝΤΑΓΜΑ. Καλημέρα σας....

ΥΓ1. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΛΟΠΟΝ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΙΜΙΑ ΠΡΩΤΑ ΨΗΦΙΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.
ΥΓ2. Μην χαρούν να με διπλαρώσουν οι αριστεροί γιατί και γι αυτούς ισχύει το γεγονός ότι όταν ήθελε να βγει κυβερνηση ο Τσε ή ο Κάστρο δεν έκανε πριν συναντήσεις με τους Αμερικανούς που έβριζε...ούτε έψαχνε να βρει αυτά που τον χωρίζουν από τους άλλους αριστερούς.
ΥΓ3. Επίσης δεν έχω σχόλια για ένα λαό που στην αντίδραση του δίνει ένα 12% στη ΧΑ γιατί απλά βαριέται να βρει μια εναλλακτική λύση που ο πυρήνας της θα είναι η εργασία εκτός Δημοσίου (μιας και όσοι γράφουμε εδώ μέσα είτε θέλουμε να μπούμε είτε θέλουμε να βγει κάποιος άλλος εκτός από εμάς, γιατί ως γνωστό εμείς είμαστε σε όλα άμεμπτοι) και εκτός λουφαδόρων εργοδοτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2013, 10:08:50 πμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:08:50 »

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #141 στις: Απρίλιος 11, 2013, 01:16:24 μμ »
Έχει όντως γίνει επίσκεψη Ελεγκτών σε κάποιο σχολείο, γιατί, προς τα παρόν τουλάχιστον, ακούγονται διάφορα, αλλά όχι κάτι συγκεκριμένο, δηλαδή που , πότε, τι έπραξαν.
Αν κάποιος γνωρίζει, ας απαντήσει, παρακαλώ
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #142 στις: Απρίλιος 11, 2013, 01:26:53 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2013, 01:35:07 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #143 στις: Απρίλιος 11, 2013, 01:36:48 μμ »
Ρώτησα για το ζήτημα με αφορμή μια σχετική αναστάτωση και προειδοποιητικά τηλέφωνα σε σχολεία της Θεσσαλονίκης σήμερα. 
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:08:50 »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #144 στις: Απρίλιος 11, 2013, 01:38:54 μμ »
Καλά αυτό κυκλοφορεί παντού σε όλες τις Δ/νσεις. Ψυχραιμία την Δευτέρα θα φύγει η τρόικα...
Εμένα ένας μαθητής μου είπε ότι το πρωί ένα ζευγάρι ρώταγε να μάθει που είναι τα Λύκεια της πόλης...ότι να ναι....

YΓ. Εγώ πάντως το αξιοποιώ στην τάξη. Π.χ. όταν κάνουν φασαρία τα παιδιά τους λέω καλά θέλετε να έρθει ο έλεγχος και να πει ότι δεν κάνουμε σωστά το μάθημα μας;;; Μερικές φορές πιάνει....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2013, 01:44:21 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #145 στις: Απρίλιος 11, 2013, 04:26:22 μμ »
Καλησπέρα. Το θέμα τελικά εχει πολύ γελιο. Μπήκα στη σελίδα να ρωτησω για το θεμα γιατι στα σχολεια της Ηλειας επικρατει επιεικώς πανικος. Έπρεπε λοιπόν να ειμαστε στο σχολειο (ορεινό χωριο 35 χλμ από τα σπίτια μας) απο τις 8, παρα το οτι είχαμε μαθημα μετα την τριτη ώρα. Κανένα πρόβλημα ως τωρα. Έλα όμως που φτάσαμε 8 και 10!!! Και ο διευθυντής θεώρησε οτι αργήσαμε...
Τέλος πάντων να ρωτησω ηθελα όσον αφορά την ερμηνεία του νόμου αλλά βλέπω οτι οι απόψεις διίστανται. Μαλλον δεν θα βγάλουμε ακρη, τουλάχιστον όχι φέτος.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #146 στις: Απρίλιος 11, 2013, 05:54:20 μμ »
Οσο για το ωραριο, το 8-2 δεν ειναι νομοθετημενο ως υποχρεωτικο, αλλά ως μεγιστο πιθανο ωραριο. Δηλ. αν δεν υπαρχει πλεον εργο να διεκπεραιωθει στη σχολικη μοναδα, ο εκπαιδευτικος δικαιουται να φυγει. Διαφορετικα, αν ηταν υποχρεωτικη η παρουσια του εκπαιδευτικου ανεξαρτητως της υπαρξης εργου προς διεκπεραιωση, ακομη και το καλοκαιρι, θα επρεπε να καθονται ολοι 8-2.

Αν εχουν παντως σκοπο να κανουν το 8-2 υποχρεωτικο, να φροντισουν να προσθεσουν πρωτα στα σχολεια αιθουσες που θα χρησιμοποιηθουν ως γραφεια, ετσι ωστε να μπορει ο καθενας μας να εχει το γραφειο του για να διορθωνει τα γραπτα των μαθητων, να προετοιμαζει τα επομενα μαθηματα, κλπ. (πραγματα που οι περισσοτεροι απο εμας κανουμε σπιτι επειδη τα κενα στο σχολειο γεμιζουν με άλλες δουλειες, οπως οι φωτοτυπιες κι η προετοιμασια πειραματων - για να μην αναφερω οτι οταν πας να διορθωσεις γραπτα στο σχολειο, καθε λιγο και λιγακι σε διακοπτουν κι εχει περασει ολο το κενο χωρις να εχεις καταφερει να διορθωσεις ουτε τα μισα απο οσα σκοπευες...)

Ξεκαθαρα πραγματα, παντως: αν ηξερα οτι αυριο τελειωνω στο 4ωρο και θα ερθει καποιος να ελεγξει, θα καθομουν και θα εκανα στο σχολειο οσες δουλειες θα εκανα σπιτι (κι ας τις εκανα στο διπλασιο χρονο απ'οσο θα χρειαζομουν σπιτι...), απλά και μονο επειδη το νομο τον γραφει και τον ερμηνευει οπως θελει ο καθενας που εχει εξουσια και ειμαι σε φαγη υποταγης στην εξουσια. (δυστυχως...)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2013, 06:33:05 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #147 στις: Απρίλιος 11, 2013, 06:01:09 μμ »
Συμφωνω....

Στην Ελλαδα δεν εχουν οι εκπαιδευτικοι  υποστηριξη, ουτε στην καταρτιση αλλά ουτε και στις υλικοτεχνικες δομες!Στο φιλοτιμο του καθε εκπαιδευτικου βασιζονται ολα......
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2013, 06:03:41 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #148 στις: Απρίλιος 11, 2013, 06:05:06 μμ »
Σε ενα απο τα σχολεια που δουλευω φετος δεν υπάρχει καν ιντερνετ... Περσι δεν υπήρχαν καρεκλες για ολους στο γραφειο ουτε και υπολογιστης για τους διδασκοντες

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 11, 2013, 06:37:01 μμ »

Εμένα ένας μαθητής μου είπε ότι το πρωί ένα ζευγάρι ρώταγε να μάθει που είναι τα Λύκεια της πόλης...ότι να ναι....

και μένα με ρώτησαν κάτι ξανθοί τύποι που φορούσαν κοστούμι, γραβάτα, και πέδιλα.
προθυμοποιήθηκα να τους εξυπηρετήσω και τους έστειλα σε μία ΔΟΥ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή ωραρίου 8-2
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 11, 2013, 07:18:38 μμ »
Αν εχουν παντως σκοπο να κανουν το 8-2 υποχρεωτικο, να φροντισουν να προσθεσουν πρωτα στα σχολεια αιθουσες που θα χρησιμοποιηθουν ως γραφεια, ετσι ωστε να μπορει ο καθενας μας να εχει το γραφειο του για να διορθωνει τα γραπτα των μαθητων, να προετοιμαζει τα επομενα μαθηματα, κλπ. (πραγματα που οι περισσοτεροι απο εμας κανουμε σπιτι επειδη τα κενα στο σχολειο γεμιζουν με άλλες δουλειες, οπως οι φωτοτυπιες κι η προετοιμασια πειραματων - για να μην αναφερω οτι οταν πας να διορθωσεις γραπτα στο σχολειο, καθε λιγο και λιγακι σε διακοπτουν κι εχει περασει ολο το κενο χωρις να εχεις καταφερει να διορθωσεις ουτε τα μισα απο οσα σκοπευες...)

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό!  :)
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.