*

Αποστολέας Θέμα: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20  (Αναγνώστηκε 96118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mortimer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • "Και γαρ τ’ όναρ εκ Διός εστιν" (Όμηρος)
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #238 στις: Ιούνιος 08, 2022, 03:57:46 μμ »
Τελικά ο αποκλεισμός από τους πίνακες όσων δεν ανέλαβαν υπηρεσία ενώ είχαν επιλεγεί είναι για το τρέχον έτος +1 ή για το τρέχον έτος +2;

Μιας και βρήκα την απάντηση: 1 έτος για όσους αρνήθηκαν θέση τον Αύγουστο, δύο χρόνια για τους υπόλοιπους (καθώς είναι ειδική πρόκληση). ν. 4692/2020 (ΦΕΚ 111 Α΄) άρθρα 45 και 46.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2022, 06:39:56 μμ από mortimer »
"Οι χαμένες ευκαιρίες είναι η μεγαλύτερη κακοτυχία"(Πέδρο Καλντερόν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:42 »

Αποσυνδεδεμένος panapana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #239 στις: Ιούνιος 08, 2022, 10:56:34 μμ »
Τελικά ο αποκλεισμός από τους πίνακες όσων δεν ανέλαβαν υπηρεσία ενώ είχαν επιλεγεί είναι για το τρέχον έτος +1 ή για το τρέχον έτος +2;

Μιας και βρήκα την απάντηση: 1 έτος για όσους αρνήθηκαν θέση τον Αύγουστο, δύο χρόνια για τους υπόλοιπους (καθώς είναι ειδική πρόκληση). ν. 4692/2020 (ΦΕΚ 111 Α΄) άρθρα 45 και 46.

Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, η ποινή είναι για το τρέχον έτος και για το επόμενο.

Η ειδική πρόσκληση αφορά συγκεκριμένες σχολικές μονάδες, δηλαδή γνωρίζεις εκ των προτέρων σε ποιο σχολείο θα πας, αναλαμβάνεις υπηρεσία και μετά παραιτείσαι. Στην περίπτωση αυτή, η ποινή είναι το τρέχον έτος και για τα 2 επόμενα.

Αποσυνδεδεμένος mortimer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • "Και γαρ τ’ όναρ εκ Διός εστιν" (Όμηρος)
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #240 στις: Ιούνιος 09, 2022, 08:28:07 πμ »
Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, η ποινή είναι για το τρέχον έτος και για το επόμενο.

Η ειδική πρόσκληση αφορά συγκεκριμένες σχολικές μονάδες, δηλαδή γνωρίζεις εκ των προτέρων σε ποιο σχολείο θα πας, αναλαμβάνεις υπηρεσία και μετά παραιτείσαι. Στην περίπτωση αυτή, η ποινή είναι το τρέχον έτος και για τα 2 επόμενα.

Συνάδελφε παραθέτω αυτούσια τα άρθρα. Λογικά, είναι όπως τα αναφέρεις και το άρθρο 46 δεν αναφέρεται στις Γ' και Δ' Φάσεις πρόσληψης που γίνονται μετά τον Οκτώβριο:
Άρθρο 45 Θέματα πρόσληψης αναπληρωτών εκπαιδευτικών και μελών Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π.
...
«5Α. Εκπαιδευτικοί και μέλη Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., οι οποίοι προσλαμβάνονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ως προσωρινοί αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου και για οποιονδήποτε λόγο δεν αναλαμβάνουν υπηρεσία εντός πέντε (5) ημερών από την ημερομηνία που ορίζεται στην ανακοίνωση της πρόσληψης ή αναλαμβάνουν υπηρεσία και στη συνέχεια παραιτούνται, αποκλείονται από τις προσλήψεις κατά το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψης, καθώς και κατά το επόμενο σχολικό έτος. Αν το δεύτερο έτος αποκλεισμού συμπίπτει με το πρώτο έτος ισχύος νέων πινάκων κατάταξης, τα πρόσωπα που αποκλείονται μπορούν να προσληφθούν μόνο κατά το δεύτερο έτος ισχύος των νέων πινάκων. Οι διατάξεις των προηγούμενων εδαφίων δεν εφαρμόζονται για τους εκπαιδευτικούς και τα μέλη Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., που προσλαμβάνονται με πλήρες ή μειωμένο ωράριο για τη λειτουργία των σχολικών μονάδων που λειτουργούν σε καταστήματα κράτησης.».

Άρθρο 46 Ειδική πρόσκληση για την κάλυψη κενών θέσεων εκπαιδευτικών και μελών Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π.
....
"4. Εκπαιδευτικός ή μέλος Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., που προσλαμβάνεται ως αναπληρωτής σε κενό με την ειδική πρόσκληση, ύστερα από την αίτηση-δήλωση συμμετοχής του, και για οποιονδήποτε λόγο δεν αναλαμβάνει υπηρεσία εντός πέντε (5) ημερών από την ημερομηνία που ορίζεται στην ανακοίνωση της πρόσληψης ή αναλαμβάνει υπηρεσία και στη συνέχεια παραιτείται, αποκλείεται από τις προσλήψεις κατά το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψης, καθώς και κατά τα δύο επόμενα σχολικά έτη. Αν το τρίτο έτος αποκλεισμού συμπίπτει με το πρώτο έτος ισχύος νέων πινάκων κατάταξης, το πρόσωπο που αποκλείεται μπορεί να προσληφθεί μόνο κατά το δεύτερο έτος ισχύος των νέων πινάκων.".
"Οι χαμένες ευκαιρίες είναι η μεγαλύτερη κακοτυχία"(Πέδρο Καλντερόν)

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #241 στις: Ιούνιος 09, 2022, 11:54:58 μμ »
τελικα εχει βγει συμπερασμα ποσα ειναι τα κενα δευτεροβαθμια και πρωτοβαθμια; ηξερα οτι δευτεροβαθμια ειναι 110 περιπου.... στην προηγουμενη σελιδα το 39 τι ειναι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:42 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #242 στις: Ιούνιος 10, 2022, 06:02:34 πμ »
τελικα εχει βγει συμπερασμα ποσα ειναι τα κενα δευτεροβαθμια και πρωτοβαθμια; ηξερα οτι δευτεροβαθμια ειναι 110 περιπου.... στην προηγουμενη σελιδα το 39 τι ειναι;
Δεν ήταν 110. Απλά είδες το πινακάκι της ΠΕΑΔ που προσέθετε κενά και συνταξιοδοτήσεις, που προφανώς είναι λάθος. Η εγκύκλιος μετατάξεων έχει 39 κενά. Αυτά είναι τα κενά.

Αποσυνδεδεμένος derosi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #243 στις: Ιούνιος 10, 2022, 11:37:40 πμ »
Μέχρι στιγμής έχουμε 39 κενά για δευτεροβάθμια, από εγκύκλιο μετατάξεων.
Για πρωτοβάθμια γύρω στα 30; (27 περίπου ήταν αυτά που δεν καλύφθηκαν στους περσινούς διορισμούς);

Άρα 39 + 30;

 

Αποσυνδεδεμένος Kinslayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #244 στις: Ιούνιος 10, 2022, 11:44:16 πμ »
Τα 39 που έχει η εγκύκλιος και μόνο καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #245 στις: Ιούνιος 10, 2022, 01:04:51 μμ »
κατάντια..............!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #246 στις: Ιούνιος 10, 2022, 04:23:30 μμ »
Εμ. Με αναγκάζετε να λέω πάλι τα ίδια. Συσπειρώθηκαν επιτέλους οι ειδικότητες της πρωτοβάθμιας κι έκαναν διαμαρτυρία. Η απάντηση ήταν "δεν προλαβαίνουμε". Γελοία απάντηση μεν, μιας κι άνετα προλαβαίνουν, τους δώσαμε το δικαίωμα δε, μιας κι αργά ξυπνήσαμε.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #247 στις: Ιούνιος 10, 2022, 04:27:30 μμ »
Εμ. Με αναγκάζετε να λέω πάλι τα ίδια. Συσπειρώθηκαν επιτέλους οι ειδικότητες της πρωτοβάθμιας κι έκαναν διαμαρτυρία. Η απάντηση ήταν "δεν προλαβαίνουμε". Γελοία απάντηση μεν, μιας κι άνετα προλαβαίνουν, τους δώσαμε το δικαίωμα δε, μιας κι αργά ξυπνήσαμε.
Πες τα,μπας και γίνει κάτι έστω και του χρόνου!

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #248 στις: Ιούνιος 10, 2022, 04:34:48 μμ »
Ισως να μην είναι το κατάλληλο νήμα για να εκφράσω το παράπονο μου ως ΠΕ86 αναπληρωτής (και μέλος του πίνακα πε83) αλλά είμαι μονο δυο χρόνια σε σχολεία και κουράστηκα να διεκπεραιώνω εξωδιδακτικές διεργασίες.. έχουμε καταντήσει το παιδί για όλες τις δουλειές και το ευχαριστώ του υπουργείου είναι αυτό.. πλέον εύχομαι να διοριστώ ως πε83 και να σταματήσω να ακούω το όνομα μου κάθε λίγο και λιγάκι στους διαδρόμους του σχολείου για αγγαροδουλειές...

Καλό είναι κάποια στιγμή ως ΠΕ86 να βγάλουμε μια αναλυτική λίστα με τα τυπικά μας καθήκοντα και να ξέρουμε μέχρι που πρέπει η μπορούμε να βοηθάμε..

Καλό το φιλότιμο αλλά σύντομα κατάλαβα ότι στο σχολείο το φιλότιμο δεν εκτιμάται απ' όλους τους συναδέλφους...

off topic αλλά είναι η αναμονή του διορισμού που μας κάνει σαν κλάδος να βράζουμε από το αίσθημα αχαριστίας του υπουργείου απέναντι μας.. 
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #249 στις: Ιούνιος 10, 2022, 09:18:58 μμ »
Ισως να μην είναι το κατάλληλο νήμα για να εκφράσω το παράπονο μου ως ΠΕ86 αναπληρωτής (και μέλος του πίνακα πε83) αλλά είμαι μονο δυο χρόνια σε σχολεία και κουράστηκα να διεκπεραιώνω εξωδιδακτικές διεργασίες.. έχουμε καταντήσει το παιδί για όλες τις δουλειές και το ευχαριστώ του υπουργείου είναι αυτό.. πλέον εύχομαι να διοριστώ ως πε83 και να σταματήσω να ακούω το όνομα μου κάθε λίγο και λιγάκι στους διαδρόμους του σχολείου για αγγαροδουλειές...

Καλό είναι κάποια στιγμή ως ΠΕ86 να βγάλουμε μια αναλυτική λίστα με τα τυπικά μας καθήκοντα και να ξέρουμε μέχρι που πρέπει η μπορούμε να βοηθάμε..

Καλό το φιλότιμο αλλά σύντομα κατάλαβα ότι στο σχολείο το φιλότιμο δεν εκτιμάται απ' όλους τους συναδέλφους...

off topic αλλά είναι η αναμονή του διορισμού που μας κάνει σαν κλάδος να βράζουμε από το αίσθημα αχαριστίας του υπουργείου απέναντι μας..

Βοηθάς ως εκεί που θες. Κι αν δεις ότι δεν εκτιμάται από όλους, συνεχίζεις να βοηθάς μόνο αυτούς που το εκτιμούν.

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #250 στις: Ιούνιος 10, 2022, 10:26:22 μμ »
να σταματήσω να ακούω το όνομα μου κάθε λίγο και λιγάκι στους διαδρόμους του σχολείου για αγγαροδουλειές...

Έχω ζήσει πολλά σαν ΠΕ86 αλλά η αγαπημένη μου ιστορία: έχω φτάσει Α' φάση σε νησί, είμαστε μαζεμένοι καμιά 10ρια αναπληρωτές κι ακούω το διευθυντή να φωνάζει "Ποιος από σας είναι της πληροφορικής?" Η ουσία, δεν είχαμε νερό στις τουαλέτες και ήθελε να φτιάξω έγγραφο προς στο Δήμο για να το φτιάξουν. Τα της τεχνολογίας δε τα ξέρουν όπου τους συμφέρει, μου είναι όλοι μ'ενα smartphone στο χέρι όμως.

Έχω καταλήξει ότι το λάθος είναι αποκλειστικά όσων το δέχονται. Οι άλλοι τη δουλειά τους κάνουν. 

Στη ΔΔΕ που είμαι φέτος, αναλάβαμε 7 Πληροφορικοί στην Α'φάση και γνωρίζω ότι τουλάχιστον 2 έχουν αναλάβει ΟΛΟ το myschool στα σχολεία τους. Πηγαίνω πρώτη μέρα στο δικό μου και ξεκινά να με ξεναγεί ο Δ/ντης, μου δείχνει τον υπολογιστή που θα κάθομαι, μου κάνει login και στα 2' του λέω πως αυτό είναι δουλειά της διεύθυνσης και  εγώ έχω έρθει με 23ωρο διδακτικό ωράριο ούτε έχω κάνει καμιά σχετική επιμόρφωση και ΔΕΝ αναλαμβάνω. Φορτωμένη ομολογώ απ΄τους 150 μόνο διορισμούς με σύσταση οργανικών-ψίχουλα , όλο το καλοκαίρι έλεγα θα την πατήσει ο πρώτος που θα κοιτάξει να με χώσει, σα το ανέκδοτο με το γρύλο το έκανα. Πατήσαμε ένα τσακωμό, δε μιλάμε για μήνες (τα τυπικά για καμιά άδεια) και θέλω να σε ρωτήσω, φταίει αυτός, ή ο περσινός και προπέρσινος αναπληρωτής που τα είχαν αναλάβει?? 
(αρκεί να σου πω ότι ο περσινός πέρασε βαθμολογίες από 300 παιδιά στο mysch από χειρόγραφα καθηγητών, μιλαμε για 5.000 βαθμολογίες, ενώ φέτος που τσίνισα εγώ μια χαρά τη βρήκαν τη λύση, excel κάθε καθηγητής μόνος του και το παίρνουν και το βάζουν πάνω).


Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ19-20
« Απάντηση #251 στις: Ιούνιος 11, 2022, 01:29:49 μμ »
Σε αυτό φταίνε οι πιο παλιοί μόνιμοι που αναλάμβαναν τα πάντα κι έτσι δημιουργήθηκε δεδικασμένο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159549
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 308
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.