*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi  (Αναγνώστηκε 259948 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #476 στις: Αύγουστος 26, 2022, 06:12:16 μμ »
Καλησπέρα. Σε αναζήτηση 2ου Μεταπτυχιακού πέτυχα του Μarconi της Διοίκησης Σχολικών Μονάδων. Ξέρω ότι περνάει από ΑΤΕΕΝ και όχι ΔΟΑΤΑΠ. Το έχει κάνει κάποιος και έχει μοριοδοτηθεί;

Μη πέσετε να με φάτε! Έκανα ένα μεταπτυχιακό βαρβάτο σε ελληνικό πανεπιστήμιο και μου βγήκε η πίστη. Όλα τα υπόλοιπα και σε ελληνικά ζητάνε πλέον 3.000+ δίδακτρα. Είναι το πιο οικονομικό αυτή τη στιγμή. 
Καλησπέρα!. Κι εγω ενδιαφέρομαι. Τι κόστος έχει, πληροφοριες κλπ. Επίσης ποια η διαφορά μεταξύ ΔΟΑΤΑΠ και ΑΤΕΕΝ; Ευχαριστώ προκαταβολικά!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:33 »

Αποσυνδεδεμένος J. Kokkinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #477 στις: Αύγουστος 26, 2022, 06:20:30 μμ »
Σε ποια γλώσσα γίνονται τα μαθήματα?

Αποσυνδεδεμένος tina.2419

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #478 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 07:36:43 μμ »
Aυτός είναι ο επίσημος λογαριασμός του Πανεπιστήμιου Guglielmo Marconi.
Σε όσα δηλώνετε υπάρχει μια σειρά από βαρύτατες αναλήθειες.
Καταρχάς κανένας από το πανεπιστήμιο δεν σας είπε πότε ότι αυτό το Master είναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ.Τα προγράμματα master διαρκείας ενός έτους δεν τυγχάνουν πια αναγνωρίσεως από τον ΔΟΑΤΑΠ από τις 31/08/2015 με αρμόδιο φορέα αναγνώρισης να είναι πλέον το υπουργείο παιδείας, μέσω του ΑΤΕΕΝ/πρώην ΣΑΕΠ).
Αυτή η πληροφορία αναφέρεται ξεκάθαρα και στην ιστοσελίδα του συνεργάτη μας στην Ελλάδα CEARS, μάλιστα δημοσιεύτηκε μετά την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ, πράγμα που αποδεικνύεται από τα αρχεία του site. Στη δε ιστοσελίδα του Πανεπιστήμιου μας αναφέρεται ότι το Πανεπιστήμιο είναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ κι όχι ότι όλα τα προγράμματα είναι αναγνωρισμένα.Πρόκειται για δυο διαφορετικές παραμέτρους σε ότι αφορά την αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ.Τέλος υπάρχει ηλεκτρονική αλληλογραφία απεσταλμένη από το προσωπικό του πανεπιστήμιου όπου σας διευκρινίζεται ότι το πρόγραμμα δεν είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ. Γι αυτό σας προσκαλούμε να απευθυνθείτε στο ΑΤΕΕΝ (πρώην ΣΑΕΠ) για την αναγνώρισή σας και μην συνεχίσετε να δημοσιοποιείτε αναλήθειες διαφορετικά το Πανεπιστήμιο θα αναγκαστεί προσφύγει στις αρμόδιες δικαστικές αρχές θεωρώντας ότι η συμπεριφορά σας υποδηλώνει δόλο και θέλει να πλήξει με ψεύδη την υπόστασή του. Ο υπαινιγμός σας ότι τα έγγραφα από το Marconi είναι άκυρα στην Ιταλία είναι τελείως αβάσιμος καθώς το συγχέετε με ένα γραφειοκρατικό θέμα που ενδεχομένως αντιμετωπίσατε.
Το Πανεπιστήμιο σέβεται το δικαίωμα καθενός για κριτική σχτικά με την ποιότητα των υπηρεσιών που προσφέρει αλλά είναι και σε θέση να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε συκοφαντία βλάπτει την εικόνα και τα συμφέροντά του και που προκαλεί σύγχυση στους χιλιάδες ανα τα έτη εγγεγραμμένους έλληνες πολίτες.

Τελικά τα μεταπτυχιακά σας ενός έτους αναγνωρίζονται από ΔΟΑΤΑΠ ή όχι???
Αντί να πείτε ξεκάθαρα όχι, σε email απαντήσατε : έχει αναγνωριστεί από ΑΤΕΕΝ άρα ΔΕΝ απαιτείται περαιτέρω αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ

Τελικά εσείς ξέρετε τι συμβαίνει ή απλώς λέτε στον καθένα ό,τι θέλει να ακούσει?!

Αποσυνδεδεμένος GAUSS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #479 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 10:09:53 μμ »
Στην Ελλάδα αναγνωρίζεται ότι έχει τουλάχιστον 90ECTS αυτό σημαίνει 3 εξάμηνα. Τώρα αν αυτά "χωράνε" σε 12 μήνες η απάντηση είναι μάλλον όχι, θέλει κάτι παραπάνω δηλ. 13 μήνες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:33 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #480 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 11:58:38 πμ »
Στην Ελλάδα αναγνωρίζεται ότι έχει τουλάχιστον 90ECTS αυτό σημαίνει 3 εξάμηνα. Τώρα αν αυτά "χωράνε" σε 12 μήνες η απάντηση είναι μάλλον όχι, θέλει κάτι παραπάνω δηλ. 13 μήνες...

Τα μεταπτυχιακά του πανεπιστημίου Guglielmo Marconi  αναγνωρίζονται στην Ελλάδα. Φορέας ανσγνωρισης για τα μεταπτυχιακά των 60 ECTS είναι το ΑΤΕΕΝ. Ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει επίσης μεταπτυχιακά των 60 ECTS, έχοντας όμως διαφορετικά κριτήρια.
Καλύτερα, αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι να μην το γράφουμε και δίνουμε λανθασμένες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος GAUSS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #481 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 03:36:49 μμ »
Giorgos 76 έχεις δίκιο... Το έψαξα λίγο ως εργαζόμενος στην τριτοβάθμια και ευτυχώς που δεν έχω άλλα μαλλιά για να χάσω... Δεν είχα ασχοληθεί με τέτοια "πτυχία". Μιλάμε για επίπεδο που η λέξη ξεφτίλα είναι ελάχιστη, Βουλγαρία ή για εμάς τους παλιότερους Γιουγκοσλαβία είναι κλάσεις ανώτερα... Φυσικά δε φταίει ο κάθε δύσμοιρος που ψάχνει στον ήλιο μοίρα, αλλά ναι με τέτοια πτυχία είναι ανάγκη να υπάρχει γραπτός διαγωνισμός χθες. Όχι ότι τον θεωρώ δίκαιο αλλά μιλάμε για πλήρη εμπορευματοποίηση...
Η κατρακύλα συνεχίζεται, δεν μπορώ να περιγράψω τι μου είπε Ιταλός συνάδελφος για το συγκεκριμένο ας το πούμε "ίδρυμα" γιατί θα κοπεί από λογοκρισία... Καληνύχτα εκπαίδευση...

ΥΓ Δεν τα βάζω με τον καθένα που προσπαθεί σε μια αληθινά δύσκολη εποχή να βελτιώσει τη θέση του είναι ώρα όμως αλλαγών και διορισμών...

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #482 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 06:48:42 μμ »
Giorgos 76 έχεις δίκιο... Το έψαξα λίγο ως εργαζόμενος στην τριτοβάθμια και ευτυχώς που δεν έχω άλλα μαλλιά για να χάσω... Δεν είχα ασχοληθεί με τέτοια "πτυχία". Μιλάμε για επίπεδο που η λέξη ξεφτίλα είναι ελάχιστη, Βουλγαρία ή για εμάς τους παλιότερους Γιουγκοσλαβία είναι κλάσεις ανώτερα... Φυσικά δε φταίει ο κάθε δύσμοιρος που ψάχνει στον ήλιο μοίρα, αλλά ναι με τέτοια πτυχία είναι ανάγκη να υπάρχει γραπτός διαγωνισμός χθες. Όχι ότι τον θεωρώ δίκαιο αλλά μιλάμε για πλήρη εμπορευματοποίηση...
Η κατρακύλα συνεχίζεται, δεν μπορώ να περιγράψω τι μου είπε Ιταλός συνάδελφος για το συγκεκριμένο ας το πούμε "ίδρυμα" γιατί θα κοπεί από λογοκρισία... Καληνύχτα εκπαίδευση...

ΥΓ Δεν τα βάζω με τον καθένα που προσπαθεί σε μια αληθινά δύσκολη εποχή να βελτιώσει τη θέση του είναι ώρα όμως αλλαγών και διορισμών...


Ιδανικά, ως εργαζόμενος στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, θα έπρεπε να μπορούσες να διαβάσεις τη νομοθεσία και, κυρίως, να μην υποτιμάς όσους ψάχνουν διέξοδο αναφέροντάς τους ως "δυσμοιρους που ψάχνουν στον ήλιο μοίρα"... Για σκέψου, λοιπόν, να τα είχε φέρει αλλιώς η ζωή και να ήσουν ένας δυσμοιρος που θα έψαχνε στον ήλιο μοίρα και όχι ένας υπάλληλος στην τριτοβάθμια εκπαίδευση...
Κι επειδή μπορεί να αναρωτηθείς πως σχετίζονται αυτά με το ότι εργάζεσαι στην τριτοβάθμια εκπαίδευση: δεν σχετίζονται. Θέλοντας, προφανώς, να περιαυτολογησεις, ανέφερες, ως περιττή και άσχετη με το θέμα πληροφορία, ότι εργάζεσαι στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Περαιτέρω, το θέμα δεν είναι να κρίνει κανείς το επίπεδο των μεταπτυχιακών του συγκεκριμένου πανεπιστημίου αλλά το κατά πόσο αναγνωρίζονται. Άλλωστε, στα ελληνικά ΑΕΙ υπάρχουν μεταπτυχιακά και μεταπτυχιακά που δεν αξίζουν τα λεφτά τους σε καμία περίπτωση.
Ας δώσουμε πληροφορίες σωστές, οι οποίες θα απαντούν στο ζητούμενο, αν φυσικά γνωρίζουμε, χωρίς παραπληροφόρηση. Κανείς, πιστεύω, δεν θα ήθελε να έχει παραπληροφόρηση. Από εκεί και πέρα ας αξιολογήσει ο καθένας μόνος του τί θέλει να κάνει.

Αποσυνδεδεμένος GAUSS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #483 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 07:10:24 μμ »
Φίλτατε giorgos76 δεν είμαι υπάλληλος καθηγητής είμαι και πριν γίνω καθηγητής είχα 3 επιτυχημένους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ όλους στην 1η μου επιλογή στην πληροφορική, οπότε πίστεψε με ότι μπορώ να αξιολογήσω το επίπεδο σπουδών. Και επειδή θα με πείτε βολεμένο, προέρχομαι από αγροτική οικογένεια που οι γονείς μου δε σπούδασαν και τελείωσα με υποτροφία και τους 3 κύκλους σπουδών όχι γιατί είμαι έξυπνος αλλά γιατί διάβαζα και διάβαζα... Και αυτό είναι η λύση... Φυσικά και στην Ελλάδα υπάρχουν μεταπτυχιακά χαμηλού επιπέδου αυτό όμως είναι τραγικό. Φυσικά και σέβομαι την επιλογή του καθενός αλλά δεν μπορώ να μην το αναφέρω...
Το ότι περνάμε έτσι άκριτα, χωρίς καν να μας αγγίζει το γεγονός ότι απλά πληρώνεις και παίρνεις ένα χαρτί αλλά μας ενδιαφέρει μόνο αν αναγνωρίζεται με λυπεί ιδιαίτερα. Όποιος έχει χρήματα λοιπόν ας το κάνει (οκ γίνεται και τώρα αυτό) αλλά η κατρακύλα συνεχίζεται...
Όταν μου ζητήθηκε να οργανώσω το δωρεάν μεταπτυχιακό του τμήματός μου η νομοθεσία έλεγε ελάχιστο 90 ECTS αυτό μετέφερα γιατί αυτό ίσχυε, προφανώς και δε με ενδιέφερε το τι ισχύει σε άλλα κράτη και ειδικά σε τέτοια ιδρύματα.
Καλή συνέχεια σε όποιον το επιλέξει, ναι είναι νόμιμο και μπορεί να το κάνει, το αν είναι ηθικό στις μέρες μας δεν απασχολεί και τόσο...
Αυτά και συγγνώμη που έγραψα πολλά...

Αποσυνδεδεμένος tina.2419

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #484 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 10:19:27 μμ »
Στην Ελλάδα αναγνωρίζεται ότι έχει τουλάχιστον 90ECTS αυτό σημαίνει 3 εξάμηνα. Τώρα αν αυτά "χωράνε" σε 12 μήνες η απάντηση είναι μάλλον όχι, θέλει κάτι παραπάνω δηλ. 13 μήνες...

Ευχαριστώ για την πληροφορία
Το μήνυμα είχε ρητορικό ερώτημα απευθυνόμενη στο Πανεπιστήμιο που σε διαφορετικά posts δίνει για το ίδιο ζήτημα διαφορετικές απαντήσεις και έτσι άθελα του (ελπίζω)παραπλανει τους ενδιαφερόμενους
Για το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο δεν έχω ακούσει καλες κριτικές από συναδέλφους μου που έκαναν μεταπτυχιακο στην εκπαιδευτική ηγεσία

Αποσυνδεδεμένος tina.2419

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #485 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 10:21:47 μμ »

Ιδανικά, ως εργαζόμενος στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, θα έπρεπε να μπορούσες να διαβάσεις τη νομοθεσία και, κυρίως, να μην υποτιμάς όσους ψάχνουν διέξοδο αναφέροντάς τους ως "δυσμοιρους που ψάχνουν στον ήλιο μοίρα"... Για σκέψου, λοιπόν, να τα είχε φέρει αλλιώς η ζωή και να ήσουν ένας δυσμοιρος που θα έψαχνε στον ήλιο μοίρα και όχι ένας υπάλληλος στην τριτοβάθμια εκπαίδευση...
Κι επειδή μπορεί να αναρωτηθείς πως σχετίζονται αυτά με το ότι εργάζεσαι στην τριτοβάθμια εκπαίδευση: δεν σχετίζονται. Θέλοντας, προφανώς, να περιαυτολογησεις, ανέφερες, ως περιττή και άσχετη με το θέμα πληροφορία, ότι εργάζεσαι στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Περαιτέρω, το θέμα δεν είναι να κρίνει κανείς το επίπεδο των μεταπτυχιακών του συγκεκριμένου πανεπιστημίου αλλά το κατά πόσο αναγνωρίζονται. Άλλωστε, στα ελληνικά ΑΕΙ υπάρχουν μεταπτυχιακά και μεταπτυχιακά που δεν αξίζουν τα λεφτά τους σε καμία περίπτωση.
Ας δώσουμε πληροφορίες σωστές, οι οποίες θα απαντούν στο ζητούμενο, αν φυσικά γνωρίζουμε, χωρίς παραπληροφόρηση. Κανείς, πιστεύω, δεν θα ήθελε να έχει παραπληροφόρηση. Από εκεί και πέρα ας αξιολογήσει ο καθένας μόνος του τί θέλει να κάνει.

Πολύ σωστά θα συμφωνήσω 100%.
Το θέμα είναι να δίνονται από το Πανεπιστήμιο οι σωστές πληροφορίες
Από κει κ πέρα καθένας κρίνει μόνος και αποφασίζει.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #486 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 02:53:41 μμ »
Πολύ σωστά θα συμφωνήσω 100%.
Το θέμα είναι να δίνονται από το Πανεπιστήμιο οι σωστές πληροφορίες
Από κει κ πέρα καθένας κρίνει μόνος και αποφασίζει.
Δεν πιστεύω να έχετε κανέναν γνωστό που στις πρόσφατες εξετάσεις των ΑΕΙ , να *ειχε* βοήθεια λόγω τηλε-εξέτασης....ή  να έχει βγάλει κανα κινητό και να αντιγραφει στην αίθουσα.....Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι , λέω εγώ ....στην Ελλάδα τέτοια πράγματα....φήμες .....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2022, 02:57:11 μμ από dimitris75 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #487 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 09:12:53 μμ »
Φίλτατε giorgos76 δεν είμαι υπάλληλος καθηγητής είμαι και πριν γίνω καθηγητής είχα 3 επιτυχημένους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ όλους στην 1η μου επιλογή στην πληροφορική, οπότε πίστεψε με ότι μπορώ να αξιολογήσω το επίπεδο σπουδών. Και επειδή θα με πείτε βολεμένο, προέρχομαι από αγροτική οικογένεια που οι γονείς μου δε σπούδασαν και τελείωσα με υποτροφία και τους 3 κύκλους σπουδών όχι γιατί είμαι έξυπνος αλλά γιατί διάβαζα και διάβαζα... Και αυτό είναι η λύση... Φυσικά και στην Ελλάδα υπάρχουν μεταπτυχιακά χαμηλού επιπέδου αυτό όμως είναι τραγικό. Φυσικά και σέβομαι την επιλογή του καθενός αλλά δεν μπορώ να μην το αναφέρω...
Το ότι περνάμε έτσι άκριτα, χωρίς καν να μας αγγίζει το γεγονός ότι απλά πληρώνεις και παίρνεις ένα χαρτί αλλά μας ενδιαφέρει μόνο αν αναγνωρίζεται με λυπεί ιδιαίτερα. Όποιος έχει χρήματα λοιπόν ας το κάνει (οκ γίνεται και τώρα αυτό) αλλά η κατρακύλα συνεχίζεται...
Όταν μου ζητήθηκε να οργανώσω το δωρεάν μεταπτυχιακό του τμήματός μου η νομοθεσία έλεγε ελάχιστο 90 ECTS αυτό μετέφερα γιατί αυτό ίσχυε, προφανώς και δε με ενδιέφερε το τι ισχύει σε άλλα κράτη και ειδικά σε τέτοια ιδρύματα.
Καλή συνέχεια σε όποιον το επιλέξει, ναι είναι νόμιμο και μπορεί να το κάνει, το αν είναι ηθικό στις μέρες μας δεν απασχολεί και τόσο...
Αυτά και συγγνώμη που έγραψα πολλά...

Όλοι υπάλληλοι είμαστε (υπό των άλλων=υπάλληλοι), ανεξάρτητα από τον βαθμό, τη βαθμίδα κλπ κλπ που υπηρετεί ο καθένας μας. Προσληφθηκαμε- διοριστηκαμε για να υπηρετούμε τους "άλλους".
Άρθρο 13 του ποινικού κώδικα: υπάλληλος είναι εκείνος στον οποίο νόμιμα έχει ανατεθεί, έστω και προσωρινά, η άσκηση υπηρεσίας δημόσιας, δημοτικής ή κοινοτικής ή άλλου νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου.
Συγχαρητήρια για τις επιτυχίες σου στο ΑΣΕΠ αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι το θέμα μας.
Η νομοθεσία, λοιπόν, η ελληνική νομοθεσία (ως και η ευρωπαϊκή κλπ κλπ) λέει ότι ένα μεταπτυχιακό θα πρέπει να έχει κατ' ελάχιστο 60 ECTS ( Νόμος 4485/2017). Ίσως στο ίδρυμα που εργάζεσαι να έχετε δική σας νομοθεσία και να ζητάτε κατ' ελάχιστο τις 90 ECTS (δεν είναι κατακριτέο, προς Θεού, απλά ανέφερες ότι η νομοθεσία έλεγε ελάχιστο 90 ECTS, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι. Άλλωστε, αν ήταν έτσι, δεν θα λειτουργούσαν, τουλάχιστον στα ελληνικά ΑΕΙ, μεταπτυχιακά των 60 ECTS).
Για να αξιολογήσει κάποιος το επίπεδο σπουδών καλό θα είναι να έχει ιδία άποψη, είτε ως φοιτητής, είτε ως καθηγητής, είτε ως αξιολογητής. Ας μη βγάζουμε συμπεράσματα και ειδικά ας μην αξιολογούμε ένα πρόγραμμα βάσει οδόν διαβάσαμε ή "ανακαλύψαμε" στο διαδίκτυο. Νομίζω το ίδιο άσχημο και κυρίως άδικο θα ήταν για το μεταπτυχιακό που οργάνωσες, όπως λες, αν κάποιος το αξιολογούσε πίσω από ένα  nick name πλην όμως δημόσια, χωρίς να έχει περάσει από τη θέση του φοιτητή, του εκπαιδευτή, του ορισμένου αξιολογητή ή άλλη θέση, παρά μόνο βασιζόμενος σε όσα ανακάλυψε στο διαδίκτυο.
Θεωρώ, επίσης, πως ειδικά από τη θέση που λες ότι υπηρετείς, δεν είναι σωστό να κατακρίνεις ένα μεταπτυχιακό άλλου πανεπιστημίου, όποιο κι αν είναι αυτό. Ίσως είναι καλύτερα να παινεψεις το δικό σου μεταπτυχιακό, θεμιτό και αναμενόμενο, στην κατάλληλη για τον λόγο αυτό ενότητα και όταν σου δοθεί η ευκαιρία, από το να κατακρίνεις ένα μεταπτυχιακό άλλου πανεπιστημίου και να δηλώνεις ότι οι φοιτητές απλά πληρώνουν και το παίρνουν. Προσωπικά, δεν μου αρέσει να βλέπω έναν καθηγητή πανεπιστημίου να μιλά υποτιμητικά για προγράμματα άλλου πανεπιστημίου, εξαίροντας το πρόγραμμα που ο ίδιος ίδρυσε ή σχεδίασε. Δεν ανεβαίνει κάποιος υποτιμώντας τους γύρω του. Αν πραγματικά δεν το έχεις ανάγκη, μην το κάνεις (φιλικά).



Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #488 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 09:53:33 μμ »
Όλοι υπάλληλοι είμαστε (υπό των άλλων=υπάλληλοι), ανεξάρτητα από τον βαθμό, τη βαθμίδα κλπ κλπ που υπηρετεί ο καθένας μας. Προσληφθηκαμε- διοριστηκαμε για να υπηρετούμε τους "άλλους".
Άρθρο 13 του ποινικού κώδικα: υπάλληλος είναι εκείνος στον οποίο νόμιμα έχει ανατεθεί, έστω και προσωρινά, η άσκηση υπηρεσίας δημόσιας, δημοτικής ή κοινοτικής ή άλλου νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου.
Συγχαρητήρια για τις επιτυχίες σου στο ΑΣΕΠ αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι το θέμα μας.
Η νομοθεσία, λοιπόν, η ελληνική νομοθεσία (ως και η ευρωπαϊκή κλπ κλπ) λέει ότι ένα μεταπτυχιακό θα πρέπει να έχει κατ' ελάχιστο 60 ECTS ( Νόμος 4485/2017). Ίσως στο ίδρυμα που εργάζεσαι να έχετε δική σας νομοθεσία και να ζητάτε κατ' ελάχιστο τις 90 ECTS (δεν είναι κατακριτέο, προς Θεού, απλά ανέφερες ότι η νομοθεσία έλεγε ελάχιστο 90 ECTS, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι. Άλλωστε, αν ήταν έτσι, δεν θα λειτουργούσαν, τουλάχιστον στα ελληνικά ΑΕΙ, μεταπτυχιακά των 60 ECTS).
Για να αξιολογήσει κάποιος το επίπεδο σπουδών καλό θα είναι να έχει ιδία άποψη, είτε ως φοιτητής, είτε ως καθηγητής, είτε ως αξιολογητής. Ας μη βγάζουμε συμπεράσματα και ειδικά ας μην αξιολογούμε ένα πρόγραμμα βάσει οδόν διαβάσαμε ή "ανακαλύψαμε" στο διαδίκτυο. Νομίζω το ίδιο άσχημο και κυρίως άδικο θα ήταν για το μεταπτυχιακό που οργάνωσες, όπως λες, αν κάποιος το αξιολογούσε πίσω από ένα  nick name πλην όμως δημόσια, χωρίς να έχει περάσει από τη θέση του φοιτητή, του εκπαιδευτή, του ορισμένου αξιολογητή ή άλλη θέση, παρά μόνο βασιζόμενος σε όσα ανακάλυψε στο διαδίκτυο.
Θεωρώ, επίσης, πως ειδικά από τη θέση που λες ότι υπηρετείς, δεν είναι σωστό να κατακρίνεις ένα μεταπτυχιακό άλλου πανεπιστημίου, όποιο κι αν είναι αυτό. Ίσως είναι καλύτερα να παινεψεις το δικό σου μεταπτυχιακό, θεμιτό και αναμενόμενο, στην κατάλληλη για τον λόγο αυτό ενότητα και όταν σου δοθεί η ευκαιρία, από το να κατακρίνεις ένα μεταπτυχιακό άλλου πανεπιστημίου και να δηλώνεις ότι οι φοιτητές απλά πληρώνουν και το παίρνουν. Προσωπικά, δεν μου αρέσει να βλέπω έναν καθηγητή πανεπιστημίου να μιλά υποτιμητικά για προγράμματα άλλου πανεπιστημίου, εξαίροντας το πρόγραμμα που ο ίδιος ίδρυσε ή σχεδίασε. Δεν ανεβαίνει κάποιος υποτιμώντας τους γύρω του. Αν πραγματικά δεν το έχεις ανάγκη, μην το κάνεις (φιλικά).
Συμφωνω @giorgos76 σε ολα οσα γραφεις!!!  μιας και ο καθενας ειναι ελευθερος να γραφει ο,τι θελει- δημοσιο φορουμ ειμαστε εξαλλου- ας ειμαστε ολοι μας πιο προσεκτικοι και οχι απολυτοι με ολους και με ολα- να εχουμε κοινως ανοιχτα μυαλα και ματια!  θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι αλλο η πιστοποιηση απο το ΚΕΑΤ για την γραφη Braille μοριοδοτειται απο το ΑΣΕΠ ή μονο ως τυπικο προσον(βλ ξενη γλωσσα υπολογιστες);
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2022, 09:55:26 μμ από paraskaevi »

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #489 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 06:09:40 πμ »
Συμφωνω @giorgos76 σε ολα οσα γραφεις!!!  μιας και ο καθενας ειναι ελευθερος να γραφει ο,τι θελει- δημοσιο φορουμ ειμαστε εξαλλου- ας ειμαστε ολοι μας πιο προσεκτικοι και οχι απολυτοι με ολους και με ολα- να εχουμε κοινως ανοιχτα μυαλα και ματια!  θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι αλλο η πιστοποιηση απο το ΚΕΑΤ για την γραφη Braille μοριοδοτειται απο το ΑΣΕΠ ή μονο ως τυπικο προσον(βλ ξενη γλωσσα υπολογιστες);

Η πιστοποίηση από το ΚΕΑΤ δεν λαμβάνει μόρια σε προκηρύξεις ΑΣΕΠ. Όταν συντρέχουν προϋποθέσεις ζητείται ως προαπαιτούμενο προσόν  για ανάλογες θέσεις εργασίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.