*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 280765 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1288 στις: Μάιος 10, 2013, 05:27:19 μμ »
συναδελφοι συγγνωμη...για να μην καψω τελειως τα εναπομειναντα εγκεφαλικα μου κυτταρα,μπορει καποιος να μου διασαφηνισει ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ μια κυβερνηση-αν δεν ειναι στρατιωτικη φυσικα-να επιταξει τους εκπαιδευτικους πριν συνεδριασουν οι ΓΣ των τοπικων ΕΛΜΕ για να παρθουν οι αποφασεις σε συλλογικο επιπεδο;

Αυτό ακριβώς θα κάνουν.

Παραθέτω απ΄την on line έκδοση της εφημερίδας "Βήμα"

"Ακαριαία ήταν η αντίδραση της κυβέρνησης στην εξαγγελία της απεργίας της ΟΛΜΕ μέσα στις πανελλαδικές εξετάσεις. Ο υπουργός Παιδείας κ. Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος μεταβαίνει αυτή την ώρα στο Μέγαρο Μαξίμου, ενώ νωρίτερα είχε τηλεφωνική συνομιλία με τον πρωθυπουργό κ. Αντώνη Σαμαρά. Αναμένονται λοιπόν εξελίξεις στο θέμα ίσως και μέσα στην ημέρα."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:44 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1289 στις: Μάιος 10, 2013, 05:29:10 μμ »
Το τι θα κάνει η κυβέρνηση είναι δικό της θέμα και δικές της οι ευθύνες. Αν κάνει επιστράτευση και συμφωνήσουν και ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ θα δούμε. Δεν είναι πάντως απλή η απόφαση, ανεξάρτητα από τις απειλές. Οι επιστρατεύσεις τους άλλωστε θα αποτελέσουν και κακή προίκα για τις επόμενες εκλογές και γι αυτό η ΔΗΜΑΡ για παράδειγμα έχει και άλλη πρόταση.
Μα ήδη έχει συμφωνήσει και ΔΗΜΑΡ και το ΠΑΣΟΚ για επίταξη σε άλλους κλάδους (ναυτεργάτες, ΜΕΤΡΟ)  γιατί να κάνουν πίσω σ' εμάς που φροντίσαμε να απομονωθούμε κιόλας από μόνοι μας; Σε τι ακριβώς ελπίζεις;
Η ίδια η ΔΗΜΑΡ το λέει ότι έκανε άλλη πρόταση (κάλυψη κενών με τους αποσπασθέντες σε γραφεία κλπ, κλπ). Με μια πιθανή απεργία μπορεί να την επαναφέρει σε επίπεδο αρχηγών κομμάτων. Να στο πω αλλιώς: Να ξεγυμνωθεί και η ΔΗΜΑΡ.

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1290 στις: Μάιος 10, 2013, 05:30:39 μμ »
Παιδια (Καθηγητες) γερα. Το υπουργειο ταχει κανει επανω του και ο Αρβανιτοπουλος τρεχει στο Μαξιμου (απο tovima.gr). Αυτο που επρεπε ναχει γινει εδω και τρια χρονια επιτελους ας γινει τωρα. Η επιστρατευση δεν εχει κανενα νοημα γιατι πρεπει να γινει ονομαστικα - την Παρασκευη στις 17 θα μαθουν εκ των υστερων ποιοι απηργησαν και την Δευτερα μπορει να απεργησουν αλλοι καθηγητες (ή ΕΛΜΕ). Οσα για τα παιδια αρκει που τα νοιαστηκαν οι γονεις τους πριν απο τρια χρονια και ψηφισαν αυτους που μας καταντησαν ετσι σημερα. Ας ζητησουν απο αυτους τις ευθυνες και ας αφησει ο καθε γελοιος τα κροκοδειλια δακρυα .
 ΠΡΟΣΟΧΗ: Ειναι απαραιτητο και αναγκαιο η αποφαση για απεργια να λαμβανεται διαδοχικα απο διαφορετικες ΕΛΜΕ - ΟΧΙ ΑΠΕΡΓΙΑ Η ΟΛΜΕ, αλλα ΟΙ ΕΛΜΕ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1291 στις: Μάιος 10, 2013, 05:33:36 μμ »
Sicat, για το ίδιο φωνάζω και εγώ, ότι πρέπει να μας επιτραπεί να δώσουμε τη μάχη και ας πέσουμε. Αυτή η απόφαση της ΟΛΜΕ δε θα μας επιτρέψει να δώσουμε καμία μάχη. Αυτό φοβάμαι. Καταρχάς, αν θέλουν έχουν το επιχείρημα, πλέον, να μας επιστρατεύσουν. Επίσης, είναι δυνατόν το πλαίσιο να περιλαμβάνει μόνο την αύξηση του ωραρίου; Πού είναι τα αιτήματα για τη μείωση του μισθού μας, για την επικείμενη αξιολόγηση, για το στίβαγμα των μαθητών στις τάξεις, για τις συγχωνεύσεις τμημάτων και σχολείων, για τους χορηγούς-φιλάνθρωπους που κάνουν πάρτι στα σχολεία, για τα κρούσματα πείνας και την εξαθλίωση των μαθητών, για την υποχρηματοδότηση, για τα σχολεία που έκλειναν το χειμώνα λόγω έλλειψης πετρελαίου, για τις χαμένες διδακτικές ώρες, λόγω έλλειψης προσωπικού; Ποιες συμμαχίες θα κάνεις με πλαίσιο μόνο το ωράριό σου; Άι σιχτίρι, που λένε και οι Τούρκοι.

GR μου, και βέβαια πρέπει να ανατραπούν αυτοί οι συσχετισμοί στο σωματείο μας από χθες.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:44 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1292 στις: Μάιος 10, 2013, 05:35:37 μμ »
συναδελφοι συγγνωμη...για να μην καψω τελειως τα εναπομειναντα εγκεφαλικα μου κυτταρα,μπορει καποιος να μου διασαφηνισει ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ μια κυβερνηση-αν δεν ειναι στρατιωτικη φυσικα-να επιταξει τους εκπαιδευτικους πριν συνεδριασουν οι ΓΣ των τοπικων ΕΛΜΕ για να παρθουν οι αποφασεις σε συλλογικο επιπεδο;

Αυτό ακριβώς θα κάνουν.

Παραθέτω απ΄την on line έκδοση της εφημερίδας "Βήμα"

"Ακαριαία ήταν η αντίδραση της κυβέρνησης στην εξαγγελία της απεργίας της ΟΛΜΕ μέσα στις πανελλαδικές εξετάσεις. Ο υπουργός Παιδείας κ. Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος μεταβαίνει αυτή την ώρα στο Μέγαρο Μαξίμου, ενώ νωρίτερα είχε τηλεφωνική συνομιλία με τον πρωθυπουργό κ. Αντώνη Σαμαρά. Αναμένονται λοιπόν εξελίξεις στο θέμα ίσως και μέσα στην ημέρα."
Βρε τις δικαστικές αποφάσεις τις έχουν έτοιμες, πριν ακόμα συνέλθει το δικαστήριο. Τι λέμε τώρα!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1293 στις: Μάιος 10, 2013, 05:36:57 μμ »
Παιδια (Καθηγητες) γερα. Το υπουργειο ταχει κανει επανω του και ο Αρβανιτοπουλος τρεχει στο Μαξιμου (απο tovima.gr). Αυτο που επρεπε ναχει γινει εδω και τρια χρονια επιτελους ας γινει τωρα. Η επιστρατευση δεν εχει κανενα νοημα γιατι πρεπει να γινει ονομαστικα - την Παρασκευη στις 17 θα μαθουν εκ των υστερων ποιοι απηργησαν και την Δευτερα μπορει να απεργησουν αλλοι καθηγητες (ή ΕΛΜΕ). Οσα για τα παιδια αρκει που τα νοιαστηκαν οι γονεις τους πριν απο τρια χρονια και ψηφισαν αυτους που μας καταντησαν ετσι σημερα. Ας ζητησουν απο αυτους τις ευθυνες και ας αφησει ο καθε γελοιος τα κροκοδειλια δακρυα .
 ΠΡΟΣΟΧΗ: Ειναι απαραιτητο και αναγκαιο η αποφαση για απεργια να λαμβανεται διαδοχικα απο διαφορετικες ΕΛΜΕ - ΟΧΙ ΑΠΕΡΓΙΑ Η ΟΛΜΕ, αλλα ΟΙ ΕΛΜΕ
Χαρτιά επιστράτευσης στέλνονται σε όλους, όχι μόνο στους απεργούς.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1294 στις: Μάιος 10, 2013, 05:40:36 μμ »
Αν μας επιστρατεύσουν, οι συνδικαλιστές και ο κλάδος θα έχουν το κεφάλι ψηλά και οι πρώτοι θα μας κοιτούν στα μάτια.  >:(

Τάδε έφη, Παπαχρήστος

Το άκουσα και εγώ.   >:(  Τελικά μας οδηγούν σε αδιέξοδο. Το θέμα είναι πως να  τους βγει μπούμεραγκ και οι εξελίξεις μέσω των τοπικών ΕΛΜΕ πάρουν άλλη τροπή. Η 48ωρη του ΠΑΜΕ αποτελεί επιλογή για τις ΕΛΜΕ; 
Η απειλή για απεργία στις πανελλήνιες πρέπει να μείνει ζωντανή για να συνεχίζουν τα κανάλια με τη λύσσα τους. Όλο και κάποιες αλήθειες που δεν γνωρίζει ο κόσμος θα ξεφεύγουν...
Και βέβαια αποτελεί πρόταση για τις ΕΛΜΕ  η πρόταση του ΠΑΜΕ. Για την ακρίβεια, η πρόταση του ΠΑΜΕ είναι η εξής:

Η πρόταση του ΠΑΜΕ, που κατεβάσαμε και στην ΟΛΜΕ και την κατεβάζουμε και στη ΔΟΕ, είναι 48ωρη απεργία 14 και 15 Μάη, Γ.Σ. στις 15 με πρόταση για κλιμάκωση, με βάση συμμετοχή και εξελίξεις, ολομέλεια προέδρων 18/5 για τη συνέχεια.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει ήδη δοθεί το όπλο στα χέρια της κυβέρνησης, γιατί η 24ωρη στις 17/5 (πρώτη μέρα των πανελλαδικών) έχει ήδη προκηρυχθεί, άρα πλέον τα χέρια της κυβέρνησης είναι λυτά για την επιστράτευση. Επομένως, δεν ξέρω αν θα προλάβουμε την Τρίτη να κάνουμε συνελεύσεις.  :(
Αν δεν διαβασες η προταση του ΠΑΜΕ( ; )  αλλαξε : "Οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών, εστιάζοντας στην αναγκαιότητα να δοθεί συνολική απάντηση στην εφαρμοζόμενη αντιλαϊκή πολιτική, κατέθεσαν πρόταση για 48ωρη απεργία, στις 16 και 17 Μάη, γενικές συνελεύσεις τη δεύτερη ημέρα της απεργίας και γενική συνέλευση προέδρων των ΕΛΜΕ στις 18 Μάη, προκειμένου να καθοριστεί η πορεία των κινητοποιήσεων. Επισήμαναν ότι αφού εκτιμηθεί η συμμετοχή στην απεργία και τον αγώνα, το ΔΣ της ΟΛΜΕ να προτείνει κλιμάκωση με νέα απεργία και την επόμενη εβδομάδα."
Δηλαδη αν η απεργια γινει διημερη δεν θα γινει επιστρατευση .... ;)

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1295 στις: Μάιος 10, 2013, 05:44:47 μμ »
"Όποιος στη μάχη πάει για να πεθάνει
στρατιώτη μου, τον πόλεμο τον χάνει "
έλεγε ένα παλιό ασματάκι.

Αφιερωμένο εξαιρετικά στους "αγνούς" υπερεπαναστάτες...

Κοινως: οχι στον πολεμο αλλα ναι στον κλεφτοπολεμο καμια σταση εργασιας, επαναστατικη γυμναστικη κλπ κλπ


Κάθε άλλο.

Αλλά ας το ξεκαθαρίσω περισσότερο.

Στον πόλεμο πας με στόχο, συμμαχίες, οργάνωση, κλιμάκωση. Με πονηριά αλεπούς και ψυχή λιονταριού. Δεν πας με χτυπήματα στα τυφλά κι ότι βγει...Και διαλέγεις εσύ πότε, πού και πώς θα δώσεις τη μάχη. Δεν σέρνεσαι πίσω απ΄τον αντίπαλο. Και πας για να νικήσεις...

Να σου θυμίσω πώς νίκησε ο Μιλτιάδης τους Πέρσες στο Μαραθώνα;


Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1296 στις: Μάιος 10, 2013, 05:47:23 μμ »
Αν μας επιστρατεύσουν, οι συνδικαλιστές και ο κλάδος θα έχουν το κεφάλι ψηλά και οι πρώτοι θα μας κοιτούν στα μάτια.  >:(

Τάδε έφη, Παπαχρήστος

Το άκουσα και εγώ.   >:(  Τελικά μας οδηγούν σε αδιέξοδο. Το θέμα είναι πως να  τους βγει μπούμεραγκ και οι εξελίξεις μέσω των τοπικών ΕΛΜΕ πάρουν άλλη τροπή. Η 48ωρη του ΠΑΜΕ αποτελεί επιλογή για τις ΕΛΜΕ; 
Η απειλή για απεργία στις πανελλήνιες πρέπει να μείνει ζωντανή για να συνεχίζουν τα κανάλια με τη λύσσα τους. Όλο και κάποιες αλήθειες που δεν γνωρίζει ο κόσμος θα ξεφεύγουν...
Και βέβαια αποτελεί πρόταση για τις ΕΛΜΕ  η πρόταση του ΠΑΜΕ. Για την ακρίβεια, η πρόταση του ΠΑΜΕ είναι η εξής:

Η πρόταση του ΠΑΜΕ, που κατεβάσαμε και στην ΟΛΜΕ και την κατεβάζουμε και στη ΔΟΕ, είναι 48ωρη απεργία 14 και 15 Μάη, Γ.Σ. στις 15 με πρόταση για κλιμάκωση, με βάση συμμετοχή και εξελίξεις, ολομέλεια προέδρων 18/5 για τη συνέχεια.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει ήδη δοθεί το όπλο στα χέρια της κυβέρνησης, γιατί η 24ωρη στις 17/5 (πρώτη μέρα των πανελλαδικών) έχει ήδη προκηρυχθεί, άρα πλέον τα χέρια της κυβέρνησης είναι λυτά για την επιστράτευση. Επομένως, δεν ξέρω αν θα προλάβουμε την Τρίτη να κάνουμε συνελεύσεις.  :(
Αν δεν διαβασες η προταση του ΠΑΜΕ( ; )  αλλαξε : "Οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών, εστιάζοντας στην αναγκαιότητα να δοθεί συνολική απάντηση στην εφαρμοζόμενη αντιλαϊκή πολιτική, κατέθεσαν πρόταση για 48ωρη απεργία, στις 16 και 17 Μάη, γενικές συνελεύσεις τη δεύτερη ημέρα της απεργίας και γενική συνέλευση προέδρων των ΕΛΜΕ στις 18 Μάη, προκειμένου να καθοριστεί η πορεία των κινητοποιήσεων. Επισήμαναν ότι αφού εκτιμηθεί η συμμετοχή στην απεργία και τον αγώνα, το ΔΣ της ΟΛΜΕ να προτείνει κλιμάκωση με νέα απεργία και την επόμενη εβδομάδα."
Δηλαδη αν η απεργια γινει διημερη δεν θα γινει επιστρατευση .... ;)
Προφανώς, αυτή είναι η σημερινή πρόταση και όχι δεν τη διάβασα. Πού είναι αναρτημένη η ανακοίνωση γιατί στο site του ΠΑΜΕ δεν ανέβηκε τίποτα. Αν ισχύει η πρόταση για 48ωρη φυσικά και ισχύει αυτό που λες.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1297 στις: Μάιος 10, 2013, 05:49:58 μμ »
Αν δεν απεργησουμε και τωρα ε τοτε καλα μας κανουν ναι καλα μας κανουν Τελος.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1298 στις: Μάιος 10, 2013, 05:54:15 μμ »
Αν μας επιστρατεύσουν, οι συνδικαλιστές και ο κλάδος θα έχουν το κεφάλι ψηλά και οι πρώτοι θα μας κοιτούν στα μάτια.  >:(

Τάδε έφη, Παπαχρήστος

Το άκουσα και εγώ.   >:(  Τελικά μας οδηγούν σε αδιέξοδο. Το θέμα είναι πως να  τους βγει μπούμεραγκ και οι εξελίξεις μέσω των τοπικών ΕΛΜΕ πάρουν άλλη τροπή. Η 48ωρη του ΠΑΜΕ αποτελεί επιλογή για τις ΕΛΜΕ; 
Η απειλή για απεργία στις πανελλήνιες πρέπει να μείνει ζωντανή για να συνεχίζουν τα κανάλια με τη λύσσα τους. Όλο και κάποιες αλήθειες που δεν γνωρίζει ο κόσμος θα ξεφεύγουν...
Και βέβαια αποτελεί πρόταση για τις ΕΛΜΕ  η πρόταση του ΠΑΜΕ. Για την ακρίβεια, η πρόταση του ΠΑΜΕ είναι η εξής:

Η πρόταση του ΠΑΜΕ, που κατεβάσαμε και στην ΟΛΜΕ και την κατεβάζουμε και στη ΔΟΕ, είναι 48ωρη απεργία 14 και 15 Μάη, Γ.Σ. στις 15 με πρόταση για κλιμάκωση, με βάση συμμετοχή και εξελίξεις, ολομέλεια προέδρων 18/5 για τη συνέχεια.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει ήδη δοθεί το όπλο στα χέρια της κυβέρνησης, γιατί η 24ωρη στις 17/5 (πρώτη μέρα των πανελλαδικών) έχει ήδη προκηρυχθεί, άρα πλέον τα χέρια της κυβέρνησης είναι λυτά για την επιστράτευση. Επομένως, δεν ξέρω αν θα προλάβουμε την Τρίτη να κάνουμε συνελεύσεις.  :(
Αν δεν διαβασες η προταση του ΠΑΜΕ( ; )  αλλαξε : "Οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών, εστιάζοντας στην αναγκαιότητα να δοθεί συνολική απάντηση στην εφαρμοζόμενη αντιλαϊκή πολιτική, κατέθεσαν πρόταση για 48ωρη απεργία, στις 16 και 17 Μάη, γενικές συνελεύσεις τη δεύτερη ημέρα της απεργίας και γενική συνέλευση προέδρων των ΕΛΜΕ στις 18 Μάη, προκειμένου να καθοριστεί η πορεία των κινητοποιήσεων. Επισήμαναν ότι αφού εκτιμηθεί η συμμετοχή στην απεργία και τον αγώνα, το ΔΣ της ΟΛΜΕ να προτείνει κλιμάκωση με νέα απεργία και την επόμενη εβδομάδα."
Δηλαδη αν η απεργια γινει διημερη δεν θα γινει επιστρατευση .... ;)
Προφανώς, αυτή είναι η σημερινή πρόταση και όχι δεν τη διάβασα. Πού είναι αναρτημένη η ανακοίνωση γιατί στο site του ΠΑΜΕ δεν ανέβηκε τίποτα. Αν ισχύει η πρόταση για 48ωρη φυσικά και ισχύει αυτό που λες.
To εχει ποσταρει και πιο πανω η Yπατια!! Αλλα κι εδω...http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/epeisodiaka-diakopike-synedriasi-olme
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 05:56:59 μμ από nero »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1299 στις: Μάιος 10, 2013, 05:57:16 μμ »
Το πρόβλημα είναι ότι έχει ήδη δοθεί το όπλο στα χέρια της κυβέρνησης, γιατί η 24ωρη στις 17/5 (πρώτη μέρα των πανελλαδικών) έχει ήδη προκηρυχθεί, άρα πλέον τα χέρια της κυβέρνησης είναι λυτά για την επιστράτευση. Επομένως, δεν ξέρω αν θα προλάβουμε την Τρίτη να κάνουμε συνελεύσεις.  :(


Όντως χθες το ΠΑΜΕ τροποποίησε την πρότασή του ως προς τις ημερομηνίες και πρότεινε 48ωρη στις 16 και στις 17. Ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ δήλωσε ότι η πρόταση του ΠΑΜΕ ψηφίστηκε και από ΣΥΝΕΚ-Παρεμβάσεις (συνολικά 5/11 ψήφοι). Επομένως και με την πρόταση του ΠΑΜΕ θα έχουμε απεργία την πρώτη μέρα των πανελληνίων.
Επίσης άκουσα τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ να λέει ότι οι συνελεύσεις θα γίνουν για υπερψήφιση ή μη της πρότασης για 5νθήμερες και για επικύρωση της 24ωρης της Παρασκευής. Άρα αν απορριφθεί η πρόταση της ΟΛΜΕ δε θα γίνει ούτε η 24ωρη.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1300 στις: Μάιος 10, 2013, 05:58:34 μμ »
Off topic on

Αν και άσχετο από τα προηγούμενα μηνυματα – αλλά σε συνέχεια χθεσινοβραδινών – και επειδή χρωστάω μια απάντηση, επιτρέψτε μου να παρεμβάλω αυτό το ποστ στα υπόλοιπα δικά σας.
Προς ΡΑ λοιπόν :
Επειδή
α. είμαι σίγουρη πως για τα επόμενα εκατόν πενήντα μηνύματά σου θα αντιγράφεις το τελευταίο σου ποστ
β. ξημέρωσε ο Θεός μια νέα μέρα και αν και είμαι πολύ κουρασμένη αλλά λιγότερο κουρασμένη σε σχέση με χθες και
γ. για να μην το κουράζουμε  και πολύ, έχω να κάνω την εξής δήλωση :
απεταξάμην, απεταξάμην!!!  Οι χθεσινοβραδινοί μου χαρακτηρισμοί ειπώθηκαν εν βρασμώ ψυχής, επί επαναστατικού οίστρου πλέον του δέοντος, λόγω κούρασης και κεκτημένης ταχύτητας και καθόλου δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα- εξ ου και τους αποσύρω πάραυτα.
Σύσσωμο το ΔΣ της  ΟΛΜΕ, πριν, νυν και αεί εκπροσωπεί με τον καλύτερο τρόπο τους εκπαιδευτικούς ( εξ ου και το ψηφίζουν ),  προασπίζει τα συμφέροντα του κλάδου, ενεργεί επ’ ωφελεία αυτού με πλήρη συναίσθηση του υψηλού του καθήκοντος και ουδέποτε έχει παραπλανήσει τους εκπαιδευτικούς καθώς ξεκάθαρα έπραξε αυτό το οποίο θεωρούσε – και ήταν – σωστό για τον κλάδο. Ουδέποτε έπραξε με γνώμονα το δικό του ή των φίλα προσκείμενων σε αυτό συμφέρον όπως λανθασμένα έγραψα εχθές  αλλά πάντα για το καλό όλων των εκπαιδευτικών, από τον νεοδιόριστο μέχρι τον προς συνταξιοδότηση εκπαιδευτικό. Επίσης ουδέποτε χαριεντίστηκε με οποιαδήποτε μορφή εξουσίας αλλά πάντα αντιστάθηκε σθεναρά έναντι αυτής.
Ακριβώς μάλιστα για αυτό το τελευταίο, σε καλώ αγαπητέ ΡΑ να ανεβάσεις ΕΣΥ επιτέλους το βίντεο που μονίμως επικαλείσαι , στο οποίο η  τ. Υπουργός ΑΔ ευχαριστεί δημόσια τους  εκπροσώπους της ΟΛΜΕ για την συνεργασία που είχαν μαζί της , καθώς προσωπικά δεν μπόρεσα να το βρω όσο και να το αναζήτησα και θεωρώ πως απλά αποτελεί διασπορά ψευδών ειδήσεων εκ μέρους σου, με σκοπό να βλάψει  τους συνδικαλιστές που αγωνίζονται για τον κλάδο. Προς αποκατάσταση επομένως της τιμής των συνδικαλιστών σε καλώ είτε να ανεβάσεις ΕΣΥ το βίντεο ( καθώς εσύ το επικαλείσαι , εσύ γνωρίζεις για ποιο βίντεο πρόκειται και εσύ σε άλλο σου ποστ προς άλλον χρήστη τις προηγούμενες μέρες είχες υποσχεθεί να το ανεβάσεις αλλά δεν το έκανες πάραυτα επειδή εισερχόσουν στο διαδίκτυο μέσω κινητού τότε όπως είχες γράψει) είτε να παραδεχθείς πως τέτοιο βίντεο δεν υπάρχει.
Κατόπιν τούτων, ζητώ και πάλι ταπεινά συγνώμη από την συνδικαλιστική ηγεσία του κλάδου  για την χθεσινοβραδινή μου παραφορά και υπόσχομαι να μην ξανασυμβεί  ever.
Πάω να ποστάρω κάτι στη μουσική τώρα, γιατί θεωρώ την σημερινή πρόταση της ΟΛΜΕ – αλλά και ολων των επιμέρους μελών της - εξαιρετική και θέλω να εκφράσω τη χαρά μου.

Off topic off.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1301 στις: Μάιος 10, 2013, 05:59:19 μμ »
Αυτό που ξέρω είναι το πλαίσιο του ΠΑΜΕ ότι ήταν διαφορετικό από των υπολοίπων. Το γεγονός ότι άλλαξε την πρόταση για την ημερομηνία της 48ωρης δεν το ξέρω.  Θα ήθελα να δω την ανακοίνωσή του ίδιου του ΠΑΜΕ, για να κρίνω.  Αυτό δε σημαίνει ότι παίρνω πίσω αυτά που παρέθεσα πιο πάνω, αν σε ενδιαφέρει αυτό, nero

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 642
Σύνολο: 658

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.