*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 280713 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #294 στις: Απρίλιος 29, 2013, 03:59:32 μμ »
Ειναι οχι μόνο εντελως αδικη αλλα και ανήθικη σταση μια απεργια μεσα στις πανελλαδικες, ενω οι εκπαιδευτικοι ολο το χρονο....αδιαφορουν ....καραγκιοζιλικι και βολεμα...
* προσωπικη αποψη με παραμετρο την αγωνιστικη ταχα μου διαθεση των εκπ/κων ολη τη σχολικη χρονιά.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:41:35 »

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #295 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:18:10 μμ »
Αν δε βαριέται κάποιος, ας ρίξει μια ματιά στο παρακάτω σύνδεσμο. Είναι το φυλλάδιο που κυκλοφορεί το ΠΑΜΕ στα σχολεία με αφορμή τις εκλογές για το συνέδριο της ΟΛΜΕ. Ρίξτε μια ματιά ιδιαίτερα στο χωρίο με τίτλο "αξιοποίησε την πείρα σου, πάρε υπόψη" . Εκεί όποιος κάνει τον κόπο και το διαβάσει θα βρει πολλή τροφή για σκέψη και προβληματισμό. Θα καταλάβετε, επίσης, γιατί για να έχουμε πραγματικό κίνημα πρέπει πρωτίστως να καθαρίσουμε το σωματείο μας. Εγώ απεργία θα κάνω, εάν προκηρυχθεί, όπως κάνω κάθε φορά, αλλά δεν εθελοτυφλώ, κιόλας. Ξέρω ότι χρειάζονται πολύ περισσότερα από το να πάω στην Ερμού την ώρα που συνεδριάζει η ΟΛΜΕ για να πιέσω. 

http://www.edupame.gr/sites/default/files/diak_16_olme.pdf

Αυτό που λέει το κείμενο είναι ότι οι ηγεσίες της αριστεράς μας πρόδωσαν. Άρα το πρόβλημα είναι οι ηγεσίες, και η μέθοδος των αποφάσεων (μιας και για την απεργία αποφασίζουν οι 11 και όχι εμείς) και όχι η αριστερά γενικά.  Το να μας λέει το πάμε "οι ηγεσίες της αριστεράς σας πρόδωσαν" και από την άλλη να μας καλεί να συνταχθούμε κάτω από την δικιά του "φωτισμένη ηγεσία" δεν νομίζω να πείθει και πολλούς.

Το πρόβλημα παραμένει στις ηγεσίες, οποιασδήποτε μορφής και απόχρωσης. Το πρόβλημα είναι ότι αντί να γίνει δημοψήφισμα στους εκπαιδευτικούς από κάτω προς τα πάνω, αύριο στις 12:00 στην οδό Κορνάρου 2 και Ερμού γωνία, μια ηγεσία 11 ατόμων θα αποφασίσει για το μέλλον μας.

Δεν αντιλέγω ότι χρειάζεται οργάνωση, αλλά η οργάνωση δεν πρέπει να βασίζεται σε μια κεντρική ηγεσία, γιατί αυτή εύκολα εξαγοράζεται. Η οργάνωση πρέπει να είναι αποκεντρωμένη, και μάλιστα να υπάρχουν και συνωμοτικοί κανόνες.

Ένας συνομωτικός κανόνας είναι να μην κάνεις απεργία, αλλά να δουλεύεις και να δίνεις τον μισθό σου σε έναν άνθρωπο κλειδί που μπορεί με την απουσία του να προκαλέσει μεγαλύτερη ζημιά. Αυτό δεν το φωνάζεις, και δεν βάζεις κανένα να το διατάξει. Το μεταδίδεις συνωμοτικά από στόμα σε στόμα, και το εφαρμόζεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 04:40:37 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #296 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:34:15 μμ »
Ειναι οχι μόνο εντελως αδικη αλλα και ανήθικη σταση μια απεργια μεσα στις πανελλαδικες, ενω οι εκπαιδευτικοι ολο το χρονο....αδιαφορουν ....καραγκιοζιλικι και βολεμα...
* προσωπικη αποψη με παραμετρο την αγωνιστικη ταχα μου διαθεση των εκπ/κων ολη τη σχολικη χρονιά.

Μπορείς να εξηγήσεις πιο αναλυτικά τι ακριβώς εννοείς με τα "εντελως αδικη" και "αλλα και ανηθικη σταση" όσον αφορά την απεργία στις πανελλαδικές;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #297 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:41:50 μμ »
το γνωριζουν καλα αυτοι που την προωθουν αλλα και κυριως αυτοι που θα συμμετασχουν. Οταν ολο το χρονο δεν αντιδρουν και τωρα παιζουν  με τα παιδια μαλλον αδικο και ανηθικο εντελως. Και η κοινωνια απεναντι γιατι την προκαλεις...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:41:35 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #298 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:47:36 μμ »
Όποιος αναπληρωτής ή μόνιμος είναι στην Αθήνα και θέλει να πάμε στην ΟΛΜΕ αύριο ας μου στείλουν πμ..Υπενθυμίζω ότι η ΟΛΜΕ έχει συμβούλιο αύριο στις 12 !

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1720
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #299 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:48:52 μμ »
άδικο θα είναι το παιδί μου που ενώ θα έχει περάσει σε σχολή του χρόνου δεν θα μπορεί να σπουδάσει γιατί θα είμαι άνεργος του χρόνου. Νομίζω οτι αυτό ταιριάζει καλύτερα στην αδικία.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος pe19.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #300 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:53:40 μμ »
Ειναι οχι μόνο εντελως αδικη αλλα και ανήθικη σταση μια απεργια μεσα στις πανελλαδικες, ενω οι εκπαιδευτικοι ολο το χρονο....αδιαφορουν ....καραγκιοζιλικι και βολεμα...
* προσωπικη αποψη με παραμετρο την αγωνιστικη ταχα μου διαθεση των εκπ/κων ολη τη σχολικη χρονιά.

Ενώ είναι δίκαιο να ενημερωνόμαστε Παρασκευή για ένα νομοσχέδιο που ψηφίστηκε Κυριακή και το οποίο καταστρέφει εκατοντάδες ή χιλιάδες οικογένειες, καταστρατηγώντας κάθε έννοια δημοκρατίας αφού δε δίνεται καν η δυνατότητα να διαβάσουν οι βουλευτές τι ψηφίζουν ή η δυνατότητα να επιλέξουν ποια άρθρα θα ψηφίσουν.

Η κοινωνία είναι απέναντι σε όλους, ο ένας κοιτάει να βγάλει το μάτι του άλλου. Γι'αυτό καταντήσαμε έτσι και μας κάνουν ό,τι θέλουν. Εγώ προσωπικά αρνούμαι να διδάξω δουλοπρέπεια στους μαθητές μου.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #301 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:55:31 μμ »
Το πρόβλημα, λοιπόν, είναι ότι 3 χρόνια τώρα κανένας δεν έκανε τίποτα μαζικό σε κανέναν κλάδο ή τομέα. Αν το 2010 πάγωναν τα πάντα στη χώρα (αν φυσικά οι πρώην ψηφοφόροι του δικομματισμού και όχι μόνο, καταλαβαίναν τι θα ακολουθήσει), δε θα είχαμε φτάσει μέχρι εδώ. Βέβαια, τόσο καιρό τα διάφορα κυβερνητικά δεκανίκια - εντός κι εκτός αυτού του φόρουμ - προσπαθούν να πείσουν και το τελευταίο "πρόβατο" να μπει στο μαντρί, με την απειλή της "χρεοκοπίας, της "δραχμής" κ.ο.κ. Και το πετυχαίνουν αρκετά καλά μάλλον.
Αλλά, και την τελευταία στιγμή δεν είναι αργά. Αφού προέκυψε, έστω και τετελεσμένο, τώρα το ζήτημα, ας κλείσουν τα σχολεία επ' αόριστον. Αλλιώς, του χρόνου θα συζητάμε όχι για αύξηση ωραρίου, αλλά για ύπαρξη δημόσιας εκπαίδευσης. Ήδη συζητούν (με πρόταση του Στυλιανίδη, δημοσιεύθηκαν πρόσφατα αυτά) για άμεσες αλλαγές στην τριτοβάθμια, με ιδιωτικά παμ/μια κλπ. Ακολουθούν αργά (αφού αυτό το "ρημάδι το Σύνταγμα" τους εμποδίζει να κάνουν κάποια πράγματα άμεσα, άσχετα αν το έχουν παραβιάσει πολλές φορές τα τελευταία 3 χρόνια) αλλά σταθερά βήματα στην πολιτική που έχει καθοριστεί χρόνια τώρα, όσον αφορά την εκπαίδευση. Η "κρίση" βοηθάει να επιταχύνουν κάποιες αποφάσεις πάνω στην αναμπουμπούλα. Ας μην τους κάνουμε τόσο εύκολη τη "δουλειά" τους.*

*(στα γρανάζια της κοινωνίας μην είσαι το λάδι, αλλά η άμμος.. πάντα μου άρεσε αυτό το σύνθημα που είχα δει σε τοίχο κάποτε)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #302 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:58:02 μμ »
Αν δε βαριέται κάποιος, ας ρίξει μια ματιά στο παρακάτω σύνδεσμο. Είναι το φυλλάδιο που κυκλοφορεί το ΠΑΜΕ στα σχολεία με αφορμή τις εκλογές για το συνέδριο της ΟΛΜΕ. Ρίξτε μια ματιά ιδιαίτερα στο χωρίο με τίτλο "αξιοποίησε την πείρα σου, πάρε υπόψη" . Εκεί όποιος κάνει τον κόπο και το διαβάσει θα βρει πολλή τροφή για σκέψη και προβληματισμό. Θα καταλάβετε, επίσης, γιατί για να έχουμε πραγματικό κίνημα πρέπει πρωτίστως να καθαρίσουμε το σωματείο μας. Εγώ απεργία θα κάνω, εάν προκηρυχθεί, όπως κάνω κάθε φορά, αλλά δεν εθελοτυφλώ, κιόλας. Ξέρω ότι χρειάζονται πολύ περισσότερα από το να πάω στην Ερμού την ώρα που συνεδριάζει η ΟΛΜΕ για να πιέσω. 

http://www.edupame.gr/sites/default/files/diak_16_olme.pdf

Αυτό που λέει το κείμενο είναι ότι οι ηγεσίες της αριστεράς μας πρόδωσαν. Άρα το πρόβλημα είναι οι ηγεσίες, και η μέθοδος των αποφάσεων (μιας και για την απεργία αποφασίζουν οι 11 και όχι εμείς) και όχι η αριστερά γενικά.  Το να μας λέει το πάμε "οι ηγεσίες της αριστεράς σας πρόδωσαν" και από την άλλη να μας καλεί να συνταχθούμε κάτω από την δικιά του "φωτισμένη ηγεσία" δεν νομίζω να πείθει και πολλούς.

Το πρόβλημα παραμένει στις ηγεσίες, οποιασδήποτε μορφής και απόχρωσης. Το πρόβλημα είναι ότι αντί να γίνει δημοψήφισμα στους εκπαιδευτικούς από κάτω προς τα πάνω, αύριο στις 12:00 στην οδό Κορνάρου 2 και Ερμού γωνία, μια ηγεσία 11 ατόμων θα αποφασίσει για το μέλλον μας.

Δεν αντιλέγω ότι χρειάζεται οργάνωση, αλλά η οργάνωση δεν πρέπει να βασίζεται σε μια κεντρική ηγεσία, γιατί αυτή εύκολα εξαγοράζεται. Η οργάνωση πρέπει να είναι αποκεντρωμένη, και μάλιστα να υπάρχουν και συνωμοτικοί κανόνες.

Ένας συνομωτικός κανόνας είναι να μην κάνεις απεργία, αλλά να δουλεύεις και να δίνεις τον μισθό σου σε έναν άνθρωπο κλειδί που μπορεί με την απουσία του να προκαλέσει μεγαλύτερη ζημιά. Αυτό δεν το φωνάζεις, και δεν βάζεις κανένα να το διατάξει. Το μεταδίδεις συνωμοτικά από στόμα σε στόμα, και το εφαρμόζεις.

Συγγνώμη που θα σου το πω, αλλά η σκέψη σου είναι ένα κουβάρι. Φαίνεται, επίσης, ότι δεν έχεις ιδέα από εργατικό κίνημα, γιατί αν είχες δε θα πίστευες ότι θα βγούμε οι εκπαιδευτικοί αύριο το πρωί με ένα γιαταγάνι στους δρόμους και θα νικήσουμε. Επίσης, θα ήξερες ότι και η παραμικρή κατάκτηση των εργατών σε όλη την ιστορία του εργατικού κινήματος κατακτήθηκε με αίμα, ανυποχώρητη πάλη και αταλάντευτη καθοδήγηση. Χωρίς οργάνωση, φίλε μου, ποτέ και πουθενά δεν πέτυχαν κάτι οι εργάτες, βάλε το καλά στο μυαλό σου.
Επίσης, ποιος σου είπε ότι το ΠΑΜΕ θέλει να γίνει φωτισμένη ηγεσία; Ίσα-ίσα που παλεύει να γίνεις εσύ και ο καθένας από εμάς κυρίαρχος της μοίρας του, να οργανωθεί, να συμμετέχει και να συνδιαμορφώνει τις αποφάσεις.
Και, επίσης, όχι δεν είναι όλοι συνδικαλιστές ίδιοι ούτε οι συνδικαλιστές του ΠΑΜΕ είναι αριστερούληδες. Αν μη τι άλλο, οι συνδικαλιστές του ΠΑΜΕ είναι συνεπέστατοι σε κάθε κινητοποίηση. Αν μη τι άλλο το ΠΑΜΕ απαγορεύει στα μέλη του να διεκδικήσουν οποιαδήποτε θέση ευθύνης (διευθυντή, συμβούλου κτλ.) για ευνόητους λόγους. Αν μη τι άλλο οι συνδικαλιστές του ΠΑΜΕ εναντιώνονται στις κυβερνητικές πολιτικές και διώκονται για τις θέσεις τους, όπως η Σοφία η Ποταμιάνου που διώκεται γιατί αρνήθηκε ως μέλος του ΠΥΣΔΕ να αξιολογήσει υποψήφιους διευθυντές. Και τέλος, αν μη τι άλλο, είναι οι μόνοι που ασχολούνται να προετοιμάσουν μια απεργία, όταν οι υπόλοιποι το μόνο που κάνουν είναι να βγάζουν κορώνες.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #303 στις: Απρίλιος 29, 2013, 05:08:02 μμ »
Θέλω να θέσω και κάποιες άλλες σκέψεις, έτσι για προβληματισμό.

- Η πλειοψηφία της ΟΛΜΕ γιατί να έχει πρόβλημα να προτείνει κινητοποιήσεις πάνω στις πανελλαδικές; Ίσα- ίσα που νομίζω ότι θα το προτείνουν. Από κει και πέρα, αν πραγματικά δεν έχουν την πρόθεση να γίνει απεργία, θα βάλουν τους δικούς τους να καταψηφίσουν την πρόταση στη συνέλευση των προέδρων.
-Επίσης, η αύξηση του ωραρίου, η αξιολόγηση και πολλά άλλα ψηφίστηκαν ήδη από το Φεβρουάριο. Γιατί τότε δεν προετοιμάστηκε ο κλάδος για αντιδράσεις. Αγνοείτε ή κάνετε ότι αγνοείτε ότι η συνέλευση των προέδρων των ΕΛΜΕ καταψήφισε μέτρα παρεμπόδισης της αξιολόγησης. Εμείς οι εκπαιδευτικοί τι κάναμε από το Φεβρουάριο έως τώρα;
- Επίσης, μόλις προκηρυχθεί απεργία πάνω στις πανελλαδικές θα μας επιστρατεύσουν. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Τι έκανε η πλειοψηφία της ΟΛΜΕ για να έχει τη συμπαράσταση του γονεϊκού και του μαθητικού κινήματος, ώστε να μην τολμήσουν να το κάνουν;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #304 στις: Απρίλιος 29, 2013, 05:13:15 μμ »
Το ΠΑΜΕ έχει 2 θετικά: ξέρει να οργανώνει κινητοποιήσεις και ξέρει πως να τις περιφρουρεί. Από 'κει και πέρα, ΚΑΙ αυτοί είναι αγκυλωμένοι σε νοοτροπίες και τακτικές ξεπερασμένες σε μεγάλο βαθμό, κι αυτό επειδή είναι πρακτικά θυγατρική του κόμματος που το δημιούργησε. Ενίοτε, μάλιστα, το ΠΑΜΕ (και το ΜΑΣ στα παν/μια) λειτουργεί με τακτικές που δεν τα τιμούν (του τύπου "αποφασίζομεν και διατάζομεν" και όποιος δεν μας ακολουθεί, είναι ταξικός εχθρός κλπ κλπ... θα έλεγα "φασίζουσας νοοτροπίας", αλλά θα με παρεξηγούσαν).
Παρ' όλα τα αρνητικά του, το ΠΑΜΕ θα μπορούσε να είναι ένας πιο σοβαρός πυλώνας για κινητοποίηση με αξιώσεις, αρκεί το αφεντικό του (βλ. Περισσός) ξεκολλήσει λίγο. Ίσως τώρα με τον νέο γ.γ. αλλάξουν ορισμένα πράγματα (αν και προσωπικά αμφιβάλλω).
Στο άμεσο θέμα μας: αυτή την ώρα δεν έχει πολλή σημασία ποιος, γιατί και πως θα προκυρήξει την όποια κινητοποίηση. Αν προκυρηχθεί κάτι σοβαρό (aka απεργία διαρκείας και μέχρι τέλους), τότε έχει καλώς, κι ας βγει ο καθένας στο δρόμο με όποιον θέλει, είτε με την επίσημη ΟΛΜΕ, είτε με το ΠΑΜΕ. Και αν θέλει ειδικά το ΠΑΜΕ να πετύχει κάτι σοβαρό τη δεδομένη στιγμή, τότε πρέπει να χρησιμοποίησει - αλλά και να επηρεάσει στο βαθμό που μπορεί - τις όποιες αποφάσεις της ΟΛΜΕ.

Τώρα θυμήθηκα, όταν πήγαινα να δώσω ΑΣΕΠ (αυτός ο άγνωστος πια) και ήταν πρωί-πρωί έξω από την πόρτα κομματόσκυλά του ΠΑΜΕ να μοιράζουν φυλλάδια κατά του ΑΣΕΠ, προτρέποντάς μας να μην δώσουμε.. Άιντε άιντε....
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #305 στις: Απρίλιος 29, 2013, 05:23:41 μμ »
Αρχικά, θα ξεφύγω λιγάκι από το θέμα. Το εργατικό κίνημα έχει πολιτική έκφραση (κόμμα) και συνδικαλιστική έκφραση. Στο ΠΑΜΕ συμμετέχουν κομμουνιστές, αλλά και άνθρωποι που δεν είναι μέλη του κόμματος και άνθρωποι που δεν ψηφίζουν καν το κόμμα. Στις συσκέψεις που κάνει το ΠΑΜΕ ακούγεται, καταγράφεται και υπολογίζεται η άποψη όλων και όλοι συνδιαμορφώνουν την κοινή κατεύθυνση. Τέλος, όποιον δε συμμετέχει στο ΠΑΜΕ δεν τον θεωρούν εχθρό, αλλά εργαζόμενο. Το ότι όμως οι ψευτοαριστεροί πηγαίνουν και καταψηφίζουν μέτρα παρεμπόδισης της αξιολόγησης, δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα οι εκπαιδευτικοί να το αποκαλύψει το ΠΑΜΕ. Αυτούς τους συνδικαλιστές τι πρέπει να τους θεωρεί το ΠΑΜΕ ταξικούς φίλους; Επίσης, παντού συμμετέχει το ΠΑΜΕ και προσπαθεί να επηρεάσει καταστάσεις. Πολλές φορές κάτω από την πίεση του ΠΑΜΕ παίρνονται αποφάσεις για κινητοποιήσεις.

Τελοσπάντων, το πρόβλημα είναι ότι οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν καμιά αγωνιστική διάθεση. Κλίμα ηττοπάθειας κυριαρχεί, παραίτησης, αποχής, μοιρολατρίας και ανάθεσης ευθυνών. Και αυτό θέλει πολλή δουλεία για να αλλάξει. Εκεί είναι το πρόβλημά μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 08:32:36 μμ από Stelios »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #306 στις: Απρίλιος 29, 2013, 05:48:44 μμ »


Εγώ αν δεν έχω θέση ευθύνης στις πανελλήνιες, δεν θα απεργήσω.
Θα υιοθετήσω έναν με θέση ευθύνης, και θα του δώσω το μισθό μου για να απεργεί αυτός.
(ναι επαναλαμβάνομαι αλλά PA-style)


Eδώ βρίσκεται το κλειδί της επιτυχίας ή της αποτυχίας μίας ενδεχόμενης απεργίας εν μέσω Πανελλαδικών.
Εάν ο κλάδος θέλει να δώσει μήνυμα, θα ήταν ουσιώδες να απεργήσουν ακόμη και εκείνοι που δεν ανήκουν σε Λυκειακή Επιτροπή ή δεν είναι επιτηρητές.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #307 στις: Απρίλιος 29, 2013, 06:37:15 μμ »
λεω να αφησουμε τις απεργιες και να παμε για ...επανασταση , που θα ερθει μονη της!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162156
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.