*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 279348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #826 στις: Μάιος 08, 2013, 04:55:08 μμ »
ΑΡΑ οτι και να κανεις τον μισθο του καθηγητη,δεν επηρεαζεις ιδιαιτερα την παραπαιδεια..
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ενας μεγαλος μισθος στον γιατρο πιθανον να εξαφανιζε το φακελακι...

φιλε president για τα παραπανω λογια σου πιστευω οτι ,
μαζι με την αξιολογηση θα πετυχαιναν και τα δυο ....
Αν εννοεις οτι με σωστη αξιολογηση γιατρων-καθηγητων σταματαει το φακελακι και η παραπαιδεια,συμφωνω..
Ναι αυτο εννοω!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 05:00:48 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:30:04 »

Αποσυνδεδεμένος President_Leventis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #827 στις: Μάιος 08, 2013, 04:59:24 μμ »
ICT σχετικα μ αυτο που ειπες για την αξιολογηση,οτι δε μπορει εγω να αξιολογω εσενα ξεροντας οτι μετα θα με αξιολογησεις εσυ.Προφανως και δε θα γινετε αυτο!Γιατι ετσι οντως δεν ειναι αποτελεσματικο το συστημα.Η λυση ειναι απλη:τα ατομα που σε αξιολογουνε δεν τα αξιολογεις εσυ,αντιστροφα ατομα που αξιολογεις δε μπορουν να σε αξιολογησουν.Συνεπως κανενας δεν εχει αναγκη κανενα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3426
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #828 στις: Μάιος 08, 2013, 05:07:12 μμ »
Πρόταση: Μορφή απεργίας στις Πανελλαδικές [...]

μου πήρε την ιδέα ο συνάδελφος, άντε να δούμε θα το καταλάβει η ΟΛΜΕ ?

http://www.pde.gr/index.php?topic=28601.msg664772#msg664772

Ο καλυτερος τροπος απεργιας...αν και η επιταξη δεν μπορει να γινει τοσο ευκολα......(οτι θελουν κανουν βεβαια...αλλα θα δουμε)

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #829 στις: Μάιος 08, 2013, 06:09:39 μμ »
1. Διευθυντής εκβιάζει εκπαιδευτικό να συμμετέχει σε πρόγραμμα κάθε Κυριακή εκτός ωραρίου με το πρόσχημα της αξιολόγησης.
2. Εκπαιδευτικός μπαίνει σε αργία γιατί έχει διαφορές με πολίτη εκτός υπηρεσίας.
3. Εκπαιδευτικός με οργανική κηρύσσεται υπεράριθμος και μετατίθεται σε γειτονική πόλη ή νησί.
4. Εκπαιδευτικός συμπληρώνει ωράριο σε γυμνάσιο, γελ, επάλ, ιέκ, δημοτικό, ολοήμερο, που απέχουν χιλιόμετρα μεταξύ τους χωρίς οδοιπορικά.
5. Εκπαιδευτικός που έχει ελπίδες να μετατεθεί κοντά στο σπίτι του ξεχνά το όνειρο για 5+ χρόνια.
6. Εκπαιδευτικός που έχει ελπίδες να διοριστεί ξεχνά το όνειρο για 5+ χρόνια.

Αν δεν ανήκετε σε καμία από τις  παραπάνω κατηγορίες σκεφτείτε καλύτερα μήπως αύριο τύχει και βρεθείτε στη θέση τους.
Αν δε θέλετε να απεργήσετε τουλάχιστον αφήστε κάποιους άλλους να παλέψουν και για σας.
Όσο για τους μαθητές απλά θα σας ευχαριστήσουν γιατί θα τους δώσετε ένα μήνα ακόμη προετοιμασίας ( ή θα σας βρίσουν γιατί τους στερείτε ένα μήνα από τα μπάνια τους) και θα τους δείξετε ότι υπάρχει κι ένας άλλος δρόμος από αυτόν της υποταγής.
Η μόνη ελπίδα του έθνους είναι μήπως παλέψει η νέα γενιά γιατί στις προηγούμενες μάλλον αρέσει το σύστημα.
Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε! πολυ απλά! Εννοείται απεργία! Επισης σε κάθε γυμνάσιο και λύκειο να μπουν μαύρες σημαίες και να γράψουν σε 1 πανώ σε όλες τις καγκελόπορτες την χαοτική κατάσταση που θα φέρουν οι 2 ωρες επιπλέον στον εκπαιδευτικό μαζί και τα άλλα νομοσχέδια που ψηφίστηκαν και τα κατάπιαμε αμάσητα όπως και τις οικονομικές δυσκολίες που βιώνουν όλοι οι εκπαιδευτικοί!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 06:15:12 μμ από manosmc »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:30:04 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #830 στις: Μάιος 08, 2013, 06:12:37 μμ »
Ξεχνάτε κάτι πολύ σημαντικό: Μία απεργία για να γίνει, πρέπει να προκηρυχθεί πρώτα.
Περιμένω να δω τον σημερινό τρόπο ξεπουλήματός μας, στη συνάντηση με τον Υπουργό, την οποία δεν έπρεπε να αποδεχτεί παρεπιπτόντως η ΟΛΜΕ, αλλά και βέβαια την αποδέχτηκε αφού το παιγνίδι είναι "στημένο".
Το πιθανότερο που βλέπω, είναι το εξής :
1)Υπόσχεση για πάγο στις υποχρεωτικές μεταθέσεις, παρ όλο που το αντίστοιχο ΠΔ θα κατατεθεί, μνημονιακή δέσμευση γαρ.
2)Σύμφωνα με τα κριτήρια του ως άνω ΠΔ, θα πραγματοποιούνται υποχρεωτικές αποσπάσεις-αυτό ήταν από παλιά νομοθετημένο. Έτσι "κοροϊδεύουμε" τους εκπιαδευτικούς που είναι κότες και την τρόικα εξωτερικού που είναι κουτόφραγκοι!
3)Υποσχέσεις από πλευράς Υπουργείου για κίνητρα περί υποχρεωτικής απόσπασης, μείωσης ποσοστού 75% και άλλα ευτράπελα, που οι εκπρόσωποι μας, θα σπεύσουν να μας επιδείξουν ως γυαλιστερά καθρεπτάκια.
Το σημερινό "έργο" στο Υπουργείο θα είναι πολύ ωραίο!
Κλασσική σαπουνόπερα Φώσκολου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 06:16:52 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #831 στις: Μάιος 08, 2013, 07:25:41 μμ »
Μπράβο ρε Σρόιτερ...παπαγάλος,αδαής και λασπολόγος... >:(
Συγχωρήστε μου το ύφος αλλά όσες/όσοι ακούσατε το σχόλιό του πριν από λίγο στο δελτίο του alpha,πιθανότατα θα βρίσκετε επιεικείς τους χαρακτηρισμούς μου.

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #832 στις: Μάιος 08, 2013, 07:28:18 μμ »
Μπράβο ρε Σρόιτερ...παπαγάλος,αδαής και λασπολόγος... >:(
Συγχωρήστε μου το ύφος αλλά όσες/όσοι ακούσατε το σχόλιό του πριν από λίγο στο δελτίο του alpha,πιθανότατα θα βρίσκετε επιεικείς τους χαρακτηρισμούς μου.
πες μας τι ειπε.

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #833 στις: Μάιος 08, 2013, 07:35:30 μμ »
"Μιλάμε, κυρίες και κύριοι, για δύο ώρες την εβδομάδα, όχι για δύο ώρες την ημέρα" Και συνέχισε: "Κανένας, όποιος κι αν είναι αυτός, δεν έχει το δικαίωμα να παίζει με το άγχος των παιδιών που δίνουν εξετάσεις και διακυβεύεται το μέλλον τους". Κοινώς, άλλη μια φορά η καραμέλα της τεμπελιάς των εκπ/κών.Αλλά από δημοσιο-κάφρους τύπου Σρόιτερ δεν περίμενα κάτι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #834 στις: Μάιος 08, 2013, 07:37:25 μμ »
παραθέτω ένα κομμάτι απο τα διηγήματα του Τσέχοφ που περιγράφει με γλαφυρό νομίζω  τρόπο την κατάσταση

Tις προάλλες φώναξα στο γραφείο μου τη δεσποινίδα Ιουλία, τη δασκάλα των παιδιών. Έπρεπε να της δώσω το μισθό της.
- Κάθισε να κάνουμε το λογαριασμό, της είπα. Θα 'χεις ανάγκη από χρήματα και συ ντρέπεσαι να ανοίξεις το στόμα σου... Λοιπόν...
Συμφωνήσαμε για τριάντα ρούβλια* το μήνα...
- Για σαράντα.
- Όχι, για τριάντα, το έχω σημειώσει. Εγώ πάντοτε τριάντα ρούβλια δίνω στις δασκάλες... Λοιπόν, έχεις δύο μήνες εδώ...
- Δύο μήνες και πέντε μέρες...
- Δύο μήνες ακριβώς... Το 'χω σημειώσει... Λοιπόν, έχουμε εξήντα ρούβλια. Πρέπει να βγάλουμε εννιά Κυριακές... δε δουλεύετε τις Κυριακές.
Πηγαίνετε περίπατο μετα παιδιά. Έπειτα έχουμε τρεις γιορτές...
Η Ιουλία έγινε κατακόκκινη και άρχισε να τσαλακώνει νευρικά την άκρη του φουστανιού της, μα δεν είπε λέξη.
- Τρεις γιορτές... μας κάνουν δώδεκα ρούβλια το μήνα... Ο Κόλιας ήταν άρρωστος τέσσερις μέρες και δεν του έκανες μάθημα... Μονάχα με τη Βαρβάρα ασχολήθηκες... Τρεις μέρες είχες πονόδοντο και η γυναίκα μου σου είπε να αναπαυτείς μετά το φαγητό... Δώδεκα και εφτά δεκαεννιά. Αφαιρούμε, μας μένουν... Χμ! σαράντα ένα ρούβλια... Σωστά;
Το αριστερό μάτι της Ιουλίας έγινε κατακκόκινο και νότισε. Άρχισε να τρέμει το σαγόνι της. Την έπιασε ένας νευρικός βήχας, έβαλε το μαντίλι στη μύτη της, μα δεν έβγαλε άχνα.
- Την παραμονή της πρωτοχρονιάς έσπασες ένα φλιτζάνι του τσαγιού με το πιατάκι του... Βγάζουμε δύο ρούβλια... Το φλιτζάνι κάνει ακριβότερα γιατί είναι οικογενειακό κειμήλιο, μα δεν πειράζει... Τόσο το χειρότερο! Προχωρούμε! Μια μέρα δεν πρόσεξες τον Κόλια, ανέβηκε ο μικρός στο δέντρο και έσκισε το σακάκι του... Βγάζουμε άλλα δέκα ρούβλια... Άλλη μια μέρα που δεν πρόσεχες, έκλεψε μια καμαριέρα τα μποτάκια της Βαρβάρας. Πρέπει να 'χεις τα μάτια σου τέσσερα, γι' αυτό σε πληρώνουμε... Λοιπόν, βγάζουμε άλλα πέντε ρούβλια. Στις δέκα του Γενάρη σε δάνεισα δέκα ρούβλια...
- Όχι, δεν έγινε τέτοιο πράμα. μουρμούρισε η Ιουλία.
- Το 'χω σημειώσει!
- Καλά...
- Βγάζουμε είκοσι επτά ρούβλια, μας μένουν δεκατέσσερα.
Τα μάτια της Ιουλίας γέμισαν δάκρυα. Κόμποι ιδρώτα γυάλιζαν πάνω στη μύτη της. Κακόμοιρο κορίτσι!
- Μα εγώ μια φορά μονάχα δανείστηκα χρήματα. Μονάχα τρία ρούβλια, από την κυρία, μουρμούρισε η Ιουλία και η φωνή της έτρεμε...
Αυτά είναι όλα όλα που δανείστηκα.
- Μπα; Και γω δεν τα είχα σημειώσει αυτά. Λοιπόν, δεκατέσσερα έξω τρία, μας μένουν έντεκα. Πάρε τα χρήματά σου, αγαπητή μου!
Τρία... τρία, τρία... ένα και ένα... Πάρ' τα...
Και της έδωσα έντεκα ρούβλια. Τα πήρε με τρεμουλιαστά δάχτυλα και τα έβαλε στην τσέπη της.
- Ευχαριστώ, ψιθύρισε.
Πετάχτηκα ορθός και άρχισα να βηματίζω πέρα δώθε στο γραφείο. Με έπιασαν τα δαιμόνια μου.
- Και γιατί με ευχαριστείς;
- Για τα χρήματα.
- Μα, διάολε, εγώ σε έκλεψα, σε λήστεψα! Και μου λες κι ευχαριστώ;
- Οι άλλοι δε μου 'διναν τίποτα!...
- Δε σου 'διναν τίποτα. Φυσικά! Σου έκανα μια φάρσα για να σου γίνει σκληρό μάθημα. Πάρε τα ογδόντα σου ρούβλια! Τα είχα έτοιμα στο φάκελο! Μα γιατί δε φωνάζεις για το δίκιο σου; Γιατί στέκεσαι έτσι σαν χαζή; Μπορείς να ζήσεις σ' αυτό τον κόσμο αν δεν πατήσεις λίγο πόδι, αν δε δείξεις τα δόντια σου; Γιατί είσαι άβουλη;
Μουρμούρισε μερικά ευχαριστώ και βγήκε.

* Ά. Τσέχωφ, Διηγήματα

(μόνο που στην πραγματικότητα, δεν πρόκειται για φάρσα...)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #835 στις: Μάιος 08, 2013, 07:40:21 μμ »
"Μιλάμε, κυρίες και κύριοι, για δύο ώρες την εβδομάδα, όχι για δύο ώρες την ημέρα" Και συνέχισε: "Κανένας, όποιος κι αν είναι αυτός, δεν έχει το δικαίωμα να παίζει με το άγχος των παιδιών που δίνουν εξετάσεις και διακυβεύεται το μέλλον τους". Κοινώς, άλλη μια φορά η καραμέλα της τεμπελιάς των εκπ/κών.Αλλά από δημοσιο-κάφρους τύπου Σρόιτερ δεν περίμενα κάτι καλύτερο.
Και ολως τυχαιως πριν ειχε θεμα για τους ηρωες στρατιωτικους που πλεον τα βγαζουν δυσκολα περα και παρολα αυτα ειναι αξιοπρεπεις στη δουλεια τους για να ρθει μετα  η συγκριση με τους τεμπεληδες καθηγητες που παιζουν με τα νευρα των παιδιων για δυο ωρες την εβδομαδα!!!
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #836 στις: Μάιος 08, 2013, 07:44:31 μμ »
Σε λίγο θα ξεκινήσει και ο εμετός των άλλων καναλιών (ειδικά μέγκα), οι πρετεντεροκαψήδες αναμένεται να δώσουν ρεσιτάλ πάλι.

Απορώ πως μπορείτε και τους ακούτε πια.. δε μας φτάνει η συγκυβέρνηση με όσα κάνει, να έχεις και τους ρουφιάνους τους να σε αποτελειώσουν ψυχολογικά; Δεν αξίζει...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #837 στις: Μάιος 08, 2013, 07:50:33 μμ »
Τώρα το πρόσεξα και αντιγράφω το απόσπασμα του άρθρου:

Παράθεση
Οι συνδικαλιστές συναντιούνται με τον υπουργό Παιδείας μετά από πρόσκληση που τους απηύθυνε την περασμένη εβδομάδα για να τους ενημερώσει για το θέμα της αύξησης των ωρών διδασκαλίας τους. Όπως έλεγαν από το πρωί ανώτατα στελέχη του υπουργείου Παιδείας πρόκειται για μια συνάντηση ενημέρωσης και όχι διαπραγμάτευσης με τους συνδικαλιστές των καθηγητών.

( Πηγή: http://www.zougla.gr/greece/article/se-ekseliksi-i-sinantisi-arvanitopoulou--olme )

Για όσους ελπίζουν σε αλλαγές..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #838 στις: Μάιος 08, 2013, 07:51:38 μμ »
Εγω εχω παψει πλεον να ασχολουμαι. Πριν λιγες μερες εγραψα ενα σχολιο σε καποιο αρθρο νομιζω στο βημα και το τι σχολια για τους τεμπεληδες καθηγητες ακουσα δεν περιγραφεται. Στο τελος αγανακτησα και είπα οτι στους νεοέλληνες με την καφριλα που τους εχει τρόπος ζωής δεν αξίζει κανένα δημόσιο αγαθό και σίγουρα η δημόσια δωρεάν παιδεία που τόσο απαξιώνουν ( θυμήθηκε την απαξίωση της ΠΔΣ απο γονείς και μαθητές παρολο που δίδασκαν οι ίδιοι οι καθηγητες που πλήρωναν στο φροντιστηριο)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 07:57:49 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #839 στις: Μάιος 08, 2013, 07:52:55 μμ »
Συνάδελφοι,χρόνια πολλά!Χριστός Ανέστη!
Τους κάφρους δημοσιογράφους, τους άκουγα και σήμερα το πρωί,είναι το λιγότερο γελοίοι!
Απεργία διαρκείας,χθες!
Δεν υπάρχει,κατά τη γνώμη μου,καμία άλλη λύση!
Τον Σεπτέμβρη οι περισσότεροι από μας(αναπληρωτές) θα είμαστε άνεργοι,δεν θα παλέψουμε για τη ζωή μας?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161210
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.