*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 281046 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #910 στις: Μάιος 08, 2013, 10:20:39 μμ »
@perastikos_kav,

Ορθή η τελευταία τοποθέτησή σου. Στόχευσες στο κέντρο.

Αναφορικά με την απεργία στις πανελλήνιες, τα πράγματα είναι απλά: Τώρα με την απειλή της απεργίας, αλλά και με τη υλοποίησή της  θα μας ακούσει η κοινωνία. Στην αρχή θα είναι απέναντι, αλλά αν αναφερθούμε στα σωστά θέματα, κάτι θα ακούσει... Για το θέμα της απαξίωσης δεν πρέπει να φοβόμαστε γιατί απλά δεν πάει πιο κάτω...
Η κοινωνία θα έχει την βούληση να μας ακούσει του χρόνου τέτοιο καιρό πάλι. Ελπίζω τώρα να  έχουμε να της πούμε κάτι παραπάνω πέραν της αύξησης του ωραρίου...
Αν όχι, να προετοιμαστούμε για του χρόνου. 'Η καλύτερα να προετοιμαστείτε, γιατί εγώ είμαι αναπληρωτής...


Φίλε Πάνο θα σου πω κατι. Η νοοτροπία μόνο οι μόνιμοι ειμαστε και χεστους τους άλλους υπηρχε και υπάρχει αλλά όχι σε τοσο μεγάλο βαθμό. Οι παλιοί οι οποίοι το πιο μακρινό ταξίδι που έκαναν μεχρι να διοριστούν ήταν από τη μύτη μέχρι το στόμα τους ( δεν κανει να πω αλλα σημεια του σωματος ) ηταν όντως παρτακηδες.  Πλέον υπάρχουν πολλοί νέοι στους συλλόγους οι οποίοι έχουν περάσει επι χρόνια απο τη θεση του ωρομισθιου ή του αναπληρωτή. Θέλω να πιστεύω ότι δεν ξεχναμε το παρελθόν μας και ότι μαζι θα αγωνιστούμε για όλους μας. πλέον όντως δεν περισσευει κανενας μας.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:54:14 »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #911 στις: Μάιος 08, 2013, 10:21:48 μμ »
@President_Leventis

Μήπως η μαζική είσοδος στο 1ο έτος των Πανεπιστημίων είναι μια λύση; Και από κει και πέρα ένα καλό ξεσκαρτάρισμα;
Μήπως να είχαμε και ιδιωτικά Πανεπιστήμια (της προκοπής) με δωρεάν υποτροφίες για κάποιους που αριστεύουν
Διότι το να αγωνίζομαι για δωρεάν παιδεία στο Λύκειο αλλά έμμεσα να ενισχύω ένα ιδιωτικό αλισβερίσι ΜΟΝο για την εισαγωγή σε ένα Πανεπιστήμιο δε νομίζω να υπάρχει σε κανένα κράτος της υφηλίου.
Μήπως να πούμε ότι οι μισές (μπορεί λιγότερες ή μπορεί και περισσότερες) σχολές των Πανεπιστημίων δεν προσφέρουν επαγγελματική αποκατάσταση αλλά όποιος τις επιλέγει το κάνει απλά για να αποκτήσει μια μόρφωση επιπέδου Πανεπιστημίου και έτσι ο καθένας να αναλαμβάνει τα ρίσκα του; Λέω εγώ τώρα...
Γιατί αυτό που δεν μας είπε καμία Κυβέρνηση εδώ και 30 χρόνια είναι ότι είχαμε μια υπερπληθώρα πτυχιούχων για τους οποίους για κάθε μια θέση εργασίας θα υπάρχουν χιλιάδες αιτήσεις ανέργων. Με αποτέλεσμα οι μισθοί να είναι αυτοί που είναι.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #912 στις: Μάιος 08, 2013, 10:24:58 μμ »
@ICT,

να πούμε στην κοινωνία τι τραβάει ένας νέος εκπαιδευτικός να διοριστεί, σε ποιο άθλιο πλαίσιο καλείται να λειτουργήσει, πως αμοίβεται στις εσχατιές της Ελλάδας χωρίς καμία υποστήριξη και πως εν' τέλει για όλα αυτά θα εισπράξουν τα παιδιά αυτής της κοινωνίας το ανάλογο αντίτημο...

@President_Leventis,

επιχειρηματολογείς σαν φροντιστής. Το έκανα και εγώ ένα διάστημα. Άλλαξα γνώμη αφού μπήκα για λίγο στο δημόσιο σχολέιο και είδα από κοντά όλες τις στρεβλώσεις και τα αδιέξοδα...

Αποσυνδεδεμένος efsman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #913 στις: Μάιος 08, 2013, 10:26:21 μμ »
@nero

ΚΚΕ και ΠΑΜΕ δεν υπήρξα ποτέ (το έχω ξαναπεί μην το αναλύω απλά δεν συμφωνώ μαζί τους) αλλά οι άνθρωποι στις απεργίες είναι μετρ, πως να το κάνουμε από κινητοποιήσεις ξέρουν.
Οτι προβάλανε ενστάσεις εξαρχής έπρεπε να μας υποψιάσει όλους τους έξω απο το χορό πολλά τραγούδια ξέρω...
Είπα η τράπουλα είναι σημαδεμένη...

ΥΓ. 15 μέρες πριν ανακοίνωση για απεργία είναι σα να πάω να κλέψω τράπεζα και να πάρω 2 ώρες πριν τηλέφωνο το 100 να τους ενημερώσω. ρε πλάκα κάνουμε τώρα είμαστε και μορφωμένοι άνθρωποι; έλεος!!! Σε απεργία εργαζομένων στην αποκομιδή των απορριμάτων θα συμμετάσχω σε τέτοιες στημένες απεργίες των καθηγητών....
Συμφωνώ απόλυτα! Δεν υπάρχει χρόνος ούτε εμείς οι ίδιοι να πειστούμε! Ποσο μάλλον οι υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες οι οποίες μας βλέπουν περισσότερο ως τσέλιγκες σε μαντριά (με τα παιδιά τους μέσα) παρά σαν εκπαιδευτικούς!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:54:14 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #914 στις: Μάιος 08, 2013, 10:30:02 μμ »
Πλέον υπάρχουν πολλοί νέοι στους συλλόγους οι οποίοι έχουν περάσει επι χρόνια απο τη θεση του ωρομισθιου ή του αναπληρωτή. Θέλω να πιστεύω ότι δεν ξεχναμε το παρελθόν μας και ότι μαζι θα αγωνιστούμε για όλους μας. πλέον όντως δεν περισσευει κανενας μας.

Ναι είμαστε πολλοί οι νέοι...  ::)
Στο Forum, όμως, έχουμε παλιώσει... :D

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #915 στις: Μάιος 08, 2013, 10:30:23 μμ »
miltos74, με παρεξένεψε ευχάριστα η τοποθέτησή σου και σε τιμά. Συνήθως δε βλέπω τέτοια αντιμετώπιση από τους μόνιμους στα σχολεία που έχω γυρίσει ούτε από την ολμε, φυσικά...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #916 στις: Μάιος 08, 2013, 10:30:54 μμ »
Δεν ειναι ευκολο να σπουδασουν ολοι. Τόσα χρόνια αυτο είχε επιχειρηθει. Εξετασεις πρέπει να υπάρχουν.

Γυρω απο το υπαρχον σύστημα εισαγωγής έχει στηθεί ένα αλλο συστημα παραλληλης παιδειας (όχι παραπαιδειας) το οποιο νομιμα ή μη συντηρει χιλιαδες εργαζομενους...

δεν ειναι ευκολο να μπει χερι σε αυτό. Θελει ριζικες και μακροχρόνιες αλλαγες.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #917 στις: Μάιος 08, 2013, 10:32:01 μμ »


Συμβιβαστική πρόταση κατέθεσε στην ΟΛΜΕ το υπουργείο Παιδείας, ώστε να αποφευχθούν απεργιακές κινητοποιήσεις τις ημέρες των Πανελλαδικών.

Ο υπουργός Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλος είχε συνάντηση με τους συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ, το απόγευμα της Τετάρτης.

Ο υπουργός Παιδείας πρότεινε οι εκπαιδευτικοί να συμπληρώνουν το επιπλέον δίωρο διδασκαλίας, έχοντας τρεις επιλογές σχολείων εντός της περιφέρειας, που διδάσκουν. Δηλαδή θα διαλέγουν σχολεία και δεν θα μετακινούνται σε πολύ μακρινές περιοχές.

Αν κάποιος όμως δεν προχωρά σε αυτές τις επιλογές, αυτομάτως θα μπορεί να μετατεθεί, όπου επιλέξει το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #918 στις: Μάιος 08, 2013, 10:32:12 μμ »
Οι πιστώσεις από ΕΣΠΑ δεν αφορούν τον αναπληρωτή γενικής παιδείας στην β/θμια.

Είναι κυρίως : 
1) ειδική αγωγή (α/θμια και β/θμια αφορά ειδικότητες όπως ΠΕ60-ΠΕ70-ΠΕ02-ΠΕ03-ΠΕ04, επίσης ΕΒΠ καθώς Ψυχολόγους ίσως και Κοιν. Λειτουργούς)
2) Γενική μόνο στην πρωτοβάθμια για τα σχολεία διευρυμένου ωραρίου
3) Την ενισχυτική στην Β/θμια

γενικά όταν ακούτε ΕΣΠΑ αυτό αφορά "καινοτομίες"  όχι το γενικό σχολείο

Το ότι τα προσθέτουν όλα μαζί δείχνει και το πόσο γκαγκά μας περνάνε ή απλώς δεν το λένε σε εμάς αλλά στην κοινωνία

Εδώ σήμερα έλεγαν όλα τα κανάλια ότι ήμαστε κάτω από τον μέσο όρο σύμφωνα με την έκθεση του ΟΑΣΑ και δεν υπήρχε κάποιος να τους πει μια κουβέντα

για όσους δεν κατάλαβαν τα παραπάνω, λίαν συντόμως θα προσθέσω μια ακόμα ξένη γλώσσα στο ρεπερτόριο μου, μου την μαθαίνει μια προβατίνα που ξέφυγε από την σούβλα για να μας δίνει άλοθι το πόσο ζωόφιλοι ήμαστε οικογενειακός, οπότε θα τα μεταφράσω....

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #919 στις: Μάιος 08, 2013, 10:34:38 μμ »
@panos2

Ελπίζω και εσύ και όλοι να έχετε καταλάβει ότι παίζω το συνηγορο του Διαβόλου. Λοιπόν έστω ότι εγώ και εσύ καταλαβαίνουμε αυτό που λες. Ομως επέτρεψε μου να σου πω και τον αντίλογο.
Γιατί η χώρα να έχει 160.000 εκπαιδευτικούς και κάθε χρόνο να βγαίνουν άλλοι 30-40-50.000 εν δυνάμει εκπαιδευτικοί; Δηλαδή θα πρέπει η χώρα να μεριμνήσει για όλους και αν μεριμνήσει για όλους θα πρέπει να τους δίνει και 2000 μισθό και να μην πηγαίνουν και 2 μέτρα από το σπίτι τους;
Η κοινωνία έχει αλλάξει (την βρίζω σε πολλά κυρίως στο οτι γουστάρει την αναξιοκρατία, έχει εισχωρήσει στο DNA της) όμως έχει και σε κάποια πράγματα δίκαιο.
Π.χ. σου λέει μέχρι τώρα ανεχόμουνα αυτό που γινόταν τώρα δεν αντέχω.
Π.χ. δεν αντέχω ΕΣΥ και φακελάκια, δεν αντέχω Δημ. Παιδεία και ιδιαίτερα και φροντιστήρια δεν αντέχω φόρους και συνάμα να τα ξαναπληρώνω ιδωτικά όλα.
Εχουμε ως κλάδος κάποια απάντηση; ΝΑΙ ή ΟΧΙ. Διότι αν επενδύσουμε στην συμπάθεια του κοινού και μόνο, δεν ξέρω τι θα κερδίσουμε.
Αιρετικά αυτά που λέω δεν λέω αλλά προτιμώ να πηγαίνω κόντρα εδώ μέσα που είμαστε πλειοψηφία εκπαιδευτικών παρά να τρώω τα μούτρα μου όταν πάω να μιλήσω αλλού και είμαι μεοψηφία στην κοινωνία...Ακούω λοιπόν.

ΥΓ. Ή για να κάνω πιο απλά την ερώτηση. Ολοι έχουμε σχέση με την εφορία και τους εφοριακούς...πόσοι από εμάς έχουν ακούσει τα επιχειρήματα των εφοριακών στις απεργίες τους; Γιατί τώρα η κοινωνία να ακούσει αντίστοιχα εμάς; Και αν μας ακούσει πως θα αλλάξουμε κάποια στερεότυπα (μπορεί σωστά μπορεί και λάθος) τα οποία έχουν σχηματιστεί;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 10:39:29 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #920 στις: Μάιος 08, 2013, 10:39:22 μμ »
Πλέον υπάρχουν πολλοί νέοι στους συλλόγους οι οποίοι έχουν περάσει επι χρόνια απο τη θεση του ωρομισθιου ή του αναπληρωτή. Θέλω να πιστεύω ότι δεν ξεχναμε το παρελθόν μας και ότι μαζι θα αγωνιστούμε για όλους μας. πλέον όντως δεν περισσευει κανενας μας.

Ναι είμαστε πολλοί οι νέοι...  ::)
Στο Forum, όμως, έχουμε παλιώσει... :D

νεοι ηλικιακα ελαχιστοι ειδικα στη Βθμια...
νεοδιοριστοι που παλιωσαμε ως ωρομισθιοι ή αναπληρωτες παρα πολλοι... ;)

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #921 στις: Μάιος 08, 2013, 10:44:30 μμ »
Kinegiros, με πρόλαβες! Μα για πόσο πρόβατα μας περνάνε αθροίζοντας τους 2000 αναπληρωτές πλήρους ωραρίου (ψηφισμένο ήδη από Φεβρουάριο στο μεσοπρόθεσμο) με τους αναπληρωτές-ωρομίσθιους εσπα ειδικής αγωγής, ενισχυτικής κλπ;
Αυτή η διεύρυνση β΄ανάθεσης που από καιρό ακούγεται και ειπώθηκε και από τον υπουργό σήμερα σε τι μεταφράζεται; μήπως μετά την ιστορία οι φιλόλογοι θα χάσουν και τη νεοελληνική λογοτεχνία; μήπως και την αρχαία λογοτεχνία από μετάφραση (ομηρικά έπη κλπ); Οι άλλες ειδικότητες;
Την άποψή μου την έχω γράψει πολλές σελίδες πίσω και δε θα την επαναλάβω: είμαι υπέρ της απεργίας γιατί δεν πάει άλλο... και σίγουρα δεν εννοώ μόνο την αύξηση ωραρίου...
Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι: όταν λέμε να απεργήσουμε για 1-2 μέρες, δεν απεργούμε μαζικά γιατί είναι αναποτελεσματικό... όταν λέμε να κάνουμε απεργία διαρκείας ή και σε πανελλήνιες βάζουμε μπροστά τον κοινωνικό αντίκτυπο... όταν λέμε να διαμαρτυρηθούμε πριν ψηφιστούν όσα ακούμε ότι έρχονται, είναι νωρίς και άκαιρο, ενώ όταν ψηφίζονται πια είναι αργά...
ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΜΕ;;;
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #922 στις: Μάιος 08, 2013, 10:44:45 μμ »
Από τη στιγμή που όλες οι παρατάξεις δεν κατέβηκαν με κοινή πρόταση για απεργία στις πανελλαδικές, το παιχνίδι φαίνεται να είναι χαμένο. Πάντως, μου τόνωσε το ηθικό ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ. Σε περίπτωση απεργίας στις εξετάσεις, θα πάω με το χακί στο σχολείο και με ψηλά το κεφάλι...

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #923 στις: Μάιος 08, 2013, 10:47:42 μμ »
θα επρεπε να ειχαμε ξεσηκωθει εδω και αρκετο καιρο tonik μου αλλα φαινεται ο ψεκασμος εχει καλα αποτελεσματα!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162258
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.