*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14  (Αναγνώστηκε 112587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 17, 2013, 05:12:36 μμ »
φιλόξενο τόπικ των φιλολόγων , με τα τωρινά δεδομένα οι εκτός ΕΣΠΑ αναπληρωτές , δεν προβλέπεται στην δευτεροβάθμια να υπερβούν τους 500 ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ έχοντας βγάλει την ειδική. ( και το τράβηξα και λίγο).
Για την ειδική υπάρχει εκτίμηση ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:41 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 17, 2013, 07:42:01 μμ »
Θα υπάρχουν αναπληρωτές ΠΛΗΡΟΥΣ ΩΡΑΡΙΟΥ; Πόσα θα πληρώνονται; Γνωρίζετε;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 17, 2013, 09:04:09 μμ »
Λοιπόν συνάδελφοι ,χωρίς να θέλω να φανώ αισιόδοξη αλλά και με τίποτα απαισιόδοξη, θα σας πω τη γνώμη μου ! όντως τα κενά είναι πάνω από 3000 ! Συμφωνώ με το smet απολύτως αλλά εγώ κάνω και άλλες σκέψεις .Πρώτα από όλα δεν ξέρω αν ο συνάδελφος υπολόγισε ότι πολλοί φιλόλογοι είχαν 21 ώρες και θα πήγαιναν 19 -τώρα θα πάνε πάλι στις 21 (άρα δεν αλλάζει τίποτα ).Επιπλέον οι φιλόλογοι θα αναγκαστούν να μαζέψουν όλες τις ώρες στους ενώ οι ξενόγλωσσοι ,οι οποίοι θα έχουν τρομακτικό θέμα του χρόνου για να συμπληρώσουν ωράριο θα αναγκαστούν να πάνε και σε δύο ή τρία σχολεία για να το συμπληρώσουν το ωράριο τους ,πράγμα που δεν έκαναν μέχρι τώρα .Οι πιστώσεις θεωρώ ότι θα αυξηθούν ! Δεν θα μείνουν με τίποτα 2000! Θα αυξηθούν στις 5000 ! Εικάζω( και κάτι ψιλοακούω ) ότι 1000 φιλόλογοι ΑΚΩ -ΑΜΩ θα δουλέψουν ! Και κάτι άλλο .Υπεραριθμίες ανέκαθεν υπήρχαν ...αλλά μη ξεχνάτε και τις συντάξεις που έρχονται ...οι οποίες είναι πάρα πολλές  ;)

Αποσυνδεδεμένος evbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 17, 2013, 09:05:05 μμ »
Παιδιά αναπληρωτές στα αστικά κέντρα σύμφωνα με την πληροφόρηση μου δεν θα υπάρχουν. Εκτός από το πλεόνασμα λόγω ωραρίου θα γίνουν συμπτήξεις τμημάτων και συγχωνεύσεις. Δεν μπορώ να μιλήσω μετά βεβαιότητας για την επαρχία και κυρίως τις περιοχές που δε θέλει να πάει κανείς (νησιά). Σήμερα μίλησα με μόνιμους που μένουν χωρίς ώρες λόγω του ωραρίου. Ήταν πολύ προβληματισμένοι. Όλοι μου έλεγαν το ίδιο.. "Δεν υπάρχουν κενά σε σχολεία για να πάμε".  Γνωρίζω ότι δεν λέω ευχάριστα νέα. Καμμιά πληροφορία (από ανθρώπους που είναι στα πράγματα) όμως δεν μου επιτρέπει να περιμένω αναπλήρωση του χρόνου από τη στιγμή μάλιστα που δεν το κουνάω από το τόπο μου.
Οι συνταξιοδοτήσεις δεν είναι όσες λέγεται ότι θα είναι. Στο σχολείο μου υπάρχουν 4 φιλόλογοι με 31 χρόνια προυπηρεσίας. Έχουν δικαίωμα συνταξιοδότησης αλλά δεν πρόκειται να υποβάλλουν αίτηση συνταξιοδότησης. Δεν καταλαβαίνω τη λογική τους αλλά θεωρούν ότι οι συντάξεις θα μειωθούν κι άλλο και δεν τους συμφέρει να φύγουν. Το εφάπαξ φαίνεται το θεωρούν χαμένο έτσι κι αλλιώς. Μακάρι να έρθουν τα πράγματα διαφορετικά. Βλέποντας όμως την κατάσταση ρεαλιστικά, αυτή την εικόνα έχω. Καλό σας βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:41 »

Αποσυνδεδεμένος evbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 17, 2013, 09:11:08 μμ »
dina94 η πληροφόρηση σου από πού είναι; Εμένα από τις δευτεροβάθμιες και τα σχολεία της Α και Γ Αθήνας. Πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο διαφορετικές;

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 17, 2013, 09:12:56 μμ »
Ας περιμένουμε να δούμε ! Εγώ πάντως έχω πληροφορίες ότι θα πάρουν φιλολόγους ...μπορεί όντως στην Αθήνα για παράδειγμα να υπάρξει ένας συνωστισμός αλλά τα κενά είναι τόσα που είπα και εγώ και ο smet !

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 17, 2013, 09:17:13 μμ »
Παιδιά, είναι πολύ σημαντικό να μάθουμε πόσο θα πληρώνονται οι αναπληρωτές, έτσι ώστε να δούμε αν αξίζει να δηλώσουμε και λίγο πιο μακριά από τον τόπο κατοικίας μας. Αν είναι όπως φέτος με το εσπα, 300-400 ευρώ, πολλοί από εμάς θα προτιμήσουμε το σπίτι μας και να ψάξουμε κάτι άλλο παρά να πληρώνουμε, για να δουλέψουμε.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 17, 2013, 09:23:31 μμ »
Φωτεινή μην αγχώνεσαι. Οι ΑΚΩ θα πληρώνονται κανονικά , ούτε να το σκέπτεσαι για κάτι άλλο. Ντίνα καλή μου ΜΑΚΑΡΙ να γίνουν όπως τα λες. Θα είναι καλό για άπαντες γιατί θα σημαίναι ανεβασμένους αριθμούς αναπληρωτών γενικά. Αυτή την στιγμή όμως δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου με τίποτα. Δεν ξέρεις όμως πόσο θέλω να αλλάξουν τα πράγματα και να επιβεβαιωθείς! Χαιρετώ.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 18, 2013, 03:06:19 μμ »
εχουν  συγχωνευτει και  οι περιοχες  ......απο παντου δραμα η κατασταση   πχ α  πελλας β πελλας γ πελλας δ πελλας ολα εγιναν α πελλας

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 19, 2013, 11:22:57 μμ »
Συνάδελφοι, με τους αναπληρωτές τα πράγματα θα είναι δύσκολα του χρόνου. Οι αλλαγές που έχουν γίνει (συγχώνευση περιοχών, αύξηση ωραρίου και β αναθέσεις) θα καλύψουν πάρα πολλά κενά. Προσωπική εκτίμηση ότι τα κενά θα είναι λίγα και το υπουργείο θα στραφεί κυρίως στην ενισχυτική, για να μειώσει τους δείκτες της ανεργίας. Πρέπει να οργανωθείτε μαχητικά, εντός κυρίως αλλα και εκτός ΟΛΜΕ, να διεκδικήσετε μια αξιοπρεπή εργασία. 12.000 περίπου που ήταν οι αναπληρωτές φέτος έχουν πολύ δυνατή φωνή, αν είναι ενωμένοι...
 
καλό κουράγιο για του χρόνου  :-\ !

Αποσυνδεδεμένος stelitsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 20, 2013, 12:17:47 πμ »
Συνάδελφοι,σχετικά με το θέμα των πληρωμών,είμαι ΑΜΩ (ΖΕΠ) πληρώνομαι μέσω ΕΣΠΑ και το ποσό είναι γύρω στα 730 ευρώ.Φυσικά τα χρήματα είναι ελάχιστα για κάποιον που δε βρίσκεται κοντά στο σπίτι του(προσωπικά είμαι στην περιοχή μου),αλλά δεν είναι 300-400.Βέβαια έχω το σύνολο των ωρών(15),λιγότερες ώρες=λιγότερα χρήματα.Σίγουρα τα πράγματα του χρόνου θα είναι πολύ χειρότερα,ειδικά για όσους δε βάλουν το κουτάκι.Ας ελπίσουμε στις συνταξιοδοτήσεις!!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 20, 2013, 12:36:21 πμ »
Εγω αυτο που καταλαβαινω απο αυτα που γραφετε ειναι..ο Θεος να βαλει το χερι του.. Γιατι δεν πιστευω πλεον να νομιζετε στ'αληθεια οτι "θα κινητοποιηθουμε", "θα διεκδικησουμε", "θα δικαιωθουμε" κι αλλα τετοια γραφικα................

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 20, 2013, 10:20:34 πμ »
Αν θεωρείς γραφική την πραγματικότητα και πιστεύεις πως το καλύτερο είναι να ελπίζεις στη μεταφυσική, δικαίωμά σου...

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Φιλόλογοι 2013-14
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 20, 2013, 10:30:32 πμ »
Αν θεωρείς γραφική την πραγματικότητα και πιστεύεις πως το καλύτερο είναι να ελπίζεις στη μεταφυσική, δικαίωμά σου...

Φυσικα και δεν πιστευω στη μεταφυσικη αλλα ναι η πραγματικοτητα ειναι κατι παραπανω απο γραφικη.. Παντα ηταν απλα τωρα εχει φτασει ο κομπος στο χτενι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159784
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.