*

Αποστολέας Θέμα: Παράταση μεταβατικής περιόδου του άρθρου 9 παρ.1 του Ν.3848/2012 για διορισμούς  (Αναγνώστηκε 17708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Αν παίρνει όμως λίγους λίγους τους συναδέλφους με 24μηνο τότε δε νομίζω να κάνει ΑΣΕΠ για τα επόμενα χρόνια αφού διορίζει με το σταγονόμετρο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Typos 72 θα σου κάνω ερωτήσεις στις οποίες περιμένω απαντήσεις.
Ξέρεις την γνωμοδότηση 308/10. Δεν εφαρμόστηκε ενώ έγινε αποδεκτή! άρα γιατί σε όλες τις ειδικότητες διόρισε 40% αφού δεν είχαν ΑΣΕΠ. Ξέχνα τους ασεπιτες για ένα λεπτό. Η ερώτηση μου αφορά τους διορισμούς του 40% έναντι του 24 μηνου…..
Δεύτερη ερώτηση γιατί λοιπόν (χωρίς την γνωμοδότηση), γιατί ξέρω τι θα μου απαντήσεις στην πρώτη ερώτηση. Στην ειδικότητα μου διόρισε αναπληρωτές και δεν πήρε μονίμους 3 χρόνια τώρα; Και δεν είμασταν εμείς αυτοί!  Μήπως εάν δεν υπήρχε το μνημόνιο θα ήταν διαφορετικά και οι ανάγκες θα είχαν μεταφραστεί σε διορισμούς ; Λέω μήπως; Η βολεύτηκε με τους δασκάλους που ξαφνικά χρήστηκαν γυμναστές!
Τρίτη ερώτηση επειδή είσαι νομικός και γνωρίζεις !
Γιατί πάλι στην ειδικότητα μου να γίνει ΑΣΕΠ ξανά; Οι επιλογές είναι 2: είτε έχει ανάγκες, είτε θέλει να εφαρμοστεί ο 3848.
 Στην πρώτη περίπτωση το Υπουργείο είναι φαουλ αφού θα πρέπει να διορίσει  ΠΡΩΤΑ το <<σύμφωνα με τις ανάγκες>> τους εναπομείναντες δηλαδή, ή να αφαιρέσει τις θέσεις τους από  τον ΑΣΕΠ .
Στην δεύτερη περίπτωση περνάμε στον 3848 που ουσιαστικά τα βάζει όλα σε ένα τσουβάλι με την επιτυχία ως προαπαιτούμενο για οτιδήποτε. Αφού λοιπόν το πνεύμα του 3848/10 θέτει αυτό ως προαπαιτούμενο  τον ΑΣΕΠ δηλ, εμείς οι 24 μηνιτες γυμναστές που μείναμε άνεργοι 3 χρόνια (σε αντίθετη περίπτωση των 3 αυτών ετών που έχουν μεσολαβήσει, θα προηγούμασταν στους πίνακες των συνάδελφων μας που είχαν μεγαλύτερη προϋπηρεσία αλλά δεν είχαν επιτυχία  ΑΣΕΠ)! ΕΜΕΙΣ  τι είμαστε; Οι (&^%#%#$#$&&ες!) της υπόθεσης  έτσι δεν είναι;
Το θέμα λοιπόν αγαπητέ φίλε καλείτε να το επιλύσει το Υπουργείο  και όχι εμείς .  Η κάθε ειδικότητα έχει τα δικά της θέματα! Και εμείς είχαμε πολλά τα προηγούμενα χρόνια  με τα χαριστικά 30 μηνα των ΤΑΔ  , Ολυμπιακές Παιδείες κτλ. Σε ένα συμφωνώ ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ τίποτα δεν πρέπει να γίνεται ούτε διορισμός ούτε αναπληρωτής ,εφόσον υπάρχουν χρωστούμενα!

Απλά και φιλικότατα!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
για ακόμη μία φορά γράφω ότι ουδείς γνωρίζει τον αριθμό και τον τρόπο διορισμού μονίμων εκπαιδυτικών για του χρόνου. στον τρόπο , γίνονται κουβέντες μόνο για τις ειδικότητες που έχουν τελειώσει από πέρυσι  και στον αριθμό δεν γνωρίζουν στο υπουργείο ακόμη τι θα ζητήσουν και πόσοι τελικά  θα εγκριθούν.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
thrileontas τι εννοεις για τις ειδικοτητες που εχουν τελειωσει απο περυσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Προφανώς ειδικότητες όπου έχουν τελειώσει οι διορισμοί διοριστέων μέσω ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Αν παίρνει όμως λίγους λίγους τους συναδέλφους με 24μηνο τότε δε νομίζω να κάνει ΑΣΕΠ για τα επόμενα χρόνια αφού διορίζει με το σταγονόμετρο!
Kαπως ετσι, γιατι ας μην ξεχναμε οτι το συστημα διορισμων χρονια τωρα δεν ηταν θεσεις 100% απο τις εξετασεις του ασεπ αλλα υπηρχε και το 30μηνο 24μηνο 40% .....! και αυτα ηταν νομοι που αυτοι αποφασισαν οχι εμεις.  Εφοσον χρωσταει ακομη και απο αυτους σε καποιες ειδικοτητες δε μπορει να κανει ασεπ σ αυτες τις ειδικοτητες. Τωρα οσον αφορα τις...."βασικες" στην β βαθμια εφοσον δεχτηκαμε την αυξηση ωραριου οι συνεπειες θα ειναι η αναβολη των εξετασεων κι αλλα χρονια γιατι εδω καλα καλα αναπληρωτες δε θελουν...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Μα αυτό θέλουν να πετύχουν!

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
fantastic06 εννοώ όσες ειδικότητες έχουν τελειώσει με διοριστέους ασεπ , 24μηνα , ενιαίο , τα πάντα. π.χ. οι χημικοί.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Υπάρχει περίπτωση να μηδενιστούν οι μόνιμοι διορισμοί;

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Υπάρχει περίπτωση να μηδενιστούν οι μόνιμοι διορισμοί;
υπάρχει... οταν σταματησει να υφισταται δημοσια εκπαιδευση!
εως τοτε....μονιμοι διορισμοι θα γινονται.... λιγοι μεν αλλα θα γινονται, παρολο που σε λιγα χρονια τα σχολεια θα γεμισουν απο ηλικιας 60+ εκπαιδευτικους!

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Typos 72 θα σου κάνω ερωτήσεις στις οποίες περιμένω απαντήσεις.
Ξέρεις την γνωμοδότηση 308/10. Δεν εφαρμόστηκε ενώ έγινε αποδεκτή! άρα γιατί σε όλες τις ειδικότητες διόρισε 40% αφού δεν είχαν ΑΣΕΠ. Ξέχνα τους ασεπιτες για ένα λεπτό. Η ερώτηση μου αφορά τους διορισμούς του 40% έναντι του 24 μηνου…..
Δεύτερη ερώτηση γιατί λοιπόν (χωρίς την γνωμοδότηση), γιατί ξέρω τι θα μου απαντήσεις στην πρώτη ερώτηση. Στην ειδικότητα μου διόρισε αναπληρωτές και δεν πήρε μονίμους 3 χρόνια τώρα; Και δεν είμασταν εμείς αυτοί!  Μήπως εάν δεν υπήρχε το μνημόνιο θα ήταν διαφορετικά και οι ανάγκες θα είχαν μεταφραστεί σε διορισμούς ; Λέω μήπως; Η βολεύτηκε με τους δασκάλους που ξαφνικά χρήστηκαν γυμναστές!
Τρίτη ερώτηση επειδή είσαι νομικός και γνωρίζεις !
Γιατί πάλι στην ειδικότητα μου να γίνει ΑΣΕΠ ξανά; Οι επιλογές είναι 2: είτε έχει ανάγκες, είτε θέλει να εφαρμοστεί ο 3848.
 Στην πρώτη περίπτωση το Υπουργείο είναι φαουλ αφού θα πρέπει να διορίσει  ΠΡΩΤΑ το <<σύμφωνα με τις ανάγκες>> τους εναπομείναντες δηλαδή, ή να αφαιρέσει τις θέσεις τους από  τον ΑΣΕΠ .
Στην δεύτερη περίπτωση περνάμε στον 3848 που ουσιαστικά τα βάζει όλα σε ένα τσουβάλι με την επιτυχία ως προαπαιτούμενο για οτιδήποτε. Αφού λοιπόν το πνεύμα του 3848/10 θέτει αυτό ως προαπαιτούμενο  τον ΑΣΕΠ δηλ, εμείς οι 24 μηνιτες γυμναστές που μείναμε άνεργοι 3 χρόνια (σε αντίθετη περίπτωση των 3 αυτών ετών που έχουν μεσολαβήσει, θα προηγούμασταν στους πίνακες των συνάδελφων μας που είχαν μεγαλύτερη προϋπηρεσία αλλά δεν είχαν επιτυχία  ΑΣΕΠ)! ΕΜΕΙΣ  τι είμαστε; Οι (&^%#%#$#$&&ες!) της υπόθεσης  έτσι δεν είναι;
Το θέμα λοιπόν αγαπητέ φίλε καλείτε να το επιλύσει το Υπουργείο  και όχι εμείς .  Η κάθε ειδικότητα έχει τα δικά της θέματα! Και εμείς είχαμε πολλά τα προηγούμενα χρόνια  με τα χαριστικά 30 μηνα των ΤΑΔ  , Ολυμπιακές Παιδείες κτλ. Σε ένα συμφωνώ ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ τίποτα δεν πρέπει να γίνεται ούτε διορισμός ούτε αναπληρωτής ,εφόσον υπάρχουν χρωστούμενα!

Απλά και φιλικότατα!
Καταρχήν,Καλό Πάσχα σε όλους.Τους ασεπίτες συνάδελφε ξέχασε τους.Μέχρι τέλους τους 2014 θα έχουν φύγει όλοι με μετάταξη σε άλλα υπουργεία μέσω του 1 προς 1.Ως γνωστόν στο διοικητικής μεταρρύθμισης καλούνται μόνο φεκ,καθώς λίστες αναπληρωτών ,δεν υπάρχουν.Οπότε χωρίς ασεπίτες,τέλος διορισμοί,τέλος μεταβατική.Οι μετατάξεις δεν είναι για τους ασεπίτες υποχρεωτικές,αλλά τις έχουν ζητήσει οι ίδιοι γιατί θέλουν δουλειά και μάλιστα κοντά στο σπίτι τους.Οι 11 εναπομείναντες γυμναστές θα πάνε σε δημοτική αστυνομία,όπως έχει ήδη προβλεφθεί.Συνεπώς,το να κάνουμε θεωρητικές συζητήσεις άνευ αντικειμένου πασχαλιάτικα,δεν έχει νόημα.
Πάντως για να σου λύσω νομικά την απορία γιατί η γνωμοδότηση σου είναι άκυρη,θα σου απαντήσω μόνο σ αυτό.Οι εγκύκλιοι διορισμών το 2010 βγήκαν το 2/8 και 3/8 του 2010,μαζί με το νομικό τους πλαίσιο.Η γνωμοδότηση 308/2010 εκδόθηκε 15/9/2010,δηλαδή μετά τις εγκυκλίους,που υποτίθεται πως θα γνωμοδοτούσε και γι αυτό το δικαστήριο την έκρινε άκυρη.Στο αστικό δικαστήριο που πήγα την Διαμαντοπούλου(για να ξέρεις με ποιόν μιλάς) και ζητούσα συντηρητική κατάσχεση της περιουσίας της για την βλάβη που μου προκάλεσε να μ αφήσει τότε αδιόριστο(ως γνωστόν μόνο ποινικά προστατεύονται οι υπουργοί),οι δικηγόροι της παραδέχτηκαν πως δεν περίμεναν αντιδράσεις απο εκπαιδευτικούς γιατί μας θεωρούσαν "πρόβατα"(όπως στο λέω)!Γι αυτό έτρεξαν να βγάλουν κατόπιν των προσφυγών που δέχτηκαν μία γνωμοδότηση μήπως και καλυφθούν νομικά.Γιατί το ορθό είναι να διορίζονται μόνο όσοι παίρνούν φεκ και κανένας άλλος,διαφορετικά υπάρχει κατάργηση διαγωνισμού.Εκείνο που μου κάνει εντύπωση στην περίπτωση σου είναι ο δικηγόρος σου,με τον οποίο ήμουν αντίδικος για το θέμα τον Μάη του 2008 και τον κέρδισα.Γιατί δεν πας απο το γραφείο του να στα εξηγήσει και ρωτάς εμένα;

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Ως προς την πρωτη παραγραφο ,αυτα εχω ακουσει και εγω,ως προς τη δευτερη ειμαι....ασχετη  ::) :P !

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Δηλαδη για να καταλαβω....
Απο τη στιγμη που οι 1:1 προσληψεις διοριστεων είναι πλεον εγκεκριμενες απο Τροικα, Κυβερνηση κλπ συν το γεγονος οτι σε πολλες ειδικοτητες παιρνει αναπληρωτες με τη σεσουλα παρολο που υπαρχουν ακομα αδιοριστοι με ΦΕΚ.......
.......για ποιο λογο λοιπον με το στανιο αυτοι οι ΦΕΚιτες να μεταγαγουν σε αλλες υπηρεσιες και να μη διοριστουν την επομενη σχολικη χρονια στην εκπαιδευση??

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Δεν είναι το μόνο περίεργο που συμβαίνει με την κυβέρνηση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161979
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.