*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1384352 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3332 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:00:20 μμ »
Σε σκέψεις, επίσης, με βάζει το γεγονός ότι δεν αναφέρεται στο σχέδιο νόμου ποιοι τομείς/ειδικότητες των ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ καταργούνται παρά μόνο ποιοι κλάδοι εκπαιδευτικών καταργούνται. Π.χ. καταργεί τον ΠΕ12.12 (Μηχανικοί Κλωστοϋφαντουργίας) και τον ΠΕ18.20 (Κλωστοϋφαντουργίας) και παραμένει ο ΤΕ01.27 (Κλωστοϋφαντουργίας).

Είναι προφανές ότι η ... κοπτο-ραπτική έγινε εντελώς εκ του προχείρου. Και δεν θα με παραξενέψει αν ο αριθμός που εκτιμούν είναι τελικά πολύ μικρότερος, αφού αφαιρεθούν οι εξαιρέσεις α)-δ) (βλέπω να πληθαίνουν απότομα οι 67% κτλ.) Τότε, όμως, είναι πιθανό να αρχίσει να γίνεται αυτό που λέει ο nikitas, δηλ. δε βγαίνουν τα νουμεράκια, δώσε άλλους 1.500

Επίσης, επειδή δεν έχω αίσθηση από ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ, οι τομείς/ειδικότητες που πετσοκόβονται είναι αρκετά δημοφιλείς; Πόσους μαθητές άραγε αφορά το θέμα; Δεν είδαμε κάτι σχετικό στο non-paper, που έσπευσε να απαξιώσει τους επηρεαζόμενους κλάδους.

Τέλος, κάτι που πιστεύω είναι σχετικό με το θέμα: η δακρυροούσα αρχική σελίδα της ΔΔΕ Αιτωλοακαρνανίας (http://www.dide.ait.sch.gr/) σε μαύρο φόντο, με προφανή συνειρμική αναφορά στις σχετικές πρόσφατες εξελίξεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:56:52 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3333 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:06:54 μμ »
Τωρα με του πληροφορικους απο τει υπαρχει σοβαρο κολλημα γιατι θα πρεπει πρωτα να διωξει απο τις οργανικες ολους οσους δεν εχουν πτυχιο πληροφορικης.
......
Ο κλάδος της Πληροφορικής έχει χώρο για όλους. Μόνο με χαρακίρι θα βγούν σε διαθεσιμότητα καθηγητές Πληροφορικής.
Όπως η αιώνια βασιλεία των Ουρανών μου ακούγεται αυτό. Έχει χώρο για όλους....
Τα παραπάνω εξακριβώνονται μόνο μετά θάνατον.
Εαν, πάντως, κάτι είναι εξ αρχής στραβά φτιαγμένο, δύσκολα το ισιώνεις.
Αντικειμενικά, οι επιλογές είναι να κάνεις μικροδιορθώσεις ή να κλείσεις τα μάτια και να το αφήσεις στραβό, ή να το πετάξεις.
Το Υπουργείο θα έπρεπε να είχε κάνει άλλες επιλογές εκείνη την εποχή(υπήρχε προηγούμενο), αλλά παρεσύρθη, καθώς οι συνήθεις πρακτικές εκείνων των καιρών(αλλά και μέχρι πρότινος) όσον αφορά την επιστήμη της Πληροφορικής σε κάθε επαγγελματικό πεδίο ήταν άλλες, οικονομικότερες...
Ειρήνη υμίν!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2013, 07:13:06 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa12

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3334 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:07:55 μμ »
Μόλις είπαν στις ειδήσεις του Alpha ότι δεν θα ισχύσει η ευνοϊκή ρύθμιση για τους αποσπασμένους σε υπουργικά γραφεία ........ μετά τις αντιδράσεις ..........

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3335 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:14:14 μμ »
Σε σκέψεις, επίσης, με βάζει το γεγονός ότι δεν αναφέρεται στο σχέδιο νόμου ποιοι τομείς/ειδικότητες των ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ καταργούνται παρά μόνο ποιοι κλάδοι εκπαιδευτικών καταργούνται. Π.χ. καταργεί τον ΠΕ12.12 (Μηχανικοί Κλωστοϋφαντουργίας) και τον ΠΕ18.20 (Κλωστοϋφαντουργίας) και παραμένει ο ΤΕ01.27 (Κλωστοϋφαντουργίας).

Είναι προφανές ότι η ... κοπτο-ραπτική έγινε εντελώς εκ του προχείρου. Και δεν θα με παραξενέψει αν ο αριθμός που εκτιμούν είναι τελικά πολύ μικρότερος, αφού αφαιρεθούν οι εξαιρέσεις α)-δ) (βλέπω να πληθαίνουν απότομα οι 67% κτλ.) Τότε, όμως, είναι πιθανό να αρχίσει να γίνεται αυτό που λέει ο nikitas, δηλ. δε βγαίνουν τα νουμεράκια, δώσε άλλους 1.500

Επίσης, επειδή δεν έχω αίσθηση από ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ, οι τομείς/ειδικότητες που πετσοκόβονται είναι αρκετά δημοφιλείς; Πόσους μαθητές άραγε αφορά το θέμα; Δεν είδαμε κάτι σχετικό στο non-paper, που έσπευσε να απαξιώσει τους επηρεαζόμενους κλάδους.

Τέλος, κάτι που πιστεύω είναι σχετικό με το θέμα: η δακρυροούσα αρχική σελίδα της ΔΔΕ Αιτωλοακαρνανίας (http://www.dide.ait.sch.gr/) σε μαύρο φόντο, με προφανή συνειρμική αναφορά στις σχετικές πρόσφατες εξελίξεις.

Μακάρι να βγω ψεύτης και να σταθώ να μου ρίχνετε όλοι... ντομάτες! Αλλά, ειλικρινά, πόσο στα σοβαρά μπορεί να πάρει κανείς έναν άνθρωπο, ο οποίος αράδιαζε στην τελευταία του συνέντευξη βαρύγδουπες εκφράσεις τύπου 'staffing plan' και 'αξιολόγηση δομών', διαδικασίες οι οποίες, σύμφωνα με τα λεγόμενά του, διήρκεσαν έξι μήνες, και τελικά πήρε το μπαλτά του χασάπη και κατήργησε 46 ειδικότητες στην τεχνική εκπαίδευση; Εσείς θα καλούσατε αυτόν τον τύπο ως μάρτυρα υπεράσπισής σας σε δίκη; Εγώ πάντως όχι. Επίσης, είναι αφελές να θεωρούμε ότι το 'πετσόκομμα' στην τεχνική εκπαίδευση δε θα επηρεάσει γενικότερα, τουλάχιστον εν ευθέτω χρόνω. Τι θα γίνει με τους συναδέλφους της γενικής παιδείας; Θεωρία του ντόμινο, διαβλέπω.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:56:52 »

Αποσυνδεδεμένος Massimoap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3336 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:25:54 μμ »
Να πιστεύεις ή μη ... σε ανθρώπους και όχι σε κλάδους... Στα τόσα σχολεία που γύρισα όλοι οι ΠΕ19 -20 με τους οποίους συνεργάστκα ήταν εξαιρετικά παιδιά πλην ενός... στο σχολείο μου είμαστε 4 από πολυτεχνείο, ΑΕΙ, ΤΕΙ και συνεργαζομαστε τέλεια. Κανένας δεν υπερτερεί ή υστερεί πουθενά και κανένας δεν κοιτάει την πάρτη του αλλά αλληλοκαλυπτόμαστε...

 Το λέω ξανά ... για να γίνεις καλός δάσκαλος πρέπει να υπαρξεις πρωτα καλός μαθητης... και εμείς δεν μάθαμε τπτ ... είμαστε ένα υδροκέφαλο άβουλο πλήθος... αποκομένο από την κοινωνία τόσα χρόνια κλεισμένο στο μικρόκοσμο του και στις μικροαστικές αντιλήψεις και ανέσεις τις οποίες εκμεταλεύονταν με την ανοχή μας... "καποιοι" που έμπαιναν όπως έμπαιναν... αλλά και οι συνδικαλιστές μας για να ικανοποιήσουν πολιτικές τους φιλοδοξίες και οι πολιτικοί που έψαχναν δεξαμενες ψήφων.... ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΞΕΓΡΑΦΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΜΕ???? αν γινόταν αυτό οργανωμένα σε ένα ποσοστό 40% έστω όλοι αυτοί θα έχαναν τον υπνο τους... αλλα αυτό θέλει γερά "προσοντα" και το υδροκεφαλο τέρας ... είναι ευνούχος...
λυπάμαι για αυτά που διαβάζω..

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3337 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:37:29 μμ »
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, όποιος τεθει σε διαθεσιμότητα και αργότερα επιστρέψει κάποια στιγμη στο δημόσιο επιστρέφει ως ΙΔΑΧ και όχι Δημ. Δικαίου;
Όχι απαραίτητα.
Αν βγεις σε διαθεσιμότητα και μεταταχθείς εκουσίως, μπορεί να παραμείνεις Δημοσίου Δικαίου. Εξαρτάται από το πώς έχει προδιαγραφεί η κενή οργανική θέση στο οργανόγραμμα εκεί όπου μετατάσσεσαι.
Αν βγεις σε διαθεσιμότητα και μεταταχθείς υποχρεωτικώς, μετατρέπεσαι σε ΙΔΑΧ, ανεξαρτήτως του πού μετατάσσεσαι.
Δεν το καταλαβαίνω το εκουσίως και το υποχρεωτικώς. Δηλαδή τίθεται σε διαθεσιμότητα ένας καθηγητής και ύστερα του λένε αποφάσισε σε ποιο φορέα θέλεις να πας? Και υποχρεωτικώς "σε στέλνουμε στην ΔΟΥ Ροδου θες δε θες?":)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 01:36:09 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3338 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:42:33 μμ »
όχι !
εκουσίως : κάνω μόνος μου αίτηση για μετάταξη πριν βγω σε διαθεσιμότητα και αν εγκριθεί πάω με το νυν εργασιακό μου καθεστώς

ακουσίως ; βγαίνω σε διαθεσιμότητα και λόγω αυτης μετατάσσομαι σε κάποιον άλλον φορέα του δημοσίου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mizsolitude

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3339 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:43:26 μμ »
Επίσης, επειδή δεν έχω αίσθηση από ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ, οι τομείς/ειδικότητες που πετσοκόβονται είναι αρκετά δημοφιλείς; Πόσους μαθητές άραγε αφορά το θέμα; Δεν είδαμε κάτι σχετικό στο non-paper, που έσπευσε να απαξιώσει τους επηρεαζόμενους κλάδους.


Στην ΕΠΑ.Σ. που εργαζόμουν (πρέπει να αρχίσω να το λέω για να το συνηθίσω) σε σύνολο 120 μαθητών περίπου, οι 110 ήταν από Αισθητική, Κομμωτική, Φαρμακείο και Οδοντοτεχνίτες. Να φανταστείς ότι ακόμα και με τον περιβόητο αλγόριθμο του υπουργείου για τον υπολογισμό των κενών-πλεονασμάτων, αυτές οι ειδικότητες που καταργήθηκαν ήταν με τα μεγαλύτερα κενά πανελλαδικά.
after a certain age every artist works with injury

Αποσυνδεδεμένος guest1234

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3340 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:44:09 μμ »
Καλησπέρα στους συναγωνιστές συναδέλφους που μάχονται
ενάντια στην λαίλαπα που μας κυβερνά.
Θα ήθελα κι εγώ να καταθέσω μια φήμη που
μου μετέφερε συνάδελφος καθηγητής που δουλεύει στο
Υπ.Παιδείας με απόσπαση.
Σύμφωνα με αυτή την φήμη,
χτες έγιναν αποδεκτές μετατάξεις καθηγητών που είναι
αποσπασμένοι σε πολιτικά γραφεία και στο υπουργείο με μεγάλο βύσμα,
από κλάδους που κινδυνεύουν με διαθεσιμότητα, και έτσι όλοι
αυτοί οι καθηγητές μετατράπηκαν σε διοικητικούς υπαλλήλους
και με αυτόν τον τρόπο θα γλιτώσουν την πιθανή διαθεσιμότητα.
Μου είπε αυτός ο φίλος ότι όλοι αυτοί ειδοποιήθηκαν να κάνουν
αίτηση μετάταξης για να γλιτώσουν τις επερχόμενες διαθεσιμότητες
που είναι σχεδόν σίγουρες για τους εκπαιδευτρικούς.
Καλό βράδυ και την Τρίτη πρέπει να είμαστε 1 εκατομμύριο άνθρωποι
στο συλλαλητήριο ενάντια στο πολυνομοσχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3341 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:52:57 μμ »
@bitch

Δεν είμαι σίγουρη ότι είναι έτσι τα πράγματα.  Και το εκουσίως και το υποχρεωτικά βρίσκονται κάτω από το εδάφιο ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ του μνημονίου ΙΙΙ.


Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3342 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:55:12 μμ »
Μόλις είπαν στις ειδήσεις του Alpha ότι δεν θα ισχύσει η ευνοϊκή ρύθμιση για τους αποσπασμένους σε υπουργικά γραφεία ........ μετά τις αντιδράσεις ..........
Επόμενο είναι! Θα ήταν πολύ προκλητικό να ισχύσει η ρύθμιση στην παρούσα συγκυρία! Θα το έβλεπα και σαν αιτία πτώσης της κυβέρνησης!  >:( >:( >:(
  

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3343 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:05:56 μμ »
@Ακριβή
νομίζω - ίσως να κάνω και λάθος βέβαια - πως το πρώτο αναφέρεται στην κινητικότητα ( που ειχε προβλεφθεί ήδη απο τον 4024 )

@greedo
να ταν μόνο αυτος ο λόγος που θα πρεπε να χει ΗΔΗ πέσει η κυβέρνηση.....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3344 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:07:46 μμ »
Μόλις είπαν στις ειδήσεις του Alpha ότι δεν θα ισχύσει η ευνοϊκή ρύθμιση για τους αποσπασμένους σε υπουργικά γραφεία ........ μετά τις αντιδράσεις ..........
Επόμενο είναι! Θα ήταν πολύ προκλητικό να ισχύσει η ρύθμιση στην παρούσα συγκυρία! Θα το έβλεπα και σαν αιτία πτώσης της κυβέρνησης!  >:( >:( >:(

Εγώ πάλι πιστεύω ότι όλη η είδηση ήταν κατασκευασμένη για να μπορέσει ο Μητσοτάκης να δώσει ξανά τα διαπιστευτήρια της διαφάνειας με την ανακοίνωση που εξέδωσε το υπουργείο του.

Δεν νομίζω ότι έχουν ανάγκη να κάνουν κάτι τόσο φανερά.  Μια χαρά θα βολέψουν τους κολλητούς τους, όπως πάντα άλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3345 στις: Ιούλιος 11, 2013, 08:10:19 μμ »
@bitch

Εννοείται ότι εγώ δεν είμαι σίγουρη για τίποτα πια, απλά αυτό καταλαβαίνω από αυτό που διαβάζω.

Ζ.2. ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ
1. Μόνιμοι πολιτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, ανεξάρτητων αρχών, ν.π.δ.δ.
και Ο.Τ.Α. πρώτου και δεύτερου βαθμού οι θέσεις των οποίων
καταργούνται, τίθενται σε διαθεσιμότητα. Αν καταργούνται ορισμένες
μόνο θέσεις του ίδιου κλάδου, οι υπάλληλοι που τίθενται σε
διαθεσιμότητα προσδιορίζονται σύμφωνα με τις κείμενες
διατάξεις (άρθρο 154 παρ. 2 Υπαλληλικού Κώδικα, άρθρο 158 παρ.
2 Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων).
Οι υπάλληλοι αυτοί μπορεί κατά την διάρκεια της διαθεσιμότητάς τους :

α) Να μετατάσσονται εκουσίως, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις

(άρθρο 154 παρ. 4 Υπαλληλικού Κώδικα, άρθρο 158 παρ. 4 Κώδικα
Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων).

β) Να μετατάσσονται υποχρεωτικά ή να

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.