*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1779129 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3430 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 11:37:59 πμ »
Μια απορία, για όποιον τυχόν έχει ασχοληθεί: θεωρητικά πρέπει να ικανοποιηθούν όλες οι αιτήσεις απόσπασης για περιοχή που υπάρχει ο αντίστοιχος αριθμός κενών; Και αν αυτό δεν ισχύσει και καλυφθούν μετά από λίγο κενά στην ίδια περιοχή με αναπληρωτές μπορεί να γίνει ένσταση; Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο, ουσιαστικά η δημοσίευση κενών είναι μια άτυπη δέσμευση αιρετών( είτε ΠΕ, είτε ΔΕ) ότι θα φροντίσουν να μη γίνει μια τέτοια αδικία...
δε θυμάσαι μία χρονιά (πρόπερσι νομίζω) που διαμαρτυρόντουσαν οι συνδικαλιστές ότι παίρνανε αναπληρωτές χωρίς να έχουν εξετάσει τις αιτήσεις αποσπάσεων;
Θεωρητικά πρέπει να γίνεται όπως λες. Φαντάζομαι ότι  αυτός είναι ο στόχος της εκάστοτε διοίκησης, άσχετο αν δεν τους βγαίνει κάποιες φορές. Άλλωστε είναι παράλογο να υπάρχουν κενά και να μην ικανοποιηθούν οι αιτήσεις απόσπασης


Όντως είναι κρίμα να υπάρξουν αργότερα κενά και να μην πάρουν αυτούς που είχαν ζητήσει απόσπαση.Ελπίζω να το προβλέψουν αυτό....αλλά σιγά εδώ δεν μπόρεσαν να προβλέψουν άλλα και άλλα.... >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:35:10 »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3431 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 11:43:21 πμ »
Ο Μπράτης τα έδωσε άτυπα το ίδιο βράδυ στη δημοσιότητα ( όλο και κάποια γραμματέας θα τα πέρασε) και το υπουργείο άργησε μία μέρα να τα βγάλει.Οπότε κατά το βράδυ και άμα τα δικά μας  από το υπουργείο.

Πολύ σωστή εκτίμηση. Μάλλον έτσι το βλέπω κι εγώ...Αμάν πια φέτος, μας έβγαλαν την ψυχή.  >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3432 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 11:51:17 πμ »
πηρα τηλ στο υπεπθ.Σημερα μόνο οι ΚΠ με μικρή πιθανότητα να τις ανακοινώσουν αύριο.Τις υπόλοιπες άγνωστο..Δεν έχει προγραμματιστεί ΚΥΣΔΕ και είπε ακόμη :<< αν γίνουν>> τελικά.... :'( :'(

Προτείνω να μην πιστεύουμε τον κάθε υπαλληλίσκο του υπουργείου. Θέλω να πιστεύω πως θα γίνουν τα πράγματα όπως τα λένε οι αιρετοί. Σε ποιο τηλέφωνο πήρες ?

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3433 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 11:57:10 πμ »
πηρα τηλ στο υπεπθ.Σημερα μόνο οι ΚΠ με μικρή πιθανότητα να τις ανακοινώσουν αύριο.Τις υπόλοιπες άγνωστο..Δεν έχει προγραμματιστεί ΚΥΣΔΕ και είπε ακόμη :<< αν γίνουν>> τελικά.... :'( :'(

Προτείνω να μην πιστεύουμε τον κάθε υπαλληλίσκο του υπουργείου. Θέλω να πιστεύω πως θα γίνουν τα πράγματα όπως τα λένε οι αιρετοί. Σε ποιο τηλέφωνο πήρες ?
και εγω πιστευω ότι δε θα γινουν ετσι τα πραγματα αλλα με αγχωσε. πηρα στο 2103442804

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:35:10 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3434 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:07:42 μμ »
αύριο θα βγούνε και οι αποσπάσεις ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ ή μόνο οι αποσπάσεις ΠΥΣΔΕ ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ ΠΥΣΠΕ;

Γνωρίζει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος vermoudakias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3435 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:09:27 μμ »
Λογικά τις ΚΠ που εξετάστηκαν χθες θα τις ανακοινώσουν σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3436 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:15:51 μμ »
ποιος είπε ότι θα ανακοινωθούν όλες μαζί; δεν το είδα κάπου. Το υποθέτεις λόγω καθυστέρησης;
Ναι, λόγω καθυστέρησης το υποθέτω... :(

Αποσυνδεδεμένος Ayame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3437 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:17:46 μμ »
Πριν από λίγο μου τηλεφώνησαν  από τη Διδε που ανήκω και μου ανακοίνωσαν ότι συνεδρίασε το τοπικό ΠΥΣΔΕ για τις τοποθετήσεις αλλά δε βρέθηκε κάποιο κενό για να τοποθετηθώ και με ρώτησαν εαν επιθυμώ να διατεθώ στην Α'Βάθμια (είμαι ΠΕ06).
"Μα οι αποσπάσεις δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη, πώς γίνονται οι τοποθετήσεις;;;", ρώτησα εύλογα εγώ. Μου εξήγησαν λοιπόν ότι ο Διευθυντής έδωσε οδηγία να αρχίσουν να γίνονται τοποθετήσεις, χωρίς να περιμένουν τις αποσπάσεις.

Συνάδελφοι, είναι νόμιμο αυτό; Οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά εντός ΠΥΣΔΕ δεν έπονται πάντα των αποσπάσεων;;; Συνέβη σε κανέναν άλλο κάτι αντίστοιχο;

Για την ιστορία, εγώ απάντησα πως δεν επιθυμώ διάθεση στην Α'βάθμια και με ενημέρωσαν πως αν κανείς από τους 10 που περισσεύουμε δε θέλει να διατεθεί στα δημοτικά, τελικά θα φύγουν οι 4 τελευταίοι σε μόρια (4 κενά έχει δώσει η Α'βάθμια). Πως θα γίνει ρε παιδιά αυτό ΠΡΙΝ τις αποσπάσεις, έχουν τέτοιο δικαίωμα;;;

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3438 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:23:00 μμ »
παντως οι αιρετοι πυσπε δεν εχουν ιδεα για τα κενα!!!!! εχω ρωτησει τοσους. η αποψη τους δεν εχει καμια σχεση με τον πινακα του μπρατη!

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3439 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:24:54 μμ »
Μπορεί να μην είναι σωστό αλλά άκουσα κ εγώ ότι περιφερεια έστειλε σχετική εντολή για τοποθετήσεις .

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3440 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:25:04 μμ »
Πριν από λίγο μου τηλεφώνησαν  από τη Διδε που ανήκω και μου ανακοίνωσαν ότι συνεδρίασε το τοπικό ΠΥΣΔΕ για τις τοποθετήσεις αλλά δε βρέθηκε κάποιο κενό για να τοποθετηθώ και με ρώτησαν εαν επιθυμώ να διατεθώ στην Α'Βάθμια (είμαι ΠΕ06).
"Μα οι αποσπάσεις δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη, πώς γίνονται οι τοποθετήσεις;;;", ρώτησα εύλογα εγώ. Μου εξήγησαν λοιπόν ότι ο Διευθυντής έδωσε οδηγία να αρχίσουν να γίνονται τοποθετήσεις, χωρίς να περιμένουν τις αποσπάσεις.

Συνάδελφοι, είναι νόμιμο αυτό; Οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά εντός ΠΥΣΔΕ δεν έπονται πάντα των αποσπάσεων;;; Συνέβη σε κανέναν άλλο κάτι αντίστοιχο;

Για την ιστορία, εγώ απάντησα πως δεν επιθυμώ διάθεση στην Α'βάθμια και με ενημέρωσαν πως αν κανείς από τους 10 που περισσεύουμε δε θέλει να διατεθεί στα δημοτικά, τελικά θα φύγουν οι 4 τελευταίοι σε μόρια (4 κενά έχει δώσει η Α'βάθμια). Πως θα γίνει ρε παιδιά αυτό ΠΡΙΝ τις αποσπάσεις, έχουν τέτοιο δικαίωμα;;;


Σε ποιο νομό;;;

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3441 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:28:40 μμ »
Και στα δωδεκάνησα ήδη έχουν γίνει τοποθετήσεις από παρασκευή.

Αποσυνδεδεμένος Ayame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3442 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:31:56 μμ »
@tzhna , το είδα το έγγραφο που λες, δε λέει κάτι καινούριο, απλά υπενθυμίζει τη σειρά προτεραιότητας σύμφωνα με την οποία γίνονται οι τοποθετήσεις, Και ναι, οι αποσπασμένοι τοποθετούνται τελευταίοι, αλλά κανονικά όλη η διαδικασία των τοποθετήσεων πρέπει να γίνει ΜΕΤΑ τις αποσπάσεις, αφού και από αυτή τη διαδικάσία προκύπτουν πάντοντε λειτουργικά κενά. Εγώ εδώ και 2 χρόνια καλύπτω λειτουργικό κενό που προκύπτει αφού η συνάδελφος που κατέχει την οργανική φεύγει με απόσπαση.

@shrews στο νομό Αρκαδίας.

Αποσυνδεδεμένος filologos82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #3443 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:32:39 μμ »
Παιδιά, πολύ δύσκολα τα πράγματα...500 αποσπάσεις στη δευτεροβάθμια και η πληροφορία προέρχεται από πηγή που δεν επιδέχεται καμιά αμφισβήτηση. Οι αιρετοί πιέζουν τον υπουργό, αλλά ο ίδιος είναι ανένδοτος...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159812
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.