*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Τελικά ο περιορισμός του 30% τουλάχιστον άνεργοι πως επηρρεάζει τις προσλήψεις?

Για παράδειγμα σε μια ειδικότητα είναι να πάρει 6 συναδέλφους. Αν πάμε με τη σειρά των μορίων θα κληθούν 5 ιδιώτες και ένας άνεργος, τουτέστιν 1/6 = 16,666 % (εξ' απο δω).
Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Θα πουν στον 5ο ιδιώτη ότι τον έφαγε η ποσόστωση και θα πάρουν 4 και 2?
Προφανώς, γιατί αλλιώς δεν τηρείται το 30% τουλάχιστον να είναι από τον πίνακα ανέργων!
Ουσιαστικά πολύ δύσκολα θα βρεις περίπτωση που να είναι μπροστά μοριακά τόσοι ιδιώτες!
Συνήθως οι άνεργοι έχουν αρκετά μόρια και η επιλογή σύμφωνα με τη σειρά κατάταξης των μορίων,
ικανοποιεί τη συνθήκη να είναι τουλάχιστον 30% των προσλήψεων από τους άνεργους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kpapaxr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προφανώς, γιατί αλλιώς δεν τηρείται το 30% τουλάχιστον να είναι από τον πίνακα ανέργων!
Αν και πολύ δύσκολα θα βρεις περίπτωση που να είναι μπροστά μοριακά τόσοι ιδιώτες!
Συνήθως οι άνεργοι έχουν αρκετά μόρια και η επιλογή σύμφωνα με τη σειρά κατάταξης των μορίων,
ικανοποιεί τη συνθήκη να είναι τουλάχιστον 30% των προσλήψεων από τους άνεργους!


Όπως γίνεται συνήθως οι πολύ δύσκολες περιπτώσεις τυχαίνουν σε αυτούς που τα ρωτάνε!

Η εγκύκλιος ξέρει κανείς τι γράφει ακριβώς για την ποσόστωση? Ανά ειδικότητα το κοιτάνε? Είναι σίγουρο?

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδια ξερετε (μηπως ειναι κοινο σε ολες τις ΕΠΑΣ) ποια ειναι η ημερα που τα μαθηματα γινονται πρωι κ ποιες απογευμα;πρεπει να προγραμματισω καποιες υποχρεωσεις μου για τον επομενο μηνα κ το αναβαλω επειδη ο ΟΑΕΔ αργει να καλεσει...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 06:03:36 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Παιδια ξερετε (μηπως ειναι κοινο σε ολες τις επασ) ποια ειναι η ημερα που τα μαθηματα γινονται πρωι κ ποιες απογευμα;πρεπει να προγραμματισω καποιες υποχρεωσεις μου για τον επομενο μηνα κ το αναβαλω επειδη ο οαεδ αργει να καλεσει...

Όλες οι μέρες απόγευμα πλην Παρασκευής που είναι πρωί. Έχω την αίσθηση ότι είναι παντού το ίδιο γιατί τα παιδιά κάθε Παρασκευή δεν εργάζονται στις διάφορες επιχειρήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα μαθητείας...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παιδια ξερετε (μηπως ειναι κοινο σε ολες τις ΕΠΑΣ) ποια ειναι η ημερα που τα μαθηματα γινονται πρωι κ ποιες απογευμα;πρεπει να προγραμματισω καποιες υποχρεωσεις μου για τον επομενο μηνα κ το αναβαλω επειδη ο ΟΑΕΔ αργει να καλεσει...
Σε επαρχιακές μικρές ΕΠΑΣ συνήθως όλα τα τμήματα κάνουν πρωινό μάθημα μία μέρα...ίσως Παρασκευή!
Σε μεγάλες ΕΠΑΣ κάθε μέρα 2, 3 ή 4 τμήματα κάνουν πρωινό μάθημα και έτσι πάντα κάποιοι έχουν μάθημα πρωΐ.
Μου έχει τύχει και χρονιά που δεν είχα καμιά μέρα πρωινό μάθημα. Πίκρα είναι να έχεις μάθημα απόγευμα Παρασκευής. Σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη σίγουρα δεν υπάρχουν κανόνες για αυτό!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αχ ευχαριστω πολυ! Προκειται για επαρχιακη ΕΠΑΣ με λιγα τμηματα.. Γενικα οι διευθυντες ειναι διαλλακτικοι με το προγραμμα η βγαζουν προγραμμα ποια μερα γινεται το καθε μαθημα κ αν μπορεις το παιρνεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:58:23 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Διαφωτίστε με και εμένα για να μην πάω αδιάβαστη!
Έχω τα περισσότερα μόρια στην ειδικότητα μου (από ανέργους και ιδιώτες) και είμαι πρώτη στον πίνακα των ανέργων.
Εργάζομαι ως ωρομίσθια (8 ώρες) σε ΕΠΑ.Λ.. Στην ΕΠΑ.Σ. Ο.Α.Ε.Δ. που έκανα αίτηση υπάρχουν διαθέσιμες 18 ώρες για την ειδικότητα μου. Θέλω να αναλάβω τις 15 από τις 18 ώρες, ώστε να συμπληρώσω πλήρες ωράριο (8 από ΕΠΑ.Λ.+ 15 από ΕΠΑ.Σ. Ο.Α.Ε.Δ.= 23).Έχω το δικαίωμα ή μπορούν να μου δώσουν και λιγότερες ώρες;
Σημειωτέον, η ΕΠΑ.Σ. Ο.Α.Ε.Δ. βρίσκεται σε γειτονική πόλη, οπότε με λιγότερες ώρες μπορεί να μη με συμφέρει οικονομικά και η μετακίνηση.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αχ ευχαριστω πολυ! Προκειται για επαρχιακη ΕΠΑΣ με λιγα τμηματα.. Γενικα οι διευθυντες ειναι διαλλακτικοι με το προγραμμα ή βγαζουν προγραμμα ποια μερα γινεται το καθε μαθημα κ αν μπορεις το παιρνεις;
Να έχεις υπόψη σου ότι υπάρχουν και επαρχιακές ΕΠΑΣ που δεν έχουν οπωσδήποτε την Παρασκευή το πρωινό τους μάθημα! Το πρόγραμμα το βγάζουν συνήθως πριν τις προσλήψεις και οι αλλαγές είναι δύσκολες. Αν θέλουν να σε βοηθήσουν όμως και γίνεται η αλλαγή που ζητάς στο πρόγραμμα, μπορεί και να τη δεχτούν... Αν δε θέλουν μπορεί και να σου πουν: "Take it or leave it"!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:57:08 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Διαφωτίστε με και εμένα για να μην πάω αδιάβαστη!
Έχω τα περισσότερα μόρια στην ειδικότητα μου (από ανέργους και ιδιώτες) και είμαι πρώτη στον πίνακα των ανέργων.
Εργάζομαι ως ωρομίσθια (8 ώρες) σε ΕΠΑ.Λ.. Στην ΕΠΑ.Σ. Ο.Α.Ε.Δ. που έκανα αίτηση υπάρχουν διαθέσιμες 18 ώρες για την ειδικότητα μου. Θέλω να αναλάβω τις 15 από τις 18 ώρες, ώστε να συμπληρώσω πλήρες ωράριο (8 από ΕΠΑ.Λ.+ 15 από ΕΠΑ.Σ. Ο.Α.Ε.Δ.= 23).Έχω το δικαίωμα ή μπορούν να μου δώσουν και λιγότερες ώρες;
Σημειωτέον, η ΕΠΑ.Σ. Ο.Α.Ε.Δ. βρίσκεται σε γειτονική πόλη, οπότε με λιγότερες ώρες μπορεί να μη με συμφέρει οικονομικά και η μετακίνηση.
Ευχαριστώ

Πολύ καλή ερώτηση!
Οι σχέσεις που θα έχεις και με τα δύο υπουργεία είναι ωρομισθίας.
Εγώ στη θέση σου θα ζήταγα όλες τις ώρες, εκτός αν σου αποδείξουν ότι υπάρχει το συνολικό όριο των 23 ωρών. Προσωπικά δεν το έχω δει πουθενά ακόμη γραμμένο... Αν κάνω λάθος πόσταρέ το...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Ευχαριστώ porcupinetree :)

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι ιδιώτες υποψήφιοι σύμφωνα με το νόμο Ν.2190/94 - Ν.3552/07 μέχρι πόσες ώρες μπορούν να πάρουν; 8 ή 23;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν υποψήφιοι σύμφωνα με το νόμο Ν.2190/94 - Ν.3552/07 που είναι Ιδιώτες!
Αυτοί προηγούνται όλων και θεωρητικά είναι αμιγώς εκπαιδευτικοί!

Αποσυνδεδεμένος fofokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Αν ένας "ιδιώτης" (κατά την υποβολή της αίτησης) είναι τώρα άνεργος, πόσες ώρες μπορεί να πάρει αν τον καλέσουν;;;

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Η απαίτηση των 23 ωρών σύνολο (ΕΠΑΛ+ΕΠΑΣ) προκύπτει από τη σύμβαση που υπογράφεις στην ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ.
Εγώ θα ήθελα να ξαναρωτήσω για τους ΠΕ12 & ΠΕ17. Είναι τελικά ξεκάθαρο όπως το καταλαβαίνω εγώ με βάση την προκήρυξη ή επιδέχεται και άλλης ερμηνείας σύμφωνα με την διευκρινιστική;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.