*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ξαναγράφω ότι αυτό δεν ήταν θέση μου. Ήταν παράθεση παραγράφου της προκήρυξης στην προσπάθειά μου να δώσω μια εξήγηση στον polo792 γιατί μετά από τους δύο άνεργους ΠΕ09 προσλήφθηκε ο πρώτος άνεργος ΠΕ18.03.

Πχ οι ηλεκτρολόγοι τόσο καιρό είχαν πρώτη ανάθεση στο μάθημα Ηλεκτροτεχνία που διδάσκεται στους Ηλεκτρονικούς. Με βάση την παραπάνω παράγραφο της προκήρυξης την πρώτη ανάθεση την έχουν πλέον οι Ηλεκτρονικοί.

Σαφώς και τα ζητήματα της ειδικότητάς σας δεν τα ξέρω...αλλά δεν έβγαλα δικό μου συμπέρασμα για να διαφωνείς.
Ούτε γνωρίζω ποια είναι τα τμήματα στα οποία διδάσκετε και πώς ονομάζονται... Να βοηθήσω προσπαθώ...

Είναι καλύτερα να διαβάζεις όλα τα μηνύματα που έχουν προηγηθεί προτού βγάλεις τα συμπεράσματά σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:27:09 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Μήπως θα μπορούσαμε να έχουμε ολόκληρο το κείμενο της νέας υπεύθυνης δήλωσης;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άρα όποιος δουλεύει στο δημόσιο και όχι στον ιδιωτικό τομέα με σύμβαση ορισμένου χρόνου (εκτός από σχολεία ως αναπληρωτής) δεν έχει κανένα πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2013, 12:19:18 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Δημόσιο: Τα παραπτώματα που οδηγούν στο πειθαρχικό:

Τα πειθαρχικά παραπτώματα αφορούν τις πειθαρχικές διώξεις σε παράβαση καθήκοντος κατά τον ποινικό κώδικα ή παράβαση του υπαλληλικού καθήκοντος κατά 21,7%, αδικαιολόγητη απουσία και αποχή από την εκτέλεση των καθηκόντων κατά 12,4%, αμέλεια, ατελή ή μη έγκαιρη εκπλήρωση καθήκοντος κατά 12,3%, αναξιοπρεπή διαγωγή, ανάρμοστη συμπεριφορά κατά 10,5%, άρνηση ή παρέλκυση εκτέλεσης υπηρεσίας κατά 2,5%, χρησιμοποίηση της δημοσιοϋπαλληλικής ιδιότητας προς ίδιον όφελος 1%, υπεξαίρεση στην υπηρεσία κατά 1%, άσκηση κριτικής πράξεων προϊστάμενης αρχής κατά 0,9%, μη τήρηση ωραρίου κατά 0,5%, ενώ κατά 30% είναι οι πειθαρχικές διώξεις χωρίς σαφή χαρακτηρισμό και 5,8% χωρίς πληροφόρηση.

Τερμα το δε πειραζει, αν καποιος διαπιστωσει καποια παρατυπια (http://et.diavgeia.gov.gr/f/oaed/find/unit:2337) απο καποιον δ/ντη, να κανει καταγγελια επικαλουμενος καποιον ή καποιου απο τους παραπανω λογους και να παρει οτι του αξιζει. Μια μεγαλοπρεπεστατη απολυση. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου προς το φόρουμ!

Στο μάθημα πολυμεσικές εφαρμογες γραφείου στο Β έτος της ειδικότητας Υπαλληλων Διοικητικων Καθηκόντων
ποιοι έχουν πρώτη ανάθεση;


Υ.Γ Στις αναθέσεις του παιδείας δεν βρήκα πουθενα το μαθημα αυτο...

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Σε ότι αφορά το μαθημα της λογιστικης πρωτη αναθεση εχουν λογιστες και οικονομολόγοι!Σε αυτή την περίπτωση
φέτος με βάση τη διευκρινιστική εγκύκλιο το μάθημα θα πάρει αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια!
Συμφωνώ! Εκτός και αν κάποιος από τους δύο διαθέτει 1200 ώρες εμπειρίας σε λογιστικά φύλλα, οπότε θα προηγείται εκείνος ανεξάρτητα από τα μόρια που συγκεντρώνει.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι στις ΕΠΑΣ που δίδασκα πέρυσι, το μάθημα 'Λογιστικές εφαρμογές' ανατέθηκε σε πτυχιούχο ειδικότητας ΠΕ18.03 με πιστ. γνώση πληροφ. & 1200 ώρες λογιστικών φύλλων, το "Πολυμεσικές εφαρμογές γραφείου" σε ΠΕ19 και τα "Σύγχρονο περιβάλλον γραφείου" & "Εργατικό δίκαιο" σε ΠΕ09.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Σε ότι αφορά το μαθημα της λογιστικης πρωτη αναθεση εχουν λογιστες και οικονομολόγοι!Σε αυτή την περίπτωση
φέτος με βάση τη διευκρινιστική εγκύκλιο το μάθημα θα πάρει αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια!Lasid διαφωνώ με αυτό που λες ότι προς ωφελος του μαθητή πρεπει να προτιμηθεί ο Λογιστής! Στην περίπτωση μας οι ειδικότητες στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ είναι είτε Υπαλληλοι Διοικητικών Καθηκόντων είτε Υπάλληλοι Οικονομικών Καθηκόντων άρα από που έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα;
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω στο μαθημα πολυμεσικές εφαρμογες γραφείου πως είναι οι αναθέσεις;
Δεν το βρήκα πουθενα αυτό το μαθημα!

Ευχαριστώ

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι κανένας διευθυντής δεν πρόκειται να παρανομήσει. Ακόμη κι αν έχει αμφιβολίες για κάποιες αναθέσεις θα ζητήσει από τα κεντρικά περαιτέρω διευκρινήσεις. Γνωρίζουν και αυτοί πολύ καλά ότι παρακολουθούνται τα πάντα.
Τώρα για κάποια ακατανόητα και άνευ λογικής ζητήματα (όπως αυτό της α ανάθεσης διαφορετικών ειδικοτήτων), τη σωστότερη λέξη την έγραψε ο Lasid… Έχουν ειδικά φέτος έρθει από τα κεντρικά κάποιες “περίεργες αποφάσεις”. Υπάρχει πολύς κόσμος που ψάχνεται γιατί δεν μπορεί μάθημα που το δίδασκε 10 και πλέον χρόνια, να το διδάξει και φέτος… Δυστυχώς οι νέοι κανόνες είναι αυτοί…
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
προς efang:
Σε ποια ΕΠΑΣ δωσανε το Συγχρονο Περιβαλλον Γραφειου και το Δικαιο σε ΠΕ09;
Φαινεται καθαρα οτι ειναι διαπλοκη. Συμφωνα με τις αναθεσεις, το πρωτο το εχουν ως πρωτη αναθεση οι ΠΕ18.02 και το δευτερο οι ΠΕ13.
Οι αναθεσεις μαθηματων με α΄και β΄αναθεση αφορα και γινεται μονο για τους μονιμους. Για τους ωρομισθιους γινονται με βαση την α΄αναθεση.
Πολλοι δ/ντες ομως παρανομουν για να βολεψουν δικου τους.

Γι αυτο οποιος διαπιστωσει κατι τετοιο θα πρεπει να το καταγγειλει και να ζητησει την παραδειγματικη τιμωρια του δ.ντη. Καποιοι λογοι που μπορει να επικαλεστει ειναι οι παρακατω:παράβαση καθήκοντος κατά τον ποινικό κώδικα ή παράβαση του υπαλληλικού καθήκοντος ,  αμέλεια, ατελή ή μη έγκαιρη εκπλήρωση καθήκοντος , αναξιοπρεπή διαγωγή, ανάρμοστη συμπεριφορά , άρνηση ή παρέλκυση εκτέλεσης υπηρεσίας , χρησιμοποίηση της δημοσιοϋπαλληλικής ιδιότητας , υπεξαίρεση στην υπηρεσία, άσκηση κριτικής πράξεων προϊστάμενης αρχής .

Πρεπει ομως να μας πεις εδω και να το μαθουν ολοι ποιος ειναι αυτος ο τυχαρπαστος δ/ντης και σε ποιοα ΕΠΑΣ;

Σε λιγες ημερες θα δοθουν στο διαυγεια (http://et.diavgeia.gov.gr/f/oaed/find/unit:2337) ολες οι προσληψεις και θα μπορουμε να διαπιστωσουμε αν συνεχιζεται η διαπλοκη.
Ειναι πιστευω υποχρεωση ολων μας να παταξουμε αυτο το πραγμα και να μπει επιτελους σιγα-σιγα μια  διαφανεια παντου. Το οφειλουμε στηις επομενες γενιες που ερχονται. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα Lasid !
Τι κάνεις; Σήμερα με πήραν από ΕΠΑΣ οτι τελικά θα πάρουν εμενα και οτι θα μου στείλουν μια υπεύθυνη δήλωση με e-mail να την υπογράψω!
Εσύ τι λες;
Αυτή ειναι η διαδικασία;
Η να πάω εγω αύριο από κοντά να τους μιλήσω και να υπογράψω εκεί;
Ευχαριστώ πολύ  ;)

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γειά σας και πάλι!
Τελικά μου ειπαν από ΕΠΑΣ ότι δεν χρειάζεται να πάω από εκεί και ότι εστειλαν την δήλωση στην Αθηνα.
Αλλά εγω δεν την εχω υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση!
Και τους ρωτησα τι θα κάνω εγω τωρα;
Μου απάντησαν _ ότι θα μου σταλεί με e_mail η δήλωση!
Ετσι πάει;
Να μην πάω εγω αύριο εκεί;
Τι να κάνω;
Χιλια ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά αποφάσισα!
Θα πάω εγω αύριο στην ΕΠΑΣ!
Δεν ειναι στην πόλη μου!
Ειναι περίπου 40 χιλιόμετρα!
Ετσι πρεπει να γινει;
Πρωτα αύριο θα υπογράψω την υπεύθυνη δήλωση αλλά μου ειπαν ότι δεν υπογραφω αύριο τη σύμβαση!!!
Μου τα λενε σωστά;
Πρωτη φορά κάνω αιτηση και δεν τ α ξερω! :-[
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
προς efang:
Σε ποια ΕΠΑΣ δωσανε το Συγχρονο Περιβαλλον Γραφειου και το Δικαιο σε ΠΕ09;
Φαινεται καθαρα οτι ειναι διαπλοκη. Συμφωνα με τις αναθεσεις, το πρωτο το εχουν ως πρωτη αναθεση οι ΠΕ18.02 και το δευτερο οι ΠΕ13.
Οι αναθεσεις μαθηματων με α΄και β΄αναθεση αφορα και γινεται μονο για τους μονιμους. Για τους ωρομισθιους γινονται με βαση την α΄αναθεση.
Πολλοι δ/ντες ομως παρανομουν για να βολεψουν δικου τους.

Μιλαμε για ωρομισθιους:
Tο μάθημα "πολυμεσικές εφαρμογες γραφείου" στο Β έτος της ειδικότητας Υπαλληλων Διοικητικων Καθηκόντων
ποιοι έχουν πρώτη ανάθεση;
Επισης, το "Λογιστικα Φυλλα" ποιος το εχει Α' αναθεση? Οι ΠΕ19-20 ή λογιστες-οικονομολογοι με 1200 ωρες εμπειρια στο excel?

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Γειά σας και πάλι!
Τελικά μου ειπαν από ΕΠΑΣ ότι δεν χρειάζεται να πάω από εκεί και ότι εστειλαν την δήλωση στην Αθηνα.
Αλλά εγω δεν την εχω υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση!
Είναι πολύ παράξενο...έως κουφό να στείλουν ανυπόγραφη τη δήλωση στην Αθήνα.
Το λογικό θα ήταν, αν σου την έστελναν με e-mail, να τους την ξανάστελνες συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη!

Τελικά αποφάσισα!
Θα πάω εγω αύριο στην ΕΠΑΣ!
Δεν ειναι στην πόλη μου!
Ειναι περίπου 40 χιλιόμετρα!
Ετσι πρεπει να γινει;
Πρωτα αύριο θα υπογράψω την υπεύθυνη δήλωση αλλά μου ειπαν ότι δεν υπογραφω αύριο τη σύμβαση!!!
Μου τα λενε σωστά;
Πρωτη φορά κάνω αιτηση και δεν τα ξερω! :-[
Ευχαριστώ!
Καλά θα κάνεις να πας από την ΕΠΑΣ. Σωστά σου είπαν ότι δεν υπογράφεις σύμβαση αύριο. Κανείς μας δεν έχει υπογράψει και δεν ξέρουμε πότε θα γίνει αυτό...μπορεί να αργήσει κάπως!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2013, 03:11:32 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.