*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 389270 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Την καλημέρα μου σε όλους. Εχω επιλεγεί από την ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ και έχω υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση. Θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει στα εξής ερωτήματα:
1) Έστω ότι ενώ δεν έχουν ξεκινήσει τα μαθήματα, αποφασίζω να μην συνεχίσω με τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, αυτό θεωρείται παραίτηση ή η παραίτηση λογίζεται από την στιγμή που θα υπογράψω στο απουσιολόγιο (ή την σύμβαση);
2) Διακοπή του επιδόματος ΟΑΕΔ από πότε εφαρμόζεται; από την ημέρα υπογραφής της δήλωσης ή της πρώτης μέρας διδασκαλίας;
3) και τελικά τι εξυπηρετούσε η υπεύθυνη δήλωση που υπογράψαμε τόσο νωρίς, αφού τα μαθήματα είχαν σκοπό να αργήσουν να ξεκινήσουν;
1) Θεωρώ ότι παραίτηση θεωρείται εφόσον έχεις υπογράψει τη σύμβαση, αλλά φέτος ίσως είναι πιο αυστηρά τα πράγματα επειδή με την υπογραφή της υπεύθυνης δήλωσης θεωρούν ότι έχουν όλους τους ενδιαφερόμενους διαθέσιμους. Αν κάποιοι πάψουν να είναι διαθέσιμοι, μπορεί να δημιουργήσουν δυσκολίες στην εύρυθμη λειτουργία των ΕΠΑΣ και τελικά να τους καταλογίσουν ποινή αποκλεισμού. Αυτό πάντα είναι και ζήτημα διευθυντή!
2) Για να πας στον ΟΑΕΔ να κάνεις αναστολή του επιδόματος ανεργίας πρέπει να έχεις έγγραφο από τον εργοδότη σου ότι προσλήφθηκες. Μέχρι τώρα δεν έχεις κάτι τέτοιο...Λογικά θα το έχεις με την υπογραφή της σύμβασης.
3) Η υπεύθυνη δήλωση ήταν για να δεσμεύσει τους εκπαιδευτικούς ότι είναι διαθέσιμοι να αναλάβουν τις ώρες, ενώ ο ΟΑΕΔ θα δεσμευτεί απέναντί μας μόνο με τη σύμβαση.

konstruktivist ίσως να μην περίμεναν και οι ίδιοι ότι θα καθυστερούσε τόσο πολύ η έναρξη των μαθημάτων, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πιθανώς μέσα στην εβδομάδα θα μας καλέσουν να υπογράψουμε τις συμβάσεις, αλλά ακόμα δεν είναι ενήμεροι ούτε και οι διευθυντές για το πότε ακριβώς θα γίνει αυτό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mirmidonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υποθετικό σενάριο (το οποίο μπορεί να αποδειχθεί αληθές τις επόμενες μέρες):

Έχω κάνει αίτηση σε ΕΠΑΣ διπλανού νομού γιατί στον δικό μου δεν βγήκε προκήρυξη για την ειδικότητά μου. Με επιλέγουν, ξεκινάω μαθήματα και στη μέση της χρονιάς βγάζουν προκήρυξη στον δικό μου νομό όπου και φυσικά προτιμώ να διδάσκω.

Αν κάνω τα χαρτιά μου και επιλεγώ, μπορώ να παραιτηθώ από τις ΕΠΑΣ του διπλανού νομού και να τις αποδεχτώ ή θα έχω κυρώσεις;

Αποσυνδεδεμένος balder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βγαζει ο οαεδ για τις επας προκυρηξη στα μεσα της χρονιας; Πρωτη φορα το ακουω αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Φυσικά και δεν βγάζει προκήρυξη στη μέση της χρονιάς ο ΟΑΕΔ. Γιατί να ασχολούμαστε με υποθετικά σενάρια;

mirmidona αν πρόκειται για κάποια ιδιαίτερη περίπτωση να πάρεις τηλέφωνο στη διοίκηση του ΟΑΕΔ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος polo792

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλε Lasid κάποιοι συνάδελφοι έχουν μετατρέψει το φόρουμ σε παιδική χαρά με γελοίες ερωτήσεις τύπου πως θα είναι η σύμβαση και κυρίως πότε θα αρχίσουν τα μαθήματα 2,3,4,7 η 10 Οκτωβρίου... λες και αυτά είναι τα προβλήματα που έχουμε σαν ωρομίσθιοι ΟΑΕΔ! Ρε σεις αναθεμα τα πτυχία που πήρατε έχετε καταλάβει ότι με το Ν/Σ που δημοσιευτηκε 9 Σεπτεμβρη για την εκπαιδευση οι σχολες ΕΠΑΣ μαθητειας ΟΑΕΔ έγιναν Σ.Ε.Κ και οπως ανεφερα στο θεμα που εβαλα στο φορουμ μετατροπη ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ σε ΣΕΚ, ειδικότητες όπως εμείς οι οικονομολόγοι και οι πληροφορικάριοι θα έμεναν εκτος  σήμερα με επιβεβαίωσε η γενικη γραμματεία δια βιου μαθησης που έβγαλε τις ειδικότηες ΣΕΚ για φέτος... Επίσης γνωρίζετε ότι με βάση το νεο Ν/Σ για να διδαξετε σε ΣΕΚ, ΙΕΚ πρέπει να έχετε πιστοποίηση από τον ΕΟΠΠΕΠ πρώην ΕΚΕΠΙΣ χωρίς όμως αυτή τη στιγμή ο ΕΟΠΠΕΠ να δέχεται νέες αιτήσεις; Γνωρίζετε ότι όσοι εργαστήκαμε στις ΕΠΑΣ Μαθητείας ΟΑΕΔ για αρκετά χρονια η προυπηρεσία μας αν και είναι στη δευτεροβάθμια τυπική εκπαιδευση δε μετράει στους πίνακες του υπουργείου παιδείας και άρα μας πετάνε στο δρόμο; Αυτά είναι τα θέματα που πρέπει να συζητήσουμε και όχι αν ανοίξουν οι ΕΠΑΣ σήμερα ή μεθαύριο.
Φιλε markos76 μπορει να μην υπαρχει τιποτε για οικονομολογους στις νεες ΣΕΚ αλλα υπαρχουν 2 ειδικοτητες που τα σπανε στην κυριολεξια  ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΜΠΑΡΙΣΤΑΣ!!!!!!!!!!!!!! ΗΜΑΡΤΟΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2013, 01:16:02 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 ;D polo εισαι φοβερος σε 2 γραμμες τα ειπες ολα πεθανα στα γελια, χαχαχαχα!

Κοιτα 5 χρονια ετοιμαζαν με διαβουλευση κλπ το ν/σ για τη παιδεια!Οπότε εκαναν καλη δουλεια!
Σε εμας στη Κερκυρα εβαλαν στη νεα ΣΕΚ και μπαρμαν και σερβιτορο! Δεν εχουν αδικο ετσι οπως καταντησαν
την ελλαδα αυτη τη στιγμη ολοι οι νεοι ειδικα στα νησια λογω τουρισμου εργαζονται η μπαρμαν η σερβιτοροι!Οι υπόλοποι νεοι πτυχιούχοι  εχουν εγκαταλειψει τη χωρα!
Τωρα δε ξερω αν μια φιλη μου μπαργουμαν στο club 54 εδω στη κερκυρα που μου ειπε οτι θα διδαξει λογω εμπειριας στις νεες ΣΕΚ εχει πιστοποιηση εοππεπ!Τελος προτεινω και μια νεα ειδικοτητα στον πανμεγιστο υπουργο μας Αρβανιτοπουλο που ισως ξεχασε να βαλει ο σύμβουλος του μπαμπινιωτης και οι λοιποι συνταξαντες του ν/σ και αφορά και αυτή τον τουρισμο! Χορευτρια σε νυχτερινα μαγαζιά!Με διακριση σε 2 τομείς στριπτιτζαδικο ή club!Και με μαθητεια στους καταρτιζομενους στο Alcatraz!

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Σε ευχαριστώ Lasid,
και εγώ έτσι πιστεύω για την παραίτηση αν και δεν το θεωρώ καθόλου δικαιο να σε δεσμεύουν έτσι απλά για τουλάχιστον 15 ημέρες και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί κινδυνεύεις να τιμωρηθείς (ένα από τα πολλά παράλογα που ζούμε φέτος).
Επίσης, όσον αφορά το 2ο ερώτημαμου, πιστεύω ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να υπογράψουμε σύμβαση με ήμέρα ισχύος την ημέρα που κάναμε την υπεύθυνη δήλωση, με αποτέλεσμα να χάσουμε (πάλι άδικα) 15 ημέρες ταμείου ανεργίας.
Σημ. Καλή επιτυχία με την αίτηση σου στην ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ peris_PE19.

Δεν γίνεται να υπογράψουμε σύμβαση με ημερομηνία 15 μέρες πριν. Αυτό δεν έγινε ποτέ. Πάντα η μέρα της σύμβασης ήταν η πρώτη μέρα που μπαίναμε για μάθημα. Εξάλλου αν υπογράφαμε με ημερομηνία 15 ημερών νωρίτερα, θα είμασταν εκτεθειμένοι και εκπρόθεσμοι στο να ειδοποιήσουμε ότι δεν είμαστε πλέον άνεργοι...ώστε να διακόψουμε την κάρτα ανεργίας ή το επίδομα ανεργίας! Για αυτούς τους λόγους το αποκλείω να γράψουν στη σύμβαση την ημερομηνία της Υπεύθυνης Δήλωσης.

Ευχαριστώ πολύ...αν και οι πιθανότητες να εισαχθώ στην ΑΣΠΑΙΤΕ δεν είναι ούτε 25%.

Αποσυνδεδεμένος polo792

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρακαλώ peris_PE19.

Δεν γίνεται να υπογράψουμε σύμβαση με ημερομηνία 15 μέρες πριν. Αυτό δεν έγινε ποτέ. Πάντα η μέρα της σύμβασης ήταν η πρώτη μέρα που μπαίναμε για μάθημα. Εξάλλου αν υπογράφαμε με ημερομηνία 15 ημερών νωρίτερα, θα είμασταν εκτεθειμένοι και εκπρόθεσμοι στο να ειδοποιήσουμε ότι δεν είμαστε πλέον άνεργοι...ώστε να διακόψουμε την κάρτα ανεργίας ή το επίδομα ανεργίας! Για αυτούς τους λόγους το αποκλείω να γράψουν στη σύμβαση την ημερομηνία της Υπεύθυνης Δήλωσης.

Ευχαριστώ πολύ...αν και οι πιθανότητες να εισαχθώ στην ΑΣΠΑΙΤΕ δεν είναι ούτε 25%.
ΦΙΛΕ lasid σου ευχομαι να εισαι μεσα στο 25%

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Να είσαι καλά polo792. Σ' ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος polo792

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
συναδελφοι αντι για το κυνηγι του χαμενου θησαυρο προτεινω το κυνηγι της αποφασης για ν αρχισουμε εργασια......αλλα ολα εχουν μια αιτια σατανικη αλλα η μονη που βρισκω (λιακοπουλος εχω γινει). Ακουστε λοιπον ...περυσι αρχισαμε 1η οκτωβρη. Φετος ηδη εχει παει 10 ο μηνας. Εχω 20 ωρες την εβδομαδα. Εστω 4 ωρες καθημερινα. 11,5 ευρωπουλα που ειναι καθαρα την ωρα????????  Και με βαση οτι δεν θα υπαρξει παραταση του σχολικου ετους.........ΝΑ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!! 368 ευρουδακια μεχρι τωρα στο πρωτογενες πλεονασμα του giannis stournarassssssss....εγραψα αγγλικα το ονομα του γιατι προχθες ειπε οτι εχει αγγλοσαξωνικη παιδεια :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος tsdl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
συναδελφοι αντι για το κυνηγι του χαμενου θησαυρο προτεινω το κυνηγι της αποφασης για ν αρχισουμε εργασια......αλλα ολα εχουν μια αιτια σατανικη αλλα η μονη που βρισκω (λιακοπουλος εχω γινει). Ακουστε λοιπον ...περυσι αρχισαμε 1η οκτωβρη. Φετος ηδη εχει παει 10 ο μηνας. Εχω 20 ωρες την εβδομαδα. Εστω 4 ωρες καθημερινα. 11,5 ευρωπουλα που ειναι καθαρα την ωρα????????  Και με βαση οτι δεν θα υπαρξει παραταση του σχολικου ετους.........ΝΑ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!! 368 ευρουδακια μεχρι τωρα στο πρωτογενες πλεονασμα του giannis stournarassssssss....εγραψα αγγλικα το ονομα του γιατι προχθες ειπε οτι εχει αγγλοσαξωνικη παιδεια :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

θα προσθέσω polo792 μια "πληροφορία" που μου είπε ο διευθυντής του σχολείου μου, πως ίίίσως τα μαθήματα να ξεκινήσουν αρχές Νοέμβρη....οπότε τα ευρουδάκια στο πρωτογενές πλεόνασμα μάλλον θα αυξηθούν και άλλο......

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αν ισχύει αυτό που σου είπε ο διευθυντής tsdl, η πρόσληψη αρχές Νοέμβρη και η απόλυση αρχές Ιούνη σημαίνουν 7 μήνες συνολικά. Αν αφαιρέσεις τα δύο δεκαπενθήμερα των διακοπών που δεν πληρώνονται οι ωρομίσθιοι, τότε απομένει ακριβώς ένα εξάμηνο για πληρωμή! Μήπως προσπαθούν να μας εντάξουν σε κάποιο εξάμηνο πρόγραμμα χρηματοδότησης;

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4186
Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και
λοιπές διατάξεις.
                     


   
Άρθρο 47
Μεταβατικές διατάξεις Κεφαλαίων Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄

1. Το διδακτικό έτος στις Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ), στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) και στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) άρχεται τη 15η Οκτωβρίου, και μετατίθεται, σε περίπτωση Σαββάτου ή Κυριακής, την αμέσως επόμενη Δευτέρα, και λήγει τη 15η Ιουνίου εκάστου έτους.
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159625
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.