*

Αποστολέας Θέμα: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;  (Αναγνώστηκε 20269 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 01:04:39 μμ »
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ πόσες ωρες την εβδομάδα προτείνετε??
Ο μαθητής που έχει ανάγκη φροντιστηρίου  στη Γ Γυμνασίου υπό ΚΣ δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις όσες ώρες και να του παρασχεθούν, οπότε καλύτερα να μ ην κάνει καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:07 »

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 11:13:41 μμ »
ΜΚ ,ΑΛΓΕΒΡΑ ΚΑΙ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ Β' Λυκείου ποσες ωρες την εβδομάδα??

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 11:49:05 μμ »
μαθηματικα γ γυμνασιου    2 ωρες (υπεραρκετες)
μαθηματικα β λυκειου        2 ωρες κατευθ και 1 αλγεβρα και καμια φορα εναλλαξ/γεωμετρια καμια ωρα δεν υπαρχει λογος

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 02:08:04 μμ »
μαθηματικα γ γυμνασιου    2 ωρες (υπεραρκετες)
μαθηματικα β λυκειου        2 ωρες κατευθ και 1 αλγεβρα και καμια φορα εναλλαξ/γεωμετρια καμια ωρα δεν υπαρχει λογος

να σαι καλα math22 ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:07 »

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 02:38:02 μμ »
μαθηματικα γ γυμνασιου    2 ωρες (υπεραρκετες)
μαθηματικα β λυκειου        2 ωρες κατευθ και 1 αλγεβρα και καμια φορα εναλλαξ/γεωμετρια καμια ωρα δεν υπαρχει λογος
Υποθέτω ότι αποκλείεις τη γεωμετρία ως μη προαπαιτουμενο για τις Πανελλήνιες. Ποιό είναι το σκεπτικό σου για την κατεύθυνση; Κατά την άποψή μου και πάντα στη λογική του προαπαιτουμενου νομίζω ότι ή Άλγεβρα είναι κατα 70% απαραίτητη και η κατεύθυνση 30%. Αρα σε περίπτωση τριωρου νομίζω Άλγεβρα 2 κατεύθυνση 1. Αν μπορεί να γίνει και 4η ώρα θεωρώ ότι ή Γεωμετρία αξίζει 1 ώρα γιατί καλλιεργεί τις αποδεικτικες δεξιότητες που είναι πολύ σημαντικές στη Γ Λυκείου. Ή κατάσταση αλλάζει αν το παιδί έχει πολλά κενά από προηγούμενες τάξεις.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 05:10:08 μμ »
 Η άποψή μου είναι οτι ναι μεν η άλγεβρα είναι πιο άμεσα συνδεδεμένη με την ύλη των μαθηματικών της Γ', αλλά είναι πιο εύκολη και στρωτή ειδικά για έναν καλό μαθητή κατεύθυνσης που θέλει να κάνει ιδιαίτερα. Από την άλλη πλευρά, η κατεύθυνση της Β' είναι πιο "στριφνό" μάθημα (φταίει και το βιβλίο ειδικά πολλές ασκήσεις Β ομάδας στα Διανύσματα και τις κωνικές τομές).
 Θεωρώ οτι δικαιολογημένα χρειάζονται 2 ώρες την εβδομάδα στην κατεύθυνση της Β, για να έχει ο μαθητής πολύ καλό βαθμό στο μάθημα (περισσότερο για ψυχολογικούς και όχι τόσο για ουσιαστικούς λόγους)
  

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 11:59:22 μμ »
κοιτα το καλυτερο ειναι απο 2 ωρες αλγεβρα  και κατευθυνση.Αλλα για εναν μαθητη του 17(με κριτηριο οχι τον φουσκομενο βαθμο του σχολειου αλλα προσωπικο)3 ωρες φτανουν.η αλγεβρα ειναι ποιο στρωμενο μαθημα εχει τυπους και ποιο ευκολο.αντιθετα η κατευθυνση εχει ασκησεις που βαζει ο μαθητης το μυαλο να δουλεψει κατι που χρειαζεται στην γ λυκειου.εννοειται απο την κατευθ β λυκειου δεν χρειαζεται τιποτα στην γ λυκειου.αλλα και απο την αλγεβρα σιγα τι χρειαζεται.μονο λογαριθμοι αντε και κανα ημιτονο.πραγματα που του τα υπενθυμιζεις στον μαθητη σε μιση ωρα στην γ.

Αποσυνδεδεμένος grookiee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:49:53 πμ »
Γεια χαρά σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω (κυρίωσ τους Φυσικούς) πόσες ώρες τη βδομάδα ζητάτε από τους γονείσ για να κάνετε Φυσική Κατεύθυνσης β λυκείου και τι τιμή ζητάτε? Σίγουρα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως τον μαθητή αν είναι καλός , τους γονείς μέχρι πόσα μπορούν να διαθέσουν , κλπ, αλλά θα ήθελα να έχω ένα μέσο όρο.

Γεια σας! θα μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος σε αυτό το ερώτημα για να έχω μια εικόνα? ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 12:53:16 μμ »
Καλησπέρα. Να ρωτήσω κ γω με τη σειρά μου για τα φιλολογικά μαθήματα. Σε ιδιαίτερο Γ Λυκείου πόσες ώρες κάνετε στο σύνολο για όλα τα μαθήματα?Ειδικά για τα Αρχαία που έχουν γνωστό κ άγνωστο. Εγώ για άγνωστο βάζω σίγουρα 3 ώρες. Λατινικά 2, Έκθεση 1,5.

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 01:00:32 μμ »
Λατινικά 2, Γνωστό 2, Άγνωστο θα ήθελα 3 αλλά κάνω 2 (τους φαίνονται πολλές), Έκθεση 2 (έχω κάνει και 1.5 για να μειωθούν τα έξοδα της οικογένειας αλλά κατέληγα να κρατάω το παιδί κάποιες φορές κανένα τέταρτο παραπάνω χωρίς να το χρεώνω) και Ιστορία συνήθως δεν μου την ζητάνε εξ' αρχής γιατί θα διαβάσουν μόνοι τους. Την ζητάνε από Νοέμβρη. Μέχρι στιγμής έκανα Ιστορία 1 ώρα την βδομάδα και μας βγήκε και τις 2 φορές με πολύ καλά αποτελέσματα. Δεν έχω κάνει ποτέ 2ωρο, αν και για φέτος το σκέφτηκα για 1.5. Θα δείξει τον Νοέμβρη!

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 01:04:54 μμ »
Ακριβώς ίδια περίπτωση έχω κ γω χωρίς Ιστορία. Σκέφτομαι να κρατήσω την Εκθεση στη 1,5 ώρα κ σίγουρα 2 για Γνωστό Κ Λατινικά . Ωστόσο στο Άγνωστο θεωρώ ότι σίγουρα χρειάζονται 3 ώρες ειδικά για Γ Λυκείου. Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 01:39:39 μμ »
Έκθεση 2 ώρες πάντα:Θεματα,θεωρία και ασκήσεις,γλωσσικές ασκήσεις και όποια κενά έχουν δημιουργηθεί σε περίληψη,τρόπος εκφρασης και επιχειρηματολογια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2016, 01:44:26 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 01:50:20 μμ »
Να ρωτήσω. Για 6 ώρες φιλολογικά κατεύθυνσης γ γελ τι πληρώνεστε? Μου ζήτησαν για ιδιαίτερο αυτές τις ώρες, τους είπα ότι είναι λίγες, αλλά θα το παλέψω,αν βοηθήσει το παιδί, έχω εμπειρία 15+ χρόνια, μεταπτυχιακό, τους είπα 15 ευρώ και τους φάνηκαν πολλά...

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες ιδιαίτερο;
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 01:57:57 μμ »
6 ώρες για κατεύθυνση για όλα τα μαθήματα? Είναι πολύ λίγες! Τουλάχιστον 8, 10 ώρες χρειάζονται. 15 δεν είναι πολλά είναι μία λογική τιμή για την εμπειρία σου κ τη δουλειά σου. Γνώμη μου είναι να μη ρίξεις πολύ τη τιμή σου κ αν δεις ότι σου κάνουν πολλά παζάρια ή σου λένε ο ταδε κάνει με τόσο ή ο δεινα κανει με 8 ευρώ πχ μη το ξεκινήσεις γιατί κ τη ψυχή θα σου βγάλουν με το οικονομικό κ εσύ δε θα κάνεις σωστά τη δουλειά σου μόνο με 6 ώρες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.