*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...  (Αναγνώστηκε 1423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anthouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Take a risk, take a mistake, learn something new:)
    • Προφίλ
Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...
« στις: Ιούνιος 14, 2013, 01:29:32 μμ »
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας...Σήμερα με πήρε τηλέφωνο μια μαμά που με είχαν συστήσει σε αυτή και μου είπε ότι έχει ένα κοριτσάκι το οποίο είναι Τετάρτη και θα πάει Πέμπτη του χρόνου και η μόνη επαφή με αγγλικά που έχει είναι από το σχολείο και δυσκολεύεται αρκετά. Εγώ απ'όσο έχω δει το βιβλίο του υπουργείου μου φαίνεται αρκετά ωραίο αλλά νομίζω ότι δεν είναι κατάλληλο για ένα παιδάκι που μόλις έχει ξεκινήσει αγγλικά και ούτε πάει φροντιστήριο ή ιδιαίτερα.Η μητέρα θέλει να κάνουμε μιάμιση ώρα την εβδομάδα ώστε να 'μαζεύεται' η ύλη του σχολείου και να την βοηθώ.Απλά σκέφτομαι πως έτσι απλά θα την ετοιμάζω για το σχολείο,και απ'ότι μου είπε δυσκολεύεται στα βασικά, χωρίς να έχει κάποια σειρά ..στο σχολείο κάνουν χρόνους και το παιδάκι δεν ξέρει να ξεχωρίζει το this από το that...Λέτε να προτείνω να πάρουμε μια σειρά βιβλίων ώστε να πάρει τη βασική γνώση και να προχωρήσουμε ή απλά να κάνω αυτό που μου είπαν και να μην το πολύ ψάχνω... :-X
Take a risk, take a mistake, learn something new :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:50:22 »

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2013, 01:43:50 μμ »
Καλησπέρα!
Εγώ τους λέω πάντα τη γνώμη μου και κάνω την πρότασή μου για να είμαι καλυμμένη και από εκεί κ πέρα αυτοί αποφασίζουν. Το βιβλίο του σχολείου της Δ δημοτικού είναι με μια λέξη χάλια. Δεν παρουσιάζει κανένα ενδιαφέρον, αν δεις τους διαλογους στην αρχή κάθε κεφαλαίου, θα καταλάβεις...Τα παιδιά που δεν ήξεραν Αγγλικά ή πήγαιναν σε μικρές τάξεις απλά δεν καταλάβαιναν τίποτα. Το ακόμα χειρότερο ειναι τα τραγούδια που έχει... Βέβαια ευτυχώς της Ε κ Στ τάξης τα βιβλία είναι πολύ καλύτερα και ενδιαφέροντα. Της Ε τάξης θα την δυσκολέψει πάντως πολύ. Οι χρόνοι είναι το λιγότερο γιατί πάντα ξεκινούν από τους πιο απλούς. Το λεξιλόγιο είναι δύσκολο δεν θα καταλαβαίνει τα κείμενα. Κανονικά θα πρεπε να κάνει Αγγλικά από χαμηλή τάξη να μάθει και να δουλεύετε τα κείμενα του βιβλίου της να τη βοηθήσεις που δεν θα καταλαβαίνει. Αλλά αυτό απαιτεί τουλάχιστον 3 ώρες και προφανώς η μητέρα σου είπε για το σχολείο όχι για να μάθει Αγγλικά αλλά για να μην αισθάνεται τόσο άσχημα στο σχολειο. Οπότε προτείνω να της πεις πως θα βοηθηθεί κ θα βελτιωθεί αλλά τη γλώσσα χωρις να συστηματοποιηθεί το μάθημα δεν θα μπορέσει να τη μάθει. κ ας επιλέξει αυτή...

Αποσυνδεδεμένος anthouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Take a risk, take a mistake, learn something new:)
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 14, 2013, 01:58:19 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου μόλις τώρα έριξα μια ματιά στο βιβλίο πιο προσεχτικά ...όντως οι λέξεις beast,prisoner...etc δεν είναι για juniorάκια. Θα κάνω αυτό που λες και βλέπω αντιδράσεις :) Ευχαριστώ πολύ!
Take a risk, take a mistake, learn something new :)

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2013, 02:00:28 μμ »
Καλημέρα και καλησπέρα, moi, είμαι της απόψεως να προτείνεις το σωστό, να κάνεις το σωστό και να αναλάβεις τις ευθύνες.
Αλλιώς θα συναινέσεις στο λάθος, θα κάνεις το λάθος και θα αναλάβεις τις ευθύνες γνωρίζοντας ότι υπήρχε   άλλος δρόμος.
Δύο ερωτήσεις μόνο, αυτό το παιδάκι που θέλει η μαμά του να κάνει ιδιαίτερα, τι στάση έχει απέναντι στα αγγλικά; Και, αυτό το παιδάκι που θέλει η μαμά του να κάνει ιδιαίτερα και έχει πάνω κάτω αποφασίσει και τι θα κάνει στο μάθημα, μήπως πήγε ποτέ φροντιστήριο/έκανε ιδιαίτερο και για κάποιο λόγο σταμάτησε;
Γενικώς, κάτι δεν πάει καλά εδώ.
@ stavy_t
Δεν νομίζω ότι της Τετάρτης είναι ένα βιβλίο που δεν μπορεί να παρακολουθήσει ένα παιδί που ανοίγει και κανένα βιβλίο που και που.  Της Πέμπτης όμως απαιτεί μία κάποια κάπως πιο συστηματική ενασχόληση. Δεν θα σχολιάσω αν είναι καλά ή όχι.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:50:22 »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 14, 2013, 02:03:16 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου μόλις τώρα έριξα μια ματιά στο βιβλίο πιο προσεχτικά ...όντως οι λέξεις beast,prisoner...etc δεν είναι για juniorάκια.
Τώρα μας μπέρδεψες, ποιο βιβλίο είδες; Και τι τάξη πάει, είπαμε;
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος anthouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Take a risk, take a mistake, learn something new:)
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 14, 2013, 02:16:40 μμ »
Το παιδάκι δυστυχώς δεν το ξέρω απ'ότι έμαθα από την μαμά που με συνέστησε είναι λίγο ζωηρό αλλά αυτό δεν με απασχολεί ιδιαίτερα...Η μαμά μου είπε ότι δεν έχει κάνει πάλι αγγλικά και ότι σε πρώτη φάση θέλει να βρεθούμε πρώτα οι δύο μας χωρίς την μικρή..(αυτό μου ξένισε λίγο) Είπαμε ότι θα με ξαναπάρει μετά τις 27 για να βρεθούμε....μπερδεύτηκα λίγο με την στάση της,τώρα που το ξανασκέφτομαι ...εγώ,λέω,να της πω αυτό που πιστεύω κι άμα θελήσει καλώς...
Έχεις δίκιο ..κοίταζα λάθος βιβλίο  ???
Take a risk, take a mistake, learn something new :)

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 14, 2013, 02:38:18 μμ »
Φυσικά εξαρτάται από εσένα, και διάγνωση (παιδιού, κατάστασης) εξ αποστάσεως δεν γίνεται. Εγώ  είμαι γενικά καχύποπτο οπότε μη δίνεις μεγάλη βαρύτητα στην άποψή μου, καλά είναι να είσαι όσο πιο προετοιμασμένη γίνεται βέβαια πριν πας, γι αυτό ας ακούσουμε και καμιά άλλη άποψη…
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος anthouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Take a risk, take a mistake, learn something new:)
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 14, 2013, 02:47:40 μμ »
Ίσα ίσα που θα 'κρατήσω πισινές' τώρα  ;) Θα πω τον τρόπο με τον όποιο εργάζομαι κ τι είναι καλύτερο για το παιδάκι ότι βρέξει ας κατεβάσει..
Take a risk, take a mistake, learn something new :)

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα στα Αγγλικά του σχολείου...
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2013, 04:27:18 μμ »
Καλημέρα και καλησπέρα, moi, είμαι της απόψεως να προτείνεις το σωστό, να κάνεις το σωστό και να αναλάβεις τις ευθύνες.
Αλλιώς θα συναινέσεις στο λάθος, θα κάνεις το λάθος και θα αναλάβεις τις ευθύνες γνωρίζοντας ότι υπήρχε   άλλος δρόμος.
Δύο ερωτήσεις μόνο, αυτό το παιδάκι που θέλει η μαμά του να κάνει ιδιαίτερα, τι στάση έχει απέναντι στα αγγλικά; Και, αυτό το παιδάκι που θέλει η μαμά του να κάνει ιδιαίτερα και έχει πάνω κάτω αποφασίσει και τι θα κάνει στο μάθημα, μήπως πήγε ποτέ φροντιστήριο/έκανε ιδιαίτερο και για κάποιο λόγο σταμάτησε;
Γενικώς, κάτι δεν πάει καλά εδώ.
@ stavy_t
Δεν νομίζω ότι της Τετάρτης είναι ένα βιβλίο που δεν μπορεί να παρακολουθήσει ένα παιδί που ανοίγει και κανένα βιβλίο που και που.  Της Πέμπτης όμως απαιτεί μία κάποια κάπως πιο συστηματική ενασχόληση. Δεν θα σχολιάσω αν είναι καλά ή όχι.
Τα τετάρτης δημοτικού που έκανα μάθημα ή δεν είχαν κάνει καθόλου μαθήματα Αγγλικών παρα μόνο στο σχολείο, ή πήγαιναν β Junior ή πρώτη κανονική στο σχολείο. Οπότε καταλαβαινεις για τι πολυμορφία μεσα στην τάξη μιλάμε.Τα πρώτης κανονικής δεν δυσκολεύονταν τόσο αλλά τα άλλα δεν καταλάβαιναν. Αν κάποιο παιδάκι είχε κάνει μόνο στο σχολείο Αγγλικά στην τριτη δημοτικού τι λες το βιβλίο της Τετάρτης θα μπορούσε να το παρακολουθήσει;Δεν έχει ομαλή συνέχεια από της Τρίτης. Στην πράξη είδα πως δυσκολεύονταν. Αν κ αυτό δεν είπα τόσο πως ήταν απίστευτα δύσκολο αλλά βαρετό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.