*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2013  (Αναγνώστηκε 204978 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #406 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:20:44 μμ »
από γνωστούς μου ξέρω για πειραιά και δ αθήνας ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:50 »

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #407 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 03:27:58 μμ »
Σε κάποια ΠΥΣΔΕ οι τοποθετήσεις των αποσπασμένων έχουν ήδη γίνει. Γνωρίζει κανείς αν υπήρξαν αποσπασμένοι που περίσσεψαν και τι συνέβη σ' αυτούς;

Αποσπάστηκα στη Δ Αθήνας. Είχαμε συγκέντρωση στη ΔΔΕ σήμερα το πρωί . Μας ανακοίνωσαν οτι δεν υπάρχουν θέσεις για διάφορες ειδικότητες και για καθηγητές στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και για εμάς  τους αποσπασμένους. Η εξήγηση :Κάναμε λάθος υπολογισμούς στα κενά. Έχουν λίστα με 170 άτομα για υποχρεωτική απόσπαση (εννοείται και οι αποσπασμένοι μέσα).Έχει γίνει κατάληψη στη ΔΔΕ για να μη φύγουν οι λίστες και να επαναπροσδιοριστούν τα κενά. Και όπως μου είπαν , ναι απόσπαση στην απόσπαση ....δεν έχω λόγια πια......
 

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #408 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 07:15:52 μμ »
Παράθεση
Σημασία έχει ποιος τοποθετήθηκε πρώτος. Αυτός και καλύπτει πλήρως το ωράριο του. Σύμφωνα με τον νόμο θα πρέπει πρώτα εσένα που είσαι με απόσπαση να τοποθετήσουν πρώτα στο σχολείο άρα και να συμπληρώνεις εσύ το ωράριο σου.
Η σειρά είναι:
1) Οργανικά υπεράριθμοι
2) Λειτουργικά υπεράριθμοι
3) Σε διάθεση
4) Απόσπαση εντός/εκτός ΠΥΣΔΕ
5) Αναπληρωτές
sliver, greedo, ευχαριστώ. To θέμα μου όμως είναι: πλακώνομαι από την πρώτη μέρα με τη διεύθυνση του σχολείου ζητώντας να εφαρμοστεί ο νόμος ή κρατώ στάση αναμονής; Προς το παρόν, έτσι όπως τα ρύθμισαν στο σχολείο, δεν συμπληρώνει ωράριο κανένας μας και μάλιστα έχουμε περίπου τον ίδιο  αριθμό ωρών. Εσείς τι θα κάνατε; Να το δεχτώ ή να απευθυνθώ στην ΔΔΕ; 

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #409 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 09:34:56 μμ »
Αποσπάστηκα στη Δ Αθήνας. Είχαμε συγκέντρωση στη ΔΔΕ σήμερα το πρωί . Μας ανακοίνωσαν οτι δεν υπάρχουν θέσεις για διάφορες ειδικότητες και για καθηγητές στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και για εμάς  τους αποσπασμένους. Η εξήγηση :Κάναμε λάθος υπολογισμούς στα κενά. Έχουν λίστα με 170 άτομα για υποχρεωτική απόσπαση (εννοείται και οι αποσπασμένοι μέσα).Έχει γίνει κατάληψη στη ΔΔΕ για να μη φύγουν οι λίστες και να επαναπροσδιοριστούν τα κενά. Και όπως μου είπαν , ναι απόσπαση στην απόσπαση ....δεν έχω λόγια πια......

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που εγώ έχω, θεωρώ πιθανό στη Δ' Αθήνας να έγιναν οι γνωστές... λοβιτούρες, που γίνονται πάντα. Π.χ. στους μαθηματικούς, ενώ τα κενά ήταν ελάχιστα, πήραν μετάθεση για τη συγκεκριμένη περιοχή 25 άτομα. Μαθηματικός ο οποίος ήταν στη διάθεση, 10ος στον πίνακα της φθίνουσας, ξαφνικά βρέθηκε 15 θέσεις πιο κάτω. Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε τι 'παίχτηκε'. Αν οι εποχές ήταν διαφορετικές, μπορεί να μην έλεγε κανείς τίποτα, αλλά τώρα που συνάδελφοι έχουν φτάσει να παίζουν... μπουνίδια, όχι για τα λειτουργικά κενά, αλλά για απλές συμπληρώσεις ωραρίου, το γνωστό βόλεμα των ημέτερων καταντά σκάνδαλο και δύσκολα θα περάσει έτσι. Ξέρω συναδέλφους που ετοιμάζονται ν' αρχίσουν τις μηνύσεις. Η δικαιολογία 'κάναμε λάθος υπολογισμό στα κενά' είναι αστεία.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:50 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #410 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 09:43:37 μμ »
τα ίδια συμβαίνουν και στη δική μου περιοχή, έγραψα χτες σχετικά για τους ΠΕ03,
λόγω μεταθέσεων και αποσπάσεων που δεν έπρεπε να γίνουν βρίσκονται εκτεθειμένοι συνάδελφοι που είναι χρόνια στη διάθεση ΠΥΣΔΕ,
φαντάσου τι έχει να γίνει το καλοκαίρι με τα οργανικά κενά, και όλοι αυτοί βάλλουν κατά των υπεράριθμων που προηγούνται και έχουν πολλαπλασιαστεί από την αύξηση ωραρίου και αριθμού μαθητών ανά τμήμα,
σήμερα έβγαλαν και ανακοίνωση για ΠΕ 06 και ΠΕ 11 που ενδιαφέρονται να διατεθούν στην α/θμια να υποβάλλουν  αιτήσεις.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #411 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 09:55:55 μμ »
Σύμφωνα με τις πληροφορίες που εγώ έχω, θεωρώ πιθανό στη Δ' Αθήνας να έγιναν οι γνωστές... λοβιτούρες, που γίνονται πάντα. Π.χ. στους μαθηματικούς, ενώ τα κενά ήταν ελάχιστα, πήραν μετάθεση για τη συγκεκριμένη περιοχή 25 άτομα. Μαθηματικός ο οποίος ήταν στη διάθεση, 10ος στον πίνακα της φθίνουσας, ξαφνικά βρέθηκε 15 θέσεις πιο κάτω. Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε τι 'παίχτηκε'. Αν οι εποχές ήταν διαφορετικές, μπορεί να μην έλεγε κανείς τίποτα, αλλά τώρα που συνάδελφοι έχουν φτάσει να παίζουν... μπουνίδια, όχι για τα λειτουργικά κενά, αλλά για απλές συμπληρώσεις ωραρίου, το γνωστό βόλεμα των ημέτερων καταντά σκάνδαλο και δύσκολα θα περάσει έτσι. Ξέρω συναδέλφους που ετοιμάζονται ν' αρχίσουν τις μηνύσεις. Η δικαιολογία 'κάναμε λάθος υπολογισμό στα κενά' είναι αστεία.
όταν αλλάζετε εσείς οι μόνιμοι θέσεις στον πίνακα και τσουλάτε είστε έτοιμοι για πυξ λαξ, ενώ σ' εμάς τους αναπληρωτές που έχουν έρθει οι διάφοροι από ιδιωτικά και σε δήθεν κλειδωμένους πίνακες χάνουμε θέσεις, εσείς απλά  κουνάτε τους ώμους και πάτε παρακάτω! Άσχετη η παρέμβαση,αλλά το βόλεμα έχει πολλές οπτικές! Τελικά η έννοια του

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 10:03:36 μμ »
τα ίδια συμβαίνουν και στη δική μου περιοχή, έγραψα χτες σχετικά για τους ΠΕ03,
λόγω μεταθέσεων και αποσπάσεων που δεν έπρεπε να γίνουν βρίσκονται εκτεθειμένοι συνάδελφοι που είναι χρόνια στη διάθεση ΠΥΣΔΕ,
φαντάσου τι έχει να γίνει το καλοκαίρι με τα οργανικά κενά, και όλοι αυτοί βάλλουν κατά των υπεράριθμων που προηγούνται και έχουν πολλαπλασιαστεί από την αύξηση ωραρίου και αριθμού μαθητών ανά τμήμα,
σήμερα έβγαλαν και ανακοίνωση για ΠΕ 06 και ΠΕ 11 που ενδιαφέρονται να διατεθούν στην α/θμια να υποβάλλουν  αιτήσεις.

Τουλάχιστον στη δική σου περιοχή την έβγαλαν την ανακοίνωση. Σε άλλες, ακόμα ξύνουν τα... μην πω τι!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 10:08:39 μμ »
Στη Δ Αθηνας θα αρχισει αγωνας που θα κορυφει και δικαστικα για τους ΠΕ03 .....

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 10:17:45 μμ »
επικροτώ, η δική μου άποψη ήταν πάντα να διεκδικείς το δίκιο σου με κάθε νόμιμο μέσο ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 10:43:15 μμ »
Αποσπάστηκα στη Δ Αθήνας. Είχαμε συγκέντρωση στη ΔΔΕ σήμερα το πρωί . Μας ανακοίνωσαν οτι δεν υπάρχουν θέσεις για διάφορες ειδικότητες και για καθηγητές στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και για εμάς  τους αποσπασμένους. Η εξήγηση :Κάναμε λάθος υπολογισμούς στα κενά. Έχουν λίστα με 170 άτομα για υποχρεωτική απόσπαση (εννοείται και οι αποσπασμένοι μέσα).Έχει γίνει κατάληψη στη ΔΔΕ για να μη φύγουν οι λίστες και να επαναπροσδιοριστούν τα κενά. Και όπως μου είπαν , ναι απόσπαση στην απόσπαση ....δεν έχω λόγια πια......

Και τι θα γίνει αν εκεί που θα σας αποσπάσουν δεν υπάρχει κενό ;      απόσπαση στην απόσπαση της απόσπασης ;   

Αποσυνδεδεμένος Evnikim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 10:51:37 μμ »
Λάθος υπολογισμοί στα κενά... Πόσα περιθώρια λάθους να εξαντλήσουμε; Ε, όχι και να κινδυνεύουν 170 άνθρωποι για υποχρεωτικές αποσπάσεις...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 10:52:50 μμ »
off topic on

sorry pou grafw greeklish alla den xerw kai pou allou na to grapsw : o ypologisths mou crashare kai xrhsimopoiw enos filou gia ligh wra. Gia ton logo afto den mporw na apanthsw sta p.m. sas amesa h na grapsw sta threads . sorryyyyyyyyyyyyy  :( :(

off topic off.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:33:57 μμ »
Και τι θα γίνει αν εκεί που θα σας αποσπάσουν δεν υπάρχει κενό ;      απόσπαση στην απόσπαση της απόσπασης ;

Από ό,τι ακούστηκε η υποχρεωτική απόσπαση θα είναι για Δωδεκάνησα που έχει κενά...εγώ τουλάχιστον , αν προλάβω, μπορώ να γυρίσω στην οργανική μου αν και για εκατομμυριοστή φορά , θα αναρωτηθώ και θα εξοργιστώ "Γιατί μου έδωσαν την απόσπαση τότε" , οι άλλοι όμως;;

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:37:54 μμ »
Σύμφωνα με τις πληροφορίες που εγώ έχω, θεωρώ πιθανό στη Δ' Αθήνας να έγιναν οι γνωστές... λοβιτούρες, που γίνονται πάντα. Π.χ. στους μαθηματικούς, ενώ τα κενά ήταν ελάχιστα, πήραν μετάθεση για τη συγκεκριμένη περιοχή 25 άτομα. Μαθηματικός ο οποίος ήταν στη διάθεση, 10ος στον πίνακα της φθίνουσας, ξαφνικά βρέθηκε 15 θέσεις πιο κάτω. Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε τι 'παίχτηκε'. Αν οι εποχές ήταν διαφορετικές, μπορεί να μην έλεγε κανείς τίποτα, αλλά τώρα που συνάδελφοι έχουν φτάσει να παίζουν... μπουνίδια, όχι για τα λειτουργικά κενά, αλλά για απλές συμπληρώσεις ωραρίου, το γνωστό βόλεμα των ημέτερων καταντά σκάνδαλο και δύσκολα θα περάσει έτσι. Ξέρω συναδέλφους που ετοιμάζονται ν' αρχίσουν τις μηνύσεις. Η δικαιολογία 'κάναμε λάθος υπολογισμό στα κενά' είναι αστεία.


Θα συμφωνήσω απόλυτα . Κάπως έτσι έγινε και με εμάς τους φιλολόγους. Και η δικαιολογία για κακό υπολογισμό των κενών είναι γελοία, απαράδεκτη και προκλητική .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 686
Σύνολο: 692

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.