*

Αποστολέας Θέμα: Κουτάκι ή όχι;  (Αναγνώστηκε 19064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 01, 2013, 04:28:25 μμ »
Τέλη Ιουλίου είχαν πει ότι θα βγει. Κανείς δεν ξέρει...

Όσο αφορά το κουτάκι, δεν πρόκειται να το βάλω. Αν ήμουν ελεύθερη ίσως και να το έβαζα, αλλά με δύο μικρά παιδιά δεν την ξαναπατάω να είμαι ούτε μέρα μακριά από το σπίτι και τον άντρα μου!!! Έναν νομό και...ας βάλει το χέρι του ο Θεός!
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:27 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 01, 2013, 04:47:14 μμ »
Άλλα τα + και - ως το 2011 στην εκπαιδευση ,άλλα τωρα και εντελως διαφορετικα στο αβεβαιο μελλον...Καθενας τα ζυγιζει με τα δικα του υποκειμενικα κριτηρια ,γιατι για τα αντικειμενικα ,δεν ξερω  αν ειναι τοσο ελκυστικα πια.... Αν παντως δεν ειχα οικογενειακες και προσωπικες υποχρεωσεις και από την άλλη ειχα τη βοηθεια μικρου χαρτζηλικιου ,θα το εβαζα, αν φυσικα δεν ειχα αλλού εργασια!!!! :) ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2013, 04:51:24 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 01, 2013, 05:09:37 μμ »
Δαγκωτο..!!! 2 κιολας κουτακια καθως δουλευω και στις 2 βαθμιδες!!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 01, 2013, 05:20:42 μμ »
Συνάδελφοι ως τώρα δεν έβαζα το κουτάκι, παρόλα αυτά δούλεψα κατά τα σχολικά έτη 2010-11 και από τότε με προσπερνά ο πίνακας. Φέτος λόγω ανεργίας σκέφτομαι να το βάλλω, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει, μιας και έχω οικογένεια με παιδί που δεν έχει πάει καν νήπια... Γνωρίζει κανείς πόσα παίρνει ένας αναπληρωτής πλήρους ωραρίου πια, ισχύει ότι και για τον νεοδιόριστο 600 κάτι? Τουλάχιστον να μπορώ να έχω μια εικόνα...Επίσης, αν κάποιος συνάδελφος με οικογένεια το ρίσκαρε και έβαλε το κουτάκι, άξιζε τον κόπο? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:27 »

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 01, 2013, 05:45:32 μμ »
εγώ συνάδελφοι το έβαλα πέρυσι και βρέθηκα στην Κρήτη με οικογένεια,παιδιά και πολλές υποχρεώσεις!!!! φέτος!! με την καμία!!!!!!!!!!
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 01, 2013, 05:48:48 μμ »
Ούτε κι εγώ θα το βάλω. Αν μετρούσαν τα μόρια, θα ήταν διαφορετικά. Τώρα όμως, όχι!
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 01, 2013, 05:50:28 μμ »
Συνάδελφοι ως τώρα δεν έβαζα το κουτάκι, παρόλα αυτά δούλεψα κατά τα σχολικά έτη 2010-11 και από τότε με προσπερνά ο πίνακας. Φέτος λόγω ανεργίας σκέφτομαι να το βάλλω, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει, μιας και έχω οικογένεια με παιδί που δεν έχει πάει καν νήπια... Γνωρίζει κανείς πόσα παίρνει ένας αναπληρωτής πλήρους ωραρίου πια, ισχύει ότι και για τον νεοδιόριστο 600 κάτι? Τουλάχιστον να μπορώ να έχω μια εικόνα...Επίσης, αν κάποιος συνάδελφος με οικογένεια το ρίσκαρε και έβαλε το κουτάκι, άξιζε τον κόπο? Ευχαριστώ προκαταβολικά!
853 ευρω. Αγαμος χωρις μεταπτυχιακο με προυπηρεσια μικροτερη των 2 ετων και ηλικια μεγαλυτερη των 30. Για κατω απο 30 ετων 886 ευρω περιπου. Με πανω απο δυο χρονια προυπηρεσια (Ε βαθμο)και ανω των 30 καπου 940 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 01, 2013, 05:57:42 μμ »
Θεωρω χαζο καποιος να βαλει το κουτακι και εξηγουμαι (φυσικα σεβομαι την κινηση οσων βαλουν το κουτακι και δε μου πεφτει λογος!). Απο τη στιγμη που σχεδον καθε νομος εχει γινει μια περιοχη με 30 επιλογες (αν παραμεινουν βεβαια τοσες) μπορεις να καλυψεις ενα πολυ μεγαλο μερος της Ελλαδας. Και φυσικα αν καποιος θελει τρελη σιγουρια μπορει αντι να βαλει το κουτακι να βαλει 2 με 3 περιοχες ''δυσκολες, μακρινες, που βγαζουν κενα''  ωστε να νιωθει ασφαλης πως δε θα τον περασει το συστημα. Ας πουμε να βαλει Κυκλαδες αν ειναι Αθηναιος που λογικα θα τον παρουν, αλλα γιατι να ρισκαρει να παει κανα Εβρο, ειδικα αν εχει οικογενεια. Η αν ειναι απο Βορεια Ελλαδα γιατι να ρισκαρει να βρεθει Κρητη. Δεχομαι πως τα εξοδα ειναι παντα πολλα οταν ξενιτευτεις αλλα αλλιως ειναι να εισαι 4 με 5 ωρες και αλλιως 12 και 15 ωρες. Ειδικα για οσους εχουν οικογενεια.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 01, 2013, 06:01:17 μμ »
ευχαριστώ Touristako για την ενημέρωση!
Το θέμα είναι πως όπως έχω δει τα πράγματα οι προσλήψεις στον κλάδο μου στην Κεντρική Μακεδονία και γενικά στη Β.Ελλάδα ήταν ελάχιστες, επομένως όταν είσαι Θεσσαλονίκη και πάνε έτσι τα πράγματα, με δυο ανέργους σε ένα σπίτι καλύτερα κουτάκι και μακριά με τον ένα να δουλεύει...

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 01, 2013, 06:14:53 μμ »
ευχαριστώ Touristako για την ενημέρωση!
Το θέμα είναι πως όπως έχω δει τα πράγματα οι προσλήψεις στον κλάδο μου στην Κεντρική Μακεδονία και γενικά στη Β.Ελλάδα ήταν ελάχιστες, επομένως όταν είσαι Θεσσαλονίκη και πάνε έτσι τα πράγματα, με δυο ανέργους σε ένα σπίτι καλύτερα κουτάκι και μακριά με τον ένα να δουλεύει...
Ισως και να ναι ετσι. Εγω μιας και ειμαι απο Αθηνα εκτος απο γυρω νομους σκεφτομαι να βαλω και ενα μερος απο Κυκλαδες αντι για κουτακι, μεχρι περσι το εβαζα, φετος ομως οχι...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 01, 2013, 06:25:18 μμ »
Θεωρω χαζο καποιος να βαλει το κουτακι και εξηγουμαι (φυσικα σεβομαι την κινηση οσων βαλουν το κουτακι και δε μου πεφτει λογος!). Απο τη στιγμη που σχεδον καθε νομος εχει γινει μια περιοχη με 30 επιλογες (αν παραμεινουν βεβαια τοσες) μπορεις να καλυψεις ενα πολυ μεγαλο μερος της Ελλαδας. Και φυσικα αν καποιος θελει τρελη σιγουρια μπορει αντι να βαλει το κουτακι να βαλει 2 με 3 περιοχες ''δυσκολες, μακρινες, που βγαζουν κενα''  ωστε να νιωθει ασφαλης πως δε θα τον περασει το συστημα. Ας πουμε να βαλει Κυκλαδες αν ειναι Αθηναιος που λογικα θα τον παρουν, αλλα γιατι να ρισκαρει να παει κανα Εβρο, ειδικα αν εχει οικογενεια. Η αν ειναι απο Βορεια Ελλαδα γιατι να ρισκαρει να βρεθει Κρητη. Δεχομαι πως τα εξοδα ειναι παντα πολλα οταν ξενιτευτεις αλλα αλλιως ειναι να εισαι 4 με 5 ωρες και αλλιως 12 και 15 ωρες. Ειδικα για οσους εχουν οικογενεια.
Μα και Κυκλάδες να βάλει συνάδελφε δε θα πρέπει να νοικιάσει σπίτι;

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 01, 2013, 06:34:31 μμ »
Αυτό αναρωτιόμουν κι εγώ. Ενοίκιο, λογαριασμοί σπιτιού, εισιτήρια...
Αν ήταν όπως παλιότερα, δηλ. περίπου 1250 € να πω ok, αλλά με 850 τι να πρωτοπληρώσεις; Αν ειδικότερα έχεις οικογένεια, δε θα περισσεύει και τίποτε για να φέρεις πίσω...
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 01, 2013, 06:41:31 μμ »
. Γνωρίζει κανείς πόσα παίρνει ένας αναπληρωτής πλήρους ωραρίου πια, ισχύει ότι και για τον νεοδιόριστο 600 κάτι? Τουλάχιστον να μπορώ να έχω μια εικόνα..
Συνάδελφος νηπιαγωγός αναπληρώτρια, κλιμάκιο Ε1 στην παραμεθόριο, άρα και επίδομα παραμεθορίου, χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις,παίρνει 1015 ευρώ το μήνα.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Κουτάκι ή όχι;
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 01, 2013, 06:43:07 μμ »
Αυτό αναρωτιόμουν κι εγώ. Ενοίκιο, λογαριασμοί σπιτιού, εισιτήρια...
Αν ήταν όπως παλιότερα, δηλ. περίπου 1250 € να πω ok, αλλά με 850 τι να πρωτοπληρώσεις; Αν ειδικότερα έχεις οικογένεια, δε θα περισσεύει και τίποτε για να φέρεις πίσω...
Πραγματικά δεν περισσεύει!
Το έχει κάνει στο παρελθόν!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.