*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 711741 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2562 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 01:07:55 μμ »
Εννοείται ότι δεν πρόκειται να μιλήσει ο σύζυγός μου για το συγκεκριμένο ζήτημα, εκτός κι αν του έκαναν σχετική νύξη οι ίδιοι. Ούτε εκείνος, αλλά ούτε κι εγώ επιθυμούμε να μπλέκουμε ο ένας στο επάγγελμα του άλλου. Απλά μου κάνει εντύπωση το ό,τι ήταν εντελώς τυπικοί μέχρι πριν αυτή τη μεγάλη καθυστέρηση, καθώς και το ό,τι δε γίνεται μια ανοιχτή συζήτηση με το τι πραγματικά συμβαίνει, διότι να το αμελούν διαρκώς, μόνο ως δικαιολογία μου ακούγεται. Η αλήθεια είναι ότι εχθές που μίλησα τελικά στη μητέρα, γιατί ίσως να ευθυνόμουν κι εγώ, απ' την άποψη ότι κάθε φορά που με ενημέρωνε ότι το ξεχνούσε, της απαντούσα δεν πειράζει, μου φάνηκε κάπως πειραγμένη στο τέλος της συζήτησής μας. Σα να άφηνε να εννοηθεί ότι εντάξει, δε θα σου τα φάμε κιόλας, πώς κάνεις έτσι. Δεν μου είπε κάτι τέτοιο, αλλά το έδειξε με τον τρόπο της. Θα περιμένω να δω τι θα γίνει, και αν και την επόμενη Πέμπτη ή νωρίτερα δεν πληρωθώ, θα πράξω αναλόγως. Πάντως σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:55:03 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2563 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 01:12:16 μμ »
Σου ευχόμαστε να λήξουν όλα με το καλό και να σε πληρώνει κανονικά στη ώρα που πρέπει!

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2564 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 01:16:30 μμ »
... μου φάνηκε κάπως πειραγμένη στο τέλος της συζήτησής μας. Σα να άφηνε να εννοηθεί ότι εντάξει, δε θα σου τα φάμε κιόλας, πώς κάνεις έτσι. Δεν μου είπε κάτι τέτοιο, αλλά το έδειξε με τον τρόπο της..

Τραγική, έλεος!!!!..τί σημαίνει ότι δε θα στα φάει.!!!! Ο καθένας μας δουλεύει και πρέπει να πληρώνεται στην ώρα του. Ακούς εκεί, πειράχτηκε κιόλας  :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2565 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 02:18:45 μμ »
Εγώ πάλι, σε όσους πληρώνομαι με το μήνα, παίρνω τηλέφωνο 2-3 μέρες πριν τελειώσει ο μήνας και τους το λέω:

"Ξέρετε κυρία Τάδε μου, την Παρασκευή τελειώνει ο μήνας. Έχουμε κάνει τόσες ώρες, από βδομάδα που θα έρθω για μάθημα, σας παρακαλώ πληρώστε με".  Οπότε δεν μπορούν να κάνουν τον κινέζο. Αν πάλι ζορίζονται τη συγκεκριμένη στιγμή, υποχρεώνονται να μου το πούνε και τους ρωτώ πότε θα ευκολυνθούν, για να κανονίσω κι εγώ τις υποχρεώσεις μου. Προς το παρόν, πάντως, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα. Εντάξει, μια βδομάδα καθυστέρηση δεν είναι κάτι, άνθρωποι είμαστε, κάτι μπορεί να συμβεί (ΔΕΗ, Εφορίες, κ.τ.λ).

Και όχι, δεν ντρέπομαι καθόλου να τους πάρω τηλέφωνο.  Είναι η δουλειά μου και αξιώνω να πληρώνομαι γι' αυτήν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:55:03 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2566 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 10:21:13 πμ »
Και καλά κάνεις! Όσο τους κακομαθαίνουμε τόσο συνηθίζουν! Εννοείται το πως για μια εβδομάδα έχουμε υπομονή γιατί είμαστε άνθρωποι! Παραπάνω όμως όχι!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2567 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 01:09:15 μμ »
Απλως οταν δε σε πληρωνει ο γονιος την ωρα που πρεπει, μαζευεται σιγα σιγα  ενα ποσο που σιγουρα θα δυσκολευτει να το καλυψει.Εχω ακουσει απο συναδελφο οτι ειχε 2 μαθητες που την πληρωναν 3 φορες το χρονο(Χριστουγεννα, Πασχα και καλοκαιρι).Εκαναν 2 ωρες/εβδομαδα.Δεν εχασε ποτε τα χρηματα της αλλα στις μερες μας θεωρω πολυ δυσκολο να δεχτει  καποιος μια τετοια συμφωνια.Καλυτερα να σε πληρωνουν μετα το τελος καθε μαθηματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2012, 04:07:01 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2568 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 01:18:31 μμ »
έχει να κάνει κ με το πότε παίρνει χρήματα ο γονιός, η περίπτωση που περιγράφεις ίσως αντιστοιχεί σε επαγγέλματα όπως είναι ο γεωργός
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2012, 05:23:57 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος νανα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2569 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 01:51:22 μμ »
αυτη η περιπτωση να με πληρωνει χριστουγεννα-πασχα και καλοκαιρι μου χει συμβει και μενα..καναμε μιαμιση ωρα τη βδομαδα αν και οταν το θυμοταν με συνεχεις ακυρωσεις και δεν ηταν γεωργοι οι γονεις..η μαμα ηταν καθηγητρια και ο μπαμπας εεχε ενα μαγαζι!θελω να πω οτι δεν εχει να κανει με το επαγγελμα αλλα με τον ανθρωπο και κατα ποσον ειναι τυπικος..το χα για 2 χρονια αυτο το μαθημα τον πρωτο ηταν πιο τυπικοι αλλα τον δευτερο στην κυριολεξια πληρωθηκα 3 φορες!εννοειται οτι δεν το πηρα φετος!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2570 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 01:54:10 μμ »
Οχι δεν ηταν τετοια περιπτωση.Ελευθερος επαγγελματιας ηταν.Θεωρω οτι πιο ειναι δυσκολο και για τις 2 πλευρες:και για το γονιο που θα πρεπει να δωσει  μονομιας π.χ.300 ευρω και για τον καθηγητη που εχει αναγκες και υποχρεωσεις καθε μηνα και οχι καθε τριμηνο.
υ.γ.Συμφωνω με τη Νανα. Ειναι θεμα ανθρωπου και δεν εξαρταται παντα απο την επαγγελματικη ιδιοτητα η πληρωμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2012, 03:50:12 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2571 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 01:58:10 μμ »
Το θέμα είναι να ξέρεις ότι ο άλλος είναι Άνθρωπος... κ θα σου τα δώσει. Αν είναι από αυτούς που χρωστάνε παντού κ δεν τους νοιάζει...άστα!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2572 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 03:23:53 μμ »
Κι εγώ είχα μαθητή που ο πετέρας του ήταν γεωργός. Χρήματα έπαιρνα κάθε Χριστούγεννα και τέλος του σχολικού έτους. Δεν έχασα ωστόσο ούτε ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2573 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 03:57:47 μμ »
Αν ομως καποιος εχει  λιγους μαθητες, δεν ειναι πολυ πιο δυσκολο γι'αυτον να αμοιβειται 2 με 3 φορες το χρονο;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2012, 04:03:12 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2574 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 04:21:46 μμ »
Ναι, λογικά είναι αρκετά δύσκολο. Ευτυχώς, είχα την πολυτέλεια να έχω κι άλλους μαθητές. Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν υπάρχει συνεννόηση, λύσεις βρίσκονται. Θα πρέπει να αναλογιζόμαστε και τη φύση της δουλειάς του άλλου μερικές φορές. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μου πει ο άλλος "κοίταξε, κορίτσι μου, μας έπεσαν πολλά αυτό το μήνα, θα σε πληρώσω τον άλλον". Οκ, άνθρωποι είμαστε, συμβαίνουν αυτά. Αυτό που δεν ανέχομαι είναι να νομίζει κάποιος ότι με κοροϊδεύει. Πότε είπαμε; Τέλος του μήνα; Ε, στις 28 θα σε πάρω να σου το θυμίσω, γιατί έτσι συμφωνήσαμε. Δε θα αφήσω σε καμία περίπτωση να περάσουν βδομάδες επειδή "ντρέπομαι" να το κάνω θέμα.  Αν υπάρχει πρόβλημα, φυσικά και θα δεχτώ να με πληρώσεις αργότερα, αλλά να μου το πεις. Δε θα μυρίζω τα νύχια μου. Έχω κι εγώ υποχρεώσεις και θέλω να προγραμματίσω τα έξοδά μου.

Αυτά και σόρρυ για το σεντόνι :Ρ

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2575 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 04:31:46 μμ »
Έτσι ακριβώς είναι gringa! Άντε γτ πολύ κάπως την έχουν δει. Λες την τιμή σου κ σου απαντούν ότι άλλοι κάνουν κ με 5. Το θράσος κ η αναίδεια δεν έχει όρια. Ζήτα βιογραφικά κ σύγκρινε...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2012, 05:22:18 μμ από para5 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.21 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.