*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706083 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2982 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:42:44 μμ »
nickitol σε αυτή την ενότητα η συζήτηση είναι για τις τιμές και όχι για το αν χρειάζεται ή όχι το ιδιαίτερο μάθημα. Έχεις παραθέσει ξανά την άποψή σου για τα ιδιαίτερα και νομίζω πως την έχουμε καταλάβει. Νομίζω ότι οι απαιτήσεις του σχολείου (ιδιαίτερα στο Λύκειο) είναι τεράστιες, σε σύγκριση με αυτό που μπορεί να προσφέρει αυτή τη στιγμή ο καθηγητής στην τάξη (λίγες ώρες, τεράστια ύλη, πολλά παιδιά κτλ.). Τα ιδιαίτερα είναι σχεδόν μονόδρομος σε κάποιον μου θέλει να μπει σε μια υψηλόβαθμη και όχι μόνο σχολή.  Άλλωστε τα ιδιαίτερα δεν ξεφύτρωσαν μόνο στη χώρα μας..είναι κοινό φαινόμενο παγκοσμίως και στο λέω έχοντας αρκετούς συγγενείς σε διάφορες χώρες του εξωτερικού. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί εξάπτεσαι έτσι. Είδες πουθενά σε κάποια χώρα καμιά τέλεια παιδεία και δεν το ξέρω; Είδες οικογένειες που να μπορούν να στηρίξουν τα παιδιά τους σε μαθηματικά, φυσική, χημεία ή αρχαία κατεύθυνσης; Μακάρι να μην υπήρχαν τα ιδιαίτερα, η οικονομική κρίση, ο καπιταλισμός και πολλά πολλά άλλα. Αλλά αυτή είναι η πραγματική κατάσταση και όσο υπάρχουν εξετάσεις, εξετάσεις, εξετάσεις, Πανελλήνιες και πάλι εξετάσεις να είσαι σίγουρος πως θα υπάρχουν και ιδιαίτερα: των 5 ευρώ ή των 50 ευρώ. Δεν έχει σημασία, θα υπάρχουν όμως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:31:22 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2983 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:01:34 μμ »
nickitol ας πούμε ότι έχεις απόλυτο δίκιο.. αυτόματα το χάνεις το δίκιο σου όταν εκφράζεσαι έτσι για συναδέλφους που στην τελική είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα μπάζει από παντού και ολοένα και χειροτερεύει και πιστεύω πως εσκεμμένα γίνεται αυτό από το κράτος. Τέλος πάντων.. μεγάλο θέμα.

Οι γονείς μου ήταν και είναι κατά των φροντιστηρίων μέσης εκπαίδευσης και των ιδιαίτερων μαθημάτων (για τα σχολικά μαθήματα) και έτσι ήμουν η μοναδική μαθήτρια στην 3η λυκείου (ακόμα υποχρεωτικές οι πανελλήνιες τότε) που δεν έκανε ούτε φροντιστήριο ούτε ιδιαίτερα. Είχα τα καλύτερα βοηθητικά για όλα τα μαθήματα, τόμους και τόμους, και διάβαζα μόνη μου, αν μπορούσαν με βοηθούσαν λίγο και οι γονείς. Αντιμετώπισα ένα νέο είδος 'ρατσισμού' εντός και εκτός σχολείου μόνο και μόνο γι'αυτό και μάλιστα ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ.. από συμμαθητές, από γονείς συμμαθητών, από γνωστούς κι αγνώστους που ακούγανε για την περίπτωσή μου, από τους ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ του (δημόσιου) σχολειου (που τόσο πολύ φαίνεται να υποστηρίζεις), μέχρι και ο ΛΥΚΕΙΑΡΧΗΣ με είχε καλέσει στο γραφείο του μία μέρα και μου έκανε ολόκληρη κουβέντα/ανάκριση γιατί δεν κάνω φροντιστήριο/ιδιαίτερο και πόσο σημαντικό είναι να αρχίσω.. και όλοι τους μα όλοι τους μου λέγανε μες στα μούτρα μου "αχ καημένο, κι εσύ πώς θα πετύχεις..;", και άλλα τέτοια ενθαρρυντικά. Στο τέλος έβγαλα 18, πέρασα με υποτροφία σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και αποχαιρέτησα το ελληνικό σύστημα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Λοιπόν, θέλω να καταλήξω στο ότι είναι άδικο να κατηγορείς τους αδιόριστους εκπαιδευτικούς ή τους επιχειρηματίες φροντιστηρίων και το λέω εγώ που από παιδί ήμουν εξίσου κάτα αυτών, και πραγματικά κάποιος αναρωτιέται.. πόσο καλός παιδαγωγός και εκπαιδευτικός μπορεί να είναι κάποιος μέσα στην τάξη όταν μέσα στο φόρουμ αρκετά από τα μηνύματά του είναι ποτισμένα με τόση εμπάθεια (και μίσος;) για συναδέλφους; 

Είναι off-topic παρένθεση στο μήνυμα του nickitol, αν θέλουν οι admin ας το διαγράψουν.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2984 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:30:10 μμ »
nickitol σε μερικά από όσα λες έχεις δίκιο. Σε άλλα άδικο. Ωστόσο το θέμα της ενότητας είναι άλλο..

Ο σωστός και υπεύθυνος καθηγητής, είναι πάνω από όλα σωστός και υπεύθυνος άνθρωπος κι αυτός δεν θα μπει ποτέ στη διαδικασία της εκμετάλλευσης..

προφανώς δεν ευθύνονται οι αδιόριστοι καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα για την παραπαιδεία..

Ωστόσο ειλικρινά απορώ μετά από όσα είπες...τι δουλειά κάνεις εσυ..? Κι αν δεν είχες αυτή τη δουλειά, τι ακριβώς θα έκανες για να ζήσεις αν δεν μπορούσες να βρεις τίποτ άλλο ;

Επιπροσθέτως το συμπέρασμα σου ότι όλοι εμείς που κάνουμε ιδιαίτερα είμαστε σύμφωνοι με το Νέο Λύκειο...είναι εντελώς αυθαίρετο...



Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2985 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:28:32 μμ »
Είναι προφανές ότι κάποιοι δεν χρειάστηκε να ψάξουν ποτέ για δουλειά. ¨Η μάλλον συγγνώμη, για να μην μας που ότι τους αδικούμε , δεν έψαξαν ποτέ για δουλειά τρώγοντας στα μούτρα τη μια πόρτα πίσω απο την άλλη. Και είμαι σίγουρος ότι αν δεν είχαν ούτε ψωμί να φάνε αυτοι οι "κάποιοι" θα λέγανε "όχι , καλύτερα να πεθάνω από τη πείνα παρά να κάνω ιδιαίτερα ενισχύοντας τη παραπαιδεία". Δηλαδή έλεος!!!! Και συγγνώμη που δεν θα απολογηθώ που κάνω αυτό που μου αρέσει και για το οποιο εχω δαπανήσει ένα σωρο χρήματα δουλεύοντας 2 δουλειες πρωι-βράδυ για να πάρω πτυχίο και για να μπορώ να κάνω τώρα μεταπτυχιακό. Δεν θα απολογηθώ σε κανέναν που δεν έχει ακούσει ποτέ τη λέξη ανεργία στη ζωή του. Κάποιοι φαίνεται ζορίστηκαν πολύ με την επερχόμενη αξιολόγηση και διαθεσιμότητα.. Δεν πειράζει, κάπως πρέπει να αντιμετωπισθεί και η παραπαιδεία, έτσι δεν είναι? Μόνο αν φύγουν από τις αίθουσες αυτοί που δεν πρέπει να είναι εκεί θα αντιμετωπισθεί η παραπαιδεία..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:31:22 »

Αποσυνδεδεμένος Theoanagn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Όλα είναι θέμα παιδείας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2986 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:41:12 μμ »
Γνωστή μου στην Αθήνα,περιοχή Αγιο Δημήτριο με Άλιμο, ενδιαφέρεται για ιδιαίτερα μαθήματα αγγλικών στον γιο της (είναι να δώσει lower το Δεκέμβριο το παιδί). Αν υπάρχει κάποιος που να ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2987 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:45:12 μμ »
Μαθηματικά Γ Λυκείου ΕΠΑΛ, 2 παιδιά για ένα δίωρο μαζεμένο την εβδομάδα είναι καλά να πω 20 ευρώ ο καθένας το μάθημα? Δηλαδή 10 την ώρα?
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2988 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:27:30 πμ »
Ναι, νομίζω πως είναι πολύ λογική τιμή.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2989 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 10:25:01 πμ »
Βασικά 40 € το δίωρο είναι πολύ καλή τιμή!
Και λογικά φαίνεται πολύ προσιτή σε κάθε γονέα!

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2990 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:24:10 μμ »
Ευχαριστώ, παιδιά! Όταν τους είπα την τιμή τους φάνηκε ακριβό, γιατί ήθελαν να δίνουν 5 ευρώ ο καθένας την ώρα, δηλαδή σύνολο 20 το δίωρο- τα μισά! Τελικά όμως κλείσαμε στα 5 ευρώ πιο χαμηλά (35) και ξεκινάω αύριο!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2991 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:26:51 μμ »
Καλή αρχή ell1 και καλή επιτυχία!!

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2992 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:11:53 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!! :-)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2993 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:49:07 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα..θέλω την άποψη σας....

Ιδιαίτερο σε παιδί Γ' Λυκείου - Προετοιμασία για πανελλήνιες, Θεωρητική κατεύθυνση, όλα τα μαθήματα -  1,5 ώρα περίπου για το κάθε μάθημα τη βδομάδα...

τι οικονομικό πακέτο θα θεωρούσατε λογικό;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2994 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:51:10 πμ »
Πόσα μαθήματα θα του κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2995 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:55:07 πμ »
Αρχαία γνώστο, άγνωστο, λατινικά, έκθεση, ιστορία, λογοτεχνία από 1,5 ώρα το κάθε ένα τη βδομάδα..= 9 ώρες την εβδομάδα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159842
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.