*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα με τη νέα σύμβαση  (Αναγνώστηκε 641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΗΜΑΡΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ένσημα με τη νέα σύμβαση
« στις: Αύγουστος 09, 2013, 01:10:55 μμ »
Γεια σας,

Είμαι καινούρια στο φόρουμ, το ανακάλυψα τυχαία και χάρηκα πάρα πολύ που υπάρχει κάτι τέτοιο για όλους εμάς τους εκπαιδευτικούς. Το θέμα που θέλω να θέσω σίγουρα δεν είναι νέο αλλά συγχωρείστε με που ίσως το επαναλάβω γιατί προσπαθώ να βρω μια άκρη.
Δουλεύω ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο. Φέτος δούλευα περίπου 15-20 ώρες την εβδομάδα αλλά ο αξιαγάπητος και καθ' όλα τίμιος εργοδότης μου με είχε δηλωμένη για 3,52 την ώρα, το κατώτατο δηλαδή που όρίζει η νέα σύμβαση. Φυσικά όταν υπέγραψα με διαβεβαίωσε ότι θα μπω κανονικά στον ΟΑΕΔ όπως την προηγούμενη χρονιά. Να σημειώσω εδώ ότι έπαιρνα 7,5 ευρό την ώρα και η σύμβασή μου έλεγε ότι πληρώνομαι με 3,52 και ότι δουλέυω 2 ώρες την ημέρα από Δευτέρα ως και Παρασκευή.
Όταν λοιπόν πήρα την απόλυσή μου, συνειδητοποίησα ότι είχα μόνο 10 με 11 ένσημα κάθε μήνα και φυσικά ούτε λόγος για το επίδομα του ΟΑΕΔ, στο οποίο εμείς της ιδιωτικής εκπαίδευσης στηριζόμαστε για να περάσουμε το καλοκαίρι. Όταν πήγα από εκεί να μάθω τί είχε συμβεί με ενημέρωσε, με βαριά καρδιά ο άμοιρος, ότι για να συμπληρώσει κάποιος που παίρνει 3,52 ευρό την ώρα τα απαραίτητα ένσημα, σύμφωνα με τη νέα σύμβαση, θα πρέπει να εργάζεται 20 ώρες την εβδομάδα και όχι δέκα όπως έλεγε η δική μου σύμβαση.
Ρώτησα ένα λογιστή και δεν ήταν σίγουρος και πουθενά δε βρήκα ξεκάθαρη απάντηση για το τί πραγματικά ισχύει τελικά. Θα είχε κάποιος την ευγενή καλοσύνη να με ενημερώσει αν κάτι τέτοιο ισχύει και αν δεν ισχύει θα μπορούσα να κάνω κάτι;
Σας ευχαριστώ πολύ, ευελπιστώ σε μια υπεύθυνη απάντηση. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.