*

Αποστολέας Θέμα: Μετατάξεις.Τους εκπαιδευτικούς της Α'βάθμιας τους ρώτησαν;  (Αναγνώστηκε 4103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις.Τους εκπαιδευτικούς της Α'βάθμιας τους ρώτησαν;
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:22:04 πμ »
Δεν αφορά εμένα.Εγώ μηχανικός είμαι.Απλώς βλέπω μια τεράστια αδικία και πιστεύω πως κάτι πρέπει να γίνει.

Πάντως καμία σχέση με τους αναπληρωτές (που και εκεί τα προηγούμενα χρόνια κρατούσα θέσεις για ημέτερους).Εκεί πρόκειται για λειτουργικά κενά που προκύπτουν.Και αφορά μια χρονιά.

Εδώ ξεπηδάνε κενά απ'το πουθενά!Και αυτόν που περίμενε μετάθεση του χρόνου,δεν τον ενδιαφέρει αν πρόκειται για οργανικές ή όχι. Ούτως ή άλλως ,βρίσκονται ξαφνικά μπροστά του  και απ'το πουθενά συνάδελφοι που θα καθυστερήσουν τη μετάθεσή του για πολλά πολλά χρόνια.
Τι ακριβώς εννοείς;;;

Εννοει το γνωστο που εκαναν (ακομη κανουν) συστηματικα τα ΠΥΣΔΕ και το Υπουργειο: δεν ανακοινωναν ολα τα κενα αλλά κρατουσαν αυτα που ηθελαν οι δικοι τους, ωστε να φυγουν στις πρωτες φασεις οσοι ηταν ψηλοτερα στον πινακα και μετα να εμφανισουν τα συγκεκριμενα κενα για να τα παρουν τα βυσματα. (π.χ. κενο στην Αθηνα που υπηρχε απο Σεπτεμβριο να κρατιεται κρυφο μεχρι τον Οκτωβριο) Αυτο γινεται και στις τοποθετησεις, π.χ. κενο κρατιεται κρυφο και δεν ανακοινωνεται με τα υπολοιπα κενα, το δηλωνει μονο ο ενας που γνωριζει την υπαρξη του και φυσικα το παιρνει, ενω αν οι αλλοι πανε να κανουν ενσταση τους λενε "Δυστυχως δεν μπορει να γινει τιποτα διοτι δεν το δηλωσατε στις προτιμησεις σας, ενω ο συναδελφος το δηλωσε. Το κενο προεκυψε εκ των υστερων, γι'αυτο δεν υπηρχε στην αρχικη ανακοινωση".  ::)
Τα γνωστα στην Ελλαδα της αδιαφανειας και της αναξιοκρατιας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Della Rovere

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την μουσική. ΠΕ16
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις.Τους εκπαιδευτικούς της Α'βάθμιας τους ρώτησαν;
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 28, 2013, 01:45:54 πμ »
Δεν αφορά εμένα.Εγώ μηχανικός είμαι.Απλώς βλέπω μια τεράστια αδικία και πιστεύω πως κάτι πρέπει να γίνει.

Πάντως καμία σχέση με τους αναπληρωτές (που και εκεί τα προηγούμενα χρόνια κρατούσα θέσεις για ημέτερους).Εκεί πρόκειται για λειτουργικά κενά που προκύπτουν.Και αφορά μια χρονιά.

Εδώ ξεπηδάνε κενά απ'το πουθενά!Και αυτόν που περίμενε μετάθεση του χρόνου,δεν τον ενδιαφέρει αν πρόκειται για οργανικές ή όχι. Ούτως ή άλλως ,βρίσκονται ξαφνικά μπροστά του  και απ'το πουθενά συνάδελφοι που θα καθυστερήσουν τη μετάθεσή του για πολλά πολλά χρόνια.
Και εγώ είμαι στην διάθεση του ΠΙΣΠΕ εδώ και αρκετά χρόνια και βλέπω την οριστική μου τοποθέτηση εξαιτίας των μετατάξεων να χάνεται σε βάθος χρόνου άσε που όταν κάναμε αίτηση προτίμησης υπήρχε μόνο ένα κενό και τώρα ξαφνικά βρέθηκαν 15…
Το σημαντικότερο μέρος ενός μουσικού έργου,είναι οι παύσεις.
L.V.Beethoven

Αποσυνδεδεμένος Della Rovere

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την μουσική. ΠΕ16
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις.Τους εκπαιδευτικούς της Α'βάθμιας τους ρώτησαν;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:31:55 πμ »
Τα Περιφερειακά Υπηρεσιακά Συμβούλια (ΠΥΣΠΕ) προκειμένου για την τοποθέτηση των εκπαιδευτικών θα πρέπει να λάβουν υπόψη τους ότι η διαδικασία των τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά γίνεται ως ακολούθως :
1.   Προηγούνται οι εκπαιδευτικοί που έχουν χαρακτηρισθεί οργανικά υπεράριθμοι και δεν κατέστη δυνατόν να λάβουν νέα οργανική θέση. Η τοποθέτησή τους θα πραγματοποιηθεί, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο  άρθρο 14 του Π.Δ 50/96, όπως συμπληρώθηκε από το άρθρο 12 του Π.Δ.  100/97.
2.   Έπονται οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι ανήκουν σε  ειδική  κατηγορία  λόγω ασθένειας, κατά   τις διατάξεις   του άρθρου 13 του Π.Δ. 50/96, όπως τροποποιήθηκε από το άρθρο 30 του Ν.3848/2010.
3.   Στη συνέχεια, ακολουθούν οι εκπ/κοί που χαρακτηρίστηκαν λειτουργικά υπεράριθμοι, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 9, του άρθρου 12 του Π.Δ. 100/97  για το σχολικό έτος 2012-2013 ακολουθώντας τις διατάξεις του άρθρου 14 του Π.Δ 50/96.
4.   Κατόπιν, οι εναπομείναντες εκπ/κοί στη Διάθεση του ΠΥΣΠΕ συγκρινόμενοι μεταξύ τους.
5.   Έπειτα, τοποθετούνται οι μεταταγμένοι
εκπαιδευτικοί και
6.   Τέλος τοποθετούνται οι αποσπασμένοι εντός και εκτός των ΠΥΣΠΕ συνεκτιμώντας στις δηλώσεις προτίμησής τους τόσο τα υπηρεσιακά όσο και τα κοινωνικά κριτήρια.

Έτσι έχουμε ελπίδες.
Το σημαντικότερο μέρος ενός μουσικού έργου,είναι οι παύσεις.
L.V.Beethoven

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.