*

Αποστολέας Θέμα: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 311262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Emili83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:09:13 μμ »
Παντως αυτο που αναφερθηκε παραπανω,να αρχισουμε να περνουμε τηλεφωνα στο Υπουργειο σαν γονεις κ να διαμαρτηρηθουμε για την κατασταση ειναι καλη ιδεα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:42:32 »

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:10:42 μμ »
Καλημέρα πήγα στον αγιασμό των παιδιών μου σήμερα και ένιωσα απαίσια. Το ολοήμερο τμήμα του δημοτικού και του νηπιαγωγείου δεν θα λειτουργήσει , προσωρινά είπε ο διευθυντής , εγώ λέω ουδέν μονιμοτερο του προσωρινού. Αισθάνομαι ότι φτάσαμε στο game over για φέτος τουλάχιστον.


Τίποτα δεν έχει τελειώσει συνάδελφοι, από εμάς εξαρτάται πόσο πρόθυμοι είμαστε να κινητοποιηθούμε!

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:18:51 μμ »
Να σας εκμυστηρευτώ κάτι;Μ'έχει πιάσει μια απελπισία σήμερα!Αγιασμός, νέα σχολική χρονιά και για 2η φορά μένω εκτός.Νιώθω ν'απομακρύνομαι από τα εκπαιδευτικά δρώμενα, αισθάνομαι στην απέξω.Ξεφύλλιζα αυτές τις μέρες τον οδηγό νηπιαγωγού και μου φαντάζουν όλα τόσο ψεύτικα.Μας είχαν παπαριάσει το μυαλό με το ΔΕΕΠΣ , τα οφέλη του ολοήμερου σχολείου, όλα τα αναλυτικά προγράμματα είχαν στηριχτεί σε όλες αυτές τις θεωρίες και τώρα...απλά τα κλείνουμε και επιστρέφουμε στα γνωστά λημέρια!Προσπαθώ να το δω λίγο αισιόδοξα όμως δεν τα καταφέρνω.Το καλοκαίρι ήταν αλλιώς.Όταν όμως ανοίγουν τα σχολεία, το πράγμα χοντραίνει.Νιώθει κανείς άλλος έτσι ή μόνο εγώ;
Καπως ετσι αισθανομαι κ εγω που μετα απο 4 χρονια δουλειας στο δημοσιο,φετος τετοια μερα ειμαι σπιτι μου κ περιμενω πανω απο εναν υπολογιστη κατι να αλλαξει...Μας ''χτυπησαν'' πολυ υπουλα εμας της Α/βαθμιας χωρις να το περιμενουμε.Περα ομως απο το Υπουργειο,εξοργιζομαι κ με τους Διευθυντες των Α/θμιων που εχουν ''κουκουλωσει'' τα κενα τα κομματοσκ.... κ ξαφνικα,δια μαγειας ολα τα Νηπιαγωγεια εχουν καταληξει να ειναι υπεραριθμα.Η κατασταση ειναι τραγικη...

Μου έρχεται να πάρω ένα καλασνικοφ και να γαζωσω όποιον έχει ευθύνη για αυτή την κατάσταση


Δεν είστε μόνες κορίτσια... Έπρεπε να βλέπατε με τι μούτρα πήγα τη Δευτέρα στον ΟΑΕΔ να δηλώσω παρουσία όταν τις προηγούμενες φορές πήγαινα και έκανα διακοπή. Περνούν οι μέρες και περιμένω να μάθουμε κτ αλλά μέσα μου ξέρω ότι δύσκολα μπορεί να αλλάξει κτ. Πρέπει να το πάρουμε απόφαση, τώρα στην αρχή θα είναι δύσκολο, θα πιάσουμε λίγο πάτο αλλά πρέπει να το ζήσουμε κι αυτό... Κάτι όμως θα βρεθεί και για μας, κανείς δεν πάει χαμένος...

Τι μπορει να βρεθει απο δουλεια σχετικο με την ειδικοτητα μας μεσα Σεπτεμβρη που ολα τα σχολεια εχουν ανοιξει κ ολεσ οι θεσεις ειναι καλλημενες? πολυ δυσκολο...



Εχετε δίκιο! Κ ειναι λογικό να νιώθουμε εξαπατημενες κλπ....αλλα κάντε λίγο υπομονή!Κι εμένα υπάρχουν πολλές στιγμές που με παίρνει απο κατω, αλλα δεν θα τους κανω τη χάρη!θα κοιτάζω τα παιδάκια μου κ το σπιτι μου κ αν ειναι να ρθει θε να ρθει!!Παντως ειναι ακόμη πολυ νωρίς κ μπορει κάτι να γινει!Εννοω με απεργίες κλπ....Εχω σκεφτεί πολλές φορές να φύγω εξωτερικό κλπ αλλα ολα αυτά ειναι θεωρίες κ στην πράξη ειναι δύσκολα. Πιστεύω πάντως οτι όταν πούμε τέρμα, ολοι μας θα εχουμε κανει αυτο το κλικ μέσα μας κ θα μπορέσουμε να καταφέρουμε αυτο που θελουμε!
Ακόμα δεν πιάσαμε" δυστυχώς " πάτο ....αλλα θα τα καταφέρουμε!!Αν δεν είμαι έστω κ λίγο αισιόδοξη, πως θα μπορω να κοιτάξω στα ματια τα παιδια μου?? κ οχι μονο τα δικά μου??Ακομα κ τους μαθητές μας τόσα χρονια τους διδάσκω την υπομονή κ σίγουρα την αισιοδοξία!!!!Δειτε το λίγο αλλιώς!!Αξιζει!!

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:19:18 μμ »
Εγώ θα επιμείνω για μια ακόμα φόρα: η εκπαίδευση (όπως και κάθε άλλος θεσμός στην χώρα μας) είναι στην εντατική! και να μας καλέσουν για δουλειά φέτος θα είναι σαν  να μας δίνουν μια μπουκάλα οξυγόνου για άλλους 8 μήνες. μετά τι;;;; πάλι τα ίδια!!!!!!

η λύση είναι μία: Α Ν Τ Ι Δ Ρ Α Σ Η ! ! ! ! ! !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:42:32 »

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:20:11 μμ »
Εγώ θα επιμείνω για μια ακόμα φόρα: η εκπαίδευση (όπως και κάθε άλλος θεσμός στην χώρα μας) είναι στην εντατική! και να μας καλέσουν για δουλειά φέτος θα είναι σαν  να μας δίνουν μια μπουκάλα οξυγόνου για άλλους 8 μήνες. μετά τι;;;; πάλι τα ίδια!!!!!!

η λύση είναι μία: Α Ν Τ Ι Δ Ρ Α Σ Η ! ! ! ! ! !

+++++++φωνω!

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:42:53 μμ »
 ;)1101 ειναι τα κενα σας και λειπουν και απο πολλες περιοχες, αλφαβητα

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:47:09 μμ »
Aν συνεχιστεί αυτό,του χρόνου δεν θα δουλεύει κανείς.Πάνε να κλείσουν όλα τα ολοήμερα.Πέρυσι,στη β Αθήνας,η σύμβουλος για να μην λειτουργήσει το δεύτερο ολοήμερο έλεγε να φύγουν παιδιά.Προφανώς τέτοια γραμμή είχε πάρει.Και ερωτώ:πού είναι η  ουσιαστική παρέμβαση των συμβούλων;;;Όλοι πουλημένοι;Στα ουσιαστικά προβλήματα,πού είναι η βοήθειά τους;Τώρα είναι η στιγμή για δράση.Από όποιο πόστο μπορεί ο καθένας:προισταμένες,σύμβουλοι,διευθυντές,αιρετοί.....και οι αναπληρωτές φυσικά.
Αναλογίστηκαν πώς θα μπούμε σε τάξη με 27-28 παιδιά;Ποιός θα πάει φυλακή αν γίνει κάτι;
Για την ιστορία μετά από τσακωμούς,θα λειτουργήσει το δεύτερο ολοήμερο από ό,τι έμαθα.Στη γ Αθήνας δεν μας έχουν τοποθετήσει ακόμα.Πήραν αρκετούς αναπληρωτές,αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει στη συνέχεια......Εύχομαι να βγει γρήγορα η β φάση και να δουλέψει κόσμος....Είναι πρωτοφανές αυτό που γίνεται.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #287 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:56:27 μμ »
;)1101 ειναι τα κενα σας και λειπουν και απο πολλες περιοχες, αλφαβητα

Ελα μου ντε....το οτι λείπουν τι σημαίνει ακριβώς?
Οτι δεν υπάρχουν κενα?η οτι δεν έδωσαν οι πρωτοβάθμιες στοιχεία?

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #288 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:59:17 μμ »
;)1101 ειναι τα κενα σας και λειπουν και απο πολλες περιοχες, αλφαβητα

Ελα μου ντε....το οτι λείπουν τι σημαίνει ακριβώς?
Οτι δεν υπάρχουν κενα?η οτι δεν έδωσαν οι πρωτοβάθμιες στοιχεία?
το δευτερο σιγουρα (θα εβαζαν 0 και δεν μπορει να μην εχουν κενο σε καμια ειδικοτητα) :)

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #289 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 03:05:04 μμ »
μια απο τα ιδια και γω .....ετσι νιωθω χαλια.....φανταστειτα και πηγα στον αγιασμο του γιου μου α δημοτικου φετοσ.......και τι μασ ειπαν;;δεν εχουμε δασκαλο για την πρωτη περιμενουμε...και βιβλια λειπουν καποια......που ειναι ο υπουργοσ να τα δει;;;συμπερασμα γι ολα αυτα τελικα εμεισ φταιμε......δεν κανουνε τιποτα.......

Αποσυνδεδεμένος angel83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #290 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 03:13:40 μμ »
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B4%CE%BF%CE%B5-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CE%AC-%CE%B4%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B7%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1
ΠΥΣΠΕ   
Νηπιαγωγοί
Αθήνας Α'   46
Αθήνας Β'   0
Αθήνας Γ'   
Αθήνας Δ'   52
Ανατ. Αττικής    55
Δυτ. Αττικής    6
Πειραιάς    
Αιτωλ/νίας    48
Αργολίδας    11
Αρκαδίας    8
Άρτας   2
Αχαΐας    70
Βοιωτίας   19
Γρεβενών   3
Δράμας   0
Δωδ/νήσου   3
Έβρου   5
Εύβοιας   
Ευρυτανίας   0
Ζακύνθου   13
Ηλείας   25
Ημαθίας   10
Ηρακλείου    132
Θεσπρωτίας   5
Ανατ. Θεσ/νίκης    
Δυτ. Θεσ/νίκης   
Ιωαννίνων    20
Καβάλας    
Καρδίτσας    0
Καστοριάς    6
Κέρκυρας    42
Κεφαλληνίας    16
Κιλκίς   4
Κοζάνης   
Κορινθίας   12
Κυκλάδων   96
Λακωνίας    42
Λάρισας    30
Λασιθίου   46
Λέσβου    
Λευκάδας    6
Μαγνησίας    
Μεσσηνίας    
Ξάνθης   14
Πέλλας   
Πιερίας    6
Πρέβεζας    10
Ρεθύμνου   35
Ροδόπης   11
Σάμου    19
Σερρών   23
Τρικάλων   14
Φθιώτιδας    17
Φλώρινας   4
Φωκίδας    
Χαλκιδικής   25
Χανίων   72
Χίου    18
Σύνολο   1101
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 03:19:29 μμ από angel83 »
Στους γονείς οφείλομεν το ζην, στους δε διδασκάλους το ευ ζην.

Αποσυνδεδεμένος angel83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #291 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 03:15:32 μμ »
αυτα τα κενα ειναι μετα τη α φαση? ειναι μεσα και τα κενα απο τα ολοημερα??? δεν διευκρινιζει...
Στους γονείς οφείλομεν το ζην, στους δε διδασκάλους το ευ ζην.

Αποσυνδεδεμένος Leniooo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #292 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 03:26:09 μμ »
αυτα τα κενα ειναι μετα τη α φαση? ειναι μεσα και τα κενα απο τα ολοημερα??? δεν διευκρινιζει...

Εννοείται ότι ειναι όλα τα κενά, και των ολοημέρων φυσικά! Τι θα έδιναν οι πρωτοβάθμιες, μόνο για τα κλασσικά και πρωινά τμήματα; Κάθε χρόνο όλα μαζι δεν τα δίνουν;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #293 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 03:38:24 μμ »
αυτα τα κενα ειναι μετα τη α φαση? ειναι μεσα και τα κενα απο τα ολοημερα??? δεν διευκρινιζει...

Εννοείται ότι ειναι όλα τα κενά, και των ολοημέρων φυσικά! Τι θα έδιναν οι πρωτοβάθμιες, μόνο για τα κλασσικά και πρωινά τμήματα; Κάθε χρόνο όλα μαζι δεν τα δίνουν;
Αυτά τα κενά είναι της ΔΟΕ, δηλαδή των αιρετών κάθε νομού. Και προφανώς υπολογίζουν και τα ολοήμερα. Τώρα κατά πόσο θα αναγνωρίσει κάποια στιγμή το υπουργείο αυτά τα κενά...
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161841
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.