*

Αποστολέας Θέμα: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14  (Αναγνώστηκε 12865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 09:08:48 πμ »
8000 ωραμισθιοι φετος ... μαλιστα... το  κονδυλι εχει  εγκριθεί εδω και 2 βδομαδες...απλα πρεπει να τελειωσουν οι πιστωσεις αναπληρωτων... υπομονη αλλη μια βδομαδα... αντε καλη τοποθετηση συναδερφοι ωρομισθιοι
 ;) 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:22 »

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 10:26:48 πμ »
Lasid που το έμαθες για τις 11 ώρες? Υπάρχει  κάποια έγκυρη πληροφορία? Υπάρχει περίπτωση αυτοί που κάνουν 8 ώρες, να τους δώσουν 11?

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 10:50:33 πμ »
Lasid που το έμαθες για τις 11 ώρες? Υπάρχει  κάποια έγκυρη πληροφορία? Υπάρχει περίπτωση αυτοί που κάνουν 8 ώρες, να τους δώσουν 11?
Πέρασε τροπολογία ο υπουργός όπως αναφέρει στο λινκ που έστειλε ο porcupinetree για υπερωρίες στους ωρομισθίους ως 40%, δηλαδή στις υπάρχουσες 8 ώρες θα έχουμε άλλες 3 δώρο.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 10:56:28 πμ »
Η λέξη "δώρο" μου άρεσε......
Οι άνθρωποι δεν παίζονται,δεν είναι ούτε για φτήσιμο.
Δεν συνεχίζω θα με κόψουν οι συντονιστές.
Να τρέχεις στην άλλη άκρη για 300ευρώ....(με την τιμή της βενζίνης στα ύψη)
Δεν θα πάρω προτιμώ το σπίτι μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2013, 06:55:26 μμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:22 »

Αποσυνδεδεμένος cthulhu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 11:03:29 πμ »
Η λέξη "δώρο" μου άρεσε......
Οι άνθρωποι δεν παίζονται,δεν ούτε για φτήσιμο.
Δεν συνεχίζω θα με κόψουν οι συντονιστές.
Να τρέχεις στην άλλη άκρη για 300ευρώ....(με την τιμή της βενζίνης στα ύψη)
Δεν θα πάρω προτιμώ το σπίτι μου.
έχεις δίκιο. θα είναι 300 € διότι οι 3 ώρες παραπάνω θα είναι υπερωρίες κ θα πληρώνονται με πολύ μεγάλη καθυστέρηση (ίσως κ μετά το τέλος της χρονιάς).

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 11:57:17 πμ »
υπαρχουν πολλα επαλ οπου οι κατηργημενες ειδικοτητες δεν λειτουργουν γιατι δεν εχουν εκπαιδευτικους...με αυτες τι θα γινει?θα ξαναβγαλουν προκυρηξη να ξανακαλεσουν με το υπεροχο δωρο-μπονους των 3 ωρων/εβδομαδα?

Αποσυνδεδεμένος Alpennas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • http://users.sch.gr/alpennas
    • Προφίλ
    • ALPENgine - Εκπαιδευτική Ιστοσελίδα
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 01:45:57 μμ »
Σιγά, μη φάτε, έχουμε γλαρόσουπα.
Αν νομίζει το υπουργείο ότι θα κάνει τη δουλειά του τσάμπα με στρατιές ωρομισθίων είναι πολύ γελασμένο, πείτε του - τουλάχιστον δική μου εκτίμηση και φαντάζομαι και πολλών ακόμη-
Δεν πρόκειται να δεχθώ θέση ωρομισθίου, σε καμιά περίπτωση για τους εξής λόγους :
1. Τα χρήματα είναι ελάχιστα (νομίζω ότι είναι 7 € μεικτά την ώρα δηλαδή περίπου 6€ καθαρά) άρα μιλάμε για 44 ώρες * 6 € = 264 € το μήνα αν φυσικά έχεις 11 ώρες την εβδομάδα χωρίς να πέφτουν αργίες κτλ
2. Για τις 11 ώρες θα πρέπει στην καλύτερη περίπτωση να εργάζεσαι 2 μέρες τη βδομάδα (πράγμα δύσκολο, άσε που με το πρόγραμμα που θα έχει το σχολείο μπορεί να σε βάλουν και 5 μέρες την βδομάδα με πρόφαση ότι θα σου βάζουν περισσότερα ένσημα και αν τελικά κάποια μέρα είναι αργία να μην χάσεις όλες τις ώρες)
3. Δεν μπορείς να συμπληρώσεις τα απαραίτητα ένσημα για ανεργία (θα μου πεις ποια ανεργία)
4. Το σχολείο και οι διευθυντές θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους με ότι έχουν διαθέσιμο προσωπικό, άρα αν σου αναθέσουν δουλειά θα αρνηθείς λόγω ωρομισθίας ; και μην μου πείτε ότι κανένας δεν έχει κάνει εργασίες για το σχολείο πέρα των υποχρεώσεων του γιατί δεν θα το πιστέψω.
5. Να γίνει ντόρος και να κλείσουν τελικά όλες τις ειδικότητες αν δεν έχουν καθηγητές σωστά αμοιβόμενους ,ωστε να μαζέψουμε και εμείς τα μυαλά μας και να αλλάξουμε τελικά επάγγελμα.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ
ΠΕ18.18 Τεχνολόγος Οχημάτων

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 01:56:51 μμ »
Σιγά, μη φάτε, έχουμε γλαρόσουπα.
Αν νομίζει το υπουργείο ότι θα κάνει τη δουλειά του τσάμπα με στρατιές ωρομισθίων είναι πολύ γελασμένο, πείτε του - τουλάχιστον δική μου εκτίμηση και φαντάζομαι και πολλών ακόμη-
Δεν πρόκειται να δεχθώ θέση ωρομισθίου, σε καμιά περίπτωση για τους εξής λόγους :
1. Τα χρήματα είναι ελάχιστα (νομίζω ότι είναι 7 € μεικτά την ώρα δηλαδή περίπου 6€ καθαρά) άρα μιλάμε για 44 ώρες * 6 € = 264 € το μήνα αν φυσικά έχεις 11 ώρες την εβδομάδα χωρίς να πέφτουν αργίες κτλ
2. Για τις 11 ώρες θα πρέπει στην καλύτερη περίπτωση να εργάζεσαι 2 μέρες τη βδομάδα (πράγμα δύσκολο, άσε που με το πρόγραμμα που θα έχει το σχολείο μπορεί να σε βάλουν και 5 μέρες την βδομάδα με πρόφαση ότι θα σου βάζουν περισσότερα ένσημα και αν τελικά κάποια μέρα είναι αργία να μην χάσεις όλες τις ώρες)
3. Δεν μπορείς να συμπληρώσεις τα απαραίτητα ένσημα για ανεργία (θα μου πεις ποια ανεργία)
4. Το σχολείο και οι διευθυντές θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους με ότι έχουν διαθέσιμο προσωπικό, άρα αν σου αναθέσουν δουλειά θα αρνηθείς λόγω ωρομισθίας ; και μην μου πείτε ότι κανένας δεν έχει κάνει εργασίες για το σχολείο πέρα των υποχρεώσεων του γιατί δεν θα το πιστέψω.
5. Να γίνει ντόρος και να κλείσουν τελικά όλες τις ειδικότητες αν δεν έχουν καθηγητές σωστά αμοιβόμενους ,ωστε να μαζέψουμε και εμείς τα μυαλά μας και να αλλάξουμε τελικά επάγγελμα.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ
Πολύ σωστά!
  

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 02:25:04 μμ »
έχεις δίκιο. θα είναι 300 € διότι οι 3 ώρες παραπάνω θα είναι υπερωρίες κ θα πληρώνονται με πολύ μεγάλη καθυστέρηση (ίσως κ μετά το τέλος της χρονιάς).

Και με 10 ευρω την ωρα (την υπερωριακη) παρακαλω!... Ουτε καν με το κανονικο ωρομισθιο (το οποιο επισης μειωθηκε κατα 2/23)!... Αρα Lasid δεν γυρισαμε στην προ-Frau Anna εποχη οπως λες, αλλα καπου πολυ χειροτερα...

Ελπίζω τώρα να μην υπάρχει κανένας που να μη καταλαβαίνει το πώς αντιλαμβάνονται οι κυβερνώντες (ελπίζω προσεχώς Μαυρογιαλουροι) τη "δωρεάν" παιδεία! Ας αλλάξουν λοιπόν το μοτο σε "παιδεία - τσάμπα πραμμα", γιατί εμείς τουλάχιστον που ασχολούμασταν μάχιμα με αυτήν τα τελευταία χρόνια, τους πήραμε χαμπάρι…
Ας πουλάνε το "παραμύθι" τους στα παράθυρα του "muga" (που προσωπικά εμένα μιλώντας μόνο για τα άκρα, μου ζάλισαν το "άκρο"…)

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2013, 03:34:21 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Alpennas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
  • http://users.sch.gr/alpennas
    • Προφίλ
    • ALPENgine - Εκπαιδευτική Ιστοσελίδα
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 03:11:32 μμ »
Τελικά είναι γελοίο (και λίγα που λέω) να συζητάμε μετά από τόσα χρόνια στην εκπαίδευση στο topic για κλήση ωρομισθίων εκπαιδευτικών παρά σε άλλα topic για φάσεις αναπληρωτών.
Η ζωή κύκλους κάνει, ξανά από το μηδέν
ΠΕ18.18 Τεχνολόγος Οχημάτων

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 08:55:29 μμ »
Στα αλήθεια αν ξέρει κανείς πόσο είναι το ωρομίσθιο σε καθαρά χρήματα ας πει. Πάντως 6 ευρώ καθαρά την ώρα μου φαίνονται λίγα, νομίζω είναι πιο πάνω

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 09:17:49 μμ »
εμενα η δευτεροβαθμια και η διευθυντρια μου ειπαν οτι μικτα ειναι 13 και κατι....ο καθενας οτι θελει λεει μ φαινεται....

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 09:45:32 μμ »
Πέρυσι για τη ΣΤ για τους ΠΕ12 έβγαινε καθαρά 10,3 περίπου. Για την Ε πήγαινε λίγο παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος rodi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήση ωρομισθίων τεχνικών ειδικοτήτων 2013-14
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 09:53:05 μμ »
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%87%CF%8E%CE%BD-%CF%89%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD
Υπολογισμός μηνιαίων αποδοχών ωρομισθίων εκπαιδευτικών. Αυτο, βεβαια, ίσχυε πέρυσι...

Πάντως πιστεύω οτι ο θεσμός του ωρομίσθιου είναι πια άχρηστος, μιας και δεν ισχύει η προϋπηρεσία (αφού οι πίνακες έχουν κλείσει) και απο την άλλη μιλάμε για θεσμό ωροδουλείας! Καθόλου δεν θα έπρεπε να χαιρόμαστε και να μιλάμε γι αυτό. Αντιθέτως θα έπρεπε να το καταπολεμήσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2013, 11:28:52 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161429
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.