*

Αποστολέας Θέμα: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές  (Αναγνώστηκε 100948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 02:37:27 μμ »
Καλό θα είναι να μετατραπεί το θέμα σε Κλάδος ΠΕ04-01 - Προοπτικές..

Φαινεται ,αναλογικα με τα προηγουμενα χρονια , στους πρωτους 50 φυσικους αντιστοιχουν 0 Χ-Ο Β-0 Γ !Τι να σκεφτω άλλο.... :P :P :P :P :-[ :-[ :-[ :-[ :-\ :-\ :-\ ::) ::) ::)

Η ουσια ειναι μια, η εκπαιδευση ως μονιμη ,προνομιουχα ( οπως θεωρουνταν προ μνημονιου) και πολυπληθης εργασια ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ, μεταμορφωθηκε σε ακριβως τ'αντιθετα!!!
 


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 02:45:39 μμ »
Ευτυχώς που υπάρχουν κι εκλογές! Και ελπίζω να σκεφτείτε όλα αυτά που λέτε πάνω απ' την κάλπη. Γιατί αν για ακόμη μια φορά σκεφτείς "πάοκ και πασόκ (ή νδ) γεννήθηκα κι έτσι θα πεθάνω" ή το αμίμητο "όλοι το ίδιο είναι" τότε μην ξανάρθεις εδώ μέσα "παραπονούμενος".

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 04:07:48 μμ »
Για όσους ενδιαφέρονται τρέχουν διαδικτυακά μαθήματα σύγχρονης Φυσικής απο το πανεπιστήμιο Κρήτης. Έναρξη 1η Οκτώβρη

 https://opencourses.physics.uoc.gr/
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 04:48:14 μμ »
Τα εργαστηρια της Χημειας μπορουν να τα κανουν μονο οι Χημικοι κι οι Βιολογοι.

Όντως, ούτε ένα πείραμα Χημείας δεν μπόρεσα να κάνω τόσα χρόνια...  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 04:49:28 μμ »
Και να φανταστείτε ότι υπάρχουν υποχρεωτικά πειράματα χημείας και βιολογίας στα σχολεία!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 05:12:59 μμ »
Φτηνό σχολείο σημαίνει μεταξύ άλλων και λίγοι και "ευέλικτοι" εκπαιδευτικοί. Το νέο λύκειο μου θυμίζει το παλιό λύκειο, αυτό που φτιάχτηκε λίγο μετά το 6τάξιο γυμνάσιο. Φιλολογικά και φυσικομαθηματικά με όλιγον θρησκευτικά, αγγλικά, γυμναστική.
Και πολύ του πάει του σακάτη :P
Βλέπουν, εξάλλου, μπροστά οι του υπουργείου. Το νέο σχολείο που φτιάχνουν θα διώχνει μαθητές και οι ανάγκες για εκπαιδευτικούς συνεχώς θα μειώνονται. Κάπου άκουσα ότι ο στόχος είναι σε μια διετία στη δευτεροβάθμια να εργάζονται περίπου 50-54.000 εκπαιδευτικοί από 109.000 που ήταν το 2009 και κάτι πάνω από 80.000 που είναι σήμερα.

Στις μυλόπετρες λοιπόν εκτός από τους κλάδους που καταργήθηκαν μέσα σε μια νύκτα το καλοκαίρι κι άλλοι κλάδοι κι άλλοι εκπαιδευτικοί, με διαφορετικούς τρόπους αυτή τη φορά. Δεν είναι (τόσο) οι επιστημονικές συντεχνίες που κινούν τα νήματα, είναι η πολιτική βούληση που θέλει καταρτισμένους και όχι μορφωμένους πολίτες.

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 05:54:50 μμ »
Φτηνό σχολείο σημαίνει μεταξύ άλλων και λίγοι και "ευέλικτοι" εκπαιδευτικοί. Το νέο λύκειο μου θυμίζει το παλιό λύκειο, αυτό που φτιάχτηκε λίγο μετά το 6τάξιο γυμνάσιο. Φιλολογικά και φυσικομαθηματικά με όλιγον θρησκευτικά, αγγλικά, γυμναστική.
Και πολύ του πάει του σακάτη :P
Βλέπουν, εξάλλου, μπροστά οι του υπουργείου. Το νέο σχολείο που φτιάχνουν θα διώχνει μαθητές και οι ανάγκες για εκπαιδευτικούς συνεχώς θα μειώνονται. Κάπου άκουσα ότι ο στόχος είναι σε μια διετία στη δευτεροβάθμια να εργάζονται περίπου 50-54.000 εκπαιδευτικοί από 109.000 που ήταν το 2009 και κάτι πάνω από 80.000 που είναι σήμερα.

Στις μυλόπετρες λοιπόν εκτός από τους κλάδους που καταργήθηκαν μέσα σε μια νύκτα το καλοκαίρι κι άλλοι κλάδοι κι άλλοι εκπαιδευτικοί, με διαφορετικούς τρόπους αυτή τη φορά. Δεν είναι (τόσο) οι επιστημονικές συντεχνίες που κινούν τα νήματα, είναι η πολιτική βούληση που θέλει καταρτισμένους και όχι μορφωμένους πολίτες.


Γιαυτό λοιπόν: "Το νους σας ρεμάλια!!"

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 09:03:37 μμ »
Και να φανταστείτε ότι υπάρχουν υποχρεωτικά πειράματα χημείας και βιολογίας στα σχολεία!
και Φυσικής.
Το 4ο Θέμα της Φυσικής Κατεύθυνσης του 2010 έπεσε η μόνη υποχρεωτική εργαστηριακή άσκηση Φυσικής της Γ Λυκείου.
Αντίστοιχες υποχρεωτικές ασκήσεις υπάρχουν και στις άλλες τάξεις του Λυκείου.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 12:45:09 μμ »
Πάμε πάλι,
Μιας που δεν μας δίνονται τα πραγματικά στοιχεία από το Survey, ούτε για τον αριθμό των ωρών κάθε μαθήματος ούτε για τον αριθμό των μονίμων καθηγητών, αποφάσισα να προχωρήσω σε εκτίμηση.
Είναι γνωστός ο αριθμός των καθηγητών ανα ειδικότητα του 2008.
Από τότε ξέρουμε τους διορισμούς.
Τροποποιώ την δημοσίευση. Κάθησα και μέτρησα στα ΦΕΚ του 08 09 10 όλες τις συνταξιοδοτήσεις και έτσι ξέρω τις συντάξεις ανα ειδικότητα. Το 11 και 12 υπάρχει στο ιντερνετ. Το μόνο που δεν ξέρω είναι οι συντάξεις του 13.
Δεν έχουν βγει ακο΄μα όλα τα φεκ.
Έκανα μια προέκταση της αναλογίας από όλες τις προηγούμενες χρονιές στο σύνολο του 13 που ακούγεται.
Ακόμη εκτίμησα μαζί με την biov την αναλογία των ωρων Φ-Χ-Β-Γ από όλα τα τμήματα της χώρας.
Κανένας από αυτούς τους αριθμούς δεν μπορεί να θεωρηθεί ακριβής. Αλλά είναι μια ενδεικτική εκτίμηση. Οποιος έχει πρόσβαση στο survey να βγάλει τα πραγματικά νούμερα.
Τα κρύβουν!
"Εκτιμώ" λοιπόν αυτά:
Ο αριθμός των καθηγητών όπως αλλάζει στο χρόνο και η αναλογία τους.


Η ενοποίηση είναι μια απεγνωσμένη προσπάθεια να παγιωθεί αυτή η άδικη κατάσταση.
Δεν διαμαρτύρομαι μόνο σαν εκπαιδευτικός.
Πολύ απλά, αυτή τη στιγμή είμαι ένας πολίτης. Θέλω το κράτος να μου παρέχει τις σωστές υπηρεσίες με τα λεφτά που πληρώνω. Είναι υποχρέωσή μου να το διεκδικήσω και όχι να κουκουλώνω τα προβλήματα, για να βολευτούν γνωστοί μου, φίλοι, συγγενείς. Όταν πάω σε ένα νοσοκομείο με σπασμένο πόδι θέλω ορθοπεδικό. Δεν θα ανεχτώ να μου λένε θα σε δει οδοντίατρος γιατί έχουμε πολλούς, γιατρός είναι και αυτός!
Οχι στην ενοποίηση.
Τι θα ήθελα εγώ προσωπικά.
Να σταματήσουν να λένε ψέματα στο υπουργείο. Να παρουσιάσουν στοιχεία. Να απομακρυνθούν από τα κέντρα αποφάσεων οι συντεχνιακοί, οι κομματικοί και οι οικογενειακοί μηχανισμοί. Δεν χρειάζεται να απολυθούν. Πίσω στα σχολεία, και αν δεν μπορούν ας αποφασίσουν μόνοι τους την τύχη τους.
Δεν μπορώ να ανεχθώ σαν πολίτης να ισοπεδώνουν τις σπουδές μου.
Η μάχη είναι άνιση. Εγώ είμαι ένας άνθρωπος πάνω από ένα πληκτρολόγιο, και αυτοί έχουν την ελευθερία να αυθαιρετούν όσο θέλουν εις βάρος κάποιων. Δεν είναι όλων ακριβώς. Εις βάρος των περισσοτέρων.
Ποιός μπορεί να είναι σίγουρος όμως 100% ότι τελικά θα ξεφύγουν;  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:46:28 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:11:16 πμ »
Δεν είναι (τόσο) οι επιστημονικές συντεχνίες που κινούν τα νήματα, είναι η πολιτική βούληση που θέλει καταρτισμένους και όχι μορφωμένους πολίτες.

Ψάχνουμε να βρούμε τον ένοχο όταν ξέρουμε ότι κανένας δεν κάνει σωστά τη δουλειά του δυστυχώς. Γι αυτό επιλέγουν πάντα την πιο εύκολη λύση. Δρουν καιροσκοπικά διότι απλουστεύει και ελαττώνει τη δουλειά τους! Ανακοινώσεις μεγαλεπίβολες για ανάπτυξη οι μεν και επιστροφή στο σχολείο του '60. Θρίαμβος για την αναβάθμιση του μαθήματος της βιολογίας που αυξήθηκαν οι ώρες οι δε για να το διδάσκουν φυσικοί. Ποιος θα τους αξιολογήσει να δούμε και πότε...

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #206 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:15:25 μμ »
έχουμε επίσημη ανακοίνωση για πλήρη ενοποίηση του κλάδου ΠΕ04;

Αποσυνδεδεμένος gewlogos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #207 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:20:48 μμ »
ΠΟιος το πε αυτο βρε παιδια??? τι ενοποιηση??

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #208 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:33:33 μμ »
Όντως, ούτε ένα πείραμα Χημείας δεν μπόρεσα να κάνω τόσα χρόνια...  ::)
Και λογικό είναι συνάδελφοι.. Και ένας χημικός δεν μπορεί τόσο εύκολα να κάνει πείραμα φυσικής ή βιολογίας!

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #209 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:36:23 μμ »
Συγχωρέστε με αλλά παρεξήγησα την ανακοίνωση για το νέο λύκειο που τα μαθήματα Φυσική-Χημεία-Βιολογία αναφέρονται ως Φυσικές Επιστήμες.
η όλη φρασεολογία που χρησιμοποιούν μου θυμίζει κάτι ανάλογο(ενοποίηση),σε μακρινό ορίζοντα βέβαια...
Δεν είναι λίγα και αυτά που συμβαίνουν τους τελευταίους μήνες...! :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159582
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.