*

Αποστολέας Θέμα: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;  (Αναγνώστηκε 64637 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 05:59:56 μμ »
Γιατί τα ΜΜΕ δε λένε τίποτα για την απεργία ;(ρητορική ερώτηση )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 06:25:57 μμ »
στο λυκειο 100% και εχουμε πει κλειστο μεχρι την παρασκευη. Σε διπλανο γυμνασιο εκανε μαθημα ενας συναδελφος ο οποιος ειναι 63 ετων και γυρισε εκει απο αθηνα μετα απο 34 χρονια υπηρεσιας γιατι δεν πηρε αποσπαση και δεν ξερω αν δικαιουται να βγει σε συνταξη γιατι την οργανικη του δεν την υπηρετησε ποτε τοσα χρονια.

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 06:35:03 μμ »
Στο σχολείο μου (γυμνάσιο) δεν απήργησαν μόνο ο διευθυντής και μια συνάδελφος. Μέχρι και την Παρασκευή θα συνεχίσουμε έτσι και στη συνέλευση αύριο έχουμε αποφασίσει ότι θα ψηφίσουμε για να συνεχίσει η απεργία. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος ούτε άλλη επιλογή!

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 06:36:16 μμ »
συμφωνω ελπιζω να αντεξουν ολοι μεχρι το τελος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 06:44:53 μμ »
Στο νομό Σερρών πρώτη μέρα 85%, δεύτερη 65% και σήμερα 33%. Στο σχολείο μου πρώτη μέρα 26 στους 28απεργούν, δεύτερη 17 στους 28 και σήμερα 6 στους28 (ανάμεσα στους οποίους κι εγώ που δυστυχώς αύριο επιστρέφω). Ελπίζω οι άλλοι νομοί να έχουν καλύτερα ποσοστά!Και να ψηφίσουμε να συνεχιστεί η απεργία, αν δεν μπορούμε να συμμετάσχουμε τι νόημα έχει;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:50:19 πμ »
Δεν μπορούμε να ζοριστούμε λίγες μέρες, αλλά να πεινάμε, να είμαστε εξαθλιωμένοι και εξευτελισμένοι μια ζωή μπορούμε;;;; Δεν είναι αντιφατικό και λυπηρό;  :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:52:33 πμ από φρουφρού »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 01:22:22 πμ »
στο λυκειο 100% και εχουμε πει κλειστο μεχρι την παρασκευη. Σε διπλανο γυμνασιο εκανε μαθημα ενας συναδελφος ο οποιος ειναι 63 ετων και γυρισε εκει απο αθηνα μετα απο 34 χρονια υπηρεσιας γιατι δεν πηρε αποσπαση και δεν ξερω αν δικαιουται να βγει σε συνταξη γιατι την οργανικη του δεν την υπηρετησε ποτε τοσα χρονια.
... την ατυχία του μέσα! Δύο χρόνια να καθυστερούσε η χρεοκοπία της χώρας θα έβγαινε στην σύνταξη και χωρίς να την υπηρετήσει...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 01:41:55 πμ »
Δεν μπορούμε να ζοριστούμε λίγες μέρες, αλλά να πεινάμε, να είμαστε εξαθλιωμένοι και εξευτελισμένοι μια ζωή μπορούμε;;;; Δεν είναι αντιφατικό και λυπηρό;  :-[
... Προσωπικά εξευτελισμένοι από το κοινωνικό σύνολο θεωρούμαστε δεκαετίες τώρα, αλλά σφυρούσαμε αδιάφορα γιατί και οι υπηρεσιακές μεταβολές (διορισμοί-μεταθέσεις-αποσπάσεις) και τα ιδιαίτερα πολλών συναδέλφων (ειδικά των κλάδων ΠΕ02-03-04) καλά κρατούσαν... Εξαθλιωμένοι, προσωπικά εγώ καθώς και άλλοι συνάδελφοι με μικρή προϋπηρεσία, αισθανθήκαμε έντονα όταν ξεκίνησαν οι περικοπές του μεσοπρόθεσμου... έπειτα με την καθιέρωση του ενιαίου μισθολογίου όπου είδα τον μισθό να περικόπτεται κατά 40%, ενώ επί τρίμηνο (με τις αναδρομικές κρατήσεις) το μοναδικό μου εισόδημα ήταν 590ευρώ για να βγάλω ενοίκιο, μετακινήσεις, διατροφή... και χωρίς να έχω στήριξη από γονείς ή κανένα άλλο εισόδημα παρά κάποιες πενιχρές οικονομίες... Ξέρετε τι είναι να τρως το ίδιο φαγητό τις 4 από τις 7 ημέρες της εβδομάδας? ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ... Οι παλιοί δυνάδελφοι σφυρίζαν αδιάφορα γιατί τότε θυμάμαι μου έλεγαν πως δεν είχαν ιδιαίτερες μεταβολές στον μισθό τους (ο οποίος ήταν ήδη κατά πολύ μεγαλύτερος από την δικό μου)...... Οι ΟΛΜΕτζίδες και οι συνδικαλιστές είχαν άλλες δουλείες και επειδή κατά μεγάλο ποσοστό ο κλάδος βολευότανε αυτοί που είχαμε δυσκοιλιότητα ήταν εμείς οι νεότεροι (αλλά τότε η ΟΛΜΕ δεν έβγαλε κουπόνια για να μας στηρίξει ούτε πίεσε προς την κυβέρνηση για να εξασφαλίσει έστω μία επιδότηση ενοικίου για τους νεοδιόριστους στα νησιά)... και όσον αφορά δε τους νεοδιόριστους στα νησιά? Απορώ πως δεν θρηνήσαμε θύματα από την πείνα μετά την καθιέρωση του ενιαίου μισθολογίου... Αλλά τότε ναι!!! Δεν υπήρξε εξαθλίωση στον χώρο? Πως και δεν το αντιληφθήκαμε? Τελικά τι απ' όλα φοβόμαστε? Ή να το πω καλύτερα... Τι έχουμε ζησει κάποιοι και τι απ' όλα φοβόμαστε?... Την διαθεσιμότητα? Το κόψιμο των αποσπάσεων? Τις υποχρεωτικές μεταθέσεις? Μάλλον σαν κλάδος έχουμε επιλέξει πρωτίστως εδώ και πολλά χρόνια το να επιβιώνουμε από το να ζήσουμε... Καλό σας βράδυ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2013, 01:49:40 πμ από alexandr75math »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 586
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 02:16:18 πμ »
φίλε ποίηση, unacknowledged legislator of the world και etci, να σαι καλά ο,τι κι αν γίνει
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 08:23:40 πμ »
8 στους 35 σήμερα δεν απεργούν...
Όχι άσχημα, αν αναλογιστούμε ότι από την μεγάλη απεργία της εποχής Αρσένη, είχε να δει το σχολείο αυτό πάνω από 7-8 απεργούς...!!!

Καλημέρα και καλό αγώνα...
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 08:42:20 πμ »
Πολίχνη Θεσσαλονίκης κρατάνε ακόμα καλά. Τα ποσοστα είναι σχεδόν ίδια με τα χθεσίνα (γύρω στο 65%)! Στα δημοτικά απεργούν και πολλοί διευθυντές. Η δασκάλα του γιού μου έκανε και τις δύο μέρες και λείπουν πολλοί δάσκαλοι. Οι απεργοσπάστες ήταν αμήχανοι (τα ζώα!)
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 08:44:21 πμ »
Προσέξτε τις εκφράσεις σας, θα διαγράφονται μηνύματα χωρίς προειδοποίηση.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος panos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 09:08:41 πμ »
Λυπάμαι που το λέω, αλλά έχουν γίνει ο πιο υποταγμένος κλάδος του δημοσίου. Πριν λίγους μήνες εξέλεξαν εκ νέου τις παρατάξεις που δεν έκαναν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ στα τρία χρόνια της μνημονιακής λαίλαπας. Θα ήθελα να ήξερα, τους συναδέλφους αναπληρωτές με τους οποίους δουλέψατε τόσα χρόνια και τώρα τους πέταξαν στον σκουπιδοτενεκέ της ανεργίας, τους σκέφτεστε καθόλου; Ότι του χρόνου το καλοκαίρι θα κινδυνεύσετε κι εσείς το έχετε πάρει χαμπάρι; Επιτέλους, σηκώστε κεφάλι!
Μη βιάζεστε να κρίνετε.Το 2006 η πρωτοβάθμια εκανε μια μεγαλειώδη απεργία που κράτησε 27 ολόκληρες μέρες...Εγώ και η γυναίκα μου με 2 μωρά τότε χάσαμε 54 μεροκάματα.Η δευτεροβάθμια αντίστοιχα είχε προκηρύξει μια 24ωρη.Τι κερδίσαμε?Μια συναυλία του Παπακωνσταντίνου στο Σύνταγμα την τελευταία μέρα ;D και την αξιοπρέπειά μας.Τα σχολεία μας κλείσανε με 100% συμμετοχή και τις 2 μέρες που αποφασίστηκαν στη ΔΟΕ (χθες και σήμερα).Αν πιστεύετε ότι με 3 μέρες απεργίας θα ανοίξει καμμία μύτη είστε πολύ γελασμένοι.Ή θα την πάτε μέχρι τέλους ή τελειώσαμε σαν κλάδος.Τα κανάλια θα ασχοληθούν μαζί μας από την δεύτερη βδομάδα και μετά.Καταλάβετε ότι είναι ΠΟΛΕΜΟΣ και όχι πλάκα με φραπέδες και χάχανα.Κατά την άποψή μου μόνο όσοι δεν έχουν να φάνε δικαιούνται να μην απεργούν αλλά από την άλλη ξέρετε τι λένε για τις απόψεις ;)
thank you Merlin

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 09:29:50 πμ »
18/9: Πρέβεζα 68%, Άρτα 70% στην πρωτοβάθμια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162177
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 702
Σύνολο: 718

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.