*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 565439 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #882 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 07:32:49 μμ »
Οχι! Ο διευθυντής κάνει ότι θέλει....Οπως "εξυπηρετεί καλύτερα το σχολείο" τις μοιράζει. Στο μεταξύ μπορεί να "βαφτίζει το κρέας ψάρι" και να κάνει τις αναθέσεις των ειδικοτήτων όπως του αρέσει....πληροφορική σε μαθηματικούς, βιολογία σε χημικούς, χημεία σε φυσικούς κλπ κλπ! Μιλάω από πείρα :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2013, 07:36:24 μμ από sylvia77 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:38:54 »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #883 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 03:14:27 μμ »
Το ότι οι διευθυντές κάνουν ότι τους συμφέρει δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο και κανόνας.
Δεν ξέρω αν έχει δοθεί εγκύκλιος για διανομή ωρών. Από προσωπική εμπείρια και εγώ έχω να πώ ότι όντως μπορεί να γίνονται και γίνονται διάφορα τέτοια χαριτωμένα πράγματα. Αλλά αν λίγο ζορίσεις τον διευθυντή ότι αυτό που κάνει είναι περίεργο και ότι θες να δεις επίσημη εγκύκλιο για την ανάθεση ωρών και αν του πεις δε ότι θα το ψάξεις γιατί το θεωρείς άδικο, η εμπειρία μου λεει ότι αμέσως θα κάνει στροφή. Αυτό που ξέρω εγώ ότι ισχύει είναι ότι οι ώρες διανέμονται πλήρως με βάση τα μόρια του κάθενος. Δεν μπορεί κάποιος κάτω απο σένα να χει περισσότερες ώρες απο σένα, ούτε εσύ να μην έχεις συμπληρώσει ωράριο και ο απο κάτω να έχει ώρες, εκτός αν εσύ δεν μπορείς να πάρεις άλλες.

Και έγω έχω χάσει ώρες που δικαιούμουν κ που αν ήθελαν θα μπορούσαν με εξυπηρετήσουν. Αλλά δεν θέλουν.

Επίσης προσοχή. Αν θέλει να στην κάνει ο διευθυντής παίζει να σε στριμώξει με το πότε θα είναι οι ώρες αυτές. Δηλαδή να σου δώσει ώρες που εσύ δεν μπορείς να δεχτείς γιατι δουλέυεις αλλού π.χ. οπότε σου λέει εγω στις δίνω έσυ δεν μπορείς να τις πάρεις. Άν έχεις ελεύθερο πρόγραμμα είναι πιο έυκολο για σένα. Επίσης μπορεί να σου φτιάξει ώρες που να χεις κενό ανάμεσα. Αμά ο άλλος είναι μ... δεν βγάζεις και πολύ άκρη.

Συμβουλή δική μου?  Μην φτάνεις στα άκρα με πολλές φωνές γιατί νιώθουν ότι τους επιτίθεσαι (άσχετα αν αυτό θες να κάνεις) απλά δείξτους ότι δεν είσαι πολύ μ... και αν αυτό το εξάμηνο έκανες πίσω στο άλλο θες να αποκατασταθούν οι ώρες σου. Δύσκολο να κρατήσεις "καλές σχέσεις" με έναν που περνιέται για έξυπνος ενώ συνήθως είναι πιο μ... και απο μ... αλλά τι να κάνεις........
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2013, 03:22:31 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #884 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 03:43:59 μμ »
αν καποιος εργαζεται ως ωρομισθιος σε ιεκ οαεδ και προσληφθει ως αναπληρωτης πρεπει να παραιτηθει απο το ιεκ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #885 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 04:06:12 μμ »
Αν προσληφθεί ως αναπληρωτής κανονικού ωραρίου ΑΚΩ, πρέπει να παραιτηθεί από το ΙΕΚ.
Αν προσληφθεί ως αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου ΑΜΩ, μπορεί να κρατήσει τόσες ώρες στο ΙΕΚ του ΟΑΕΔ ώστε να μην ξεπερνά τις 23 ώρες ανά εβδομάδα.

Αυτό που γράφω είναι το συμπέρασμα από την σχετική οδηγία που έχει δημοσιεύσει ο ΟΑΕΔ, την οποία παραθέτω:

Ιδιώτες ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι έχουν προσληφθεί στις ΕΠΑ.Σ. του ΟΑΕΔ με μειωμένο ωράριο ή ως αναπληρωτές στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού με μειωμένο ωράριο, ή σε δημόσια Ι.Ε.Κ., δύνανται να διδάξουν στα Ι.Ε.Κ. του ΟΑΕΔ μέχρι δέκα (10) διδακτικές ώρες με την προϋπόθεση ότι το συνολικό ωράριο διδασκαλίας που τους έχει ανατεθεί σε ΕΠΑ.Σ., δημόσια Ι.Ε.Κ., αναπληρωτές, δεν θα υπερβαίνει το μέγιστο ωράριο διδασκαλίας που προβλέπεται σε νεοδιόριστο εκπαιδευτικό του αντίστοιχου κλάδου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:38:54 »

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #886 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 04:33:22 μμ »
@ menmas
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Αποσυνδεδεμένος evadim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #887 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 05:47:48 μμ »
Καλησπέρα και καλές γιορτές να έχουμε..

Γνωρίζει κανείς τι θα γίνει φέτος με το εαρινό εξάμηνο;; Αν θα κάνουμε αιτήσεις κ αν θα αργήσουν λόγο καθυστέρησης του χειμερινού;;

Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #888 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 09:30:03 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,μια ερώτηση μήπως κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει....όταν προσλήφθηκα στα ιεκ ήμουν άνεργη...μετά από λίγο καιρό με πήραν και στα ιεκ οαεδ..τώρα ως τι θα δηλωθώ?τι επιλογές έχω?τα εισοδήματα μου από ελεύθερα επαγγέλματα δεν ξεπερνούν τις 5,000

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #889 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 09:50:09 μμ »
Τώρα δεν μπορείς να δηλωθείς ως άνεργη, αφού δουλεύεις ήδη σε ΔΙΕΚ. Στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ δεν ισχύουν τα περί εισοδημάτων από ελεύθερα επαγγέλματα που δεν περνούν τα 5000, γιατί εκεί σου κολλάνε κανονικά ένσημα ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #890 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 09:54:59 μμ »
Τώρα δεν μπορείς να δηλωθείς ως άνεργη, αφού δουλεύεις ήδη σε ΔΙΕΚ. Στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ δεν ισχύουν τα περί εισοδημάτων από ελεύθερα επαγγέλματα που δεν περνούν τα 5000, γιατί εκεί σου κολλάνε κανονικά ένσημα ΙΚΑ.
σ'ευχαριστώ lasid!'Ανεργη σίγουρα δεν μπορώ να δηλωθώ όμως τί...ιδιώτης ωρομίσθιος εκπαιδευτικός ή κάτι άλλοσε αυτή την περίπτωση δλδ δεν είσαι με ΑΕΔ?Υπάρχει διαφορά στην παρακράτηση φόρου?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #891 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 10:04:46 μμ »
Γιατί αγχώνεσαι; Πες στο ΙΕΚ ΟΑΕΔ που προσλήφθηκες ότι έχεις και ώρες ε ΔΙΕΚ και αυτοί θα σου πούνε ως τι πρέπει να δηλωθείς. Είπαμε στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ δεν είσαι με ΑΕΔ. Σου κολλάνε κανονικά ένσημα ΙΚΑ. Η παρακράτηση φόρου σε όσους είναι με ΑΕΔ νομίζω ότι είναι 20%, ενώ όταν είσαι με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου είναι όσο ορίζουν κάθε φορά οι φορολογικές κλίμακες για τους μισθωτούς!

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #892 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 10:12:24 μμ »
Γιατί αγχώνεσαι; Πες στο ΙΕΚ ΟΑΕΔ που προσλήφθηκες ότι έχεις και ώρες ε ΔΙΕΚ και αυτοί θα σου πούνε ως τι πρέπει να δηλωθείς. Είπαμε στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ δεν είσαι με ΑΕΔ. Σου κολλάνε κανονικά ένσημα ΙΚΑ. Η παρακράτηση φόρου σε όσους είναι με ΑΕΔ νομίζω ότι είναι 20%, ενώ όταν είσαι με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου είναι όσο ορίζουν κάθε φορά οι φορολογικές κλίμακες για τους μισθωτούς!
έτσι όπως το έγραψα μάλλον μπέρδεψα και σένα....στα ιεκ οαεδ δεν έχω κανένα πρόβλημα, για τα ΔΙΕΚ αναφέρομαι γιατί μου έλεγε  κατι τρελά ο υπεύθυνος στην γραμματεία και αγχώθηκα μήπως υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την πληρωμή μου...γι'αυτό ανέβασα το ερώτημά μου και στα δυο topics...δεν έχει τύχει ποτέ να δουλέψω παράλληλα και στις δυο δομές και δεν γνωρίζω τί γίνεται,γι'αυτό όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μου δώσεις θα μου φανούν χρήσιμες...

Αποσυνδεδεμένος murtw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #893 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 07:16:01 μμ »
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν παίρνουμε δώρο Χριστουγέννων ή έχει καταργηθεί προ πολλού;

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #894 στις: Δεκέμβριος 24, 2013, 06:22:45 μμ »
Εχω ακουσει οτι τα ιεκ οαεδ ειναι απ τα λιγα που δινουν ενσημα. Αρα αν εισαι απ τους ανεργους, κοβεται η καρτα ανεργιας σωστα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #895 στις: Δεκέμβριος 24, 2013, 07:54:50 μμ »
Σωστά bestar. Ωστόσο, την κάρτα πρέπει να την διακόπτουμε ακόμα και όταν μας προσλαμβάνουν στα ΔΙΕΚ κι ας μην μας κολλάνε ένσημα για να φαίνονται στον ΟΑΕΔ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159856
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 623
Σύνολο: 633

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.