*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 26822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος follower

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:46:11 μμ »
Παιδιά, υπάρχει και η λύση της α'θμιας για κάποιες ειδικότητες. Κάποιοι συνάδελφοι ανέφεραν ότι σε κάποιες διευθύνσεις έχει παγώσει η διαδικασία της διάθεσης. Εγώ δεν έχω τέτοια πληροφόρηση. Αν είχε συμβεί κάτι τέτοιο, με άνωθεν εντολή, τότε ο Πειραιάς δε θα ανακοίνωνε χθες πρόσκληση για απόσπαση στην α'θμια. Παρεμπιπτόντως, τα κενά ειδικοτήτων στην α'θμια Πειραιά είναι ασύλληπτα, σύμφωνα με ανακοίνωση της ίδιας της διεύθυνσης. Ενδεικτικά: 2000 ώρες αγγλικών, 1000 ώρες πληροφορικής, 500 ώρες γαλλικών και πάει λέγοντας.
πάντως στη δική μου διεύθυνση που έιμαι η μόνη διορισμένη και υπάρχουν 50 ώρες στη πρωτοβάθμια για την ειδικότητά μου δεν με διαθέτουν...και απορώ γιατί στη δ αθήνας στην ίδια ειδικότητα έγινε διάθεση στην πρωτοβάθμια...και σήμερα μάθαμε ότι θα καλέσουν αναπληρωτές...αλλά μάλλον οι αιρετοί κυσδε ασκήσαν πίεση να μη γίνουν προσλήψεις πριν τις μετατάξεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:12:28 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:47:21 μμ »
Nikita δεν αμφισβητώ αυτό που λές απλώς λέω ότι οι αναγκες είναι μεγαλύτερες, παρεπιπτόντως φιλεναδος.

Το λάθος ήταν έντιμο.  ;D ;D ;D Απλά υπάρχει και κάποια 'sardelitsa' εδώ μέσα και σας μπέρδεψα. Αν θεωρείς ότι τα κενά είναι πιο πολλά από αυτά που δίνει η α'θμια, εγώ μαζί σου. Όσο πιο πολλά, τόσο πιο καλά για όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:54:05 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:51:56 μμ »
πάντως στη δική μου διεύθυνση που έιμαι η μόνη διορισμένη και υπάρχουν 50 ώρες στη πρωτοβάθμια για την ειδικότητά μου δεν με διαθέτουν...και απορώ γιατί στη δ αθήνας στην ίδια ειδικότητα έγινε διάθεση στην πρωτοβάθμια...και σήμερα μάθαμε ότι θα καλέσουν αναπληρωτές...αλλά μάλλον οι αιρετοί κυσδε ασκήσαν πίεση να μη γίνουν προσλήψεις πριν τις μετατάξεις!

Θεωρώ ότι το θέμα είναι καθαρά διαδικαστικό. Προφανώς η Δ' Αθήνας έχει ολοκληρώσει την τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά, γι' αυτό και προχώρησε σε διαθέσεις στην α'θμια. Στη δική σου διεύθυνση, εικάζω, η τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά δεν έχει ολοκληρωθεί, γι' αυτό δε σε διαθέτουν ακόμα. Και στον Πειραιά, τώρα κάνουμε δήλωση διάθεσης στην α'θμια. Ωστόσο, η διεύθυνση έχει εκδώσει σαφή διευκρίνηση ότι πρώτα θα καλυφθούν όλα τα κενά της β'θμιας και μετά θ' αποδεσμεύσει κόσμο προς την α'θμια.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος follower

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:00:30 πμ »
Θεωρώ ότι το θέμα είναι καθαρά διαδικαστικό. Προφανώς η Δ' Αθήνας έχει ολοκληρώσει την τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά, γι' αυτό και προχώρησε σε διαθέσεις στην α'θμια. Στη δική σου διεύθυνση, εικάζω, η τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά δεν έχει ολοκληρωθεί, γι' αυτό δε σε διαθέτουν ακόμα. Και στον Πειραιά, τώρα κάνουμε δήλωση διάθεσης στην α'θμια. Ωστόσο, η διεύθυνση έχει εκδώσει σαφή διευκρίνηση ότι πρώτα θα καλυφθούν όλα τα κενά της β'θμιας και μετά θ' αποδεσμεύσει κόσμο προς την α'θμια.
έχουν τοποθετηθεί...μάλιστα πλεονάζουν καμιά 60αριά χωρίς καθόλου ωράριο..το πυσδε είχε αποφασίσει τις διαθέσεις αλλά η πρωτοβάθμια τις ακύρωσε και πάγωσε τη διαδικασία..λόγω ,λέει, των επικείμενων μετατάξεων...όμως απ' ότι βλέπω αυτό δεν ισχύει αλλού...κι αναρωτιέμαι γιατί...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:12:28 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:06:19 πμ »
Ε, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά. Πάντως υπολόγισε και το ενδεχόμενο η διεύθυνσή σου να τα 'χει κάνει μαντάρα στις τοποθετήσεις και από φόβο μη σας στείλει στην α'θμια, μετά βρεθούν στην πορεία τίποτα κενά και δεν έχει κόσμο να τα καλύψει, έχει παγώσει η ίδια τη διαδικασία, σερβίροντάς σας φούμαρα περί μετατάξεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:07:51 πμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος follower

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:18:40 πμ »
Ε, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά. Πάντως υπολόγισε και το ενδεχόμενο η διεύθυνσή σου να τα 'χει κάνει μαντάρα στις τοποθετήσεις και από φόβο μη σας στείλει στην α'θμια, μετά βρεθούν στην πορεία τίποτα κενά και δεν έχει κόσμο να τα καλύψει, έχει παγώσει η ίδια τη διαδικασία, σερβίροντάς σας φούμαρα περί μετατάξεων.
ο ίδιος ο διευθυντής της πρωτοβάθμιας μου είπε ότι ήρθε έγγραφο από το υπουργείο να παγώσουν οι διαθέσεις...κι έτσι κρατάνε τόσο κόσμο να πλεονάζει χωρίς ωράριο στο πυσδε...δε ξέρω τι να υποθέσω...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:23:08 πμ »
ο ίδιος ο διευθυντής της πρωτοβάθμιας μου είπε ότι ήρθε έγγραφο από το υπουργείο να παγώσουν οι διαθέσεις...κι έτσι κρατάνε τόσο κόσμο να πλεονάζει χωρίς ωράριο στο πυσδε...δε ξέρω τι να υποθέσω...

Όπως είπα, σηκώνω τα χέρια ψηλά. Η περιοχή είναι η Κοζάνη;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:38:09 πμ »
Ε, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά. Πάντως υπολόγισε και το ενδεχόμενο η διεύθυνσή σου να τα 'χει κάνει μαντάρα στις τοποθετήσεις και από φόβο μη σας στείλει στην α'θμια, μετά βρεθούν στην πορεία τίποτα κενά και δεν έχει κόσμο να τα καλύψει, έχει παγώσει η ίδια τη διαδικασία, σερβίροντάς σας φούμαρα περί μετατάξεων.

Καλησπέρα,

η πρωτοβάθμια ανακοίνωσε τις ομάδες των σχολείων που μπορούν να επιλέξουν οι ΠΕ05 που πήραν μετάταξη.  Μετά την παράθεση των ομάδων έγραφε:

"Ως προς τις ομάδες με τις λιγότερες ώρες γίνεται προσπάθεια συνεργασίας  με την Β/Θμια, παρόλο που το Υπουργείο προς το παρόν δεν επιτρέπει την αλληλοσυμπλήρωση των αναγκών . Για το λόγο αυτό ενδέχεται να υπάρξουν μερικές τροποποιήσεις."
 

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:55:39 πμ »
Καλημέρα -πλέον- σε όλους! Πάντως στη δική μου ΔΔΕ μέχρι και Κυριακή παρακαλώ μεσάνυχτα υποβάλλουν ηλεκτρονικά αιτήσεις οι συνάδελφοι ΠΕ 05, 07 και 11 για κάλυψη των τελευταίων λειτουργικών κενών.... δίνουν και θέσεις σε γραφεία εκπ/σης και σχολικών συμβούλων με τη σημείωση ότι αν προκύψει στο μέλλον κενό, θα τους πάρουν κατευθείαν με βάση τα μόρια.....φαίνεται ότι γίνεται μια προσπάθεια να αποφευχθεί η υποχρεωτική απόσπαση....
Πάντως από αναπληρωτές πάπαλα..... οι μόνιμοι, σε διάφορες ειδικότητες, "τρώμε" υποχρεωτικές υπερωρίες κατευθείαν από το ΠΥΣΔΕ...... Εγώ υπέστην δύο...... λεφτά δεν έχουν για κονδύλι αναπληρωτών..... θα έχουν για να μας πληρώσουν υπερωρίες;;;!!;;; Αυτός ο Αρβανιτόπουλος τελικά.... ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος averkios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 09:42:59 μμ »
Στη κεντρικη μακεδονια μαλλον θα γινουν ή εγιναν υποχρεωτικες αποσπασεις,δεν μπορω να βρω πουθενα τον καταλογο των συναδερφων

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:22:59 πμ »
κάτι άκουσα κ για πιερία ότι καλέσαν να κάνουν αιτήσεις οι υπεράριθμοι αλλά τελικά δεν έκανε κανένας...
γνωρίζει κανείς ?? :o

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 08:14:23 πμ »
αν παρεις υποχρεωτικη αποσπαση πως γινεται η μοριοδοτηση;
 παιρνεις τα μμορια του σχολειου στο οποιο αποσπασαι;

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 10:01:42 πμ »
αν παρεις υποχρεωτικη αποσπαση πως γινεται η μοριοδοτηση;
 παιρνεις τα μμορια του σχολειου στο οποιο αποσπασαι;

Σε περίπτωση που πλεονάζει κάποιος και ο περιφερειακός τον αποσπάσει ως υπεράριθμος ποια μόρια παίρνει?
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 12:58:06 μμ »
αν παρεις υποχρεωτικη αποσπαση πως γινεται η μοριοδοτηση;
 παιρνεις τα μμορια του σχολειου στο οποιο αποσπασαι;

Κανονικότατα!
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 367
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.