*

Αποστολέας Θέμα: Γ Φάση Φιλολόγων 2013  (Αναγνώστηκε 107926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #224 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 05:28:43 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι.Θα ήθελα να αναφερθώ και  στο θέμα της ωρομισθίας. Πήραμε τηλ στο υπουργείο και μας είπαν σε περίπτωση που δεν έχουμε κάνει αίτηση ως ωρομίσθιοι να πάμε στην πλησιέστερη δευτεροβάθμια και να καταθέσουμε ένσταση γι΄αυτό δεδομένης της αλλαγής των ωρών που προβλέπονται για ωρομίσθιους, σε σχέση με την ισχύουσα νομοθεσία όταν υποβάλαμε αίτηση. Προσοχή! Δε μας έδωσε ελπίδες δικαίωσης, αλλά τουλάχιστον δε θα μείνουμε άπραγοι. Θα ήθελα να παρακαλέσω να το κοινοποιήσετε σε όσο περισσότερους γνωστούς μπορείτε, οι οποίοι δεν έχουν κάνει αίτηση για ωρομίσθιοι, ώστε να πράξουν το ίδιο.Ευχααριστώ
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:37 »

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #225 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 06:09:45 μμ »
προσληψεις και ανοιγμα πινάκων πρεπει να διεκδικησουμε συναδελφοι...μονο ετσι θα κλεισουν παραθυρακια τυπου ιδιωτικα σχολεια, ειδικη αγωγη, και δεν ξερω εγω ποιους αλλους θα βαλουν μεσα στους πινακες...
μηπως ,λεω μηπως, πρεπει μαθηματικοι-φιλολογοι μιας και ημαστε πανω κατω στην ιδια μοιρα να κινηθουμε ενιαία;
βαζω και τους 04 ,απλα επειδη εχουν ενα θεμα με τις ειδικοτητες και δεν ειναι σωστο να παρουμε θεση μεχρι να ξεκαθαριστει μεταξυ τους, να καναμε κατι ; μια συναντηση ; μια κινηση με την ΠΑΣΑΦ;

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #226 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 06:32:02 μμ »
Επιβεβαιώνω τα όσα γράφει η mimelismoni για την ωρομισθία και συμπληρώνω: οι συνάδελφοι που θα πάνε στις δευτεροβάθμιες να καταθέσουν μαζί ένσταση και αίτηση ωρομισθίας. Άσχετα με το αποτέλεσμα, αφού πιθανότατα δε θα βγει κάτι θετικό, ας γίνει έστω ως κίνηση διαμαρτυρίας! Για να δείξουμε τέλος πάντων ότι δεν τα δεχόμαστε όλα αδιαμαρτύρητα!
Ενημερώστε όσους συναδέλφους μπορείτε... έστω και μία πιθανότητα να υπάρχει να βγει κάτι, ας μην τη χάσει κάποιος συνάδελφος λόγω άγνοιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 06:33:44 μμ από tonik »
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #227 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 07:09:09 μμ »
προσληψεις και ανοιγμα πινάκων πρεπει να διεκδικησουμε συναδελφοι...μονο ετσι θα κλεισουν παραθυρακια τυπου ιδιωτικα σχολεια, ειδικη αγωγη, και δεν ξερω εγω ποιους αλλους θα βαλουν μεσα στους πινακες...
μηπως ,λεω μηπως, πρεπει μαθηματικοι-φιλολογοι μιας και ημαστε πανω κατω στην ιδια μοιρα να κινηθουμε ενιαία;
βαζω και τους 04 ,απλα επειδη εχουν ενα θεμα με τις ειδικοτητες και δεν ειναι σωστο να παρουμε θεση μεχρι να ξεκαθαριστει μεταξυ τους, να καναμε κατι ; μια συναντηση ; μια κινηση με την ΠΑΣΑΦ;

Συμφωνώ ότι οι "βασικές" ειδικότητες θα πρέπει να κινηθούμε από κοινού.Νομίζω ότι μία συνάντηση καλό θα ήταν γίνει άμεσα.Η φωνή μας πρέπει να ακουστεί, άνεξάρτητα από το αν θα εισακουστεί.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:37 »

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #228 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:57:35 μμ »
Σε πάρα πολλά θέματα εδώ μέσα υπάρχει ή ερώτηση, μα τι κανει η ΟΛΜΕ και οι μόνιμοι για να βοηθήσουν τους αναπληρωτές; Γραμμένους μας έχουν οι μόνιμοι...

Εγώ απλα θα κάνω μία άλλη ερώτηση.

Οι αναπληρωτές (εν δυνάμει μόνιμοι ασχέτως των δύσκολων καιρών που βιώνουμε) εάν έχουν ως αναπληρωτές την άποψη των βασικών και μη ειδ/των και παμε εμεις μαζι και ασε τους δευτεροκλασατους, όταν θα γίνουν μόνιμοι θα γυρίσουν να κοιταξουν τους αναπληρωτες;;

Υ.Γ. Στο σχολείο μου πάντως τα παιδιά της τεχνολογικής θεωρούν βασική ειδ/τα και τους 09, και τα παιδια που θα δωσουν   
       ειδικό μαθημα τα αγγλικά θεωρούν βασική ειδ/τα και τα αγγλικά. Μήπως κάνουμε τελικά κάτι λάθος οι βασικές ειδ/τες;;;;

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 11:01:03 μμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #229 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:08:03 μμ »
 Υπάρχουν πολλές κατηγορίες με εντελώς διαφορετικά προβλήματα και αυτή η διασπορά δημιουργεί διαφορετική αφετηρία για τον καθένα!

Άλλα προβλήματα έχει ο αναπληρωτής, άλλα ο νεοδιόριστος, άλλα ο παλιός μόνιμος και άλλα η κάθε ειδικότητα χωριστά!
Άποψή μου είναι οτι θα έπρεπε να υπάρχουν ελάχιστοι αναπληρωτές για να κάνουν αυτό που λέει η λέξη αναπληρωτής: αναπλήρωση αυτών που έχουν άδεια κλπ.

Θα έπρεπε να είναι περισσότεροι οι μόνιμοι και επιπλέον να έχει εξαλειφθεί το φαινόμενο "διάθεση ΠΥΣΔΕ".

Δυστυχώς όσο το κομματικό κράτος επιζεί, οι βυσματικές εξυπηρετήσεις και όλα τα στραβά θα διαιωνίζονται στο χώρο της εκπ/σης.
  

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #230 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:12:06 μμ »
perimename fasi anapliroton?  pou einai?

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #231 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:23:45 μμ »
Υπάρχουν πολλές κατηγορίες με εντελώς διαφορετικά προβλήματα και αυτή η διασπορά δημιουργεί διαφορετική αφετηρία για τον καθένα!

Άλλα προβλήματα έχει ο αναπληρωτής, άλλα ο νεοδιόριστος, άλλα ο παλιός μόνιμος και άλλα η κάθε ειδικότητα χωριστά!
Άποψή μου είναι οτι θα έπρεπε να υπάρχουν ελάχιστοι αναπληρωτές για να κάνουν αυτό που λέει η λέξη αναπληρωτής: αναπλήρωση αυτών που έχουν άδεια κλπ.

Θα έπρεπε να είναι περισσότεροι οι μόνιμοι και επιπλέον να έχει εξαλειφθεί το φαινόμενο "διάθεση ΠΥΣΔΕ".

Δυστυχώς όσο το κομματικό κράτος επιζεί, οι βυσματικές εξυπηρετήσεις και όλα τα στραβά θα διαιωνίζονται στο χώρο της εκπ/σης.

Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν. Τις ιδιες αποψεις θα εχουν παντα ανεξαρτητα της θεσης τους. Μεγαλη λεξη η "ΒΟΛΕΨΗ'' μου.
Επισης και οσοι έκαναν ωρομισθιοι, αναπληρωτες και μετα μονιμοι ας μην ξεχναν ευκολα το παρελθον τους. Κακο πραγμα η ληθη ή ακομα χειροτερο η επιλεκτική μνημη.
Sorry για το  οff topic.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 11:25:35 μμ από miltos74 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #232 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:20:59 πμ »

Επισης και οσοι έκαναν ωρομισθιοι, αναπληρωτες και μετα μονιμοι ας μην ξεχναν ευκολα το παρελθον τους.

αυτή η φράση μ έκανε να γελάσω...όχι τίποτε άλλο, επειδή βλέπω σ' εμένα να ισχύει το "ωρομίσθιοι, αναπληρωτές...ωρομίσθιοι κι αν...για φέτος....

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #233 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:26:43 πμ »
Σε πάρα πολλά θέματα εδώ μέσα υπάρχει ή ερώτηση, μα τι κανει η ΟΛΜΕ και οι μόνιμοι για να βοηθήσουν τους αναπληρωτές; Γραμμένους μας έχουν οι μόνιμοι...

Εγώ απλα θα κάνω μία άλλη ερώτηση.

Οι αναπληρωτές (εν δυνάμει μόνιμοι ασχέτως των δύσκολων καιρών που βιώνουμε) εάν έχουν ως αναπληρωτές την άποψη των βασικών και μη ειδ/των και παμε εμεις μαζι και ασε τους δευτεροκλασατους, όταν θα γίνουν μόνιμοι θα γυρίσουν να κοιταξουν τους αναπληρωτες;;

Υ.Γ. Στο σχολείο μου πάντως τα παιδιά της τεχνολογικής θεωρούν βασική ειδ/τα και τους 09, και τα παιδια που θα δωσουν   
       ειδικό μαθημα τα αγγλικά θεωρούν βασική ειδ/τα και τα αγγλικά. Μήπως κάνουμε τελικά κάτι λάθος οι βασικές ειδ/τες;;;;
Πολύ καλά τα λες συνάδελφε.

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #234 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:37:14 πμ »
απ οτα 8 χρονια ωρομισθιας-αναπληρωσης ,το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι οι μονιμοι μας εχουν γραμμενους εκει που δεν πιανει μελανι...
το ιδιο και η ΟΛΜΕ...μονο για τους μονιμους νοιαζεται...
και στο υπουργειο οι απλοι υπαλληλοι ,οι περισσοτεροι την ιδια νοοτροπια εχουν...ξεχνανε  πως διοριστηκαν ,και με ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ,
που μερικοι απο αυτους θα επρεπε να κοκκινιζουν απ την ντροπη τους για το πως χωθηκαν στην εκπαιδευση....αλεξιπτωτιστες απ το πουθενα...ας οψεται...
μονο αν μονοι μας αντιδρασουμε...αφηστε την ολμε...ας ενωθουμε και ας κανουμε μια κοινη πορεια-διαμαρτυρια...
με φιλο μου που μιλησα στον Εβρο, μου ειπε οτι κενα υπαρχουν πολλα ,τους εχουν εξαναγκασει σε υπερωριες, και οι ΚΟΤΕΣ και ανευθυνοι διευθυντες ,ΔΕΝ δινουν τα κενα ευκολα...λες και θα παρουν καποιο βραβειο απ το υπουργειο οι ...@@@....λες και δεν εχουν παιδια ή συγγενεις που εμπλεκονται με την εκπαιδευση ...θα τα βρουν μπροστα τους...
αλλα εμεις επιμενω οτι πρεπει να κινηθουμε απο κοινου....

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #235 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:54:11 πμ »
απ οτα 8 χρονια ωρομισθιας-αναπληρωσης ,το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι οι μονιμοι μας εχουν γραμμενους εκει που δεν πιανει μελανι...
το ιδιο και η ΟΛΜΕ...μονο για τους μονιμους νοιαζεται...
και στο υπουργειο οι απλοι υπαλληλοι ,οι περισσοτεροι την ιδια νοοτροπια εχουν...ξεχνανε  πως διοριστηκαν ,και με ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ,
που μερικοι απο αυτους θα επρεπε να κοκκινιζουν απ την ντροπη τους για το πως χωθηκαν στην εκπαιδευση....αλεξιπτωτιστες απ το πουθενα...ας οψεται...
μονο αν μονοι μας αντιδρασουμε...αφηστε την ολμε...ας ενωθουμε και ας κανουμε μια κοινη πορεια-διαμαρτυρια...
με φιλο μου που μιλησα στον Εβρο, μου ειπε οτι κενα υπαρχουν πολλα ,τους εχουν εξαναγκασει σε υπερωριες, και οι ΚΟΤΕΣ και ανευθυνοι διευθυντες ,ΔΕΝ δινουν τα κενα ευκολα...λες και θα παρουν καποιο βραβειο απ το υπουργειο οι ...@@@....λες και δεν εχουν παιδια ή συγγενεις που εμπλεκονται με την εκπαιδευση ...θα τα βρουν μπροστα τους...
αλλα εμεις επιμενω οτι πρεπει να κινηθουμε απο κοινου....
Συμφωνώ απόλυτα.Θα πρέπει να διατρανώσουμε την παρουσία μας.Δεν έχουμε ακουστεί κάπου.Επιπλέον σκέφτηκα το εξής: Ανεγείρουμε το θέμα της ωρομισθίας (λογικό είναι μεν) και είμαστε διατεθειμένοι να πάμε να κάνουμε ένσταση, το υπουργείο δε θα θεωρήσει ότι μας ενδιαφέρει κυρίως η ωρομισθία.?( ενώ δεν έχουμε δώσει τόση έμφαση στις μηδαμινές προσλήψεις αναπληρωτών κρατικού προϋπολογισμού)Τι λέτε?
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #236 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 01:02:54 πμ »
η ωρομισθια ειναι η εσχατη λυση πριν την απολυτη ανεργια...εννοειται πως δεν ειναι προτιμητεα κα ιπως πρεπει να εστιασουμε στους μονιμους διορισμους με ανοιγμα πινακων+επιτυχια Ασεπ, και δευτερευοντως στην προσληψη αναπληρωτων...
ζητας δυο πραγματα, για να παρεις τουλαχιστον το ενα ...βασικη αρχη διαπραγματευσης...
οι μονιμοι...οι συνδικαλιστες κυριως ,και πολλοι ,οχι ολοι, εκ των υπολοιπων μονιμων, μας 'εδωσαν" , για να κρατησουν την δικη τους μονιμοτητα....
μονοι μας θα πρεπει να αντιδρασουμε ...μην περιμενουμε βοηθεια απο αλλους....οι δασκαλοι και νηπιαγωγοι εχουν καλους και μαχητικους συνδικαλιστες που νοιαζονται και για τους αναπληρωτες.....
εμεις ημαστε ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΙ....

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #237 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:46:39 πμ »
Πρωί πρωί πήγα στη Δευτεροβάθμια για την ένσταση - αίτηση. Μέχρι να τους εξηγήσω μας πήρε το μεσημέρι. Τελικά μόνο την ένσταση δέχτηκαν να στείλουν στο Υπουργείο με χίλια ζόρια. Για νέα αίτηση ωρομισθίας ούτε λόγος !
Κι αυτό θα περάσει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.