*

Αποστολέας Θέμα: Γ Φάση Φιλολόγων 2013  (Αναγνώστηκε 107770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:29:52 μμ »
τα κενα στους ξενογλωσσους προεκυψαν γιατι 4 χρονια τωρα υπαρχουν ατομα που βγαινουν σε συνταξη αλλα οι διορισμοι ειναι σχεδον μηδενικοι, εκτος κι αν θεωρειτε τα 29 ατομα υπερβολικα μεγαλο αριθμο για μας. επισης προεκυψαν γιατι σε μας τουλαχιστον εχει μεγαλες αναγκες η α/θμια, στην οποια κατεβηκαν πολλοι συναδελφοι. και παλι ομως τα κενα δεν εχουν καλυφθει ολα. κι επισης κατεβαζοντας στην α/θμια το αγαπητο υπουργειο δεν προεβλεψε οτι καποια στιγμη θα αντιμετωπισει προβλημα στη β/θμια. δεν χρειαστηκε να λεηλατησουμε καμια ιστορια. κι επειδη ακουω να γινεται αναφορα στον ΑΣΕΠ συνεχεια, μην ξεχνατε οτι και μεις απο τον ιδιο διαγωνισμο περασαμε και ισως να εχουμε και παραπανω επιτυχιες.
συγνωμη για την καλοπροαιρετη παρεμβαση, οπως θα ελεγε και η margar1978, αλλα βαρεθηκα ν'ακουω ανακριβειες. ολοι να δουλεψουμε θελουμε. το να μας κραζετε ομως με την καθε ευκαιρια δε θ'αυξησει τις πιστωσεις σας...βασικα δε βγαζει πουθενα αυτη η τακτικη.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:25 »

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:36:52 μμ »
Οι 10.000 ωρομίσθιοι προφανώς θα απασχοληθούν στο πρόγραμμα της ενισχυτικής και πρόσθετης (αν λειτουργήσει φέτοες)
στη γενική παιδεία. Αν δεν κάνω λάθος το άρθρο λέει και για πρόσληψη ωρομισθίων στην ειδική αγωγή....σε αυτό το σημείο είναι ασαφές και μπορεί να κάνει κάποιος τις δικές του ερμηνείες. Όσο για το σχόλιο της GIOTA 8 δεν το σχολιάζω καν......

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:54:42 μμ »
επειδή σε δικό μου μήνυμα αναφέρεται και αφού παραδεχθώ οτι το μήνυμά μου είχε ένταση, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι εφόσον υπάρχουν κενά καθηγητών ξένων γλωσσών στη βθμια, δε θα έπρεπε να γίνεται η καταστρατήγηση του νόμου της β ανάθεσης (στην περιοχή μου τουλάχιστον το να έχει κάποιος 2 ώρες της ειδικότητάς του και τις υπόλοιπες ιστορία είναι πολύ συχνό) ούτε θα υπήρχε η ανάγκη να πιεσουν το υπουργείο για αλλάγή της απόφασης περί β ανάθεσης. αν όντως υπάρχουν τα κενά και μακάρι να υπάρχουν, δεν κατανοώ τη συμπλήρωση του ωραρίου με 10+ ώρες ιστορία ή με τη διδασκαλία μόνο ιστορίας σε κάποια σχολεία από τον καθηγητή ξγ που δεν έχει ωράριο. και δεν είναι καθόλου ανακρίβεια ότι μέσα στην πόλη μου χάθηκαν τουλάχιστον 6 κενά φιλολόγων από τη β ανάθεση. επίσης δεν αμφισβητεί κανείς το ότι δώσατε ασεπ, αλλά δε διεκδικήσαμε τις ίδιες θέσεις ούτε διαγωνιστήκαμε στα ίδια μαθήματα (βλ ιστορία). δε θέλουμε πιστώσεις που ανήκουν σε άλλες ειδικότητες, θέλουμε τις πιστώσεις που θα έπρεπε να έχουμε βάσει των πραγματικών κενών. όσο για τις συνταξιοδοτήσεις και τους ελάχιστους διορισμούς, αυτό συνέβη σε όλους τους κλάδους. αυτά και δε θα ξαναπω τίποτα για τη β ανάθεση, γιατί τελικά πάλι σε αντιπαράθεση καταλήγουμε.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:57:59 μμ »
Οι 10.000 ωρομίσθιοι προφανώς θα απασχοληθούν στο πρόγραμμα της ενισχυτικής και πρόσθετης (αν λειτουργήσει φέτοες)
στη γενική παιδεία. Αν δεν κάνω λάθος το άρθρο λέει και για πρόσληψη ωρομισθίων στην ειδική αγωγή....σε αυτό το σημείο είναι ασαφές και μπορεί να κάνει κάποιος τις δικές του ερμηνείες. Όσο για το σχόλιο της GIOTA 8 δεν το σχολιάζω καν......
Ένας αριθμός ωρομισθίων θα πάει και στα ΕΠΑΛ για τις ειδικότητες που καταργήθηκαν!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:25 »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:39:24 μμ »
Έχουν προσλάβει τους πάντες εκτός από εμάς ή είναι ιδέα μου;

Αποσυνδεδεμένος koju

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:47:49 μμ »
απλα δεν μπορει κανενας φιλολογος να συνελθει...να το πιστεψει...να το χωνεψει...ας αλλαξουμε επαγγελμα...

Αποσυνδεδεμένος MatinaPEO2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:58:26 μμ »
Συνάδελφοι δεν υπάρχει το φετινό με τα σχολεία....καταρχάς η αύξηση ωραρίου έκανε τεράστια ζημιά...έπειτα η αύξηση των μαθητών ανά τμήμα τη γιγάντωσε...και ήρθαν και οι μειώσεις ωρών σε α γυμνασίου και α λυκείου ΕΠΑΛ.... Επιπλέον δεν μάς επιτρέπουν παρά ΈΝΑ πρότζεκτ και ΜΟΝΟ αν είναι να συμπληρώσεις δύο ώρες! Ακόμα και οι διορισμένοι κάτω από 12 χρόνια φοβόμαστε για τις θέσεις μας και μάς έχουν κλωτσοσκούφια από δω κι από κει...Τί να πω; Κουράγιο σε όλους, ειδικά σε σας τους αναπληρωτές και μαζί με σας και στην αδελφούλα μου που περιμένει (;) κι εκείνη μπας και την καλέσουν... :( >:(

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:02:50 μμ »
Έχουν προσλάβει τους πάντες εκτός από εμάς ή είναι ιδέα μου;
Οχι δεν είναι η ιδέα σου!!!! Ετσι ακριβώς είναι !!!!!!! >:(  :(

Αποσυνδεδεμένος τζόρτζια1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:08:50 μμ »
Σας φαίνεται λογικό να παίρνουν τόσα πολλά άτομα στην ειδική αγωγή, που στο κατω κάτω δεν έχει τόσους πολλους μαθητές, και να παραμελούν τα σχολεία γενικής παιδείας????

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:13:12 μμ »
Υπάρχουν τόσα πολλά τμήματα ειδικής αγωγής;;;;;;;;;;;;;; να τολμήσω να είμαι λίγο αισιόδοξη...μήπως μας πάρουν και εμάς μέσω εσπα;;;; Ετσι και αλλιώς η εγκύκλιος έγραφε ότι φέτος δεν θα επιλέξουμε εμείς αν θα μας πάρουν μέσω εσπα ή όχι...

Αποσυνδεδεμένος katerinal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:26:23 μμ »
Να θυμήσω ότι δεν υπάρχουν καθόλου μόνιμοι στην ειδική αγωγή ή θα μου την πέσετε; Το ότι παλιότερα δεν καλύπτονταν ούτε το ένα τρίτο των αναγκών για μια ιδιαίτερα ευαίσθητη ομάδα μαθητών, μάλλον... άστο. Κι όλο αυτό για περίπου 70-80 παραπάνω πιστώσεις μειωμένου που δόθηκαν στους φιλολόγους ειδικής, νομίζω οτι είναι λίγο παράλογη γκρίνια. Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα δηλ;

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:29:55 μμ »
Οχι, βεβαια, να ζησει η κατσικα, αλλα να ζησουμε κι εμεις, ε;

Αποσυνδεδεμένος katerinal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:39:39 μμ »
Οχι, βεβαια, να ζησει η κατσικα, αλλα να ζησουμε κι εμεις, ε;
Κι εγώ στην ίδια θέση είμαι. Δεν με έχουν προτιμήσει (ακόμα τουλάχιστον) κι ούτε μιλάω εκ του ασφαλούς, αλλά λίγη ευαισθησία δεν βλάπτει- σκεφτείτε πώς θα νιώθατε αν είχατε κάποιο παιδί/συγγενή σας με αυτισμό και δεν λάμβανε καμία υποστήριξη από το σχολείο του.

Αποσυνδεδεμένος koju

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:40:29 μμ »
μεχρι το μαρτιο που διαρκει το ταμειο... :) μετα βλεπουμε...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 744
Σύνολο: 761

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.