*

Αποστολέας Θέμα: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια  (Αναγνώστηκε 4999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους. Με αφορμή πρόσφατο άρθρο που έχω διαβάσει για τις απολύσεις εκπαιδευτικών, θα ήθελα να εκφράσω τις ανησυχίες μου. Είμαι εκπαιδευτικός με άδεια άνευ αποδοχών για το τρέχον σχολικό έτος, λόγω ανατροφής παιδιού. Τα άρθρα που διάβασα λένε ότι κινδυνεύουν με απόλυση οι εκπαιδευτικοί που βρίσκονται σε μακροχρόνια άδεια. Λέτε να είμαι υποψήφια προς απόλυση δίχως να το ξέρω; Έχετε ακούσει κάτι σχετικό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 12:08:50 πμ »
Καλησπέρα σε όλους. Με αφορμή πρόσφατο άρθρο που έχω διαβάσει για τις απολύσεις εκπαιδευτικών, θα ήθελα να εκφράσω τις ανησυχίες μου. Είμαι εκπαιδευτικός με άδεια άνευ αποδοχών για το τρέχον σχολικό έτος, λόγω ανατροφής παιδιού. Τα άρθρα που διάβασα λένε ότι κινδυνεύουν με απόλυση οι εκπαιδευτικοί που βρίσκονται σε μακροχρόνια άδεια. Λέτε να είμαι υποψήφια προς απόλυση δίχως να το ξέρω; Έχετε ακούσει κάτι σχετικό;

Προσωπικά, όχι, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Σε ποια άρθρα το διάβασες; μπορείς να τα παραθέσεις να τα δούμε κι εμείς;

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 12:10:37 πμ »
Και κάτι ακόμα: τι θα πει ακριβώς μακροχρόνια άδεια;
δηλαδή μια εκπαιδευτικός που πήρε πχ άδεια ανατροφής, ξαναέμεινε έγκυος και πήρε στο καπάκι άδεια κύησης λοχείας και πάλι ανατροφής (υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, προσωπικά γνωρίζω 3 τέτοιες) κινδυνεύει με απόλυση;
Δε φαίνεται λογικό...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 12:34:17 πμ »
 Πολύ σωστα, το θέμα είναι πως ορίζεται αυτή η "μακροχρόνια άδεια".........
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 01:25:05 πμ »
Μακροχρονιες αδειες παιρνουν κυριως γ9α ψυχολογικους σοβαρους λογους υγειας και και για αλλες σοβαρες ασθενειες. Τη δευτερη κατηγορια δε θα την πειραξουν αν και ειτε θα περιορισουν τις αδειες ειτε θα θεσπισουν μειωμενες αποδοχες. Στοχευουν την πρωτη κατηγορια τους οποιους χαρακτιρηζουν ως αδυνατουντες. Θελει βεβαια μια διαδικασια και υποθετω αναφορα του διευθυντη εκπαιδευση για το χαρακτηρισμο ως ανεπαρκεις. Μην ανησυχεις παντως δεν υπαρχει θεμα με τη δικη σου κατηγορια αδειας.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος minaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 04:23:00 μμ »
Παραθέτω απόσπασμα από το http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=217840&catid=3
"Σε επίπεδο εκπαιδευτικών όσοι βρίσκονται εκτός υπηρεσίας με μακροχρόνια άδεια ή πολλοί απ' όσους βρίσκονται σε διοικητικές θέσεις αναμένεται να τεθούν σε καθεστώς κινητικότητας.
Για τους μεν πρώτους το φάσμα της απόλυσης είναι πολύ κοντά για τους μεν δεύτερους μάλλον κυριαρχεί το σενάριο της κάλυψης κενών θέσεων"
Μήπως κάτι μαγειρεύουν;

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 04:29:25 μμ »
δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αυτο μου ειμαι σημερα σχολικος συμβουλος οταν συζητουσαμε. για τις άδειες ανευ αποδοχων...κινησου αναλογα αμεσα πριν βρεθεις προ εκπληξεως....λυπαμαι...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 04:45:17 μμ »
Παραθέτω απόσπασμα από το http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=217840&catid=3
"Σε επίπεδο εκπαιδευτικών όσοι βρίσκονται εκτός υπηρεσίας με μακροχρόνια άδεια ή πολλοί απ' όσους βρίσκονται σε διοικητικές θέσεις αναμένεται να τεθούν σε καθεστώς κινητικότητας.
Για τους μεν πρώτους το φάσμα της απόλυσης είναι πολύ κοντά για τους μεν δεύτερους μάλλον κυριαρχεί το σενάριο της κάλυψης κενών θέσεων"
Μήπως κάτι μαγειρεύουν;

Καλό είναι να μην τρομοκρατούμε τους συναδέλφους. Το άρθρο που πόσταρες είναι τρεις μήνες παλιό. Επιπλέον, βρίθει ανακριβειών. Για παράδειγμα, λέει ότι στο στόχαστρο μπαίνουν οι εκπαιδευτικοί σε διοικητικές θέσεις. Η πραγματικότητα όμως απέδειξε, για πολλοστή φορά, ότι η συγκεκριμένη κατηγορία, όχι μόνο δεν έχει να φοβάται τίποτα, αλλά, αν θιγεί, θα είναι αυτή που θα κλείσει την πόρτα, όχι αυτή που θα την ανοίξει.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 04:54:50 μμ »
δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αυτο μου ειμαι σημερα σχολικος συμβουλος οταν συζητουσαμε. για τις άδειες ανευ αποδοχων...κινησου αναλογα αμεσα πριν βρεθεις προ εκπληξεως....λυπαμαι...

Δηλαδή τι σου είπε; ότι θα βγουν μια μέρα ξαφνικά πχ στις 3 Δεκεμβρίου και θα πουν "όποιος είναι αυτή τη στιγμή σε ανευ αποδοχών ορίστε η πόρτα;;;"
Δεν ειρωνεύομαι, για να μην παρεξηγηθώ, να καταλάβω τι παίζει προσπαθώ γιατί όπως τα μελη nikitas και giokspy έχω τις επιφυλάξεις μου.
Και αυτό ισχύει μόνο για τις άνευ αποδοχών είπε ο σύμβουλος; δηλαδή όχι για λοχειας/κυησης ανατροφης/επαπειλουμενης/αναρρωτικες/εκπαιδευτικες ή ό,τι άλλο είδος άδειας υπάρχει που δεν ξέρω κιόλας;

Θα συμφωνήσω με το μέλος nikitas, ότι το άρθρο που παρέθεσε η συνάδελφος δε με πείθει ιδιαιτέρως. Αλλά εννοείται δε θέλω να πάρω και κανέναν στο λαιμό μου. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας το παραθέσει.
Μακάρι να δουν το θέμα και να γράψουν μέλη όπως ο Damien και η bitch.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2013, 04:57:58 μμ από ernesto »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 05:02:46 μμ »
Βρήκα αυτό στο alfavita:
Θέμα: «Διευκρινίσεις σχετικά με τις μακροχρόνιες άδειες των εκπαιδευτικών οι οποίοι έχουν μεταταχθεί στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση»
 




  Με αφορμή ερωτήματα που υποβάλλονται στην υπηρεσία μας σχετικά με την ισχύ των μακροχρόνιων αδειών άνευ αποδοχών και με αποδοχές (πλην των αναρρωτικών) των εκπαιδευτικών οι οποίοι μετατάχθηκαν στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, σας ενημερώνουμε ότι οι άδειες αυτές θα πρέπει να εξεταστούν εκ νέου, από τα αρμόδια όργανα της υπηρεσίας στην οποία μετατάχθηκαν οι εν λόγω εκπαιδευτικοί. Για το σκοπό αυτό και εφόσον οι αναφερόμενοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν την εκ νέου χορήγηση άδειας  θα πρέπει να υποβάλλουν σχετική αίτηση στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, στην οποία έχουν μεταταχθεί.


Διαβάστε περισσότερα: http://http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD#ixzz2gTkLOtkk
 
Είναι δυνατόν το υπουργείο να παροτρύνει για εκ νέου χορήγηση των αδειών των μεταταγμένων και να σκοπεύει σε 2 μήνες πχ να τους απολύσει; δε νομίζω να μπορεί να απολύσει χωρίς συνταγματική ρύθμιση...Δε λέω να εφησυχάζουμε, αλλά να μην είμαστε και υπερβολικοί γιατί -όχι τίποτα άλλο- θα τρελαθούμε στο τέλος και τότε θα μας διώξουν σίγουρα... :P

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 05:07:59 μμ »
δεν εχω σκοπο να απογοητευσω κανενα...αλλα η συζητηση ήταν για προσλήψεις, για διαθεσιμοτητα και μου ειπε θα κτυπησει, θα καταργησει τις μακροχρονιες αδειες ανευ αποδοχων.
για να ρωτησει άλλωστε η συναδελφος σημαινει ότι κατι εχει ακουσει....
δεν θα ξαναπω κατι αλλο και κακως....δεν επρεπε να ανακατευθω...τελος


Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 05:11:37 μμ »
δεν εχω σκοπο να απογοητευσω κανενα...αλλα η συζητηση ήταν για προσλήψεις, για διαθεσιμοτητα και μου ειπε θα κτυπησει, θα καταργησει τις μακροχρονιες αδειες ανευ αποδοχων.
για να ρωτησει άλλωστε η συναδελφος σημαινει ότι κατι εχει ακουσει....
δεν θα ξαναπω κατι αλλο και κακως....δεν επρεπε να ανακατευθω...τελος

προς Θεού dora22, μη με παρεξηγείς!!!Αλοίμονο, δε διεκδικεί κανείς το αλάθητο!
Αλλωστε, μπορεί η δική σου πληροφορία να είναι τελικά η σωστή και όχι οι δικές μου εικασίες!
Η σύμβουλος είπε ότι θα καταργηθεί το δικαίωμα στην άνευ αποδοχών από δω και πέρα ή ότι όσοι τελούν ήδη σε άνευ αποδοχών κινδυνεύουν;

Αποσυνδεδεμένος Languageteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 05:15:19 μμ »
Συνάδελφοι, οι άδειες άνευ αποδοχών ισχύουν σε όλο το δημόσιο τομέα και είναι κατοχυρωμένες μέσω του δημοσιοϋπαλληλικού κώδικα. Αν τις καταργήσει από όλο το δημόσιο τότε θα πάρει η μπάλα και τους εκπαιδευτικούς. Αλλιώς πώς μπορεί να σταθεί κάτι τέτοιο μόνο για τους εκπαιδευτικούς; Ας μην πανικοβαλλόμαστε λοιπόν. Άλλωστε, με την άδεια άνευ αποδοχών δεν πληρώνεται ο υπάλληλος, άρα τι οικονομικό όφελος μπορεί να προκύψει από μια τέτοια κίνηση;

Αποσυνδεδεμένος minaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: απολύσεις εκπαιδευτικών που είναι σε μακροχρόνια άδεια
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 08:15:58 πμ »
Επειδή όμως ζούμε στη χώρα του παραλόγου κι έτσι όλα είναι πιθανά, dora 22 πες μας σε παρακαλώ τι ακριβώς σου είπε ο σχ. σύμβουλος. Φοβάμαι ότι θα βρεθούμε προ εκπλήξεων. Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.