*

Αποστολέας Θέμα: Επιτήρηση πιστοποιητικού ECDL μόνο με τον αριθμό πιστοποιητικού?  (Αναγνώστηκε 7429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Στο ECDL Hellas στο "πιστοποιήσεις" και "επιτήρηση πιστοιητικού" ζητάει μόνο τον αύξοντα αριθμό του πιστοποιητικού (χωρίς username και password). Τον έστειλα χτες, μου έδειξε μια οθόνη με τα πλήρη στοιχεία του πιστοποιητικού μου, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει το αυτόματο e-mail οτι ολοκληρώθηκε η διαδικασία.
Μήπως να επαναλάβω τη διαδικασία?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Στο ECDL Hellas στο "πιστοποιήσεις" και "επιτήρηση πιστοιητικού" ζητάει μόνο τον αύξοντα αριθμό του πιστοποιητικού (χωρίς username και password). Τον έστειλα χτες, μου έδειξε μια οθόνη με τα πλήρη στοιχεία του πιστοποιητικού μου, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει το αυτόματο e-mail οτι ολοκληρώθηκε η διαδικασία.
Μήπως να επαναλάβω τη διαδικασία?

Υποθέτω θα έχεις βρει την απάντηση στο ερώτημα ως τώρα ,αλλά δες κι εδώ:

http://www.ecdl.gr/el/certifications/certificatemonitoring/Pages/certificate_validation.aspx
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μήπως μπορείτε να εξηγήσετε τι ακριβώς είναι αυτή η διαδικασία; Πρώτη φορά το ακούω. Αν το πιστοποιητικό δεν φέρει τα λογότυπα του Ε.Σ.Υ.Δ. και του Ο.Ε.Ε.Κ τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος kafi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Μήπως μπορείτε να εξηγήσετε τι ακριβώς είναι αυτή η διαδικασία; Πρώτη φορά το ακούω. Αν το πιστοποιητικό δεν φέρει τα λογότυπα του Ε.Σ.Υ.Δ. και του Ο.Ε.Ε.Κ τι γίνεται;
Η επιτήρηση πιστοποιητικού είναι μια δυνατότητα που σου σου παρέχουν η ACTA και η ECDL(δεν ξέρω αν ισχύει και για άλλο φορέα) για να θεωρείται έγκυρο το πιστοποιητικό σου. Συγκεκριμένα κάθε χρόνο κοντά στην ημερομηνία απόκτησης του πιστοποιητικού συμπληρώνεις μια αίτηση σαν υπεύθυνη δήλωση με την οποία βεβαιώνεις ότι έχεις χρησιμοποιήσει τις ενότητες του πιστοποιητικού σου και έτσι μετά τα 3 χρόνια(ισχύς πιστοποιητικού) αν δεν έχει αλλάξει η εξεταστέα ύλη, σε θεωρούν ακόμη πιστοποιημένο γνώστη των αντικειμένων(ή επανεκδίδουν το πιστοπιητικό, δεν το θυμάμαι ακριβώς αυτό). Ουφ... Αυτά... ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ευχαριστώ kafi. Εγώ έχω το E.C.D.L. από το 2005, αλλά ούτε που το ήξερα αυτό. Χρησιμοποιώ κανονικά το πιστοποιητικό σε προκηρύξεις και δεν είχα πρόβλημα. Ρωτάω για τα λογότυπα του Ε.Σ.Υ.Δ. και του Ο.Ε.Ε.Κ, γιατί το δικό μου πιστοποιητικό δεν τα έχει. Πρέπει να κάνω ούτως ή άλλως αυτή τη διαδικασία;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η διαδικασία επιτήρησης είναι εντελώς άχρηστη κυρίως για όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν το πιστοποιητικό για το δημόσιο.
Αν ποτέ αποφασίσει το κράτος να εφαρμόσει τη διάταξη "λήξης" των πιστοποιητικών χρήσης υπολογιστών (όπως τα ECDL και ACTA) που αναφέρεστε
να είστε σίγουροι ότι οι φορείς πιστοποίησης θα υποχρεώνουν σε εξετάσεις για την έκδοση νέου πιστοποιητικού.
Ήδη η ECDL (τι ήδη, εδώ και 2 χρόνια) έχει έτοιμη εξέταση επανέκδοσης (με νέα ημερομηνία) πιστοποιητικού.
Μη χάνετε το χρόνο σας άδικα.
Άλλωστε η διαδικασία επιτήρησης δεν έχει εγκριθεί από τον ΟΕΕΚ

Αποσυνδεδεμένος kafi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Ευχαριστώ kafi. Εγώ έχω το E.C.D.L. από το 2005, αλλά ούτε που το ήξερα αυτό. Χρησιμοποιώ κανονικά το πιστοποιητικό σε προκηρύξεις και δεν είχα πρόβλημα. Ρωτάω για τα λογότυπα του Ε.Σ.Υ.Δ. και του Ο.Ε.Ε.Κ, γιατί το δικό μου πιστοποιητικό δεν τα έχει. Πρέπει να κάνω ούτως ή άλλως αυτή τη διαδικασία;
Συμφωνώ με τον Stelio μάλλον η διαδικασία είναι εντελώς τυπική και προφανώς χωρίς νόημα οπότε δε νομιζώ να παίζει κπ ρόλο το γεγονός ότι δεν την ακολούθησες μέχρι τώρα. Παρ' όλα αυτά πάρε ένα τηλ. στην ECDL για να σου δώσει μια σίγουρη απάντηση και στις 2 απορίες σου! ;)

guestteacher

  • Επισκέπτης

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση πιστοποιητικού ECDL μόνο με τον αριθμό πιστοποιητικού?
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 12:34:05 πμ »

Θα έχουμε και άλλη παράταση για 2014???


κανένα νέο? Θα έχουμε και άλλη παράταση για 2014???

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση πιστοποιητικού ECDL μόνο με τον αριθμό πιστοποιητικού?
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 06:48:29 μμ »

κανένα νέο? Θα έχουμε και άλλη παράταση για 2014???


Τελικά νέα παράταση : http://www.eoppep.gr/index.php/el/announcements/340-paratasi_pistopoiitikwn

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.