*

Αποστολέας Θέμα: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική  (Αναγνώστηκε 30472 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 20, 2014, 10:08:40 μμ »
Όπως είπε και ο guestteacher, από το ΦΕΚ 1260Γ/2013 μπορεί κάποιος να δει ότι οι ειδικότητες των 6 που έκαναν ανάκληση είναι:

ΠΕ20
ΠΕ05
ΠΕ20
ΠΕ01
ΠΕ11
ΠΕ19

Άντε ότι οι 3 Πληροφορικοί έπαθαν την οξεία αεροπλάνη [(c) ernie] και ήθελαν ΠΕ Πληροφορικής (λες και έχει πλέον καμιά μισθολογική διαφορά).

Οι άλλοι 3 τι περίμεναν να είναι μετά την μετάταξη;

οι δύο από τους 3 επίσης όφειλαν να πάνε (στην καλύτερη) ΤΕ Πληροφορικής και όχι ΠΕ Διοικητικό (και τότε να δεις αν υπήρχε μισθολογική διαφορά). Διότι αν υπήρχε προκήρυξη για θέσεις Πληροφορικής ή Διοικητικού Προσωπικού στο Δημόσιο και πέρναγαν από ΑΣΕΠ ο καθένας πάει με βάση το πτυχίο του ιδρύματος που τελειώσε.(δεν υποτιμώ τις γνώσεις των ατόμων - ουτε θέλω να ξύσω πληγές -  αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα για τις θέσεις μη εκπαιδευτικών μας αρέσει δεν μας αρέσει).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2014, 10:11:45 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:09:38 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 20, 2014, 10:19:57 μμ »
Ήθελα να πω ότι δεν υπάρχει πλέον καμία μισθολογική διαφορά μεταξύ ΠΕ Πληροφορικής και ΠΕ Διοικητικού (ενώ παλιότερα οι της Πληροφορικής είχαν κάτι επιδόματα).

Κατά τα λοιπά, έχεις δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 20, 2014, 10:24:51 μμ »
Ως προς το είδος της πλάνης:

Δεν υπάρχουν τα Γραφεία Δια Βίου Μάθησης
ούτε πρόκειται να συσταθούν...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 20, 2014, 10:29:48 μμ »
Μα αυτοί σε ΙΕΚ είχαν μεταταχθεί. Εξάλλου οι υπόλοιποι 65 στο ίδιο ΦΕΚ (1260Γ/2013) δεν ανακάλεσαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:09:38 »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 20, 2014, 10:35:30 μμ »
θα το διερευνήσω...  8)
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:12:49 μμ »
Μα αυτοί σε ΙΕΚ είχαν μεταταχθεί. Εξάλλου οι υπόλοιποι 65 στο ίδιο ΦΕΚ (1260Γ/2013) δεν ανακάλεσαν.

Όπως τα λες και δεν μπορεί να γίνει ανάκληση μετάταξης τμηματική... αυτή η πλάκα των ανακλήσεων κρατά μήνες... και επίσης ανακλήσεις έχουν γίνει και από Δ/νσεις...και δεν νομίζω να καταργήθηκαν και αυτές.

ΥΓ1. Για το προηγούμενο μήνυμα κατάλαβα τι εννοούσες εξαρχής. Δεν εννοούσα ότι έκανες κάποιο λάθος, απλά θέλω να θίξω την κουτοπονηριά ορισμένων και το πόσο "Φιλανθρωπικό" Ιδρυμα έχει καταντήσει το Υπουργείο μας που ανέχεται τέτοιες συμπεριφορές... Ας τα κάναν και σε άλλα Υπουργεία αυτά... Θέλω και δεν θέλω, πάω και δεν πάω, έλεος ρε ωριμάστε επιτέλους έλεος...
ΥΓ2. Και μια τελευταία ερώτηση αν πάτε στο ΠΥΣΔΕ σας και δεν σας αρέσει να υποθέσω ότι θα κάνετε απόσπαση σε φορέα για θέση Διοικητικού?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2014, 11:21:42 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:42:02 μμ »
γιατί τόσο μένος προς τους συναδέλφους;;; τους τρόμαξαν πέρυσι αρον αρον έκαναν αιτήσεις για μετατάξεις με τον φόβο της απόλυσης και αφού είδαν οτι κακώς το έκαναν αιτήθηκαν ανάκληση και δικαιώθηκαν. να τους τιμωρήσουμε;;; σιγά πια!!!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 21, 2014, 12:58:20 πμ »
...αθώο σιξτίρ... τα έχουμε πει πολλές φορές, η διαδικασία καταπάτησε κεκτημένα πνευματικά δικαιώματα της cosa nostra, η οποία θα μπορούσε να τρέχει τον υπουργό (όχι το πρόσωπο, που έφυγε - κι αυτος νύχτα - αλλά δεν ξεχάστηκε) στα δικαστήρια, αλλά προηγούνται άλλοι θιγμένοι.
και μετά απο ολα αυτά, οι ενδιαφερόμενοι που βολεύτηκαν (υπαρκτά πρόσωπα), πλανεύτηκαν (διερευνάται η ύπαρξή τους) ή απλα μετακινήθηκαν σπίτι τους (υπαρκτά πρόσωπα) ή και μακριά από αυτό, (χωρίς να είναι οι μονές κατηγορίες) με μία εξίσου από το πουθενά αίτηση, χωρις να αποκλείεται συγκεκριμένη εσωτερική πληροφόρηση και τώρα όπως και τότε (ουτε αποδεικνύεται βέβαια αλλά κανονικά χρήζει διερεύνησης) στέλνονται απο εκεί που ήρθαν χωρίς να υφίσταται τώρα (12 μηνες μετά, μόλις) η εθνικής σημασίας αναγκαιότητα της αρχικής μετακίνησης τους
ε, όχι και σιγά το θέμα!  (τα θυμήθηκα και φούντωσα πάλι)

αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 21, 2014, 09:21:32 πμ »
αλήθεια γιατί τόσο μένος για τις ανακλήσεις? Πέρυσι όταν έγιναν οι μετατάξεις είχε βγει το νέο σχέδιο για το Λύκειο όπου η Πληροφορική δεν υπήρχε! Πολλοί καθηγητές Πληροφορικής φοβήθηκαν και έκαναν αίτηση μετάταξης. όταν τελείωσε η διαδικασια των μετατάξεων η Πληροφορική επανήλθε στο Λύκειο. Δεν μπορούν να ισχυριστούν μερικοί "πλάνη περι των πραγματικών περιστατικών" και να θέλουν να επανέλθουν στην Δ/θμια?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 21, 2014, 10:08:35 πμ »
Μισό λεπτό ρε παιδιά γιατί ζούμε σε παράλληλο σύμπαν μου φαίνεται...

1) Κάποιος που παίρνει μια θέση υπάρχει περίπτωση να την έχει στερήσει (δίκαια ή άδικα) από κάποιον άλλο (προσωπικά όχι από μένα μιας και ποτέ δεν θα έκανα αίτηση μετάταξης στο Υπουργείο Μπανανίας); Εαν ναι τότε αυτός που αδικήθηκε αποκαθίσταται; Στις μετατάξεις της αβθμιας οκ ναι έγινε... σε αυτές;
2) Από κει που μου λέγατε ότι η πλάνη ήταν γιατί δεν τους έκαναν ΠΕ Πληροφορικής τώρα μου λέτε ότι τους φόβισαν ότι θα απολυθούν; Υπήρχε τέτοια ανακοίνωση ή ήταν στο μυαλό μας και μόνο?Διότι αν κάποιος πάει να σε εκφοβίσει με κάτι που δεν ισχύει τότε τον πας δικαστικώς και του παίρνεις και τα μποξεράκια (να μην πω σώβρακα και φανώ και λαικός). Αν πάλι το έκανε κάποιος γιατί θα έφευγε η Πληροφορική από το Λύκειο θα ήθελα να μου πει αν όλοι όσοι έφυγαν και πήγαν σε διοικητικές θέσεις α) ήταν καθηγητές σε Λύκειο, β) αφού ήθελαν να είναι καθηγητές γιατί δεν πήγαν στην αβθμια και γ) αν ξαναφύγει η Πληροφορική από το Λύκειο θα ξαναφ'υγουν και αυτοί...

Το μένος το έχω με οποιονδήποτε ξεσκίζει μια διαδικασία. Δεν μπορεί οι μεταθέσεις να σου λεει ότι δεν τροποποιούνται και οι μετατάξεις που είναι ακόμα σοβαρότερη διαδικασία να είναι ότι γουστάρω κάνω και λογαριασμό δεν δίνω...αυτο άμα θέλεις να είσαι σοβαρό Κράτος. Διότι αν είναι έτσι τότε ποιος μου λέει ότι και το Κράτος δεν λέει ότι λόγω λαθεμένων στοιχείων (δικών του) ανακαλώ μεταθέσεις ή μετατάξεις ή οτιδήποτε άλλο όποτε γουστάρει? Τότε θα βγούμε (δικαίως) και θα διαμαρτυρηθούμε?

ΥΓ. Όσο για το μένος απλά να θυμίσω ότι αρκετοί είχατε βγει (δεν λέω εσείς οι ίδιοι) και μας κάνατε και πλάκα ότι εμένα ο τάδε αιρετός μου είπε εκείνο, ο τάδε Δ/ντης Εκπαίδευσης το άλλο και γενικά μας κάνατε και πλακίτσα ότι έπρεπενα καταλάβουμε και πως πήγαινε η διαδικασία (δηλαδή πρώτα η εντός ενός Νομού, μετά Περιφέρεια και μετά Πανελλήνια)... Μου φτάνει λοιπόν που την είχατε όπως φαίνεται καταλάβει εσείς... Και κλείνω εδώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2014, 10:15:09 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 21, 2014, 10:21:36 πμ »
Χωρίς να έχω κάνει αίτηση ανάκλησης, νομίζω πως όλη αυτή η κριτική είναι άδικη προς τους συναδέλφους:

1. Είναι αλήθεια πως οι αιτήσεις γίνανε κάτω από έντονη πίεση και φόβο για διαθεσιμότητες κλπ με το κλίμα που επικρατούσε τότε και όλες αυτές τις πληροφορίες που διαρρέονταν από το υπουργείο περί πλεοναζόντων πληροφορικών, γυμναστών κλπ.

2. Οι κατά τόπους προϊστάμενοι πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας που ρωτιούνταν από τους συναδέλφους ξεκάθαρα τους λέγανε ότι η πιο καλή επιλογή είναι να κάνουν αίτηση, γιατί στη δευτεροβάθμια δεν υπήρχαν ώρες για όλους, ενώ στην πρωτοβάθμια θα δίνονταν οργανικές. Αυτές είναι οι πληροφορίες που είχαν. Στην περίπτωση τη δική μου πχ είχαμε βρεθεί καμιά 10-15 συνάδελφοι στα γραφεία της διεύθυνσης και πήγαμε όλοι μαζί να ρωτήσουμε.

Μετά τις μετατάξεις όμως και μέχρι τώρα τι διαπιστώνουμε; 1. οργανικές δεν δόθηκαν, τουλάχιστον ακόμα. 2. στη δευτεροβάθμια προέκυψαν ανάγκες και τουλάχιστον στη δική μας περίπτωση πέρσι ήρθαν με αποσπάσεις από άλλους νομούς. Αυτό είναι ή δεν είναι πλάνη; Για να σε πείσει να φύγεις σου λέει ότι δεν υπάρχουν ώρες στη δ/θμια, περισσεύετε 15, ενώ στην πράξη φάνηκε ότι περίσσευαν πχ μόνο 10. Για να σε πείσει να πας στη α/θμια σου λέει θα σου δώσω οργανική και δεν σου δίνει. Ε λοιπόν κι εγώ να πω την αλήθεια αν είναι να είμαι στη διάθεση, προτιμούσα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, παρά στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 21, 2014, 10:34:57 πμ »
Χωρίς να έχω κάνει αίτηση ανάκλησης, νομίζω πως όλη αυτή η κριτική είναι άδικη προς τους συναδέλφους:

1. Είναι αλήθεια πως οι αιτήσεις γίνανε κάτω από έντονη πίεση και φόβο για διαθεσιμότητες κλπ με το κλίμα που επικρατούσε τότε και όλες αυτές τις πληροφορίες που διαρρέονταν από το υπουργείο περί πλεοναζόντων πληροφορικών, γυμναστών κλπ.

2. Οι κατά τόπους προϊστάμενοι πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας που ρωτιούνταν από τους συναδέλφους ξεκάθαρα τους λέγανε ότι η πιο καλή επιλογή είναι να κάνουν αίτηση, γιατί στη δευτεροβάθμια δεν υπήρχαν ώρες για όλους, ενώ στην πρωτοβάθμια θα δίνονταν οργανικές. Αυτές είναι οι πληροφορίες που είχαν. Στην περίπτωση τη δική μου πχ είχαμε βρεθεί καμιά 10-15 συνάδελφοι στα γραφεία της διεύθυνσης και πήγαμε όλοι μαζί να ρωτήσουμε.

Μετά τις μετατάξεις όμως και μέχρι τώρα τι διαπιστώνουμε; 1. οργανικές δεν δόθηκαν, τουλάχιστον ακόμα. 2. στη δευτεροβάθμια προέκυψαν ανάγκες και τουλάχιστον στη δική μας περίπτωση πέρσι ήρθαν με αποσπάσεις από άλλους νομούς. Αυτό είναι ή δεν είναι πλάνη; Για να σε πείσει να φύγεις σου λέει ότι δεν υπάρχουν ώρες στη δ/θμια, περισσεύετε 15, ενώ στην πράξη φάνηκε ότι περίσσευαν πχ μόνο 10. Για να σε πείσει να πας στη α/θμια σου λέει θα σου δώσω οργανική και δεν σου δίνει. Ε λοιπόν κι εγώ να πω την αλήθεια αν είναι να είμαι στη διάθεση, προτιμούσα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, παρά στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ.

α) Οταν ζητάς μετάταξη σε προσωποπαγή θέση απλά μεταφέρεις την οργανική διορισμού.. Οργανική σε σχολεία δεν υπήρχε και αυτό το γνώρζαν τουλάχιστον όσοι έγραφαν εδώ. Οι συγκεκριμένοι όμως που πήγαν σε γραφείο περίμεναν να γίνουν οργανικές σε Δημοτικά? Δε νομίζω
β) Ειχε αναφέρει κατά λέξη το Υπουργείο (επίσημα) διαθεσιμότητες Πληροφορικών και Γυμναστών? Πάλι δε νομίζω.
γ) Εσύ ήσουν σε γραφείο και δεν ήξερες τις ανάγκες του ΠΥΣΔΕ σου? Διότι και εμένα έβγαλε ένα νούμερο πάνω από 20 στην ειδικότητα μου και γελούσα διότι κάθε Μάη περισσεύουμε ας πουμε 10 και κάθε Σεπτέμβρη μας λείπουν 20... εξάλλου και να περισσσευες πάλι στα Δημοτικά θα σε έστελναν και το πιθανότερο εντός Νομού και με διάθεση...


======================================================================

Και άντε πες πλανεύτηκαν όταν εγώ έγραψα πριν μερικά μηνύματα ότι πιθανολογώ ότι έγραψαν πλάνης λόγω φόβου απόλυσης γιατί πάνε να με πλανέψουν και εμένα ότι και καλά δεν είναι αυτό αλλά επειδή δεν έκανε ΠΕ Πληροφορικής?
Ξέρεις τι μου φταίει σε αυτήν την χώρα... το προφανές... έκανες μ...α, οκ, το μετάνιωσες, πάλι οκ, μην πας μετά άμα σου κάτσει και αναιρεθεί η μ...α που έκανες να βγάλεις όλους τους άλλους μ...ς εκτός από την πάρτη σου (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα αλλά σε μερικούς που δεν ξέρουν που πάνε τα 4 και προσπαθούν να μας τρελάνουν κιόλας...). 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2014, 10:38:58 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:16:27 πμ »

Ε τώρα μη δουλευόμαστε όλα τα δημοσιεύματα περί διαθεσιμότητας πληροφορικών και γυμναστών ποιος τα διέρρεε; το υπουργείο. Θα πει κάποιος το έκανε ως προπέτασμα καπνού για να βγάλει τελικά τους ιατρούς, τις κομμώτριες και τους νοσηλευτές και να πιέσει ψυχολογικά εμάς να πέσουμε με τα μούτρα στις αιτήσεις μετάταξης.
Μην το προσωποποιείς, εγώ και 5 να έβγαζε ότι περίσσευαν πάλι θα έκανα αίτηση για πρωτοβάθμια. Επειδή δεν έχω μόρια εντοπιότητας, συνυπηρέτησης και παιδιών, όλους και όλους 4-5 συναδέλφους είχα από κάτω στα μόρια, οπότε και 15 να μην ήταν οι πλεονάζοντες πάλι θα έκανα αίτηση. Επίσης προτιμώ αν είναι να αποσπώμαι στην πρωτοβάθμια να ανήκω απ΄ευθείας εκεί για να τοποθετούμαι πριν τις αποσπάσεις και να γλιτώνω τη θάσο. Άλλοι συνάδελφοι όμως με περισσότερα μόρια από μένα βγήκανε χαμένοι βλέποντας να έρχονται με απόσπαση από άλλους νομούς στη δευτεροβάθμια.

Οργανικές σε σχολεία είπαν πως θα δοθούν και ένα χρόνο μετά δεν δόθηκαν.

Διαφωνώ μαζί σου στο ότι όλες οι διαδικασίες γίνανε με τέτοιο τρόπο που κανείς δεν ήξερε τελικά την αλήθεια και γι' αυτό υπάρχει αυτή η αναμπουμπούλα και οι αιτήσεις ανάκλησης. Δεν ξέρω σε τι αποσκοπούσαν τελικά οι υποχρεωτικές μετατάξεις και τι πέτυχαν ή δεν πέτυχαν. Γιατί δεν υπάρχουν τόσες πολλές ανακλήσεις σε όλες τις υπόλοιπες διαδικασίες; (διορισμοί, μεταθέσεις, αποσπάσεις κλπ). Γιατί πραγματοποιούνται με τέτοιο τρόπο που είναι δύσκολο να προκύψει ανάγκη για ανάκληση. Μόνο φέτος με την ανοησία να βγούνε οι μεταθέσεις μετά τις αιτήσεις αποσπάσεων μπορεί να προέκυψε υπερβολικά μεγάλος αριθμός ανακλήσεων.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:23:31 πμ »
Από τον Αστικό Κώδικα (Σ.Σ. αφού δεν τα γράφει ο typos72):

Αρθρο 140. Δήλωση από πλάνη. : Αν κάποιος καταρτίζει δικαιοπραξία και η δήλωσή του δεν συμφωνεί, από ουσιώδη πλάνη, με τη βούλησή του, έχει δικαίωμα να ζητήσει την ακύρωση της δικαιοπραξίας.
Αρθρο 141. Πλάνη ουσιώδης. : Η πλάνη είναι ουσιώδης όταν αναφέρεται σε σημείο τόσο σπουδαίο για την όλη δικαιοπραξία, ώστε, αν το πρόσωπο γνώριζε την πραγματική κατάσταση, δεν θα επιχειρούσε τη δικαιοπραξία.
Αρθρο 142. Η πλάνη που αναφέρεται σε ιδιότητες του προσώπου ή του πράγματος θεωρείται ουσιώδης, αν κατά τη συμφωνία των μερών ή με βάση την καλή πίστη και τα συναλλακτικά ήθη, οι ιδιότητες αυτές είναι τόσο σπουδαίες για την όλη δικαιοπραξία, ώστε, αν το πρόσωπο γνώριζε την πραγματική κατάσταση, δεν θα επιχειρούσε τη δικαιοπραξία.
Αρθρο 143. Πλάνη ως προς τα παραγωγικά αίτια. : Εφόσον ο νόμος δεν ορίζει διαφορετικά, πλάνη που αναφέρεται αποκλειστικά στα παραγωγικά αίτια της βούλησης δεν είναι ουσιώδης.
Αρθρο 144. Πότε αποκλείεται η ακύρωση λόγω πλάνης. : Η δικαιοπραξία δεν ακυρώνεται λόγω της πλάνης: 1. αν ο άλλος δέχεται τη δήλωση της βούλησης όπως την εννοεί ο πλανώμενος, 2. αν η ακύρωση αντιβαίνει στην καλή πίστη.

Ο Α.Κ., λοιπόν, αναγνωρίζει δύο είδη πλάνης:
1. Πλάνη στη δήλωση = Ακούσια διάσταση ανάμεσα στη βούληση και τη δήλωση -> ΟΥΣΙΩΔΗΣ, δηλ. έχουμε συμφωνήσει αγοραπωλησία για 100 και στην δήλωση γράφτηκε 1000
2. Πλάνη στη βούληση (ή πλάνη στα παραγωγικά αίτια της βούλησης, π.χ. προσδοκίες, μελλοντικά γεγονότα) = Ελαττωματικός σχηματισμός της βούλησης λόγω πλάνης -> ΕΠΟΥΣΙΩΔΗΣ

Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε προφανώς για ΕΠΟΥΣΙΩΔΗ πλάνη. Για να καταστεί μια δικαιοπραξία ελαττωματική και ακυρώσιμη πρέπει η πλάνη να είναι ΟΥΣΙΩΔΗΣ. Θα είχε ενδιαφέρον (έως γέλιο) να δούμε τις αιτήσεις ανάκλησης των συγκεκριμένων για να δούμε τι ακριβώς επικαλούνται.

Πάντως εκείνο που επισημαίνει ο guestteacher είναι ότι αναφέρθηκε νωρίτερα στο νήμα κάποιος λόγος ανάκλησης ως πλάνη, ο οποίος (σύμφωνα με τα στοιχεία που παρατέθηκαν εν συνεχεία) ΔΕΝ μπορεί να είναι ο λόγος ανάκλησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2014, 11:30:21 πμ από Patreas »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 285
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 295
Σύνολο: 303

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.