*

Αποστολέας Θέμα: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται  (Αναγνώστηκε 9635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irida pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 01:27:48 μμ »
Άλλο να σου τυχει εξω απο το σπιτι σου οταν βγεις π.χ. για καφε και άλλο οταν πηγαινεις ή γυρνας απο τη δουλεια σoυ.Οταν καιγεται το σπιτι του γειτονα τι μας νοιαζει εμας!Οταν θα καιγεται ομως το δικο μας σπιτι....τοτε δεν θα λεμε τετοιες απαραδεκτες κουβεντες....ποσο μαλλον οταν ειμαστε εκπαιδευτικοι και συνεχεια στους δρομους!!!Και αλιμονο αν αργησουμε λιγακι.....Θα μας 'φαει' το myschool!!!!
Δε καταλαβαινω γιατι ειναι απαραδεκτες οι κουβεντες μου. Επισης δε καταλαβαινω ποια η διαφορα του να σου τυχει την ωρα που πας για καφε ή την ωρα που γυρνας απο τη δουλεια σου. Απλα ειναι να μη σου τυχει. Αν συνεβαινε σε καποιον υπαλληλο του δημου για παραδειγμα 500 μετρα απο το σπιτι του ή σε καποια Ροδιτισα δασκαλα που εμενε στο διπλανο χωριο θα αλλαζε κατι; Ας σκεφτομαστε πιο λογικα κυριως γιατι ειμαστε εκπαιδευτικοι κι ας μην κυνηγαμε μαγισσες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 01:36:19 μμ »

Μέσα στη ζούγκλα ένας ελέφαντας πατά εσκεμμένα ένα μυρμήγκι. Συμπέρασμα: δεν πρέπει να έχει ενοχές ο ελέφαντας αλλά το μυρμήγκι που δεν πρόσεξε.

Τέσσερα χρόνια τα ίδια γράφουμε, πολλοί συνάδελφοι σε διάφορα topics μέχρι εξαντλήσεως, μα οι αναλύσεις έρχονται πάντα με copy-paste.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 01:53:16 μμ »
Τραγικο το γεγονος του χαμου των τεσσαρων ανθρωπων αλλα ακυρο το τοπικ σας, ειναι κατι που θα μπορουσε να συμβει στον καθενα οποιαδηποτε στιγμη, ετυχε στην κοπελα τη στιγμη που γυριζε απο τη δουλεια της. Με δικη μας ευθυνη επιλεγουμε να παρουσιαστουμε οπουδηποτε, αμα ειναι να σου καστει θα σου τυχει και εξω απο το σπιτι σου.

Καλά, μπορεί να πέσει και αστεροειδής στο κεφάλι μας. Αλλά το να είσαι συνεχώς στους δρόμους ή στις θάλασσες ή και στον αέρα πολλές φορές, για να πας στη δουλειά σου τότε αυξάνεται η πιθανότητα να σου "τύχει" κάτι όπως γράφεις. Νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να γίνει κατανοητό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 02:06:14 μμ »
Συνάδελφε anyname επειδή μου αρέσουν οι συγκεκριμένες τοποθετήσεις, σκέφτηκα να διευκρινίσω μερικά πράγματα:

1) Γιατί λέω ότι δεν μπορούμε να διατυπώσουμε λόγο προς τα έξω:
Όχι φυσικά διότι "δεν σκεφτήκαμε", "δεν μπορέσαμε", "δεν καταλάβαμε", αλλά διότι σε πολύ συγκεκριμένη κρίσιμη περίοδο ( από τον οκτώβριο του 2009 έως και τώρα) αποφασίσαμε κατά πλειοψηφία να "αβαντάρουμε" συγκεκριμένα πρόσωπα και πολιτικές ( Και η συνδικαλιστική ηγεσία απλά υλοποίησε αυτό που αποτελούσε επιλογή της πλειοψηφίας).
Κοινώς: Η πλειοψηφία δεν μιλάει διότι ενέκρινε , επικρότησε επέλεξε με την στάση της όλα αυτά που τώρα εφαρμόζονται σε μορφή περικοπών στον χώρο της εκπαίδευσης ( και ενώ π.χ. οι εργαζόμενοι στις Δ.Ε.Κ.Ο. δεν έχουν ακόμα ενταχθεί στο ενιαίο μισθολόγιο).

Γιατί τα στήριξε?
Αυτό το ξέρει η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών αλλά όχι εγώ προσωπικά ( μια και εγώ δεν συμφωνούσα με την πλειοψηφία επ' αυτών).
Το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να πιθανολογήσω ότι επικρότησαν και βοήθησαν διότι πίστευαν ότι τα δύσκολα κομμάτια του σχεδίου θα εφαρμοστούν στις πλάτες κάποιων "κορόϊδων" ( των "άλλων" δηλαδή).

2) Η ηγεσία της ΟΛΜΕ δεν μίλησε όταν περιέκοψαν τον μισθό των εκπαιδευτικών με λίγα χρόνια υπηρεσίας κατά 45% 

Δεν μίλησε όταν μας διέσυραν δημόσια και συστηματικά από τον Οκτώβριο του 2009 και μετά

Προσέφερε την στήριξή της στην ηγεσία του υπουργείου σχετικά με την ψήφιση του νόμου 3848/2010 ( Αυτός εφαρμόζεται τώρα)...

Και έχεις την αίσθηση ότι ότι εκείνο που της έλειπε προκειμένου να δράσει ήταν μία "ιδέα" που θα της δώσουν κάποιοι σχετικά με το τι θα πει?

3) Ναι, η κριτική σου είναι άδικη σε ότι αφορά το πρόσωπό μου μια και δεν με γνωρίζεις.
Φυσικά, η κριτική επί των θέσεων είναι αυτονόητη και καλώς γίνεται ( Γι' αυτό και διευκρίνισα ότι διευκρίνισα).

Υ.Γ. Η "παραβολή" με το μυρμήγκι είχε πλάκα.
Όμως αυτό δεν αλλάζει τα γεγονότα.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 02:09:07 μμ »
Καλά, μπορεί να πέσει και αστεροειδής στο κεφάλι μας. Αλλά το να είσαι συνεχώς στους δρόμους ή στις θάλασσες ή και στον αέρα πολλές φορές, για να πας στη δουλειά σου τότε αυξάνεται η πιθανότητα να σου "τύχει" κάτι όπως γράφεις. Νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να γίνει κατανοητό.
Συμφωνω απολυτα!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 02:12:08 μμ »
Δε καταλαβαινω γιατι ειναι απαραδεκτες οι κουβεντες μου. Επισης δε καταλαβαινω ποια η διαφορα του να σου τυχει την ωρα που πας για καφε ή την ωρα που γυρνας απο τη δουλεια σου. Απλα ειναι να μη σου τυχει. Αν συνεβαινε σε καποιον υπαλληλο του δημου για παραδειγμα 500 μετρα απο το σπιτι του ή σε καποια Ροδιτισα δασκαλα που εμενε στο διπλανο χωριο θα αλλαζε κατι; Ας σκεφτομαστε πιο λογικα κυριως γιατι ειμαστε εκπαιδευτικοι κι ας μην κυνηγαμε μαγισσες.
Ας μη παιζουμε με τις λεξεις.....και τα μετρα/χιλιομετρα.Παιζει σημαντικο ρολο το πότε και που θα συμβει ενα ατυχημα.Νομιζω οτι το καταλαβαινουμε ολοι αυτο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2013, 02:17:07 μμ από Fofaki »
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος Helgoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 02:16:19 μμ »
Καλά, μπορεί να πέσει και αστεροειδής στο κεφάλι μας. Αλλά το να είσαι συνεχώς στους δρόμους ή στις θάλασσες ή και στον αέρα πολλές φορές, για να πας στη δουλειά σου τότε αυξάνεται η πιθανότητα να σου "τύχει" κάτι όπως γράφεις. Νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να γίνει κατανοητό.

ΑΚΡΙΒΩΣ!!

Εγώ πριν από 2 μήνες πλήρωσα και πρόστιμο για υπερβολική ταχύτητα γιατί έτρεχα μέσα από ένα χωριό για να φτάσω στο 2ο σχολείο στην ΩΡΑ μου!! Αν ήθελε μου έπαιρνε και το δίπλωμα. ΚΑΙ ΜΕΤΑ;;;;



Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 02:17:38 μμ »
αν έχει τέτοιο κατακλυσμό τότε δε θα βγεις για καφέ οποτε μπορεί και να μη σου τυχει. Αν όμως έχεις μια στοιχειώδη επαγγελματική ευσυνειδησία και θεωρείς ότι το να πας στη δουλειά σου είναι υψιστο καθήκον απέναντι στους μαθητές σου κυρίως ( καθώς έτσι το αντιλαμβάνεται ένας σωστός εκπαιδευτικος) τότε ναι, οι πιθανότητες "να σου τύχει" αυξάνονται. Και στην περίπτωση αυτή, οι ευθύνες της Πολιτειας ( είτε αυτή είναι το ΥΠΑΙΘ είτε ο Δήμος και το Οδικό Δίκυτο) είναι πολλαπλάσια ανάλογες !!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Helgoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 02:22:26 μμ »
αν έχει τέτοιο κατακλυσμό τότε δε θα βγεις για καφέ οποτε μπορεί και να μη σου τυχει. Αν όμως έχεις μια στοιχειώδη επαγγελματική ευσυνειδησία και θεωρείς ότι το να πας στη δουλειά σου είναι υψιστο καθήκον απέναντι στους μαθητές σου κυρίως ( καθώς έτσι το αντιλαμβάνεται ένας σωστός εκπαιδευτικος) τότε ναι, οι πιθανότητες "να σου τύχει" αυξάνονται. Και στην περίπτωση αυτή, οι ευθύνες της Πολιτειας ( είτε αυτή είναι το ΥΠΑΙΘ είτε ο Δήμος και το Οδικό Δίκυτο) είναι πολλαπλάσια ανάλογες !!!

+++++++++++++++++++++++++++

Βρισκόμαστε άπειρες ώρες σε δρόμους-ΣΚΟΤΩΣΤΡΕΣ

Αποσυνδεδεμένος irida pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 02:26:48 μμ »
Οι δρομοι ειναι σκοτωστρες για ολον τον κοσμο, οχι μονο για μας τους εκπαιδευτικους. Πολυς κοσμος αναγκαζεται να οδηγησει καθημερινα για να παει στη δουλεια του.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 02:33:18 μμ »
Οι δρομοι ειναι σκοτωστρες για ολον τον κοσμο, οχι μονο για μας τους εκπαιδευτικους. Πολυς κοσμος αναγκαζεται να οδηγησει καθημερινα για να παει στη δουλεια του.

σωστό, μόνο που για μένα που είμαι διοικητικός είναι πολύ πιο εύκολο να πω "χτυπάω μια άδεια και κάθομαι σπιτι μου και μου μένει η χαρτουρα για την άλλη μέρα". Για τον ευσυνείδητο και με ζήλο εκπαιδευτικό τα πράγματα δεν ειναι τόσο απλά. Ειδικά όταν μιλάμε για δασκάλους (της α/θμιας) σε ολιγοθέσια σχολεια που ίσως είναι και οι μόνοι που ανοιγοκλείνουν το σχολείο, τότε το "χτυπάω μια άδεια" ειναι περίπου αδύνατο!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος irida pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 02:38:13 μμ »
σωστό, μόνο που για μένα που είμαι διοικητικός είναι πολύ πιο εύκολο να πω "χτυπάω μια άδεια και κάθομαι σπιτι μου και μου μένει η χαρτουρα για την άλλη μέρα". Για τον ευσυνείδητο και με ζήλο εκπαιδευτικό τα πράγματα δεν ειναι τόσο απλά. Ειδικά όταν μιλάμε για δασκάλους (της α/θμιας) σε ολιγοθέσια σχολεια που ίσως είναι και οι μόνοι που ανοιγοκλείνουν το σχολείο, τότε το "χτυπάω μια άδεια" ειναι περίπου αδύνατο!
Που να δεις ποσο αδυνατο ειναι για αυτους που εργαζονται στον ιδιωτικο τομεα, ακατορθωτο θα ελεγα! Για να μη παρεξηγηθω, κριμα για την κοπελα αλλα δε νομιζω πως εχει σχεση με τη δουλεια της. Τετοια θλιβερα γεγονοτα συβαινουν καθημερινα. Οποιος φοβαται καθεται σπιτι του.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 02:38:41 μμ »
Παιδια αρχισαμε να το ξεφτυλιζουμε το θεμα.....εδω χαθηκε ενας ανθρωπος....και δεν εχει σημασια αν ηταν εκπαιδευτικος ή οχι......ηταν ενας ανθρωπος,για τον οποιο κλαινε οι οικειοι του που εμειναν πισω!Ας μη μιλαμε για δρομους και χιλιομετρα πια.ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!

Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλημμύρα Ρόδου - Μία εκπαιδευτικός νεκρή, ένας αγνοείται
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 02:57:21 μμ »
... και ειπαμε  να μιλησουμε για τα κακα της εκπαιδευσης, οταν στις απεργιες ή στις διαδηλωσεις δεν παταει κανεις.

Το θ'εμα κλειδώνεται.

Χάθηκε ΑΝΘΡΩΠΟΣ,δεν θα στήσουμε χορό πάνω απ την σορό.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση.


**  ευχαριστώ τους συναδέλφους για την διόρθωση στο ορθογραφικό λαθος. Αλλά και "σωρό" σωστότατο ηταν, αν διαβασει κανεις προσεκτικα ολο το θέμα. Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2013, 05:34:13 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159869
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.