*

Ψηφοφορία

Προγραμματίζουμε γενική συνάντηση όλων των αναπληρωτών νηπιαγωγών το Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 11:00 στην Αθήνα, στα γραφεία της ΔΟΕ. Παρακαλώ δηλώστε τη συμμετοχή σας

Ναι
22 (78.6%)
Όχι
6 (21.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 27

Η ψηφοφορία έληξε: Ιανουάριος 11, 2014, 08:36:40 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός  (Αναγνώστηκε 174505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Απάντηση #672 στις: Απρίλιος 29, 2014, 10:53:43 μμ »
πριν 2 μηνες περιπου διοριστηκα, μετα απο πολυ ταλαιπωρια οπως ολες μας ....πιστευα οτι θα ημουν καλυτερα κ πιο ηρεμη........ δεν συνεβη τιποτα απο αυτα !!!! ισως να ακουγεται αχαριστο αλλα προσπαθω να συνειδητοποιησω σε τι κατασταση εχω βρεθει... ο μισθος μου ειναι 300 ευρω λιγοτερος απο αυτον της αναπληρωτριας, οργανικη δεν ξερω ποτε θα παρω κ αν παρω δεν ειναι σιγουρη λογω του οτι οι θεσεις ειναι σε ολοημερα κ υπαρχει περιπτωση να κλεισουν σχολεια,αρα σε διαθεση κ τοποθετηση οπου να ναι, αποσπαση, μεταθεση μετα απο 1 χρονο που πλεον δεν γινονται κ δεν εχω μορια που να μπορω να κανω κατι τετοιο..... αρα οικονομικα δεν μπορω να συντηρηθω απο το επαγγελμα μου, δεν μπορω να οργανωσω την προσωπικη μου ζωη γιατι δεν μπορω να φυγω ουτε σε βαθος χρονου, εχω μια αξιολογηση-τιμωρητικη πανω απο το κεφαλι μου που πρεπει να συμμετεχω κ το χειροτερο.....δεν εχω διαθεση να παω σχολειο πια ..... ειναι σιγουρα σχεδιο να απογοητευθουν οι εκπαιδευτικοι κ να τα παρατησουν ...δεν βλεπω αλλη εξηγηση σ αυτη την κατασταση που επικρατει στα σχολεια... απογοητευση . δεν τα γραφω αυτα για να απογοητευσω τον αγωνα σας . σε καμμια περιπτωση.... απλα εγω εχω σκασει κ δεν βλεπω ελπιδα οσο ειναι τουλαχιστον η συγκεκριμενη ηγεσια...δεν προκειται να αφησει τιποτα ορθιο μεχρι να εξευτελισει την υποσταση του εκπαιδευτικου στην κοινωνια . συγχαρητηρια για ολα οσα καταφερατε κ καλη συνεχεια ευχομαι ειλικρινα ...ευχομαι επισης να εξαφανιστει απο το υπουργειο οι συγκεκριμενη φαρα μπας κ αρχισουμε να ελπιζουμε ............

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:35 »

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Απάντηση #675 στις: Μάιος 02, 2014, 12:22:47 πμ »
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα, αλλά: ......

Με τροπολογία που κατέθεσε ο υπουργός Παιδείας προς ψήφιση στη Βουλή ρυθμίζεται η οργανικότητα  των νηπιαγωγείων , καθώς και ο   αριθμός των μαθητών που αντιστοιχεί σε κάθε νηπιαγωγό.

http://www.esos.gr/arthra/vouli/tropologia-gia-ta-nhpiagvgeia

Τι θέλει να πει ο ποιητής με τον όρο παιδικά κέντρα; Αναλογία 1 προς 30;  :o :o :o
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:35 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Απάντηση #677 στις: Μάιος 10, 2014, 08:56:55 πμ »
http://www.e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/1629-oi-anaplirotries-nipiagogoi-fetos-edeiksan-dromo

Αφιερωμενο σε ολα τα κοριτσια που τοσο δυναμικα αγωνιστηκαν φετος!!!!!!!!!!!!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!!!!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Απάντηση #678 στις: Μάιος 10, 2014, 01:48:18 μμ »
http://www.e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/1629-oi-anaplirotries-nipiagogoi-fetos-edeiksan-dromo

Αφιερωμενο σε ολα τα κοριτσια που τοσο δυναμικα αγωνιστηκαν φετος!!!!!!!!!!!!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!!!!!!

Είναι και αυτό μια αναγνώριση.Μπράβο μας!!!

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Απάντηση #679 στις: Μάιος 11, 2014, 11:15:29 μμ »
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα, αλλά: ......

Με τροπολογία που κατέθεσε ο υπουργός Παιδείας προς ψήφιση στη Βουλή ρυθμίζεται η οργανικότητα  των νηπιαγωγείων , καθώς και ο   αριθμός των μαθητών που αντιστοιχεί σε κάθε νηπιαγωγό.

http://www.esos.gr/arthra/vouli/tropologia-gia-ta-nhpiagvgeia

Τι θέλει να πει ο ποιητής με τον όρο παιδικά κέντρα; Αναλογία 1 προς 30;  :o :o :o

Όταν ήμουν φοιτήτρια θυμάμαι υπήρχε παιδικό κέντρο-υποθέτω ότι υπάρχει ακόμη- μέσα στην Πανεπιστημιούπολη.Εξυπηρετούσε τις ανάγκες των πανεπιστημιακών κυρίως, αλλά και όσων εργάζονταν στο Πανεπιστήμιο.
Προσωπικά προβληματίστηκα έντονα με το "όχι λιγότερα από 7".Και τα νηπιαγωγεία που λειτουργούν σε απομακρυσμένες κυρίως περιοχές με 6, 5, 4 ή και λιγότερα παιδιά, τί θ'απογίνουν;Δε θα δίνονται οργανικά;Θα καλύπτονται από αναπληρωτές;Τί; ???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2014, 11:24:09 μμ από alexel »
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Απάντηση #680 στις: Μάιος 14, 2014, 03:51:33 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώνουμε ότι το καταστατικό του Συλλόγου Αναπληρωτών Νηπιαγωγών, βρίσκεται υπό έγκριση κι εντός των προσεχών ημερών αναμένεται η απόφαση της έγκρισής του.
Επιπλέον ενημερώνουμε ότι συνεχίζονται όλες οι διαδικασίες για τη διεξαγωγή των εκλογών για την ανάδειξη του Διοικητικού Συμβουλίου με διετή θητεία.
Παρακαλούνται όσα μέλη είναι οικονομικώς ενήμερα κι επιθυμούν να συμμετέχουν στην εκλογική διαδικασία να αποστείλουν τα στοιχεία τους στο e-mail του συλλόγου: sanny2014@gmail.com
Το καταστατικό θα αναρτηθεί τόσο στην παρούσα σελίδα, όσο και σε ιστοσελίδα που θα διαμορφωθεί για το Σύλλογο Αναπληρωτών Νηπιαγωγών.
Εκ του Προσωρινού Δ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος DROSERH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Απάντηση #681 στις: Μάιος 14, 2014, 04:49:27 μμ »
Δεν έχω καταθέσει ακόμα την εγγραφή μου στη τράπεζα. Έχω το δικαίωμα να την καταθέσω τώρα?
ΠΕ60!!

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Απάντηση #682 στις: Μάιος 15, 2014, 12:03:59 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώνουμε ότι το καταστατικό του Συλλόγου Αναπληρωτών Νηπιαγωγών, βρίσκεται υπό έγκριση κι εντός των προσεχών ημερών αναμένεται η απόφαση της έγκρισής του.
Επιπλέον ενημερώνουμε ότι συνεχίζονται όλες οι διαδικασίες για τη διεξαγωγή των εκλογών για την ανάδειξη του Διοικητικού Συμβουλίου με διετή θητεία.
Παρακαλούνται όσα μέλη είναι οικονομικώς ενήμερα κι επιθυμούν να συμμετέχουν στην εκλογική διαδικασία να αποστείλουν τα στοιχεία τους στο e-mail του συλλόγου: sanny2014@gmail.com
Το καταστατικό θα αναρτηθεί τόσο στην παρούσα σελίδα, όσο και σε ιστοσελίδα που θα διαμορφωθεί για το Σύλλογο Αναπληρωτών Νηπιαγωγών.
Εκ του Προσωρινού Δ.Σ.



Pandwra αν μπορείς γράψε μας τι στοιχεία ακριβώς χρειάζεται να στείλουμε στο email του συλλόγου

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Απάντηση #683 στις: Μάιος 17, 2014, 12:29:26 μμ »
Pandwra αν μπορείς γράψε μας τι στοιχεία ακριβώς χρειάζεται να στείλουμε στο email του συλλόγου

Παιδια, εγω δεν μπορω τωρα να ερθω Αθηνα, αλλα κατι για 30 ιουνιου που ειπώθηκε για συναντηση, συνέλευση -δεν θυμαμαι- θα ισχύσει??να οργανωθώ Γι αυτο ρωτάω!

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Απάντηση #684 στις: Μάιος 17, 2014, 06:57:24 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Στις 26 Απριλίου, αρχή προεκλογικής περιόδου για Δημοτικές, Περιφερειακές και Ευρωεκλογές, είχα την ευκαιρία να συνομιλήσω με άτομο του πολιτικού γραφείου του Υπουργού Παιδείας. Θέτοντας τα θέματα που απασχολούν όλους τους αδιόριστους νηπιαγωγούς, διεκδίκησα συνάντηση με τον Υπουργό. Το άτομο αυτό με συμβούλευσε να του παραδώσω ιδιοχείρως επιστολή με τα αιτήματά μας, μετά την διεξαγωγή και των δυο εκλογικών αναμετρήσεων, κάτι που είναι σε γνώση του προσωρινού ΔΣ, καθώς και όσων παρευρέθησαν στη συνάντηση της 26ης Απριλίου.
Το τελευταίο διάστημα, είμαι αποδέκτης πιέσεων  και παραπόνων για τη μη συγγραφή και παράδοση αυτής της επιστολής. Πρέπει να γνωρίζετε όλοι, ότι εν μέσω προεκλογικής περιόδου, δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να επιτύχουμε την παράδοση αυτής της επιστολής. Όπως είναι γνωστό, όλοι οι πολιτικοί ασχολούνται με τις εκλογές.
Η δέσμευση την οποία έλαβα ενόποιον όλων σας, θα τηρηθεί στο ακέραιο. Η επιστολή γράφεται προσεκτικά και θα παραδοθεί μετά το πέρας των εκλογών, με ταυτόχρονη ενημέρωσή σας. Εάν κάποιοι συνάδελφοι πιστεύουν ότι μπορούν να επιτύχουν καλύτερο αποτέλεσμα γράφοντας οι ίδιοι την επιστολή με τα αιτήματα, ας το πράξουν. Να γνωρίζουν όμως ότι αυτό δε βοηθάει στην αρραγή ενότητα του συλλόγου μας.
Καθόλη τη διάρκεια μέχρι τη διεξαγωγή των εκλογών του συλλόγου, θα ενημερώνεστε για την πορεία των ενεργειών μας.
Η πρόεδρος του  προσωρινού Δ.Σ. του Συλλόγου Αναπληρωτών Νηπιαγωγών
           

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός
« Απάντηση #685 στις: Μάιος 17, 2014, 09:13:25 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Στις 26 Απριλίου, αρχή προεκλογικής περιόδου για Δημοτικές, Περιφερειακές και Ευρωεκλογές, είχα την ευκαιρία να συνομιλήσω με άτομο του πολιτικού γραφείου του Υπουργού Παιδείας. Θέτοντας τα θέματα που απασχολούν όλους τους αδιόριστους νηπιαγωγούς, διεκδίκησα συνάντηση με τον Υπουργό. Το άτομο αυτό με συμβούλευσε να του παραδώσω ιδιοχείρως επιστολή με τα αιτήματά μας, μετά την διεξαγωγή και των δυο εκλογικών αναμετρήσεων, κάτι που είναι σε γνώση του προσωρινού ΔΣ, καθώς και όσων παρευρέθησαν στη συνάντηση της 26ης Απριλίου.
Το τελευταίο διάστημα, είμαι αποδέκτης πιέσεων  και παραπόνων για τη μη συγγραφή και παράδοση αυτής της επιστολής. Πρέπει να γνωρίζετε όλοι, ότι εν μέσω προεκλογικής περιόδου, δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να επιτύχουμε την παράδοση αυτής της επιστολής. Όπως είναι γνωστό, όλοι οι πολιτικοί ασχολούνται με τις εκλογές.
Η δέσμευση την οποία έλαβα ενόποιον όλων σας, θα τηρηθεί στο ακέραιο. Η επιστολή γράφεται προσεκτικά και θα παραδοθεί μετά το πέρας των εκλογών, με ταυτόχρονη ενημέρωσή σας. Εάν κάποιοι συνάδελφοι πιστεύουν ότι μπορούν να επιτύχουν καλύτερο αποτέλεσμα γράφοντας οι ίδιοι την επιστολή με τα αιτήματα, ας το πράξουν. Να γνωρίζουν όμως ότι αυτό δε βοηθάει στην αρραγή ενότητα του συλλόγου μας.
Καθόλη τη διάρκεια μέχρι τη διεξαγωγή των εκλογών του συλλόγου, θα ενημερώνεστε για την πορεία των ενεργειών μας.
Η πρόεδρος του  προσωρινού Δ.Σ. του Συλλόγου Αναπληρωτών Νηπιαγωγών
         

Pandwra μου εχεις την εμπιστοσύνη μας στο ακέραιο!Εχεις κανει τόσα πολλα για όλους κ ολες μας!
Αν ειναι δυνατόν να υπάρχουν αμφιβολίες προς το πρόσωπο σου ......
Σε ευχαριστουμε για ακομη μια φορά μεσα απο την ψυχή μας!!
Περιμένουμε νεα σου, οταν υπάρχουν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159840
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.