*

Αποστολέας Θέμα: "bookcrossing" στην Ελλάδα..  (Αναγνώστηκε 2739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
"bookcrossing" στην Ελλάδα..
« στις: Αύγουστος 22, 2008, 04:58:36 μμ »
Προσφάτως έγινα μέλος της κοινότητας των "bookcrossers". To όλο γεγονός ήταν τυχαίο όπως συμβαίνει στη περίπτωση του bookcrossing .. ενω περπατάς πέφτει το μάτι σου σε ενα βιβλίο .."παρατημένο" κάπου..οπουδήποτε.
Το πήρα λοιπόν , το διάβασα, καταχώρησα τον κωδικό του στη βάση δεδομένων και έπειτα το "απελευθέρωσα" μαζι με άλλα 3 δικά μου ..για να τα διαβάσουν κ αλλοι..
 τα ερωτήματα μου είναι..πόσοι απο εσάς είστε μέλη;........πάθατε ό,τι έπαθα κ εγώ?.......τα βιβλία που "απελευθέρωσα" τα μαζεψαν αλλα ποτέ δε τα καταχωρησαν και δεν τα ξανα-άφησαν για να συνεχίσουν το ταξίδι τους.......
 τι φταίει?? η νοοτροπία του Ελληνα που βλέπει κάτι τσάμπα και το αρπάζει , που δε σεβεται τους "κανόνες του παιχνιδιού" ή που δε ξέρει να χειρίζονται το internet????????????
τι να πώ πια...απογοήτευση....
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "bookcrossing" στην Ελλάδα..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:40:15 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "bookcrossing" στην Ελλάδα..
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 22, 2008, 05:12:22 μμ »
Ελεύθερο βιβλίο δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα, αν και γενικά κυκλοφορώ πολύ...
Υπάρχουν στην Ελλάδα groups που κάνουν οργανωμένα bookcrossing και φαίνεται να έχουν επιτυχία αλλά γενικά δεν είναι γνωστό το παιχνίδι και πολύ φοβάμαι ότι τα περισσότερα ελεύθερα βιβλία καταλήγουν στις χωματερές.
Προσωπικά δεν είμαι μέλος, αν βρεθεί στο δρόμο μου βιβλίο, θα γίνω. Αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα απελευθέρωνα τα δικά μου βιβλία. Βλέπεις έχω μια σχεδόν ερωτική σχέση μαζί τους και με δυσκολία τα δανείζω, πόσο μάλλον να τα αφήσω ελεύθερα.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Supergirl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι και φαίνομαι
    • Προφίλ
Απ: "bookcrossing" στην Ελλάδα..
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2008, 01:54:48 πμ »
wow, το μαθαμε κι αυτο οτι υπαρχει
Αν θέλεις να διοριστεί η Supergirl στείλε ΠΕ 02 στο 2010!

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "bookcrossing" στην Ελλάδα..
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 01:43:42 μμ »
Ούτε εμένα μου έχει συμβεί ακόμα να συναντήσω βιβλίο.Νομίζω όμως πως αν μου προκύψει θα συμμετέχω
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "bookcrossing" στην Ελλάδα..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:40:15 »

Αποσυνδεδεμένος Schnittke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (αμετ)ανόητη ΠΕ60!
    • Προφίλ
Απ: "bookcrossing" στην Ελλάδα..
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 03:46:50 μμ »
πάθατε ό,τι έπαθα κ εγώ?.......τα βιβλία που "απελευθέρωσα" τα μαζεψαν αλλα ποτέ δε τα καταχωρησαν και δεν τα ξανα-άφησαν για να συνεχίσουν το ταξίδι τους.......

Είμαι κι εγώ bookcrosser και χαιρετώ τους "συναδέλφους" καταρχάς! Και τώρα να απαντήσω στο "πάθημά" σου, Jacqueline, μέσα από τη δική μου εμπειρία και οπτική γωνία -- γιατί εγώ προσωπικά δεν είμαι καθόλου, μα καθόλου απογοητευμένη που πολλά από τα βιβλία που απελευθέρωσα δεν έχουν μέχρι στιγμής δηλωθεί στο site, ούτε και θεωρώ το γεγονός "φταίξιμο" που πρέπει να αποδοθεί κάπου.

Όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, έγινα μέλος γιατί θέλω να μοιραστώ τα βιβλία μου με άλλους. Τα αφήνω. λοιπόν, κάπου, αφού βέβαια φροντίσω να είναι πολυσύχναστο μέρος, τους "φοράω" διακριτικά του bookcrossing όπου φαίνεται ότι είναι βιβλία δωρεάν και όχι σκουπίδια κ.λπ. Κατ' αυτόν τον τρόπο τα βιβλία δεν καταλήγουν σε χωματερές, έλεος δηλαδή, δεν είναι κουτάκια αναψυκτικού που λερώνουν την περιοχή, ούτε οι σκουπιδιάρηδες είναι αναλφάβητοι ώστε να τα μαζέψουν! Πολύ σύντομα μετά την απελευθέρωσή τους κάποιος τα μαζεύει... κάποιος που του αρέσει το διάβασμα... κάποιος που θα τα διαβάσει... κάποιος που μπορεί να μην έχει ίντερνετ, μπορεί να μην είναι εξοικειωμένος με τους υπολογιστές, μπορεί για χίλιους δυο λόγους να μη δηλώσει ότι βρήκε το βιβλίο. Το ότι δεν το δηλώνει όμως δε σημαίνει ότι το βιβλίο πετάχτηκε στη χωματερή! Και το ότι αυτός που το πήρε δε δήλωσε ότι το "απελευθέρωσε" με τη σειρά του αφήνοντάς το κάπου ή δίνοντάς το σε κάποιο φίλο δε σημαίνει ότι το κράτησε για τον εαυτό του για πάντα! Αλλά ακόμα κι αν του άρεσε τόσο πολύ και το κράτησε, κι αυτό μες στο παιχνίδι είναι! Αν τα βιβλία μου τα αγάπησαν τόσο πολύ οι επόμενοι αναγνώστες τους ώστε να τα κρατήσουν, τότε σίγουρα δε θεωρώ ότι πήγαν χαμένα!!!

Πρόσφατα διάβασα για μια ιστορία ενός βιβλίου που απελευθερώθηκε πριν χρόνια και ποτέ δε δηλώθηκε στο site. Πριν λίγο καιρό όμως τελικά κάποιος το δήλωσε, και μάλιστα δήλωσε ότι το βρήκε στο ράφι του σπιτιού της γιαγιάς του στο χωριό του ή κάτι τέτοιο, ενώ αυτός που το είχε απελευθερώσει χρόνια πριν το είχε αφήσει σε τελείως άσχετη με το χωριό πόλη. Αυτό το βιβλίο υποτίθεται ότι ήταν "χαμένο". Δεν ήταν όμως! Συνέχισε το ταξίδι του! Ποιος ξέρει από πόσα μέρη και πόσα χέρια πέρασε για να καταλήξει σ' εκείνη τη γιαγιά, και ποιος ξέρει από πόσα ακόμα θα περάσει αν και όταν ο εγγονός αποφασίσει να το ξαναπελευθερώσει... Τέτοιες ιστορίες είναι πολλές, αν ψάξεις στο forum ή/ και ρωτήσεις άλλους bookcrossers, σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν για παρόμοιες περιπτώσεις...

Η δική μου εμπειρία; Όλα τα βιβλία που απελευθέρωσα "πιάστηκαν" από κάποιους. Μόνο ένας όμως το δήλωσε στο site, και μετά απ' αυτό δε δήλωσε ότι το άφησε κάπου ή κάτι τέτοιο. Είμαι σίγουρη όμως ότι είναι όλα τα βιβλία μου ακριβώς εκεί που ήθελα να είναι όταν αποφάσισα να γίνω bookcrosser: σε άλλα χέρια, σε άλλες βιβλιοθήκες. Το ένα μάλιστα έτυχε να το βρει προσωπική μου φίλη. Δεν το δήλωσε ποτέ, αλλά ξέρω ότι ξεκίνησε το ταξίδι του στα χέρια της. Μετά αυτή με τη σειρά της το έδωσε σε έναν συμφοιτητή της που ήθελε να το διαβάσει. Τίποτα απ' αυτά δε δηλώθηκε στο site όμως...

Η δική μου φιλοσοφία είναι "δώσε άνευ όρων". Αλλιώς κάθεσαι και κλαις τα "χαμένα" σου βιβλία. Όπως εσύ δεν πέταξες το βιβλίο που βρήκες, έτσι κι αυτοί που βρήκαν τα δικά σου δεν τα πέταξαν. Απλώς δεν τα δήλωσαν επίσημα. Δεν ήθελαν να γίνουν μέλη. Και λοιπόν; Όσον αφορά "την τζαμπατζίδικη νοοτροπία των Ελλήνων", αισθάνομαι πολύ καλύτερα όταν εγώ προσωπικά δε θεωρώ τον εαυτό μου τη λαμπρή εξαίρεση του κανόνα κι ότι είμαι πιο γενναιόδωρη από το "μέσο τζαμπατζή Έλληνα". Όχι, εγώ πιστεύω ότι είμαι η μέση Ελληνίδα, κι ότι ΕΜΕΙΣ αντιπροσωπεύουμε το μέσο Έλληνα και την ελληνική νοοτροπία του 21ου αιώνα.

Όσοι λοιπόν είναι έτοιμοι να δώσουν και να μοιραστούν άνευ όρων (γιατί όσο μοιράζεσαι τα βιβλία σου με άλλους, τόσο κι οι άλλοι μοιράζονται τα βιβλία τους μαζί σου), δε χρειάζεται να περιμένετε μέχρι να βρείτε κάποιο βιβλίο ελεύθερο!
Η επίσημη ιστοσελίδα του BookCrossing:
http://www.bookcrossing.com
Το forum των Ελλήνων BookCrossers:
http://www.bookcrossing.com/forum/28
"Ταξιδιωτικός Οδηγός" για το BookCrossing στα ελληνικά που θα σας λύσει όλες σας τις απορίες:
http://bookcrossing.travel.guide.googlepages.com/index.html

Η κεντρική φιλοσοφία του όλου θέματος: "Αντί να αφήνεις ένα βιβλίο που δε σκοπεύεις να ξαναδιαβάσεις να σκονίζεται στο ράφι σου, απελευθέρωσέ το!" Όσοι λοιπόν νιώθετε αρκετά γενναιόδωροι σ' αυτό το θέμα και πραγματικά θέλετε να μοιραστείτε τα βιβλία που έχετε αγαπήσει και να διαβάσετε άλλα που έχουν αγαπήσει κι άλλοι σαν εσάς, join the club! :) Κι αν δε νιώθετε έτοιμοι να αποχωριστείτε τα βιβλία σας και νιώθετε συναισθηματικά δεμένοι, σεβαστό! Εξάλλου όλοι έχουμε έστω και ένα βιβλίο στο ράφι μας που δε θέλουμε να το αποχωριστούμε ποτέ! Αν πάλι θέλετε να τα αφήσετε ελεύθερα αλλά υπό όρους, τότε σκεφτείτε τι πραγματικά θέλει το BookCrossing κι αν αυτό που θέλει συμπίπτει με αυτό που θέλετε εσείς. Μπορεί να βλέπετε πολύ απαισιόδοξα το θέμα ή μπορεί απλά να μην είστε "έτοιμοι" ακόμα να ενστερνιστείτε την ιδέα. Σ' αυτή την περίπτωση καλύτερα να μη συμμετέχετε πριν γνωρίσετε κι άλλους σαν εμάς, πριν γνωρίσετε τις ιστορίες των βιβλίων μας και μας δείτε "επί το έργον", πριν συνειδητοποιήσετε ότι απλά το BookCrossing είναι μια ιδέα και τίποτα άλλο. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να την ενστερνιστεί ντε και καλά και κανείς που την ενστερνίζεται δεν είναι υποχρεωμένος να το δηλώνει επίσημα, πολλοί όμως μπορούν να επωφεληθούν από τα βιβλία μας, γιατί πολύ απλά ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ! :)

Αυτά και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα...  :-[
Γονιέ, μισθωτέ, ελεύθερε επαγγελματία, αν είναι να με ζηλέψεις για κάτι, μη με ζηλεύεις για τις διακοπές και για το ωράριό μου. Ζήλεψέ με για την αγάπη των παιδιών!

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "bookcrossing" στην Ελλάδα..
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 03:55:54 μμ »
Πολύ σωστα....
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: "bookcrossing" στην Ελλάδα..
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 02:19:19 μμ »
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 12:05:16 μμ από evi06 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159828
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.