*

Αποστολέας Θέμα: "παρουσιολόγιο"  (Αναγνώστηκε 12160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "παρουσιολόγιο"
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 11:14:37 μμ »
Τι εννοει οτι απαλλασσονται οι μητερες με παιδια κατω των 2 ετων; Ακομα και αν εχεις κανει χρηση 9μηνης αδειας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "παρουσιολόγιο"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:57:01 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: "παρουσιολόγιο"
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 11:16:55 μμ »
από πού προκύπτει  Patreas ότι μπορείς να αποχωρήσεις νωριτερα εφόσον έχεις ολοκληρώσεις το έργο που σου έχει ανατεθεί  ; Γνωρίζω ότι σαφώς και έτσι γίνεται αλλά από πού ακριβώς προκύπτει;

και επισης, από πού ακριβώς προκύπτει ότι παραμένει ο εκπ/κός  στο σχολειο αν έχει κάτι να κάνει ενώ μπορεί να "την κάνει" αν δεν έχει; Δηλαδή, όπως έγραψα και πιο πριν, από πού προκύπτει ότι τη μια μέρα ας πούμε πρέπει να περάσει απουσίες οπότε πρέπει να παραμεινει στο σχολειο πέραν του διδακτικού ωραρίου ενώ την άλλη μέρα, που έχει ήδη περάσει τις απουσιες, δεν υποχρεούται να μείνει; Η άλλη αυτή μέρα, δεν έχει απουσιολόγια που πρέπει και αυτά να περαστούν;

Η διάταξη που παραθέσαμε αμφότεροι αναφέρεται σε " ανάθεση διοικητικού έργου" χωρίς να θέτει περιορισμό ως το ποιά μέρα θα γίνεται αυτό το διοικητικό έργο. Δε λέει για παράδειγμα κάθε Δευτέρα περνάμε απουσίες και κάθε Τρίτη γράφουμε πρακτικά....

ανάθεση διοικητικού έργου σημαίνει έχω επιφορτισθεί με κάτι συγκεκριμένο καθ''όλη τη διάρκεια του έτους ( κοινώς, το έχω ως αντικείμενο )και άρα πρέπει να παρίσταμαι γιατί μπορεί να προκύψει ο,τιδήποτε σχετικό με αυτο οποτεδήποτε...

Για σκέψου ας πούμε - εγώ έχω τις μεταθέσεις..Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παρουσιάζομαι στη δ/νση κάθε Νοέμβριο; (ωραία θα ήταν...  ;D ;D ).

Επομένως, όταν σε ύστερο σημείο ο Νόμος αναφέρεται σε εκπ/κούς χωρίς διοικητικά καθήκοντα σαφώς αναφέρεται σε αυτούς που δεν τους έχει ανατεθεί κανένα διοικητικό έργο με απόφαση συλλόγου.

και επίσης  Karmen  το θέμα δεν είναι πώς ο καθένας μας αντιλαμβάνεται την κατάσταση αλλά πώς την αντιλαμβάνεται ο νομοθέτης.
Επομένως, εν προκειμένω, στη σχολή δημόσιας διοίκησης εμάς έτσι μας το "μετέφρασαν' το συγκεκριμένο κομμάτι.. 8) 8)
(αλλά μεταξύ μας, δε νομζω να εφαρμοστεί ποτέ ακριβώς έτσι... εκτος και αν αντικατασταθεί με κάτι περισσότερο σαφές...όπως και φημολογείται...)

Δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει ποτέ με σύμβαση έργου. Πριν γίνω εκπαιδευτικός δούλευα με σύμβαση έργου και είχα αναγκαστεί να εντρυφήσω στις διαφορές μεταξύ συμβάσεων έργου και εργασίας και να κατανοήσω νομολογιακά και εργατολογικά τι σημαίνει έργο και τι σημαίνει εργασία.

Εσύ δεν είσαι εκπαιδευτικός, οπότε εκεί που εργάζεσαι έχεις συγκεκριμένο 8ωρο ωράριο εργασίας το οποίο πρέπει να έχεις επιλέξει σύμφωνα με το http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%91%CE%9C7%CE%A7-%CE%A5%CE%95%CE%94

Και καμία δουλειά να μην έχεις πρέπει να μείνεις στην υπηρεσία το 8ωρο σου.

Για τους εκπαιδευτικούς ισχύουν οι διατάξεις του ΔΥ Κώδικα, εκτός από τα θέματα που ρυθμίζονται από ειδικές γι' αυτούς διατάξεις, οπότε κατισχύουν αυτές.

Ένα από αυτά τα θέματα είναι το ωράριο εργασίας τους.

Το ωράριο εργασίας τους είναι: διδακτικό + ανατεθέν διοικητικό έργο = εργασιακό, που έχει το πλαφόν που είπαμε.

Το διδακτικό πιστεύω γνωρίζουμε όλοι ποιο είναι για τον κάθε εκπαιδευτικό.

Αν το ανατεθέν διοικητικό έργο ολοκληρωθεί και δεν πρόκειται να προκύψει κάτι άλλο (ώστε να χρειάζεται να είναι stand-by) μπορεί να αποχωρήσει. Αυτό προκύπτει πολύ απλά από το ότι δεν απαγορεύεται να αποχωρήσει, αφού δεν προβλέπεται ρητώς να κάθεται 6ωρο. Στη νομολογία ό,τι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται.

Πιστεύω ότι έτσι έχει το θέμα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: "παρουσιολόγιο"
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 08:57:51 μμ »
η ανάθεση διοικητικής εργασίας ΔΕΝ διέπεται απο ειδικές διαταξεις όπως το εκπ/κό έργο. Διέπεται απο τις κοινές διατάξεις που αφορούν και τους λοιπούς δ.υ. Υπό αυτή την έννοια επομένως, δεν μπορεί κανείς να επικαλείται τα όσα γράφεις.

Η σύμβαση έργου εξάλλου είναι εντελώς άλλο πράγμα και βεβαίως εκεί έχουμε να κάνουμε με συγκεκριμένο έργο, ωράριο, τύπο εργασίας κτλ.

πρόσεχε τώρα:
βεβαίως και ό,τι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται αλλά η συγκεκριμένη διάταξη αναφέρει ότι οι εκπ/κοι πρέπει να παραμενουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο σχολείο ΄πέραν του διδακτικού τους ωραρίου εφόσον τους έχει ανατεθεί συγκεκριμενο διοικητικό έργο....
πρόσεχε - δεν γράφει πουθενά : εφόσον δεν έχουν ολοκληρώσει το διοικητικό έργο που τους έχει ανατεθεί.

και επίσης το Εφόσον δε σημαίνει Αν, σημαίνει Καθ΄ην στιγμήν ... ( το οποίο και διαφοροποιεί το νόημα της πρότασης).

εξάλλου, το "αν δεν πρόκειται να προκυψει κάτι άλλο " δε γίνεται να το ξέρει κανείς εκτός και να οραματίζεται το μελλον...

και πάλι σου λέω : το συζητήσαμε ( και το εξαντλήσαμε ) το συγκεκριμενο ζήτημα στη Σχολή Δημόσιας Διοίκησης. Θέλω να πω, δε σου λέω τη δική μου άποψη επί του θέματος αλλά την επισημη άποψη του ελληνικού κράτους.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: "παρουσιολόγιο"
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 09:21:33 μμ »
Δεν έχω τελειώσει τη Σχολή Δημόσιας Διοίκησης, οπότε διαβάζω με ιδιαίτερη προσοχή αυτά που γράφεις.

Γενικά το ωράριο των εκπαιδευτικών διέπεται από ειδικές διατάξεις, που δε σαφώς δε θίγονται (όπως ρητά αναφέρεται στο Νόμο) από την πρόσφατη αύξηση στο 40ωρο. Είναι max. 6ωρο τη μέρα, οπότε δεν μπορείς να κάνεις τη διάσπαση που λες σε διδασκαλία (ειδικές διατάξεις) και σε ανάθεση διοικητικής εργασίας (γενικές διατάξεις).

Πάντως η διατύπωση στο 1566 δεν περιέχει τη λέξη "εφόσον". Ξεκινάει λέγοντας "υποχρεωτικά" και μετά εξειδικεύει, μην απομονώνουμε λέξεις.

Το άλλο το επιχείρημα με το "οραματίζεται" κτλ. έχει πολλαπλή ανάγνωση και εμένα (συγγνώμη αλλά) μου φάνηκε ειρωνικό.

Τέλος, το ότι το συζητήσατε και (πιστεύετε ότι) το εξαντλήσατε στη Σχολή Δημόσιας Διοίκησης δεν το καθιστά επίσημη άποψη του ελληνικού κράτους.

Και κλείνω λέγοντας πάλι ότι μπορεί να κάνω και λάθος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "παρουσιολόγιο"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:57:01 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: "παρουσιολόγιο"
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 09:47:53 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D

όχι,καμία διάθεση ειρωνίας δεν είχα - ειδικά σ΄εσένα δεν υπάρχει περίπτωση. ;) ;) Μ' αρέσει που ψάχνεις τη Νομοθεσία και θες πάντα να πατάς σε συγκεκριμένες διατάξεις.

Η Σχολή Δημόσιας Διοίκησης μεταξύ άλλων σε μαθαίνει πώς να διαβάζεις ένα νόμο - πώς να κατανοείς λέξη προς λέξη τα όσα γράφονται. (εξ ου και η "απομόνωση" της λέξης 'εφόσον" ) Αυτο που συνήθως συμβαίνει είναι να διαβάζουμε κάτι, να το κατανοούμε με έναν τρόπο και αυτόν μετά να θεωρουμε σωστό. Δυστυχώς ( ή ευτυχώς ) δεν είναι έτσι όμως.

Η διάταξη για το 40ωρο σαφώς ορίζει ότι δεν ισχύει για όσους έχουν διακοπές εργασίας ( λέγε με εκπ/κό). Για αυτούς συνεχίζουν να ισχύουν οι κείμενες διατάξεις.

Τέλος, η Σχ. Δημ. Διοικησης είναι σαφώς αρμοδιότερη από εσένα ή εμένα ως μονάδες να μιλήσει για εργασιακά θέματα τέτοιου είδους  και θεωρώ ότι η άποψη που εκφράζεται μέσω της ΣΔΔ ειναι σαφέστατα πιο έγκυρη απο την προσωπική μας ανάγνωση ενός θέματος.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: "παρουσιολόγιο"
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 06:53:46 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι αναπληρώτρια μέσω ΕΣΠΑ. Σήμερα έστειλαν σε ένα από τα σχολεία που τοποθετήθηκα εντολή να συμπληρωθεί και να αποσταλεί παρουσιολόγιο για τους αναπληρωτές και για τις 3 βδομάδες εργασίας μας.Η διευθύντρια άφησε να εννοηθεί ότι πιθανόν βάση αυτού να πληρωθούμε...ίσως κατά αναλογία ωρών...Συγνώμη αλλά αυτό είναι νόμιμο;Εγκατέλειψα για δεύτερη φορά πρόγραμμα σε διδακτορικό έργο για να μην χάσω την όποια σειρά στον πίνακα που έχει καταντήσει γελοιότητα...η πρόσληψη αφορά πλήρες ωράριο..3βδομάδες δεν μας έχουν τοποθετήσει σε όλα τα σχολεία προκειμένου να συμπληρωθεί το ωράριο...και εμείς θα κληθούμε να πληρώσουμε γι αυτό;Γνωρίζει κάποιος κάτι;

Αποσυνδεδεμένος tsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: "παρουσιολόγιο"
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 01:18:16 μμ »
Το ωράριο εργασίας των εκπαιδευτικών χωρίζεται σε δύο μέρη :
Στο ωράριο διδασκαλίας και στη παραμονή στο σχολείο για την ολοκλήρωση συγκεκριμένου  έργου που τους έχει ανατεθεί από τα διοικητικά όργανα του σχολείου
Τα διοικητικά όργανα του σχολείου είναι οι εκπαιδευτικοί με διοικητικά καθήκοντα, δηλαδή οι Διευθυντές, Υποδιευθυντές και Υπεύθυνοι Τομέων των ΣΕΚ και ισχύει ξεκάθαρα ότι αυτοί παραμένουν στο σχολείο καθημερινά για έξι ώρες και συνολικά 30 ώρες την εβδομάδα. Έχουν οριστεί με απόφαση να ασκούν διοικητικά καθήκοντα και όχι συγκεκριμένο έργο όπως οι εκπαιδευτικοί.
Αντίθετα οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν διοικητικά καθήκοντα στο σχολείο παρά μόνο τους ανατίθεται συγκεκριμένο έργο. Η παραμονή τους στο σχολείο ορίζεται υποχρεωτική ως προς την ολοκλήρωση του συγκεκριμένου έργου που τους ανατέθηκε μέχρι έξι ώρες και συνολικά 30 ώρες την εβδομάδα Όταν ολοκληρώσουν το συγκεκριμένο έργο που τους ανατέθηκε τότε μπορούν νομίμως να αποχωρίσουν επειδή παύει να ισχύει ο περιορισμός των διατάξεων. Δεν αναφέρεται πουθενά ποια μέρα και πόσες ώρες θα ασχοληθείς. Ο Νομοθέτης θέλει να εξασφαλίσει την ολοκλήρωση του συγκεκριμένου έργου και όχι να υποχρεώσει τον εκπαιδευτικό να παραμένει στο σχολείο για 30 ώρες την εβδομάδα ασχέτως αν ολοκλήρωσε το συγκεκριμένο έργο που του ανατέθηκε.
Αυτά καταλαβαίνω εγώ διότι δεν υπάρχει κάτι άλλο να καταλάβω, απλά Ελληνικά είναι.
Αν δεν ισχύουν αυτά που γράφω γιατί το Υπουργείο δεν στέλνει ξεκάθαρη απόφαση για υποχρεωτική παραμονή όλων στο σχολείο άσχετα αν έχουν ολοκληρώσει το συγκεκριμένο έργο τους; Αλλά σε ποιο Νόμο άραγε θα στηρίξει αυτή την απόφαση;;
Ουκ εν τω πολλώ το ευ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.