*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 26813 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 03:30:01 μμ »
Συγνωμη που θα ακουστω αποτομη αλλα επειδη το κουρασαμε εγω δε μιλαω αλλο.Αν δε μπορειτε να καταλαβετε οτι καποιος αποσπαται για να συνυπηρετησει αλλιως δε θα επαιρνε αποσπαση οποτε το να τον στειλεις καπου που  δε συνυπηρετει ειναι παραλογο, λυπαμαι αλλα δεν επικοινωνουμε. Η λογικη λεει οτι αν η περιοχη που υπηρετει ο συζυγος ειναι το Κερατσινι , οι Σπετσες δεν ειναι η ιδια περιοχη τι να κανουμε τωρα.Προτεινω να κανετε ενσταση αν θεωρειτε οτι αδικειστε.Χαιρετω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2013, 03:33:34 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:39 »

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 06:16:27 μμ »
Συγνωμη που θα ακουστω αποτομη αλλα επειδη το κουρασαμε εγω δε μιλαω αλλο.Αν δε μπορειτε να καταλαβετε οτι καποιος αποσπαται για να συνυπηρετησει αλλιως δε θα επαιρνε αποσπαση οποτε το να τον στειλεις καπου που  δε συνυπηρετει ειναι παραλογο, λυπαμαι αλλα δεν επικοινωνουμε. Η λογικη λεει οτι αν η περιοχη που υπηρετει ο συζυγος ειναι το Κερατσινι , οι Σπετσες δεν ειναι η ιδια περιοχη τι να κανουμε τωρα.Προτεινω να κανετε ενσταση αν θεωρειτε οτι αδικειστε.Χαιρετω.

...γιατί εγώ πάλι νομίζω (με απλή λογική) ότι αποσπάται κατά προτεραιότητα σε ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ, αλλά δεν τοποθετείται κατά προτεραιότητα! 

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 06:58:46 μμ »
...γιατί εγώ πάλι νομίζω (με απλή λογική) ότι αποσπάται κατά προτεραιότητα σε ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ, αλλά δεν τοποθετείται κατά προτεραιότητα!

Απο που σε αυτο που παραθετετε αγαπητε/η διαφαινεται οτι εγω υποννοω οτι τοποθετουνται κατα προτεραιοτητα;
Αν μορφωμενοι ανθρωπο δε μπορουμε να καταλαβουμε τι λεει ο αλλος τοτε οντως το εχουμε κουρασει παρα πολυ.
Προσωπικα δεν τοποθετηθηκα ποτε κατα προτεραιοτητα και δεν το απαιτησα ποτε.

Αποσυνδεδεμένος nouvelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 07:43:07 μμ »
Συγνωμη που θα ακουστω αποτομη αλλα επειδη το κουρασαμε εγω δε μιλαω αλλο.Αν δε μπορειτε να καταλαβετε οτι καποιος αποσπαται για να συνυπηρετησει αλλιως δε θα επαιρνε αποσπαση οποτε το να τον στειλεις καπου που  δε συνυπηρετει ειναι παραλογο, λυπαμαι αλλα δεν επικοινωνουμε. Η λογικη λεει οτι αν η περιοχη που υπηρετει ο συζυγος ειναι το Κερατσινι , οι Σπετσες δεν ειναι η ιδια περιοχη τι να κανουμε τωρα.Προτεινω να κανετε ενσταση αν θεωρειτε οτι αδικειστε.Χαιρετω.

Είναι πολύ λογικό αυτό που λέτε, ωστόσο οι τοποθετήσεις γίνονται σύμφωνα με τους νόμους και τα διατάγματα κι όχι με τη λογική. Εάν θέλετε να έχει βάση αυτό που λέτε θα πρέπει να διεκδικήσετε κάποια τροποποίηση. Κατανοώ απόλυτα το παράλογο, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν καλύπτεστε νομικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:39 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 08:10:20 μμ »
Κατα προτεραιοτητα αποσπωνται εκτος απο τη μισητη κατηγορια των συζυγων ενστολων, οι αιρετοι ΟΤΑ οι συζυγοι μελων ΔΕΠ οι συζυγοι δικαστικων και φυσικα οι πολυτεκνοι, οι ασθενεις , οι συζυγοι ασθενων και οι γονεις παιδιων με συγκεκριμενες ασθενειες.Τσεκαρετε παρακαλω τις τοποθετησεις ολων αυτων οπως επισης και των υπολοιπων αποσπασμενων οχι κατα προτεραιοτητα αν μιλαμε για τον Πειραια...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2013, 08:16:28 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος nouvelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 09:07:22 μμ »
Κατα προτεραιοτητα αποσπωνται εκτος απο τη μισητη κατηγορια των συζυγων ενστολων, οι αιρετοι ΟΤΑ οι συζυγοι μελων ΔΕΠ οι συζυγοι δικαστικων και φυσικα οι πολυτεκνοι, οι ασθενεις , οι συζυγοι ασθενων και οι γονεις παιδιων με συγκεκριμενες ασθενειες.Τσεκαρετε παρακαλω τις τοποθετησεις ολων αυτων οπως επισης και των υπολοιπων αποσπασμενων οχι κατα προτεραιοτητα αν μιλαμε για τον Πειραια...

Διακρίνω μια αδικαιολόγητη δηκτικότητα και είναι κρίμα μεταξύ πολιτισμένων ανθρώπων. Για τους συζύγους ΔΕΠ υπάρχει απόφαση ότι πρέπει να τοποθετηθούν στην πόλη που υπηρετεί ο σύζυγος και τα άτομα με ασθένειες μπαίνουν εξ' αρχής πάνω απ' όλους στις τοποθετήσεις. Για τους υπόλοιπους δεν γνωρίζω κανένα νόμο, εάν γνωρίζετε εσείς θα επιθυμούσα να μου τον παραθέσετε.
Το να προσπαθείτε να μεταφράσετε τη σιωπηρή και άτυπη απόφαση των ΠΥΣΔΕ να μην στέλνονται οι σύζυγοι ενστόλων (ή κάποιοι άλλοι κατά προτεραιότητα αποσπασμένοι) σε Β' περιοχές μετάθεσης σε νόμιμη διαδικασία, και μάλιστα χωρίς επίσημα στοιχεία να δώσετε, δεν τιμά τον κλάδο μας.
Εγώ δεν θέλω να πάτε εσείς στη Β' περιοχή, αυτό που πρέπει να διεκδικήσουμε όλοι είναι να σταλούν αναπληρωτές για να εξυπηρετηθούν όλοι. Ωστόσο, εάν αυτό δεν γίνει, τότε σύμφωνα με το νόμο θα πρέπει να πάει ο αποσπασμένος σ' ολόκληρη την περιοχή κι όχι αυτός που είναι στη διάθεση της Α'. Το να μην πάει ο πρώτος δεν θα πρέπει να γίνει σε βάρος του δεύτερου!!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 12:17:14 πμ »
Διακρίνω μια αδικαιολόγητη δηκτικότητα και είναι κρίμα μεταξύ πολιτισμένων ανθρώπων. Για τους συζύγους ΔΕΠ υπάρχει απόφαση ότι πρέπει να τοποθετηθούν στην πόλη που υπηρετεί ο σύζυγος και τα άτομα με ασθένειες μπαίνουν εξ' αρχής πάνω απ' όλους στις τοποθετήσεις. Για τους υπόλοιπους δεν γνωρίζω κανένα νόμο, εάν γνωρίζετε εσείς θα επιθυμούσα να μου τον παραθέσετε.
Το να προσπαθείτε να μεταφράσετε τη σιωπηρή και άτυπη απόφαση των ΠΥΣΔΕ να μην στέλνονται οι σύζυγοι ενστόλων (ή κάποιοι άλλοι κατά προτεραιότητα αποσπασμένοι) σε Β' περιοχές μετάθεσης σε νόμιμη διαδικασία, και μάλιστα χωρίς επίσημα στοιχεία να δώσετε, δεν τιμά τον κλάδο μας.
Εγώ δεν θέλω να πάτε εσείς στη Β' περιοχή, αυτό που πρέπει να διεκδικήσουμε όλοι είναι να σταλούν αναπληρωτές για να εξυπηρετηθούν όλοι. Ωστόσο, εάν αυτό δεν γίνει, τότε σύμφωνα με το νόμο θα πρέπει να πάει ο αποσπασμένος σ' ολόκληρη την περιοχή κι όχι αυτός που είναι στη διάθεση της Α'. Το να μην πάει ο πρώτος δεν θα πρέπει να γίνει σε βάρος του δεύτερου!!!
Το οτι δε γνωριζετε για τις υπολοιπες κατηγοριες κατα προτεραιοτητα σημαινει οτι δεν εχετε διαβασει την εγκυκλιο των αποσπασεων. Η δηκτικοτητα στο μετρο που υπαρχει υπαρχει γιατι ειναι αδικαιολογητη η επιθεση απεναντι στοχευμενα μονο στις συζυγους ενστολων και ειλικρινα καταντα γραφικη.Και βεβαια θελετε να παω εγω στη β περιοχη για να μην πατεβεσεις μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.Και ειλικρινα δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει αφου εχετε εμμονη με τη νομοθεσια οτι αυτος που ειναι στη διαθεση πρεπει να καθεται και να πλεοναζει και ο αποσπασμενος να τρεχει στα βουνα και τα λαγκαδια.Ο αποσπασμενος παει μακρια αφου εχουν τοποθετηθει ολοι και δεν υπαρχει αλλο κενο.Καληνυχτα σας και καλη τυχη με την ενσταση σας.


Αποσυνδεδεμένος nouvelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 01:51:08 πμ »
Το οτι δε γνωριζετε για τις υπολοιπες κατηγοριες κατα προτεραιοτητα σημαινει οτι δεν εχετε διαβασει την εγκυκλιο των αποσπασεων. Η δηκτικοτητα στο μετρο που υπαρχει υπαρχει γιατι ειναι αδικαιολογητη η επιθεση απεναντι στοχευμενα μονο στις συζυγους ενστολων και ειλικρινα καταντα γραφικη.Και βεβαια θελετε να παω εγω στη β περιοχη για να μην πατεβεσεις μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.Και ειλικρινα δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει αφου εχετε εμμονη με τη νομοθεσια οτι αυτος που ειναι στη διαθεση πρεπει να καθεται και να πλεοναζει και ο αποσπασμενος να τρεχει στα βουνα και τα λαγκαδια.Ο αποσπασμενος παει μακρια αφου εχουν τοποθετηθει ολοι και δεν υπαρχει αλλο κενο.Καληνυχτα σας και καλη τυχη με την ενσταση σας.

Για τις υπόλοιπες κατηγορίες δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι για τις τοποθετήσεις τους, κι όχι για τη δυνατότητα κατά προτεραιότητας απόσπασής τους. Την εγκύκλιο των αποσπάσεων την έχω διαβάσει πολύ καλά.
Για να έχει καταντήσει γραφική η επίθεση, σημαίνει ότι δεν είμαι μόνο εγώ που κατηγορώ... άρα μάλλον είμαστε πολλοί οι αδικημένοι από τις παρατυπίες που γίνονται. Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά. Ακούσατε κανέναν να παραπονιέται για τους ασθενείς; Για τους συζύγους μελών ΔΕΠ; Προφανώς όχι, γιατί καλύπτονται ΝΟΜΙΚΑ.
Αναφέρομαι στις συζύγους ενστόλων και γνωρίζω για αυτό το θέμα, γιατί αυτό με θίγει... δεν είμαι νομοθέτης για να γνωρίζω τα πάντα. Εκεί δεν υπάρχει ΝΟΜΙΚΗ κάλυψη για επιλεκτική τοποθέτηση, ασχέτως αν αυτό ακουλουθούσαν μέχρι τώρα τα ΠΥΣΔΕ. Και αφού θίγεστε τόσο πολύ, γιατί δε μου δίνετε επιτέλους ένα επίσημο στοιχείο που να υποστηρίζει τα λεγόμενά σας; Μια και είστε σύζυγος ενστολου και σας αφορά άμεσα, θα πρέπει να το γνωρίζετε για να μπορείτε να κλείνετε τα στόματα όσων σας θίγουν.
Κι επίσης, αυτός που είναι στη διάθεση και "κάθεται και πλεονάζει" δεν το επέλεξε, ενώ ο αποσπασμένος επέλεξε να κάνει αίτηση απόσπασης για μια συγκεκριμένη περιοχή. Μπορείτε πάντα να κάνετε ανάκληση της απόσπασής σας, να επιστρέψετε στην οργανική σας, και τότε θα πάω εγώ στα βουνά και στα λαγκάδια. Αλλά από τη στιγμή που έρχεστε στο ΠΥΣΔΕ, μπορείτε και πρέπει να πάτε οπουδήποτε στο ΠΥΣΔΕ, είτε σας αρέσει είτε όχι.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 03:48:27 πμ »
 Αν και δεν ενδιαφέρομαι άμεσα, ως απέξω βλέπω οτι η λογική των αποσπάσεων για συνηπηρέτηση θα έπρεπε να είναι οι δύο συνυπηρετούντες να μένουν στην ίδια πόλη - χωριό - νησί κλπ.
 Από κει και πέρα μέριμνα του νομοθέτη θα έπρεπε να είναι το να βρεθεί ο καλύτερος δυνατός τρόπος για να μπορεί να υλοποιηθεί αυτό το απολύτως λογικό! Πρέπει να μπορέσουν να βρουν τις ισορροπίες, και εδώ οι τωρινοί, δυστυχώς,  έχουν χάσει εντελώς τη μπάλα!
  

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 07:10:37 πμ »
Οταν λεω οτι δε συνεννοουμαστε ξερω τι λεω.Εχετε διαβασει την εγκυκλιο και δεν εχετε δει τις υπολοιπες κατα προτεραιοτητα κατηγοριες; Τωρα τι να. απαντησω σε αυτο ειλικρινα; Δευτερον δεν ειπα ποτε οτι υπαρχει νομοθεσια που να λεει οτι ο αποσπασμενος δε παει παντου στο νομο. Αντιθετως ειπα οτι συμφωνα με τον 3848 ολοι παμε παντου οπου υοαρχουν αναγκες.Συμφωνα δε με τη διευκρινιστικη στις 4-9-13 πρωτα πανε οσοι ειναι στη διαθεση.Μολις αυτοι ολοι τοποθετηθουν καλουνται οι αποσπασμενοι να καλυψουν τα εναπομειναντα κενα. Δε μπορω να το εξηγησω πιο πολυ το εκανε και αλλος συναδελφος στο αλλο νημα και ειλικρινα καταντα κουραστικο.

Αποσυνδεδεμένος nouvelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 08:14:44 πμ »
Αν και δεν ενδιαφέρομαι άμεσα, ως απέξω βλέπω οτι η λογική των αποσπάσεων για συνηπηρέτηση θα έπρεπε να είναι οι δύο συνυπηρετούντες να μένουν στην ίδια πόλη - χωριό - νησί κλπ.
 Από κει και πέρα μέριμνα του νομοθέτη θα έπρεπε να είναι το να βρεθεί ο καλύτερος δυνατός τρόπος για να μπορεί να υλοποιηθεί αυτό το απολύτως λογικό! Πρέπει να μπορέσουν να βρουν τις ισορροπίες, και εδώ οι τωρινοί, δυστυχώς,  έχουν χάσει εντελώς τη μπάλα!

Συμφωνώ και επαυξάνω! Θα έπρεπε...αλλά δεν είναι! Επίσης μέριμνα θα έπρεπε να είναι να έχουν αποκτήσει οργανικές όσοι είναι στη διάθεση τόσα χρόνια και έχουν γίνει μπαλάκια του εκάστοτε προϊσταμένου εκπαίδευσης εξυπηρετώντας μικροπολιτικές και τρέχοντας να αποδείξουν το αυτονόητο. Μέριμνα θα έπρεπε να είναι κάποιος που αποσπάται συνεχώς επί ορισμένα συναπτά έτη (δεν θα τον πω εγώ τον αριθμό) να χάνει την οργανική του και να απελευθερώνει μια θέση για κάποιον άλλο που βρίσκεται σ' εκείνη την περιοχή κι έχει γίνει μπαλάκι... όπως αναφέρω παραπάνω. Μέριμνα εντέλει θα έπρεπε να είναι να βγάζει σαφείς νόμους και να τους ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ, ώστε να μην ωθεί τους συναδέλφους σε ανούσιες αντιπαραθέσεις στα forum!


Οταν λεω οτι δε συνεννοουμαστε ξερω τι λεω.Εχετε διαβασει την εγκυκλιο και δεν εχετε δει τις υπολοιπες κατα προτεραιοτητα κατηγοριες; Τωρα τι να. απαντησω σε αυτο ειλικρινα; Δευτερον δεν ειπα ποτε οτι υπαρχει νομοθεσια που να λεει οτι ο αποσπασμενος δε παει παντου στο νομο. Αντιθετως ειπα οτι συμφωνα με τον 3848 ολοι παμε παντου οπου υοαρχουν αναγκες.Συμφωνα δε με τη διευκρινιστικη στις 4-9-13 πρωτα πανε οσοι ειναι στη διαθεση.Μολις αυτοι ολοι τοποθετηθουν καλουνται οι αποσπασμενοι να καλυψουν τα εναπομειναντα κενα. Δε μπορω να το εξηγησω πιο πολυ το εκανε και αλλος συναδελφος στο αλλο νημα και ειλικρινα καταντα κουραστικο.

Έχει γίνει ήδη κουραστικό, και ξαναλέω, ότι ΓΝΩΡΙΖΩ ποιες κατηγορίες αποσπώνται κατά προτεραιότητα (που το γράφει η εγκύκλιος), αλλά δεν γνωρίζω ποιες από αυτές, εκτός από τους ασθενείς και τους συζύγους μελών ΔΕΠ, τοποθετώνται κατά προτεραιότητα ή υπάγονται σε ειδική μεταχείριση για την τοποθέτηση (που ΔΕΝ το γράφει η εγκύκλιος).
Τέλος, μάλλον μεταφράζουμε διαφορετικά το έγγραφο 4-9-2013. Εγώ είμαι στη διάθεση της Α' περιοχής, εσείς αποσπαστήκατε σ' όλη την περιοχή! Δεν βλέπω πού λέει ότι αν μείνει κενό στη Β' περιοχή θα πρέπει να το καλύψω εγώ κι όχι εσείς. Εγώ για να το καλύψω θα πρέπει να γίνει πράξη με υποχρεωτική απόσπαση ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ, εσείς έχετε κάνει ήδη την αίτηση για απόσπαση στο ΠΥΣΔΕ.
Γνωρίζω ότι εσείς, λόγω ευνοϊκής μεταχείρισης και αποφάσεων που έχουν πάρει τα ΠΥΣΔΕ (όχι το Υπουργείο), ΔΕΝ πρόκεται να πάτε στη Β' Περιοχή. Αυτό όμως δεν θα πρέπει να γίνει σε βάρος δικό μου, από τη στιγμή που δεν υπάρχει ΚΑΙ η νομική κάλυψη!

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 08:45:51 πμ »
@nouvelle
Κρίμα, αληθινά κρίμα για την ειδικότητά μας, προφανώς ΠΕ 05.
Αγαπητή "συναδέλφισσα", το μένος σου εναντίον των συζύγων ενστόλων είναι χαρακτηριστικό!
Τι απίστευτη πρόταση ήταν αυτή, "όποιος παίρνει απόσπαση επί πολλά συναπτά έτη, να χάνει την οργανική του " ? Προτείνω κι εγώ λοιπόν, όποιος πήρε μετάθεση σε περιοχή έχοντας πολλά μόρια που συγκέντρωσε μετά από "τοποθετήσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας" και παραμένει χωρίς οργανική στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, να χάνει αναδρομικά τα μόρια που κέρδισε "για τις ανάγκες της υπηρεσίας" ενώ βρισκόταν κοντά στο σπίτι του μαζεύοντας τα μόρια της επαρχιακής οργανικής!
Προφανώς οι αποσπάσεις, είτε συζύγων ενστόλων, είτε οποιασδήποτε άλλης κατηγορίας, γίνονται με κοινωνικά κριτήρια και για, πραγματικά, σοβαρούς λόγους. Φυσικά και είναι απαράδεκτο το γεγονός ότι παραμένουν τόσοι άνθρωποι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ για πάρα πολλά χρόνια. Όμως γι'αυτό δεν φταίνει οι αποσπασμένοι κατά προτεραιότητα ή ...χωρίς προτεραιότητα, αγαπητή φίλη!
Και κάτι άλλο : πίστεψέ με, σε κάποια ΠΥΣΔΕ, οι αποσπασμένοι κατά προτεραιότητα έχουν μείνει ακόμα και τώρα, μέσα Νοεμβρίου, στον αέρα, χωρίς διδακτικό ωράριο, με αβέβαιη τοποθέτηση, επειδή τοποθετήθηκαν οι διαθεσίτες με λιγότερα μόρια (δεν κρίνω κατά πόσο είναι δίκαιο, προφανώς είναι νόμιμο), όμως συμβαίνει. Δεν βγήκε κανένας να κατηγορήσει τους "διαθεσίτες" όπως εσύ έχεις φαγωθεί για τις συζύγους ενστόλων.
Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος nouvelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 03:00:44 μμ »
@nouvelle
Κρίμα, αληθινά κρίμα για την ειδικότητά μας, προφανώς ΠΕ 05.
Αγαπητή "συναδέλφισσα", το μένος σου εναντίον των συζύγων ενστόλων είναι χαρακτηριστικό!
Τι απίστευτη πρόταση ήταν αυτή, "όποιος παίρνει απόσπαση επί πολλά συναπτά έτη, να χάνει την οργανική του " ? Προτείνω κι εγώ λοιπόν, όποιος πήρε μετάθεση σε περιοχή έχοντας πολλά μόρια που συγκέντρωσε μετά από "τοποθετήσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας" και παραμένει χωρίς οργανική στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, να χάνει αναδρομικά τα μόρια που κέρδισε "για τις ανάγκες της υπηρεσίας" ενώ βρισκόταν κοντά στο σπίτι του μαζεύοντας τα μόρια της επαρχιακής οργανικής!
Προφανώς οι αποσπάσεις, είτε συζύγων ενστόλων, είτε οποιασδήποτε άλλης κατηγορίας, γίνονται με κοινωνικά κριτήρια και για, πραγματικά, σοβαρούς λόγους. Φυσικά και είναι απαράδεκτο το γεγονός ότι παραμένουν τόσοι άνθρωποι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ για πάρα πολλά χρόνια. Όμως γι'αυτό δεν φταίνει οι αποσπασμένοι κατά προτεραιότητα ή ...χωρίς προτεραιότητα, αγαπητή φίλη!
Και κάτι άλλο : πίστεψέ με, σε κάποια ΠΥΣΔΕ, οι αποσπασμένοι κατά προτεραιότητα έχουν μείνει ακόμα και τώρα, μέσα Νοεμβρίου, στον αέρα, χωρίς διδακτικό ωράριο, με αβέβαιη τοποθέτηση, επειδή τοποθετήθηκαν οι διαθεσίτες με λιγότερα μόρια (δεν κρίνω κατά πόσο είναι δίκαιο, προφανώς είναι νόμιμο), όμως συμβαίνει. Δεν βγήκε κανένας να κατηγορήσει τους "διαθεσίτες" όπως εσύ έχεις φαγωθεί για τις συζύγους ενστόλων.
Αυτά...

Όχι, δεν είμαι ΠΕ05. Και η δική σου πρόταση επίσης είναι σωστή, επικροτώ! Επίσης, και κλείνω εδώ, το μένος και το φάγωμα προέρχεται από πολύ κόσμο δεν είμαι εγώ η γραφική. Διεκδικήστε ρε παιδιά μια μεγαλύτερη σαφήνεια στα διατάγματα, τι να σας πω, δεν βλέπετε ότι μπάζει?
Και τέλος, έτσι ενημερωτικά, εδώ πέρα κερδίσαμε την ένσταση!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:10:41 πμ »
Διάθεση αποσπασμένων εκπαιδευτικών (σε Περιφερειακές Δ/νσεις, και Διευθύνσεις Εκπαίδευσης) σε σχολικές μονάδες

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Με την υπ’ αριθμ. 8141/Δ1/21-1-14 απόφασή του ο Υφυπουργός Παιδείας κ. Συμεών Κεδίκογλου, καλεί τους Περιφερειακούς Δ/ντές Εκπαίδευσης να διαθέσουν σε σχολικές μονάδες τους εκπαιδευτικούς που αποσπάσθηκαν σε Περιφερειακές Δ/νσεις και σε Δ/νσεις Εκπαίδευσης «…προκειμένου να αντιμετωπισθούν τα οξύτατα προβλήματα κάλυψης των κενών σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης»!!!

Η παραπάνω απόφαση, που είναι πέρα για πέρα προκλητική, δείχνει τον τρόπο λειτουργίας της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας.

Τη στιγμή που χιλιάδες εκπαιδευτικοί δεν αποσπάσθηκαν φέτος, αν και υπήρχε η δυνατότητα, τη στιγμή που εκατοντάδες εκπαιδευτικοί δεν αποδεσμεύονται ακόμη, επειδή δεν έχουν προσλάβει αναπληρωτές να τους αντικαταστήσουν, έρχεται ο Υφυπουργός Παιδείας με την απόφασή του να «διαθέσει» σε σχολεία τους εκπαιδευτικούς που απέσπασε σε Περιφερειακές Δ/νσεις και Δ/νσεις Εκπαίδευσης, χωρίς κανένα μετρήσιμο και αντικειμενικό κριτήριο.

Πρόκειται για μια απόφαση που καταστρατηγεί το αντικειμενικό και μοριοδοτούμενο σύστημα των αποσπάσεων που καθιερώθηκε από το 2011 στην εκπαίδευση.
Πρόκειται για επαναφορά του «πελατειακού» κράτους και της λογικής πως και σήμερα τελικά «βολεύεται» όποιος έχει «μπάρμπα στην Κορώνη».

Ως αιρετός στο ΚΥΣΠΕ καλώ τον Υφυπουργό Παιδείας να ανακαλέσει την απόφασή του αυτή και να καλύψει, άμεσα, τα κενά στην εκπαίδευση με προσλήψεις αναπληρωτών όλων των ειδικοτήτων.

Καλώ, επίσης, το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. να παρέμβει και να ακυρώσει στην πράξη τις αποφάσεις της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας που καταστρατηγούν θεσμικές κατακτήσεις του κλάδου και επαναφέρουν τις λογικές του «πελατειακού» κράτους στην εκπαίδευση.

Ο αιρετός του ΚΥΣΠΕ

Δημήτρης Μπράτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.166 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.