*

Αποστολέας Θέμα: Διακοπές 4-7 Μαρτίου  (Αναγνώστηκε 32590 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 09:06:10 μμ »
Μα αφού και αυτοί η απόφαση θα παρθεί λόγω της πρότασης των ξενοδόχων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:50:35 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 09:18:06 μμ »

Αυτό εννοώ κι εγώ!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 10:09:03 μμ »
Όλοι όσοι κόπτονται να μην πάρουν οι εκπαιδευτικοί αυτές τις μέρες, είναι στο σπίτι τους ή ίσως να μην είναι μάχιμοι εκπαιδευτικοί ή ίσως να μην είναι καν εκπαιδευτικοί.Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορούν να καταλάβουν το παρακάτω, γιατί απλά δεν το βιώνουν ή και δεν το βίωσαν ποτέ.
Όχι για όλους..

Δεν σου επιτρέπω συνάδελφε. Είμαι 10 χρόνια διορισμένος και έχω εγκατασταθεί πλέον μόνιμα μακριά από τους συγγενείς τους φίλους μου και ένα άδειο σπίτι, ενώ πληρώνω επί δέκα χρόνια ενοίκιο. Δεν πήρα ούτε μια χρονιά απόσπαση και θεωρώ μεγάλο καραγκιοζλίκι τόσο το επιχείρημα των ξενοδόχων όσο και το επιχείρημα να γυρίσουμε στο σπίτι μας. Το σχολικό πρόγραμμα δεν καθορίζεται με αυτά τα κριτήρια και με το προσωπικό ή συτεχνιακό οικονομικό πρόβλημα των ξενοδόχων ή το οικογενειακό πρόβλημα των συναδέλφων. Είναι επιλογή μου οτι βρίσκομαι στην Καβάλα 10 χρόνια. Δήλωσα να διοριστώ εδώ και αφού δεν μπορώ να πάρω μετάθεση ή να βρω κάτι καλύτερο στο σπίτι μου παραμένω εδώ χωρίς κλαψουρίσματα και χάρες. Λίγη αξιοπρέπεια.

Υ.Γ.: Το ξέρω οτι ξέφυγα, αλλά κάποια πράγματα δεν αντέχονται.

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 10:25:30 μμ »
Μπορείτε να κρατήσετε την αναπνοή σας .... Σιγά μη σας ρωτήσουν.
Το μόνο που δεν καταλαβαίνω ειναι για ποιον λόγο επιχειρηματολογείτε και επιτιθεστε ο ένας στον άλλο.


Sent from my iPad Air using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:50:35 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 10:42:01 μμ »

Υ.Γ.: Το ξέρω οτι ξέφυγα, αλλά κάποια πράγματα δεν αντέχονται.

ξεφυγες,  :D  αλλά με πολύ ωραίο τρόπο. Με σεβασμο σε αυτό που κανεις και με αξιοπρέπεια. Στην ανθρωπινη πλευρά ησουν, για μένα,  μεσα στο θέμα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 10:59:27 μμ »
Δεν σου επιτρέπω συνάδελφε. Είμαι 10 χρόνια διορισμένος και έχω εγκατασταθεί πλέον μόνιμα μακριά από τους συγγενείς τους φίλους μου και ένα άδειο σπίτι, ενώ πληρώνω επί δέκα χρόνια ενοίκιο. Δεν πήρα ούτε μια χρονιά απόσπαση και θεωρώ μεγάλο καραγκιοζλίκι τόσο το επιχείρημα των ξενοδόχων όσο και το επιχείρημα να γυρίσουμε στο σπίτι μας. Το σχολικό πρόγραμμα δεν καθορίζεται με αυτά τα κριτήρια και με το προσωπικό ή συτεχνιακό οικονομικό πρόβλημα των ξενοδόχων ή το οικογενειακό πρόβλημα των συναδέλφων. Είναι επιλογή μου οτι βρίσκομαι στην Καβάλα 10 χρόνια. Δήλωσα να διοριστώ εδώ και αφού δεν μπορώ να πάρω μετάθεση ή να βρω κάτι καλύτερο στο σπίτι μου παραμένω εδώ χωρίς κλαψουρίσματα και χάρες. Λίγη αξιοπρέπεια.

Υ.Γ.: Το ξέρω οτι ξέφυγα, αλλά κάποια πράγματα δεν αντέχονται.

Συνάδελφε, όπως δεν επιτρέπεις στους άλλους δεν έπρεπε να επιτρέπεις και στον εαυτό σου. Οι χαρακτηρισμοί σου είναι βαρύτεροι από της συναδέλφου και βέβαια χαρακτηρίζουν τον καθένα που τους γράφει.
Είναι δύσκολο να γράφει ο καθένας την άποψη του χωρίς να προσπαθεί να μειώνει τους άλλους; Αυτό είναι αξιοπρέπεια!

Υγ. Νομίζω ότι κανείς δεν αποσπάται σε διεύθυνση χωρίς τη θέληση του!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 11:06:08 μμ »
Έχει δίκιο η κοινωνία που τελικά μας βρίζει.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 11:06:50 μμ »
Και αυτό το ποστ είναι μια καλή ευκαιρία να φανεί πώς κάποιοι εκπαιδευτικοί αντιλαμβάνονται τη δουλειά τους. Κρίνουν μια (γελοία κατά τη γνώμη μου) πρόταση (όχι του Υπουργείου Παιδείας) με γνώμονα όχι τις εκπαιδευτικές ανάγκες αλλά τα οικογενειακά τους προβλήματα, την καλοπέρασή τους και εν γένει με προσωπικά-ατομικά κριτήρια. Θλιβερό.
 
Σήμερα οι μαθητές ζήτησαν στο σχολείο μου εκδρομή. Αν και είχε πολύ καλή μέρα αρνηθήκαμε γιατί στην ψηφοφορία επικράτησε το "όχι". Ποιο ήταν το κριτήριο αυτών που ψήφισαν όχι; Το ότι έχουν περισσότερες διδακτικές ώρες αύριο (άρα καλύτερα να γίνει η εκδρομή αύριο) και ας έχει δοθεί πρόγνωση για βροχή. Αυτοί είμαστε. Αυτή είναι η ελληνική κοινωνία.

Ευτυχώς η ΟΛΜΕ δεν τσίμπησε και είναι αρνητική απέναντι στη "Λευκή Εβδομάδα". Δεν τολμώ να φανταστώ τι θα είχαμε ακούσει από μίντια και γονείς αν το δικό μας συνδικαλιστικό όργανο αιτούνταν μια εβδομάδα διακοπών.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 11:10:50 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τον Selanik, πες τα χρυσόστομε.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 11:21:15 μμ »

Στο δικό μου σχολείο σήμερα πήγαμε εκδρομή γιατί το ζήτησαν τα παιδιά. Ο σύλλογος μας ποτέ δεν αρνήθηκε αλλά αυτό δεν είναι κριτήριο. Εξ`άλλου οι διδακτικές ώρες είναι οι ίδιες κάθε μέρα. Άλλοι έχουν λίγες τη μία και περισσότερες την άλλη και αντίστροφα και όλοι έχουν από μία ψήφο.
Υπενθυμίζω σε όσους βρίσκουν ευκαιρία για ισοπεδωτική απαξίωση ότι δεν είναι αίτημα των εκπαιδευτικών.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 12:05:36 πμ »
...
Ευτυχώς η ΟΛΜΕ δεν τσίμπησε και είναι αρνητική απέναντι στη "Λευκή Εβδομάδα". Δεν τολμώ να φανταστώ τι θα είχαμε ακούσει από μίντια και γονείς αν το δικό μας συνδικαλιστικό όργανο αιτούνταν μια εβδομάδα διακοπών.
Σίγουρα θα γινόταν χαμός! Και λογικό είναι με την εικόνα που έχει δημιουργηθεί για μας από "κάποιους"!
  

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 12:38:06 πμ »
Ήθελα να 'χα λεφτά να πάω εξωτερικό την λευκή εβδομάδα.
Να δω τι χαρά θα παίρνανε οι ξενοδόχοι.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 09:41:14 πμ »
Καταργούνται οι δύο πρώτες ώρες στα σχολεία!
Τη μείωση της σχολικής ημέρας κατά 2-3 ώρες αποφάσισε σύμφωνα με πληροφορίες το Υπουργείο Παιδείας, μετά από αίτημα της Ομοσπονδίας Ιδιοκτητών Καφετεριών και Αιθουσών Αναψυχής, προκειμένου να τονωθεί η κίνηση των καταστημάτων τους!
Με τη μικρή προσθήκη ενός φραπέ στα χέρια των μαθητών, πρόκειται να εμπλουτιστούν οι νέες σχολικές πινακίδες
Το λεγόμενο Coffee Break, το διάλειμμα δηλαδή που είναι συνδεδεμένο με ολιγόωρες αποδράσεις για καφέ και κουβέντα, θα αποκτήσουν επιτέλους και τα ελληνικά σχολεία, όπως συμβαίνει σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες!
Η απόφαση ελήφθη ύστερα από «Εντολή Σαμαρά» και μεταβιβάστηκε στις αρμόδιες επιτροπές του Υπουργείου Παιδείας για να εφαρμοστεί πάραυτα. Η εντολή δόθηκε ύστερα από συνάντηση του Πρωθυπουργού με παράγοντες της αγοράς και του τουρισμού, σε μια κοινή αναζήτηση τρόπων να τονωθεί η κίνηση στα μαγαζιά τους.
Χωρίς να είναι τίποτα οριστικό, μια και εκείνο που προέχει είναι η εφαρμογή του νέου ωραρίου, υπάρχει η σκέψη οι ώρες διδασκαλίας που θα χαθούν, να αναπληρωθούν από κατάργηση των εκπαιδευτικών περιπάτων (που δεν προσφέρουν τίποτα στην Οικονομία), των επισκέψεων σε Μουσεία και των μαθημάτων Computer, μουσικής και άλλων άχρηστων και χρονοβόρων δραστηριοτήτων που απασχολούν τους μαθητές (και επιπλέον τους στερούν ώρες Θρησκευτικών).
Σύμφωνα, πάντως, με παράγοντες του Υπουργείου Παιδείας, μελετάται επίσης η κατάργηση των τριών τελευταίων ωρών διδασκαλίας (το λεγόμενο Lunch Break) ύστερα από αίτημα της Ένωσης Εστιατόρων, προκειμένου οι μαθητές να έχουν την ευκαιρία να επισκεφθούν τις ταβέρνες της περιοχής τους ώστε με το χαρτζιλίκι τους να βοηθήσουν την ανάπτυξη.
Τέλος, σχεδόν βέβαιη θεωρείται η κατάργηση της Παρασκευής (το λεγόμενο Sexual Friday), που εφαρμόζεται σε πολλές αναπτυσσόμενες χώρες, προκειμένου οι μαθητές να έχουν την ευκαιρία να επισκεφθούν  ελεύθερα τους Οίκους Ανοχής των περιοχών τους, ώστε να τονωθεί και ο συγκεκριμένος κλάδος παροχής επαγγελματικών σεξουαλικών υπηρεσιών.
(Σημείωση: Το κείμενο αυτό αποτελεί προϊόν επινόησης με στόχο τη σάτιρα και σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Καταναλώστε τα υπεύθυνα)
http://syllogosdelmouzos.gr/index.php/2011-12-11-11-13-50/1872-2014-01-14-15-43-55

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διακοπές 4-7 Μαρτίου
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 09:48:41 πμ »
Στο δικό μου σχολείο σήμερα πήγαμε εκδρομή γιατί το ζήτησαν τα παιδιά. Ο σύλλογος μας ποτέ δεν αρνήθηκε αλλά αυτό δεν είναι κριτήριο. Εξ`άλλου οι διδακτικές ώρες είναι οι ίδιες κάθε μέρα. Άλλοι έχουν λίγες τη μία και περισσότερες την άλλη και αντίστροφα και όλοι έχουν από μία ψήφο.
Υπενθυμίζω σε όσους βρίσκουν ευκαιρία για ισοπεδωτική απαξίωση ότι δεν είναι αίτημα των εκπαιδευτικών.

Ποτέ δεν πήρα απόσπαση σε διεύθυνση.  Επί 4 μήνες απασχολούμουν για να εκπαιδευτώ στη μισθοδοσία μετά το ωράριο μου για να αποσπαστώ υποτίθεται την επόμενη χρονιά να αναλάβω το πόστο και το αποτέλεσμα ήταν να πα΄ρουν οι πάντες απόσπαση εκτός από εμένα. Και έμεινα μετά ένα χρόνο, χωρίς απόσπαση πάλι, γιατί διαφορετικά από τον επόμενο μήνα θα έμεναν απλήρωτοι όλοι και επειδή βέβαια κατά σύμπτωση έμεινα χωρίς διδακτικό ωράριο για να μην έχω και δυνατότητα να αρνηθώ να μείνω χωρίς απόσπαση. Και ναι είναι με το ζόρι, διότι όταν δεν έχεις διδακτικό ωράριο δεν μπορείς να πεις όχι, τι να κάνεις να κάθεσαι;Και το ευχαριστώ της υπηρεσίας ήταν πάλι να μην πάρω απόσπαση, αλλά να αποσπάται με άλλα κριτήρια το προσωπικό. Βέβαια το να μου τηλεφωνούν 2-3 φορές την εβδομάδα μέχρι τα Χριστούγεννα  και να πρέπει να πηγαίνω τα μεσημέρια για να βοηθήσω όταν χρειάζεται, η υπηρεσία το θεωρεί αυτονόητο και θα ήμουν εγώ κακός υπάλληλος αν δεν ανταποκρινόμουν. Ναι προσέβαλα, αλλά δεν προσέβαλα με υποθέσεις,καυτηρίασα συγκεκριμένες απόψεις, ενώ κάποιοι μας επιτέθηκαν με υποθέσεις και εικασίες. Όποιος λέει δεν θέλει τη λευκή εβδομάδα δεν είναι εκπαιδευτικός, δεν μπαίνει στην τάξη κλπ κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2014, 09:53:09 πμ από perastikos_kav »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 625
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.