*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2008  (Αναγνώστηκε 20649 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aggth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 18, 2008, 02:38:51 μμ »
Γμωρίζει κάποιος αν η εντοπιότητα είναι λόγος για απόσπαση νεοδιόριστου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:07:33 »

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 19, 2008, 12:03:01 μμ »
Οι νεοδιόριστοι έχουν σίγουρα δικαίωμα να κάνουν αίτηση για απόσπαση το Σεπτέμβριο. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, αν κανείς πάρει απόσπαση ως υπεράριθμος, τότε θεωρείται ότι υπηρετεί τη θέση που τοποθετήθηκε αρχικά και, άρα, έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση μετάθεσης. Ακόμη, αν κάποιος κάνει αίτηση για απόσπαση μαζί με τους υπεράριθμους, ακόμα κι αν ο ίδιος δεν έχει κριθεί υπεράριθμος, υπάρχει περίπτωση να ενταχθεί και αυτός στην παραπάνω κατηγορία. Καμιά φορά δηλαδή μαζί με το βασιλικό (δηλ. τους υπεράριθμους) ποτίζεται και η γλάστρα (μη υπεράριθμοι). Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρη για αυτό που γράφω (δε χρειάστηκε να το δοκιμάσω στην πράξη), ας το επιβεβαιώσει ή όχι κάποιος που ξέρει καλύτερα. :) :)

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 19, 2008, 12:25:54 μμ »
Οι νεοδιόριστοι έχουν σίγουρα δικαίωμα να κάνουν αίτηση για απόσπαση το Σεπτέμβριο. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, αν κανείς πάρει απόσπαση ως υπεράριθμος, τότε θεωρείται ότι υπηρετεί τη θέση που τοποθετήθηκε αρχικά και, άρα, έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση μετάθεσης. Ακόμη, αν κάποιος κάνει αίτηση για απόσπαση μαζί με τους υπεράριθμους, ακόμα κι αν ο ίδιος δεν έχει κριθεί υπεράριθμος, υπάρχει περίπτωση να ενταχθεί και αυτός στην παραπάνω κατηγορία. Καμιά φορά δηλαδή μαζί με το βασιλικό (δηλ. τους υπεράριθμους) ποτίζεται και η γλάστρα (μη υπεράριθμοι). Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρη για αυτό που γράφω (δε χρειάστηκε να το δοκιμάσω στην πράξη), ας το επιβεβαιώσει ή όχι κάποιος που ξέρει καλύτερα. :) :)

Εγώ επιμένω πως οι νεοδιόριστοι δεν έχουν δικαίωμα για απόσπαση, παρά μόνο για σοβαρούς λόγους υγείας κλπ και λόγω υπεραριθμίας και επειδή από όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει πουθενά εγκύκλιο ή κάτι άλλο για τα τελευταία 5-6 χρόνια που να αναφέρεται σε αποσπάσεις νεοδιόριστων (πέρα από την γνωστή ανακοίνωση που βγαίνει μέσα Σεπτεμβρίου για αποσπάσεις νεοδιόριστων λόγω υπεραριθμίας), ας μας δείξει κάποιος μια σχετική εγκύκλιο ή κάποιος που πήρε απόσπαση ως νεοδιόριστος χωρίς να ανήκει στις παραπάνω κατηγορίες ας το πει. maria αυτό το σίγουρα το λες επειδή ξέρεις κάποιον που ως νεοδιόριστος πήρε απόσπαση;

Επίσης, για διάφορα ερωτήματα που είδα και σε αυτό το thread και σε άλλα: το αν θα πάρεις απόσπαση λόγω εντοπιότητας ή για λόγους υγείας γονέων δεν είναι κάτι standard. Εγώ η ίδια, αλλά και ένας συνάδελφος κάναμε αίτηση για λόγους υγείας γονέων και δεν την πήραμε. Και όχι μόνο μία φορά. Η εντοπιότητα από μόνη της δεν είναι λόγος, εκτός αν έχει κάποιος οικογένεια παιδιά κλπ. Και πάλι όμως, αν έχεις κάποιον να "σπρώξει" το θέμα, όλα αλλάζουν.

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 19, 2008, 01:03:32 μμ »
moon, θα σου πω όσα ξέρω, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα. Οι νεοδιόριστοι έχουν σίγουρα δικαίωμα να κάνουν αίτηση για απόσπαση. Τώρα, όσον αφορά τις περιπτώσεις απόσπασης, εγώ γνωρίζω μόνο τις περιπτώσεις που α) κάποιος παίρνει απόσπαση, γιατί είναι υπεράριθμος. β) αν και δεν είναι ο ίδιος υπεράριθμος, κάνει αίτηση μαζί με τους υπεράριθμους και τυχαίνει να ικανοποιηθεί και το δικό του αίτημα. Για να εξηγηθώ: το τυχαίνει δεν ξέρω αν σημαίνει μέσο, με άλλα λόγια δεν ξέρω πόσο εύκολα ή δύσκολα μπορεί κάποιος να πάρει εύκολα μια τέτοια άπόσπαση. Εγώ θα σου καταθέσω τη δικιά μου εμπειρία, αν και επειδή δεν το προχώρησα, δεν ξέρω να πω και πολλά. Τοποθετήθηκα πέρσι σε ένα νησί του Αιγαίου. Στα τέλη του Σεπτέμβρη επικοινώνησε μαζί μου φίλος καθηγητής από τον τόπο καταγωγής μου και  μου είπε αν θέλω να κάνω αίτηση απόσπασης για εκεί, καθώς υπήρχαν πολλά κενά της ειδικότητάς μου. Εγώ δε θέλησα, γιατί μου άρεσε εκεί που ήμουν, αλλά από ό,τι κατάλαβα θα την έπαιρνα. Διευκρινίζω ότι δεν έχω μέσο. Απλώς μάλλον έτυχε η περίπτωση. Τα κενά τελικά καλύφθηκαν ένα μήνα μετά με αναπληρωτές. Ελπίζω να βοήθησα... :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:07:33 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 19, 2008, 05:05:48 μμ »
Δικαίωμα να κάνουν απόσπαση έχουν και οι νεοδιόριστοι? Αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας μας απαντήσει.

ΝΑΙ ,δικαίωμα για απόσπαση έχουν και οι ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΙ!
Δες και στην ALFAVITA σχετικά.
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 19, 2008, 05:41:35 μμ »
Δικαίωμα να κάνουν απόσπαση έχουν και οι νεοδιόριστοι? Αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας μας απαντήσει.

ΝΑΙ ,δικαίωμα για απόσπαση έχουν και οι ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΙ!
Δες και στην ALFAVITA σχετικά.


.... Όταν διαβάζουμε κάτι καλό είναι να προσέχουμε τι είναι αυτό πριν το πούμε και σε άλλους. "Αποσπάσεις νεοδιόριστων επιτρέπονται μόνο για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους ή λόγους υγείας που δικαιολογούν και την κατ' εξαίρεσιν μετάθεση." Επίσης, "Αποσπάσεις νεοδιόριστων εκπ/κών θα γίνουν μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, διότι οι αποσπάσεις αυτές δεν προβλέπονται από καμία εγκύκλιο."

Αν γράψει κάποιος "αποσπάσεις νεοδιόριστων" στο google θα δει αυτό που λέω εδώ και καιρό. Αποσπάσεις νεοδιόριστων ΔΕΝ γίνονται. Απορώ πως γίνεται μόνιμοι εκπαιδευτικοί να μην το γνωρίζουν!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 19, 2008, 06:40:29 μμ »
Καλησπερα σε ολους!!!!Αιτηση για αποσπαση μπορουν να κανουν και οι νεοδιοριστοι....αυτο μου ειπαν απο το υπουργειο απο το γραφειο αποσπασεων...Ρωτησα γιατι ο αντρα μου ειναι λιμενικος και δικαιουμε την συνυπηρετηση...οποτε θα κανω τα χαρτια μου για αποσπαση(αν και ειμαι νεοδιοριστΗ)Βεβαια θα χρωσταω την οργανικη μου γιατι τα μορια που παιρνεις ειναι απο το σχολειο που πηγαινεις και οχι που τοποθετηθηκες...εκτος αν πας σε γραφειο παιρνεις τα μορια του σχολειου που τοποθετηθηκες...οπωσ ομωσ μου ειπαν λιγο απιθανο να πας σε γραφειο γιατι αυτες τιε θεσεις τις κυνηγανε πολλοι...βεβαια εμενα με ενδιαφερει απλα να αποσπαστω και ας ειναι οπουδηποτε στο νομο που υπηρετη ο συζυγος μου...ισως η περιπτωση να θεωρειται ειδικη αλλα αφου υπαρχει νομος γιατι να μην εφαρμοστει επειδη ειμαι νεοδιοριστη?

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 20, 2008, 12:43:38 μμ »
moon, δε λέμε διαφορετικά πράγματα. Ναι, θεωρητικά οι νεοδιόριστοι δεν έχουν δικαίωμα για αίτηση απόσπασης με την ίδια έννοια που έχουν δικαίωμα για αίτηση μετάθεσης το Νοέμβριο (εξαιρούμε τα δυσπρόσιτα) ή δικαίωμα  για αίτηση απόσπασης τον Απρίλιο/Μάιο και ναι ο νόμος (τουλάχιστον ό,τι έχω διαβάσει εγώ) μιλάει για συγκεκριμένες περιπτώσεις που ένας νεοδιόριστος έχει δικαίωμα για αίτηση απόσπασης. Στην πράξη, όμως, ένας νεοδιόριστος μπορεί να πάρει απόσπαση ακόμη και αν δεν ανήκει σε μια από τις συγκεριμένες περιπτώσεις: π.χ. αν περισσεύει στην περιοχή τοποθέτησής του και υπάρχουν κενά στην περιοχή που θέλει να πάει. Πριν λίγο ήμουν στο γραφείο δευτεροβάθμιας της περιοχής μου και μου είπαν ότι, επειδή διορίστηκαν εδώ πάρα πολλοί φιλόλογοι, θα τους δώσουν το δικαίωμα απόσπασης λόγω υπεραριθμίας. Κάποιοι τυχεροί, λοιπόν, ίσως να πάνε και στα σπίτια τους.

Αποσυνδεδεμένος philoss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 21, 2008, 02:44:26 μμ »
http://www.esos.gr/129/apospaseid-ekpaide-21-8-2008.htm
Τέλος οι αποσπάσεις
21/08/2008 08:05

   Τέλος οι αποσπάσεις
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

Καμία άλλη απόσπαση εκπαιδευτικού  δεν πρόκειται να γίνει  δήλωσε στο esos.gr υπηρεσιακός παράγοντας  του υπ. Παιδείας.

 Ωστόσο δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να γίνουν συμπληρωματικές αποσπάσεις αργότερα κι εφόσον προκύψουν ανάγκες.
 ???

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 21, 2008, 06:10:33 μμ »

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 21, 2008, 08:39:02 μμ »
Και θα θεωρηεθεί ότι έχουν κάνει την οργανική τους. Τέλεια.....
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 21, 2008, 10:25:12 μμ »

   

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

Αποσπάσεις νεοδιόριστων τα προηγούμενα σχολικά έτη πραγματοποιήθηκαν σε μέλη ΟΤΑ, συζύγους στρατιωτικών, μελών ΔΕΠ, πολύτεκνους και για αποδεδειγμένους λόγους υγείας σύμφωνα με το άρθρο13του Προεδρικού διατάγματος  περί μεταθέσεων(50/96).

Εξυπακούεται ότι κάτι αντίστοιχο θα εφαρμοστεί και φέτος. Το Συμβούλιο για τις αποσπάσεις των νεοδιόριστων εκπ/κών θα συνεδριάσει στα τέλη Αυγούστου και τούτο γιατί  οι νεοδιόριστοι θα υποβάλουν τις δηλώσεις τοποθέτησής τους μέχρι 25/8/08.

 Tα παραπάνω αναφέρει σε ανακοίνωσή του ο αιρετός  του ΚΥΣΠΕ Θωμάς Καραγιάννης


   alfavita.gr: Αποσπάσεις νεοδιόριστων σχολικού έτους 2008-2009
Αποσπάσεις νεοδιόριστων όπως είναι γνωστό δύνανται να πραγματοποιηθούν σε μέλη ΟΤΑ, συζύγους στρατιωτικών, συζύγους μελών ΔΕΠ, πολύτεκνους και για αποδεδειγμένους σοβαρούς λόγους υγείας σύμφωνα με το άρθρο 13 του Π.Δ. περί μεταθέσεων (50/96).

Σύμφωνα με τον αιρετό του ΚΥΣΠΕ Θανάση Καραγιάννη οι αιτήσεις για αποσπάσεις των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών θα εξεταστούν από το ΚΥΣΠΕ τις τελευταίες μέρες του Αυγούστου καθώς οι νεοδιόριστοι υποβάλουν δηλώσεις τοποθέτησης μέχρι 25/8.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 21, 2008, 10:28:33 μμ »
Παιδιά δεν είναι και τόσο τέλεια τα πράγματα γιατί η απόσπαση είναι κάτι για μια χρονιά.Μπορεί να μην χρωστάς την οργανική,μπορεί να πας σπίτι σου (και να παίρνεις 1 μόριο σε μεγάλες πόλεις)αλλά του χρόνου τι γίνεται;Προσέξτε πολύ όσοι δεν έχετε ιδιαίτερα σοβαρά προβλήματα και χρειάζεστε μόρια,μην παίρνετε αποσπάσεις χωρίς σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2008
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 25, 2008, 11:00:50 πμ »
Οι αιτήσεις γίνονται όταν το δικτυο στις Δ/θμιες είναι ανοικτό.Πήγαινε μέρα παρα μέρα,γίίνονται μέσω  δικτύου και όχι χειρόγραφα.Αν εχεις χαρτί γιατρού για οποιοδήποτε μέλος της οικογενειάς σου ειναι σχεδόν σίγουρο ότι θα στη δώσουν.Το χαρτι γιατρού  σε εσώκλειστο φάκελο και όχι σε κοινή θέα των υπαλλήλων το στέλνει η Δ/νση μαζί με την εκτυπωμένη ηλεκτρονικά αίτηση σου και ένα βιογραφικό- αίτηση(γιατί ζητάς την απόσπαση) στο ΚΥΣΔΕ.Καλή επιτυχία.

Τι είναι αυτό το βιογραφικό αίτηση; Δηλ. τι στοιχεία θα γράψουμε τις δουλειές  που κάναμε πριν διοριστούμε; τις σπουδές; δηλ. κανονικό βιογραφικό σημείωμα ή απλά θα αναφέρουμε την ειδικότητα και το σχολείο μας και τους λόγους της απόσπασης; Δεν έχω ξανακάνει αίτηση για απόσπαση και ο σύζυγος μου διορίστηκε πρόσφατα. Έχω δύο παιδιά από τα οποία ο ένας περνάει φέτος σε κάποια σχολή και φεύγει φοιτητής. Θα επικαλεστώ συνυπηρέτηση και ανάγκη συνοίκησης λέτε να μου δώσουν την απόσπαση; Πήγα σήμερα στη διεύθυνση της περιοχής μου και μου είπαν ότι δεν έχει βγεί ακόμα η εγκύκλιος για τις αποσπάσεις. Μήπως υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με κατατοπίσει γιατί η υπάλληλος ήταν άγρια αφού πνιγόταν στη δουλεία λόγω νεοδιόριστων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.